Автор Тема: Технологични новости  (Прочетена 308095 пъти)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 978
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #1080 -: Вчера в 10:42:44 am »
това с бълбукането е несериозно.

До първото БУМ.М..М....М......М!!!
Справки проф. Юл Браун (бай Илия).

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 505
Re: Технологични новости
« Отговор #1081 -: Вчера в 10:47:25 am »
  самия апарат за електролиза би трябвало да е вечен, електродите са частта която издържа, не издържат уплътненията

Подкрепям писаното в горните два поста, само цитата, би трябвало....ще коментирам. Вечността е проблемна! Изхождайки от факта че електролиза се прави с ток, електродите са проблема! Ако използваме прескъп материал за тях, живота им значително се удължава. Относно уплътненията, отдавна има отлични материали които работят безпроблемно.  Например уретан, но той също е в скъпата гама материал. Аз имам запазени 3 конструкции електролизери от множество експериментални. Стоманата е 316L и повече от 5 години са пълни с електролит без да работят. Няма проблеми до момента. Обаче нито едина конструкция не е с уплътнения.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 983
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #1082 -: Вчера в 11:03:31 am »
Не съм разбирател на тая тема електролизи и електроди, но за дълговечност на електродите знам следното:

Имам портативно преносимо устройство за електролитна вода - произведено в Кореа. Електродите за дълговечност са направени от платина. Казват само платината не отделяла колоид във водата. Всички останали електроди от разни метали отделят микрочастици и се разрушават. Имам опит в топленето на вода с лъжици с ток от мрежата. След да речем 30-тина употреби лъжиците стават на клечки за зъби.  :D

Та си мисля - материала на електродите има значение, т.к. размера имал значение - казват жените.  ;)  :)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 505
Re: Технологични новости
« Отговор #1083 -: Вчера в 01:42:17 pm »
Не съм разбирател на тая тема електролизи и електроди, но за дълговечност на електродите знам следното:

Имам портативно преносимо устройство за електролитна вода - произведено в Кореа. Електродите за дълговечност са направени от платина. Казват само платината не отделяла колоид във водата. Всички останали електроди от разни метали отделят микрочастици и се разрушават. Имам опит в топленето на вода с лъжици с ток от мрежата. След да речем 30-тина употреби лъжиците стават на клечки за зъби.  :D

Та си мисля - материала на електродите има значение, т.к. размера имал значение - казват жените.  ;)  :)
Да корейците притежават  патенти по въпроса, електролиза. Това което притежаваш е мини електролизер с бъблър. Аз съм бъблирал 10 лт. бутилки с Браун газ, след което консумирахме с жена ми. Нямам спомен от някакъв положителен ефект, но може би трябва много продължителна употреба! Със сигурност не усетихме вреда.
Платинените електроди имат висок потенциал, и това спомага при електролизат,а да се отдели повече газ при по ниско приложено напрежение, съответно ток.
Елементарният начин да се направи електролиза е именно така, чаша солена вода, две лъжици и 2 волта приложени в/у тях. И о чудо! Даже ако държите пламък над чашата, периодически ще има пукот. Това е момента когато се премине 4% граница смес, въздух ННО! Вярно е обаче че в идеалният случай без въздух стехиометрията на газовете, гърми оглушитилно, а при по голям обем, разрушително!

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 978
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #1084 -: Вчера в 01:48:16 pm »
Платинените електроди имат висок потенциал, и това спомага при електролизат,а да се отдели повече газ при по ниско приложено напрежение, съответно ток.
Импровизираш.
Единият електрод е от титан или най-добре платина, ако е за пиене от хора.
В противен случай този електрод се разпрашва от електрофорезата и отива във водата за пиене.
Да се метализира така човек не е фън-шуй...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 983
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #1085 -: Вчера в 02:37:32 pm »
Всъщност платинените електроди не са от платина буквало, а са наплатинени електролитно /нещо, като нажелезчени с платина  ;)/. Има тънък повърхностен слой платина, отдолу е кашкавал някакъв  ;). Формата на електродите е решетка, не е плътна пластина, предполагам да се отичат газовете по-лесно.

Не съм спец, не съм мерил и т.н., но не съм забелязал метален вкус във водата, а и ако платината се беше разтворила нали щяха да лъснат кашкавалените електроди и да се влоши водата?

То не че съм ползвал много уреда, но аз не вярвам корейците да пуснат нещо опасно на пазара, защото първо фирмата е много сериозна - да речем като Филипс, второ основно продават в Русия, аз я купих от Русия, а руснаците "хич не ги разбират тия работи".

Купих устройството от сайта на Юрий Флоров, а той е биолог, физик, педант-веган и ако имаше и най-малки съмнения за електродите нямаше да си затвори очите.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 505
Re: Технологични новости
« Отговор #1086 -: Вчера в 04:01:27 pm »
Импровизираш.
Единият електрод е от титан или най-добре платина, ако е за пиене от хора.
Витан, имах в предвид принципно, а не специално за питейни нужди. Не съм стигал до платина, нито до плочи от SS с титан. Тази неръждаема беше кът тогава, не се намираше в България, сега не зная. Предполагам за теб и ЕДМ ще бъде интересно да споделя кога за първи път се срещнах с електролиза! Беше 1968 година, огромен съветски електролизер, при това разделителен на Н2 и О2! За сега без подробности!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 983
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #1087 -: Вчера в 04:38:02 pm »
Руснаците продават от поне 50 г. портативни електролизери-горелки за ювелирни заварки. Аз съм работил с такъв от времената, когато трябваше да заваря волфрамовите електроди на Райф-лампата.

