Автор Тема: Технологични новости  (Прочетена 308139 пъти)

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 727
Re: Технологични новости
« Отговор #1065 -: Септември 30, 2024, 08:15:11 pm »
Поне да бяха казали при колко волта напрежение тръгва електролиза, това определя добри ли са електродите. Защо отдавна се знае при какви електроди тръгва при 1.44 волта, а това е макисимума при конвенционалната за ефективност.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 727
Re: Технологични новости
« Отговор #1066 -: Септември 30, 2024, 10:28:18 pm »
 Кузмов няма нужда изкуствен интелект да открива най добия метал за електроди, отдавна е открит и не е сплав. Проблема е че това са благородни и скъпи метали и електродите които ще се използват в практиката ще бъдат компромисни, ако въобще се правят някога много електролизери за добив на водород с ток. Електролизата се влияе от температурата на електролита, доказано и от много други фактори. За електродите се знае че разликата в електрохимичния им потенциал понижава необходимото напрежение за да се случва електролиза, ефективността зависи от приложеното напрежение.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 727
Re: Технологични новости
« Отговор #1067 -: Септември 30, 2024, 10:37:09 pm »
  Ето това е една технологична новост, при това реална. Суперкондензатор с голям капацитет и ниска цена. Максималното напрежение е 4.2 волта и прилича на литиевойонна батерия, т.е. това е някакъв хибрид между литиев акумуратор и суперкондензатор. 80 ватчаса в 0.48 килограма го дават. Съответно 8 киловатчаса ще са 48 килограма с 20 000 цикъла живот звучи добре като енергийна плътност за нещо което се държи като супер кондензатор - може да отдава ток 6C - 120 ампера. Ако се зарежда и разрежда при 5с има живот 20 000 цикъла. Добре изглежда, като параметри !

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 2 003
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Технологични новости
« Отговор #1068 -: Октомври 01, 2024, 06:53:42 pm »
https://technews.bg/article-163110.html
Откритие на AI
Абсолютни AI глупости, но кой да чете с разбиране.

Първо този тип алгоритми има толкова общо с AI, поне с тъй пропагандирани в последно време LLM (Large Language Models), колкото рибата има с котката:
Цитат
AI програмата, разработена от екипа, анализирала над 36 000 комбинации от метални оксиди чрез виртуални симулации, за да определи най-обещаващите опции
Такива "AI" програми, наречени изчислителни химични, физични и молекулярно-биологични модели се ползват още от преди 25 години (във изчислителната физика и доста преди това). Лично съм работил с такива системи в университета преди 20 години ( когато бях в CCNY ). САЩ повече от  40 години правят симулации на ядрени взривове и всичко това са вътене на определени комбинации при зададени симулационни условия. Абсолютно нищо ново под слънцетно, но да са каже "по-ново" му, вижте ли, нашия "AI" модел изнамери оптимална нова комбинация на материали за "зелен" водород. Абсолютни глупости за пред медиите.

От друга страна забележете колко коренно различни са бомбастично написаното заглавие на статията от това което тя съдържа:
Цитат
Препоръчваната от алгоритъма сплав демонстрирала в лабораторията 20 пъти по-добра стабилност и издръжливост от еталонния метал
сравнено със:
Цитат
AI откри метод за 20 пъти по-евтин добив на зелен водород
Това са коренно различни становища които са еквивалетни единствено при положение че приемете, че сплавта от която се правят електродите е разхода който доминира цената на водорода, което и зобщо не е така. Цената на KWh (електро)енергия е това което ви определя в огромна степен цената и на тъй наречения "зелен" водород, иначе (евтини) спалви за електроди има в огромни количества.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 2 003
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Технологични новости
« Отговор #1069 -: Октомври 01, 2024, 07:15:38 pm »
  Ето това е една технологична новост, при това реална. Суперкондензатор с голям капацитет и ниска цена. Максималното напрежение е 4.2 волта и прилича на литиевойонна батерия, т.е. това е някакъв хибрид между литиев акумуратор и суперкондензатор. 80 ватчаса в 0.48 килограма го дават.
Нещо сериозно ме съмняват тези характеристики понеже малко изчисления показват че с 42000F и 4.2V, тази клетка има 31х повече енергия отколкото този супер кондензатор (New original 2.8V3000F 2.85V3400F Super Farad capacitor high current):
https://www.aliexpress.com/item/1005007591651859.html?spm=a2g0o.productlist.main.17.395eRkhURkhUjN&algo_pvid=af215e82-4c97-4a2d-92f7-94af494d98b8&algo_exp_id=af215e82-4c97-4a2d-92f7-94af494d98b8-8&pdp_npi=4%40dis%21BGN%21105.86%2174.10%21%21%21414.50%21290.15%21%40211b6c7d17277983030343343eae9b%2112000041420040856%21sea%21BG%21183226911%21X&curPageLogUid=QckFxu74c0BL&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A

Предполагам че и сам можете да изчислите че при подобно ценообразуване на изходна енергиина единица това което се показва ще има еквивалентна цена от призблизтелно 2100 лева (при положение че изобщо потдържа тези характеристики разбира се). Виждате как нещата изобщо не се вързват.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 926
Re: Технологични новости
« Отговор #1070 -: Октомври 01, 2024, 07:40:33 pm »
Абсолютни AI глупости, но кой да чете с разбиране.

