Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3446095 пъти)

vitan

  • Гост
„енергията на самоиндукция е по-голяма от енергията вкарана по времето на индукцията” ... Дали наистина това е така и ако да - някой има ли обяснение за това? (то май това е основния въпрос ...)
Това много трудно се мери. За мен това не е добре проектиран тесла-траф. Материята не е круша да я излапаш. Има няколко дебели добре написани книги по въпроса. Пак ги има тъдява :)

Понеже питаш ти, а не е постоянната дезинформация на mi68, горе топчето/тороида/канчето не скъсява вълната - напротив, увеличава я. Прав си. По-добре да се работи с минимума, даже и въобще.
Вторичната си има собствен паразитен капацитет, както и такъв спрямо земята/околното пространство.
Питай конкретни неща, ако не ти се четат дебели книги. Но понеже всеки забравя - по добре чети.

Колкото до искрищата, те си имат големи недостатъци. Ако нямаш 10 бона за влагане в установка, със лампа или съвременен транзистор абсолютно можеш да замениш искрището. Тесла исторически от един момент май ги оставя искрищата и минава на лампи. IGBT и MOSFET тогава е нямало.... :)

Seeker

  • Гост
Мисля че мога да ти дам някои отговори :

За да се получи високо напрежение на авто-индукция изискванията са или голяма индуктивност на намотката (Голямо L) или голямо dI/dt. Голямата индуктивност L би се получила с много навивки и не е практично (трудна изолация и конструктивни проблеми). За това вероятно Тесла е наблегнал на получаването на голямо dI/dt. -Тесла работи с постояннотоково динамо на 5кВ, оттам идва голямото dI/dt. Имам доста опит в електрониката и смятам, че искрището+магнит е НЕЗАМЕНИМО.Не е точно така. То позволява бързото комутиране на много високи напрежения (kV) и много голями токове. За момента не ми е известен полупроводник или лампа в състояние да прави товаТова са лампите и транзисторите с лавинна емисия. Потърси в мрежата за Новосибирския институт по силни токове, конкретно работите на академик Г.Месяц.   .............
.......... защо я правят навита „конично” (конусно) ?!? Имам още да чета за Тесла Трафовете, но ако някой може да обясни с няколко думи нека го направи) Коничната намотка се прави, за да се увеличи пробивното напрежение между намотките  и най-вече на центъра на намотката , където е най-голямото напрежение. С намаляване на диаметъра на намотките се намаля индуктивноста на всяка намотка.

До тук добре – да кажем, че получихме голямо dI/dt. Не ми е ясно и друго – капацитета на кондензатора (сферата - земя) в трептящия кръг на вторичната страна на траф-а (нали трябвало да е в резонанс) няма ли да пречи на получаването на голямото напрежение на самоиндукция? Та той направо шунтира бобината (по променлив сигнал)?!? ... Не шунтира, а се получава напреженов (последователен) резонанс в последователно свързаните  намотка, капацитет и товар(пространството).
Т.е. ако целта е да получим голямо напрежение на самоиндукция в бобината – то не бихме ли го получили по-лесно ако този капацитет е възможно най-малък или въобще липсва? Енергията на един импулс от самоиндукция е много малка, в сравнение с натрупаната енергия от  резонанса

И друг един въпрос провокиран от пост на Теофилус в темата за ТеслаТраф – та според прочетеното от него „енергията на самоиндукция е по-голяма от енергията вкарана по времето на индукцията” ... Дали наистина това е така и ако да - някой има ли обяснение за това? (то май това е основния въпрос ...) Много ми се иска да така, но за сега в опитите ми се проявява обратното.
« Последна редакция: Септември 20, 2011, 10:05:41 pm от Seeker »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
  На мен също ми се иска енергията на самоиндукцията да е повече от тази на индункцията но практиката за сега не го доказва. Може би при други условия. Самоиндукцията е реакция на средата, като напрежението е  по голямо но за сметка на дължината на импулса. В идеалния случай енергиите им са равни. Индукция и самоиндукция(автоиндукция) са синоними на действие и противодействие.
   Интересно е че има случаи в които отделяната енергия при противодействието е повече от тази на действието. Трудно ми е да открия препратката но при при бомбандиране на пясък със ускорени елементарни частици се отделя топлинна енергия многократно надвишаваща изразходваната за ускорителя. Вероятно става въпрос за ядрени реакции. 
  В случая с обикновения трансформатор самоиндукцията (противодействието) се проявява във вторичната намотка. Тоест - енергията на вторичната намотка на трансформатора е енергия на противодействие спрямо тази в първичната намотка. Колкото се натоварва вторичната толкова и първичния токоизточник.
  Нещата се променят при резонанс. В резонансния кръг се натрупва и циркулира енергия и електромагнитно поле многократно надвишаващи енергията на първичния токоизточник. ...

