Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3446944 пъти)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Горе грешно е изчислено вълновото съпротивление, трябва да ме поправите!
вълновото съпротивление се изчислява по следната приблизителна формула:
R= корен квадратен от L/C; L=0,35Хр; С=4мкФ R=0,35.10^6/4=87 500 корен квадратен от 87 500=295,8 ома
Ако линията се натовари с вълновото съпротивление то имаме режим на бягаща вълна. Да намерим токът по з-н на Ом. 220/295,8.=0,74А. Мощността е Р=220.0,74=163,62 вата. От направените изчисления се вижда, че трябва да ползвам две лампи в паралел, една от 100 вата и втора от 60 вата линията да бъде в режим на бягаща вълна.
При друга мощност линията ще се намира в междинен варянт на стояща и бягаща вълна. Целта е тотално разбалансирване и режим на стояща вълна. Натройките на товара остават за експеримента.
« Последна редакция: Октомври 16, 2012, 07:07:19 am от mi68 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравей колега madsatbg,
Забиваш в някаква равнина в която едва ли ще намериш изход. Наноимпулсите са ток на разместване, които пораждат магнитно поле. Токът на разместване се движи в обратна посока на тока на проводимост. При такива високи честоти посоката на тока на разместване има реактивен характер т.е. на 90градуса. Невиждам как ще го управляваш, освен да ти бяга и да имаш яко излъчване.
Преосмисли някой речи на Тесла голяма индуктивност ниска честота. Не те финансирам но каквото искаш прави. Твойте опити за мен са забавление, чакам резултати. Дано се бъркам, успех!
« Последна редакция: Октомври 16, 2012, 07:08:38 am от mi68 »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Благодаря mi68,

честно казано аз съм много скептичен за наличието на наносекундни импулси,
при този монтаж в постановката на Далли./ Мощен ниско честотен диод, слаб, нисковолтов изход от NAND и на базата на мощен 50 вата транзистор/
НО... някакви шумове, които да възбудят в кабела стояща, "тичаща" или "легнала" вълна...
Точно за това бих искал да погледна със осцилоскоп какво става там на базата на транзистора и на входа на кабела.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
 Днес 17. 10. 2012г. изтрих сам написаното. След един месец ще направя проверка до къде докарахте нещата и какав план имате.
Успех!
« Последна редакция: Октомври 17, 2012, 08:39:44 pm от mi68 »

Velektra

  • Гост
Айде, започна се .......
Една седмица ще се пише и чете само по тая тема.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
@mi68, има тема специално за твоите опити. Пиши идеите и резултатите си в нея!!!

ПС: написал си си поста отвратително! Това не се толерира и следващия пост ще бъде изтрит - както всички други неграмотни коментари.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Здравей колега madsatbdq
Правилно си се ориентирал за наносекудния диапазон. Личи си слабата теоретична подготовка, дивия ентусиазъм и бързата му загуба, рабата без план. Явно нищо се сващаш от писаниата ми за, ток на разместване, неутрино, или оргон. Ако сванеш физиката на процеса грубите грешки изчезват.
...
бла-бла
...
Това, което искаш са интуитивни наченки на неосъзнат процес. Явно още хляб трябва да изядеш за да сванеш цаката на процеса.
Успех!

  Здравейте колега mi68, прав сте за теоретичната подготовка, много сме зле болшинството хора от форума, мда... :( Толкова зле, че сума ти време никой не схваща така ясно и изразително написаните ваши размисли и теории за да СХВАНЕМ ЦАКАТА НА ПРОЦЕСА.  Даа, тъжна констатация. Та, в тоя дух що не основете едни образователни курсове, белким вденем за какво иде реч (прощавайте за жаргона). А докато сколасате да ни поканите да се образоваме обещаваме да хапнем повечко хлебец, да ни е по-успешно и ползотворна схващането.