Първо този тип алгоритми има толкова общо с AI, поне с тъй пропагандирани в последно време LLM (Large Language Models), колкото рибата има с котката:
Тук ще се съглася с теб. За съжаление емблемата "AI" вече се лепи на неща, които нямат нищо общо с дефиницията.
Преди десетилетия платформата BOINC предлагаше да желаещите да дарят ресурси възможност да учстват в подобни ресурсоемки занимания. Примерно се симулираше "нагъването" на белтъчни вериги за да се пргонозира действието им в лекарства и терапии, или се праиха опити за дългосрочно рпедскаване на метеорологичните промени. Но това няма нищо общо с изкуствения интелет.
А ако ще говорим съвсем конкретно - дори и LLM не е точно "изкуствен интелект", защото той също не може да стига но някакви собствени изводи и съждения, а просто е една база данни в която се подбират решения с определени релации между вече заложената информация.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 505
Re: Технологични новости
« Отговор #1071 -: Октомври 02, 2024, 07:44:41 am »
Препоръчваната от алгоритъма сплав демонстрирала в лабораторията 20 пъти по-добра стабилност и издръжливост от еталонния метал, доказвайки се като дълготрайна и ефективна.

Въпреки препоръките на програмата с изкуствен интелект и първоначалните обещаващи резултати в лабораторията, материалът все още изисква задълбочени тестове, за да се гарантира, че работи добре в реални условия, твърди Абед. 
           Коментарите са единствено за AI. Защо не коментирате горният текст? Аз не твърдя нищо. И понеже никой от нас не е правил електролиза, по лесно е да се изкажете за AI. За мен фрапиращо е "20 пъти"! Защото, досещате ли се какво значи това, спрямо конвенционалната електролиза?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 983
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #1072 -: Октомври 02, 2024, 08:54:35 am »
Аз електролиза не съм правил и няма и да направя. И бойлер не съм си правил, защото го има готов и той ми прави топла вода.

Но за AI също ще се изкажа.
Поне тия версии безплатните за простолюдието не вършат никаква работа.
Колкото и пъти да съм го питал тоя "разум" и то за неща за които знам отговора - елементарни, толкова пъти ме е излъгал, но не си признава, че не знае.

Започвам с допълнителни заобиколни въпроси и той се оплита. После му викам, а не грешиш ли, не е ли така, и той вика правилно, греша, благодаря ви за забележката, ще се постарая друг път да не греша.

После като даде по случайност верен отговор пак го питам, да не би случайно да грешиш и той под страх, да не го обвиня отново, вика вярно - греша, не е така, а е така и ми сочи абсурден отговор. После пак го поправям и той пак се връща към първоначалния си отговор с хиляди извинения.

Нямам му никакво доверие на тоя AI. Главно го ползвам за търсачка.

Та Кузмов,
недей укорява колегите за дето не си губят времето напразно, да вземат сега да гонят михаля - да похарчат пари и най-вече време и накрая AI-то да им каже - извинявай. Че то няма и къде да го пернеш тоя за наказание, не е материален и на псувни не отговаря, не се обижда.  :)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 2 003
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Технологични новости
« Отговор #1073 -: Октомври 02, 2024, 11:31:53 am »
И понеже никой от нас не е правил електролиза, по лесно е да се изкажете за AI. За мен фрапиращо е "20 пъти"! Защото, досещате ли се какво значи това, спрямо конвенционалната електролиза?
Точно относно електролизата, и най-вече разходите по разпада на H2O молекулата споменах в предишния си коментар, но вие май нещо не ги видяхте.

Точно, разпад на H2O на H2 и О или по-точно 2H2O на 2H2 и О2, не съм правил но съм правил система за генериране на това което се знае като HHO ( Браунов газ ) с 304 стомана на база на мой модел на клетката, подобен на клетката на Стенли Майър (но в така наречен сух вариант) с високо честотни високо волтови импулси. След повече от 500 часа работа 304-те стомананени тръби които използвах бяха като нови и основния разход беше електрическата мощност директно пропорционална на изходния газ. Сега при H2 е възможно да има някаква особенност, но при положение че се прави правилно, времето за деградация на електродите е най-малкия разход в цялата система, а да не споменаваме изобщо цялато разхищение по останлата част на "зелено"-водородната верига.