vitan

  • Гост
Нещата се променят при резонанс. В резонансния кръг се натрупва и циркулира енергия и електромагнитно поле многократно надвишаващи енергията на първичния токоизточник. ...
Тия процеси обаче са зависими от връзката първична-вторична (силна/средна/слаба). Както и от запълването на импулса.... :)

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Вярно е и все пак мисля, че на тази основа и не знам какво още Капанадзе е открил някакво непознато и неизвестно ни явление или физически закон, при който енергията на изхода се увеличава и многократно надвишава влаганата на входа с цел възбуждане на този процес. Не мисля, че става въпрос за ядрена реакция затова остава енергията да идва от Ефира.  Въпреки, че информацията в патента не може да се смята за изцяло достоверна то има моменти, които са интересни и заслужават внимание. Например, че енергията във вторичната намотка е повече от тази във първичната и второ  - че има такъв допълнителен процес като, стабилизиране на магнитните полета между първичната и вторичната намотка.   Значи - енергията на входа и до първичната намотка включително е само някакъв първичен импулс, който след вторичната намотка се усилва. Как става това ? - елементарно според Капанадзе но ние все още не знаем как точно и това е което дъвча, експериментирам и мисля ден и нощ.
« Последна редакция: Септември 21, 2011, 11:45:31 am от teofilius »

emilvtc

  • Гост
Първо да благодаря на всички отговорили на въпросите ми.

Относно трафа – предполагам, че връзката между първичната и вторичната намотка не е силна, а по-скоро средна или слаба (това би трябвало да зависи от степента на „обхващане” на магнитните потоци от бобините– примерно първичната как „обхваща” магн. поток създаван от вторичната и обратно)

vitan, от отговора ти в предишният си пост разбирам, че по-ефективно излъчване на енергия от траф-а би се получило ако капацитета (размера на сферата във високоволтовия край на вторичната) е минимален. Правилно ли съм те разбрал?
От друга страна се чудя въпросния капацитет къде се образува? Все си мисля, че резонанса на кръга би трябвало да е паралелен, тъй като единия електрод на капацитета е сферата, а другият е земята. Т.е. капацитета е паралелно свързан на бобината и я шунтира ?!? 
Ако Seeker има право – трептящия кръг ще е последователен. Т.е. ако разглеждаме капацитета като „капацитет на самостоятелната сфера” – т.е. няма втори електрод – нещата се връзват. Но пак съществува паразитния капацитет сфера-земя ...
От друга страна паразитните разпределени капацитети между отделните навиики на вторичната намотка също оказват влияние. И тук възниква въпроса с дължината на кабела на вторичната намотка (дължината на „вълновода”) и работната резонансна честота на трансформатора ... Това все още не ми е ясно и трябва да чета още по въпроса. Ако е възможно с няколко думи да ми го обясните ще съм ви благодарен (разбира се няма да си спестя четенето по въпроса )

За да е в резонанс и първичната намотка и то на същата честота както вторичната – то трябва към ниската индуктивност на бобината да включим относително голям капацитет. Предполагам, че това е капацитета който зареждаме с високото напрежение преди искрището. Прав ли съм?  (паразитните капацитети между навивките на първичната са малки, а и капацитета първична- земя също е малък. Т.е. остава да донастройваме резонанса в първичната страна само с високоволтовия кондензатор осигуряващ енергията на импулса при пробива на искрището ...)
Ако съм на прав път – резонанса във вторичната го настройваме със размерите на сферата включена в незаземения край на бобината, а резонанса на първичната с донастройка на кондензатора осигуряващ пиковия ток и енергията на импулса... Има ли нещо вярно в това?
Относно конусното навиване на първичната намотка :
„Коничната намотка се прави, за да се увеличи пробивното напрежение между намотките  и най-вече на центъра на намотката , където е най-голямото напрежение. С намаляване на диаметъра на намотките се намаля индуктивноста на всяка намотка.”
Това нещо не успчх съвсем да го разбера. Идеята е чисто геометрично да се получи по-голямо разстояние между две съседни намотки ли е?
От друга страна с намаляване на диаметъра намалява индуктивността – ОК, но така не намалява ли и „обхванатото” от бобината пространство, което се опитваме да „възбудим” о от което очакваме да авто-индуктира във вторичната намотка високото напрежение? Може и да греша, но до колкото схванах идеята на бифилярната бобина е да „обхване” голямо пространство при това индуктивността и да е минимална ... Т.е. бобина с много навивки „обхващаща” голямо пространство с много си и големи по диаметър навивки, при това с минимална индуктивност ... Правилно ли е това ми разбиране?