Ай със здраве и чакаме поканата с нетърпение... :)
(...предполагам колегите няма да се цупят, че говоря от името на всички) ;D
« Последна редакция: Октомври 16, 2012, 08:33:01 pm от getca »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Здравей madsatbg, генератора с TL494 работи, това е стара изпитана схема.  Но за ГНСИ имам големи резерви. На транзистора  КТ926 на базата трябва да има ток не по-малко от 0,7 ампера, за да се отпуши, така че няма как от ГУН да дойде сигнал с такъв ток. Трябва да има още едно усилвателно стъпало между тях. Ако транзистора КТ926 комутира ток от 10 ампера, както е по паспорта му, това захранване, няма да издържи. А на снимките на Dally, се вижда, че този транзистор е без радиатор, явно работи в по-лек режим. За да се оптимизира това захранване е добре да се използват транзистори IRFZ48N, IRF3808 или IRF1010. С такива транзистори тока може да достигне до над 15 ампера, а вместо 2N5401 може да се използват BD140, е трябват и по яки радиатори. Пробвах това захранване с тороидален трансформатор, както е при Dally, навих друг трансформатор на тороид с диаметър 40 мм и навих един от захранване за компютър. Най добре работи с ферита с диаметър 40мм с мн 2000, руски. И друго, така, както е даден трансформатора за ГНСИ, не може да се получи напрежение, повече от 300 волта, при захранване от 150 волта, защото коефициента на трансформация е едно към две. Използвах диоди 1N5408 за ГНСИ и получих импулси 6,8 нс, но амплитудата е много малка, при товар от 50 ома. ПОЗДРАВИ!!!

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Здравей mito_kupona,
благодаря за споделеното по същество.
Ние все още се борим с настройката на Л1 и Л2.
Намотка 4, на ТР2, е включена паралелно на Л1.
При такова включване , тя не може да е с много навивки и високо напрежение, получава се "късо".
Генератора на ТЛ494 се "задъхва".
Опитвахме със 100 навивки и 150 волта, след това със 15 навивки .
Предполагаме,че  ТР2 е от радиостанция.
Тогава, ако намотка 3 е 110 волта, то за намотка 4 можем да допуснем, че е за отоплението на лампи и
е около 6,3 волта 0.7а.
При тебе как си решил този момент?
При каква честота се получава резонанс на Л2?
Що се отнася до ГНСИ / генератора на наносекундни импулси/, мога само да предполагам, че схемата работи в необичаен режим.
Да си спомним за "качера"- колко малки захранвания и токове са необходими за запускането на генерации.И как с един тип транзистор / КТ315/ работи, а с друг не.  Коя друга схема ще работи със силициев транзистор при захранване от 0.2V?

поздрави

« Последна редакция: Октомври 17, 2012, 11:21:36 am от madsatbg »

Seeker

  • Гост
...  Но за ГНСИ имам големи резерви. На транзистора  КТ926 на базата трябва да има ток не по-малко от 0,7 ампера, за да се отпуши, така че няма как от ГУН да дойде сигнал с такъв ток. Трябва да има още едно усилвателно стъпало между тях. Ако транзистора КТ926 комутира ток от 10 ампера, както е по паспорта му, това захранване, няма да издържи. .....

Транзистор  КТ926 си е на мястото. За да се отпуши му трябва напрежение 0,7В , а не ток 0,7А.  Коефицента на усилване по ток е над 60, което за 10А колекторен ток налага базовия да е <=150мА. Затова логиката е в паралел, за да докара колкото може повече управляващ ток. Така направената схема може и да докара 10А от 2мкФ кондензатор , ако импулсите са достатъчно къси. Този транзистор има честотна лента до към 200МХц и е ползван за буфер на 160В преди кинескопа в старите руски цветни телевизори.