Все едно да си купувате нещо (редовно) за 100 лева и да ви го сложат в полиетиленова торбичка за 20 ст и да ви кажат че AI е разработила "чудо" технология която ще направи торбичката от нов тип молекула и ще струва 1 ст. На баз на всички разходи за "зелен" водород нещата са толкова плачевни.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 727
Re: Технологични новости
« Отговор #1074 -: Октомври 03, 2024, 05:41:31 pm »
epwpixieq-1, няма проблем при конвенционалната електролиза с електродите, работят много метали, ще се ползват тези които са достъпни и не са редки. Ефективността зависи от напрежението, 1.44 В е напрежението при което ефективността е 100%, електролиза с напрежение между електродите 1.44В може да направиш и със елекроди от черна стомана. Ако електродите са от един и същ метал също се получава подходяща разлика в електрохимичния потенциал, защото кислорода окислява повърхностно единия електрод, а елекрохимичния потенциал между такива електроди е приличен - висок.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 727
Re: Технологични новости
« Отговор #1075 -: Октомври 03, 2024, 05:43:39 pm »
EDM electronics, един буркан за 9лв и разни неща за още 20 - тина и с групата на правещите електролизери за ННО. Не може да се разориш и да искаш.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 505
Re: Технологични новости
« Отговор #1076 -: Октомври 03, 2024, 07:09:39 pm »
Започнахме в тази тема да пишем за електролиза, което изобщо не е технологична новост. Известна новост е AI да измисля разни неща, но в публикацията която споделих има доста несъоъветствия. Наи фрапиращо както писах, е "20 пъти"! Спрямо какво? Най вероятно спрямо конвенционалната електролиза, известна до момента. Но изобретателите пишат че това става по конвенционалният начин, само материала на електродите, според AI е различен. И това видите ли е 20 пъти по ефективно!! Още малко локум в публикацията, трябвало още задълбочени тестове! Два пъти се споменава, лаборатория, значи се пробва практически! Е на мен не ми се вързва при тези приказки, че нещата са както казват!

цитат на Пикси:
електрическата мощност директно пропорционална на изходния газ.
Няма да влизам в полемика за този цитат. Само ще помоля Пикси да сподели как е измерил това.

И сега отново се връщам назад. Да приемем за вярно това което пише Пикси, и това което се казва в публикацията. Еми къде отиваме? Произведеният газ е 20 пъти повече! Да речем че шлифера на господ е хванат!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 926
Re: Технологични новости
« Отговор #1077 -: Октомври 03, 2024, 07:26:02 pm »
Без да съм правил ни един бълбукатор мисля че проблема при електрическото разлагане на водата са мехурчетата, които се образуват на повърхността на електродите и които драстично намаляват повърхността в която водата контактува с електродите. AI-то е дало предложение за материал, който по някакъв начин не позволява на мехурчетата да остават на повърхността на електродите и така повишава ефективността на клетката в смисъл че тя не си влошава добива на газ на квадратен метър площ на електродите, а не че ще добиеш повече газ с по-малко вложена енергия.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 727
Re: Технологични новости
« Отговор #1078 -: Вчера в 08:05:04 am »
 juliang, предположенията са едно, реалноста съвсем друга. Ако проблема беше само този отдавна да са го решили като само направят електродите с по голяма площ и при всички големи електролизери електролита циркулира принудително - имат помпи, неотменен елемент са, не се получава обгазяване на електродите при тях. Начин да се реализира произведения водород в момента има лесен и перфектен. Използваме много въглеводороди за горива, а те са като попивателна за водород и всичката тази енергия от соларните централи която отпада, те не се натоварват когато произвеждат защото просто няма товар - консумация..може да се вкара във въглеводородите и стават по добре изгарящи, по чисто и отделят повече енергия. Има проблем с реализацията, защото теглото на горивата слабо се повишава от това а те се продават на килограм, а не според калоричноста им.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 727
Re: Технологични новости
« Отговор #1079 -: Вчера в 10:20:24 am »
  При потребителите ще се усети голяма разлика при третираните с водород горива и тези които не са, понеже често се зарежда разликата ще се отрази на продажбите. Само отначало трябва да се поеме инвестицията чрез форма на подпомагане, после ще се премахне и ще стане стандарт. Има проблем с цените на оборудването и инсталациите, самия апарат за електролиза би трябвало да е вечен, електродите са частта която издържа, не издържат уплътненията и въобще другите материали, също начина на очистване на газовете..това с бълбукането е несериозно.