Нещото беше голямо колкото един съвременен инверторен електрожен от средния ампераж.
Златарите мисля работят точно с такива апарати....работиха, те вече нищо не правят тия златари, станаха търговци.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 727
Re: Технологични новости
« Отговор #1088 -: Вчера в 07:12:11 pm »
До първото БУМ.М..М....М......М!!!
Справки проф. Юл Браун (бай Илия).
  Не, не се очиства лесно и гарантирано така електролизния газ. В тези мехурчета има капки електролит в средата, и колкото и да ги бълбукаш пак остават тези капки електролит. Сушенето на газа при лаболаторните става като се прекара през силикагел, значи мехурчето трябва да се удари в нещо сухо и то да абсорбира капката и пак да остане сухо. Като се има предвид че при алкалната електролиза тази мъгла е много повече и по устойчива поради спецификата на електролита. Варианта е мрежички една над друга и се мокрят донякъде и същевременно се отичат, това е дизайна на индустриалните изсушители на газове. Има и друг вариант още по сигурен..но това сега няма значение.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 727
Re: Технологични новости
« Отговор #1089 -: Вчера в 07:19:32 pm »
И електродите от така наречената неръждаема стомана работят, получава се прилична разлика между потенциалите, защото единия се окислява а разликата в електрохимичния потенциал между окиса и метала е прилична. Няма смисъл да се влагат редки метали в това нещо, ако няма да се прави електролиза при напрежение под 1.75 волта. Нали знаете за пасивирането на електродите - то представлява точно окисляване на единия електрод и с него се повишава тази разлика предварително, иначе при всеки електролизер като поработи си се получава. Дефакто това е като при акумулаторите, това се случва. С платина има смисъл да се покрие електрода на който се отделя водорода, за да не се получи окисен слой при него, тя не се окислява. В общи линии това е правилото.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 926
Re: Технологични новости
« Отговор #1090 -: Вчера в 08:14:49 pm »
  Не, не се очиства лесно и гарантирано така електролизния газ. В тези мехурчета има капки електролит в средата, и колкото и да ги бълбукаш пак остават тези капки електролит. Сушенето на газа при лаболаторните става като се прекара през силикагел, значи мехурчето трябва да се удари в нещо сухо и то да абсорбира капката и пак да остане сухо. Като се има предвид че при алкалната електролиза тази мъгла е много повече и по устойчива поради спецификата на електролита. Варианта е мрежички една над друга и се мокрят донякъде и същевременно се отичат, това е дизайна на индустриалните изсушители на газове. Има и друг вариант още по сигурен..но това сега няма значение.
Никакви капки няма. Има водна ПАРА. За да я извадиш, е необходимо просто да охладиш газа.
Същия проблем го имаме при работа с биогаз. Той се добива в реактори, де некви бактерии ядат отпадъците и отделят метан. Обаче за да живуркат тия бактерии безгрижно, температурата в реактора е 35+ градуса. Метана се смесва в водните пари и кат решиш да го транспортираш по тръби де са полжени в земята или по стените, а навън е -10 градуса, цялата тая вода почва да кондензира в тръбите. В добрия случай просто разказва играта на всичко де не е неръждавейка или месинг по пътя си до горивната камера, в лошия - решава да се събере в някоя ниска точка на тръбопровода и да замръзне.
Дори и да не направи никави значими пакости гадта пак отнася немалко топлина през комина...

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 727
Re: Технологични новости
« Отговор #1091 -: Вчера в 08:57:07 pm »
  Капките електролит кондензират при много по ниска температура от чистата вода, да го охладиш е трудно, по лесно е да се ударят в нещо сухо и да го намокрят - залепнат на повърхноста му. Ако толкова лесно се чисти нямаше да използват силикагел да ги абсорбира, за да получат газ чист от тях. После за да го съхраниш в съд той трябва да е със слой от металите които го абсорбират и на този метал електролита няма да му се отрази добре, ще оксидира. Има и друг начин, става много лесно, но той сега не е интересен. Има капки, тази мъгла е с такъв механизъм, капките са вътре в мехурчетата, на повърхността мехурчето се спуква и от него излиза малка капка, това е и механизма на мъглата. После тази мъгла като я избълбукаш капките защо не останат във водата, остават но не всичките, нямаш 100% ефективност защото газа пак се придвижва като мехури и в тях пак се получават капки, затова два..три пъти...питай Кузмов, той го правеше като чист планински въздух с бълбукане.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 926
Re: Технологични новости
« Отговор #1092 -: Вчера в 10:33:37 pm »
За циклонен филтър чувал ли си? Или ще ми кажеш че капките са с теглото на газа... :)
Още чакам линка към Уикипедията... ако може...