Диода който си ползвал - 1N5408 е най-обикновен изправител, а руснака е дал шотки-диоди на схемата. Не съм убеден, че КД203А е шотки, но при всички случаи там трябва да има бързи диоди с минимален капацитет.  Теорията на модула с КТ926 и феритния трансформатор  е следната. При отпушване на транзистора през първичната намотка започва да протича ток от кондензатора 2кмФ , а в вторичната тока е в права посока за диода и така зарежда кондензатора 1нФ на някакво напрежение. При достигане на максимален ток ( това е продължителноста на импулса на базата, който трябва да се подбере) транзистора се запушва и в вторичната на трансформатора се индуктира много високо напрежение, което  се добавя към напрежението на кондензатора 1нф. Времето на импулса е кратко и се определя от времето на отпушване на диода включен към колектора на транзистора.  Естествено КПД на схемата не е високо, защото голяма част от енергията отива да затопля диода, но задачата за  генериране на  много къси импулси със значителна мощност е изпълнена. Времево късите импулси съвпадат със  задния фронт на базовия импулс.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Здравей Seeker, грешката е моя, транзистора е КТ926А, а не КТ926. Този транзистор е за военната промишленост и никога не е използван във видеоусилвателите на руските стари телевизори. Там се използват транзистори КТ626. При липса на бързи шотки диоди, може да се използват, стари руски изправителни диоди, като КД203, КД226, КД105, КД202 и други, или 1N5408 или 1N5419, който е шотки, а най-добре Gaas Schottky  диоди от този тип, GS150TA25110 или DGS3-030AS И ДРУГИ.
    Здравей madsatbg, още не съм стигнал до там, но като започна ще споделя резултатите, още се боря с ГНСИ.  ПОЗДРАВИ!!! http://html.alldatasheet.com/html-pdf/314522/IXYS/GS150TA25110/101/1/GS150TA25110.html
 http://www.alibaba.com/showroom/gaas-schottky-diodes.html

Seeker

  • Гост
@mito_kupona
Ако транзистора беше от военната продукция на СССР, означението му трябва да бъде 2Т926, а не КТ926 или КТ926А, но като гледам снимките явно всяко правило си има изключения, розовата керамика е често срещана по СВЧ  транзисторите, а този е до 51МХц(според приложения каталог).  Един бърз преглед на каталозите показва, че 1N5408 и 1N5419 не са шотки, тоест имат 0,7 до 1,5 В  пад в права посока.
Но както и да е,  ако си вдянал нещо от предния ми пост, ще подкараш бързо ГНСИ. В оригиналната схема на ГНСИ има 6бр. логики вързани успоредно - това трябва да се спази, за да получиш достатъчно голям базов ток.  Кондензатора 1нФ трябва да е безиндуктивен, най-добре  ако имаш слюден. 
« Последна редакция: Октомври 17, 2012, 09:47:11 pm от Seeker »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Колега Seeker, приемам всякакви съвети, за което ти благодаря. Имам и слюдени кондензатори, а поръчах и рф кондензатори за смд монтаж, 470 мф за 3000 волта, ама са много скъпи 5 долара за един. Аз просто споделих информацията , с която разполагам. http://www.ebay.es/itm/350558870218?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Колега altium бъди търпелив, макета отлежава на бюрото ми, просто ме мързи. Най-вероятно в неделя ще събера лампи за 220В, ще се опитам да настоя стояща вълна.
Това е първия опит, вероятно ще има проблеми.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Здравейте! Някой знае ли вътрешното жило на коаксиалния кабел, който използва Dally в неговата установка, от какъв метал е. Дали е някаква стомана с медно покритие или е някаква твърда мед. Кабела е RG50U и мисля, че е на фирмата „Belden“. Преди години се занимавах с кабелна телевизия и имам някакви спомени за този кабел, но не съм сигурен, дали беше същия. Знам със сигурност, че жилото му беше много твърдо и отвън изглеждаше, като мед, но вътре не знам, какво беше. Интересува ме дали жилото е медно или е от друг метал и, какъв е той. Благодаря предварително. ПОЗДРАВИ!