Относно въпроса от къде ще дойде енергията: Една аналогия със свръх-регенеративния (май така се казваше) радиоприемник. Как работи той? Много грубо казано приемника представлява „генератор” (LC), на който условието за самовъзбуждане (баланс на амплитудите)  не е изпълнено. (генератора за да генерира условията са 2: баланс на фази и баланс на амплитуди).  Та на входа на този приемник („генератор”) ако постъпо макар и много слаб сигнал със същата честота като на трептенето – генератора започва да генерира. (разбира се генератора си има отделен захранващ източник) 

Та в случая имаме трептения на йоносферата и магнитното поле на земята предизвикани от енергия идваща от космоса. (като прочета книгите които ми препоръчахте сигурно ще имам повече яснота)  Имаме високият потенциал йоносфера-земя (който може да се използва като високоволтов захранващ източник аналог на този в свръх-регенеративния приемник) Имаме трептения на същия този източник + трептения на магнитното поле на земята ... Знам ли – може пък от тук някъде да дойде идея за усвояването на СЕ ...



vitan

  • Гост
“Относно трафа – предполагам, че връзката между първичната и вторичната намотка не е силна”
Напротив, но зависи от поставените цели. Ако е силна, то трябва да се намали запълването на импулса.

”по-ефективно излъчване на енергия от траф-а би се получило ако капацитета (размера на сферата във високоволтовия край на вторичната) е минимален. Правилно ли съм те разбрал?”
Не, просто тогава ще получиш по-къса вълна и по-лесно ще се получи стоящата вълна. Отново опираме до това, какво си е наумил да проектира дизайнера/проектанта. Т.е. поставените цели.
За безпроводно предаване на енергия трябва горе голям тороид, но там си има други правила



”От друга страна се чудя въпросния капацитет къде се образува?”
Имаш L на бобината и C образуван от:
-   Капацитет на тороида/топчето спрямо земята и околното пространство.
-   Капацитет паразитен м/у намотките.
-   Капацитет на бобината спрямо земята и околното пространство.
Самата бобина има достатъчно голяма площ, която може да служи вместо топче/тороид.


„Все си мисля, че резонанса на кръга би трябвало да е паралелен, тъй като единия електрод на капацитета е сферата, а другият е земята. Т.е. капацитета е паралелно свързан на бобината и я шунтира ?!?”
:) Предполагам знаеш кой от двата резонанса е резонанс на напрежението (а не на тока).


”И тук възниква въпроса с дължината на кабела на вторичната намотка (дължината на „вълновода”) и работната резонансна честота на трансформатора ... Това все още не ми е ясно и трябва да чета още по въпроса.”
Ооо, да :)


”За да е в резонанс и първичната намотка и то на същата честота както вторичната – то трябва към ниската индуктивност на бобината да включим относително голям капацитет. Предполагам, че това е капацитета който зареждаме с високото напрежение преди искрището. Прав ли съм?”
На практика да, но пак опираме до няколко момента от тип: "според зависи".

„(паразитните капацитети между навивките на първичната са малки, а и капацитета първична- земя също е малък. Т.е. остава да донастройваме резонанса в първичната страна само с високоволтовия кондензатор осигуряващ енергията на импулса при пробива на искрището ...)”
Не само. Има и други възможности.

”Относно конусното навиване на първичната намотка :”
Тесла е правил конично, опитвайки се да концентрира енергията в точка и визуално да определи откъде идва Етер-а. За друго не съм чел или не помня да съм чел. Лакардии по темата има достатъчно.

”но до колкото схванах идеята на бифилярната бобина е да „обхване” голямо пространство при това индуктивността и да е минимална ... Т.е. бобина с много навивки „обхващаща” голямо пространство с много си и големи по диаметър навивки, при това с минимална индуктивност ... Правилно ли е това ми разбиране?”
Да, но бифилярка като първична не става. По-скоро като „третична” или някакъв хибрид.

”Относно въпроса от къде ще дойде енергията”
Дали е фотон или неутрино зависи от скоростта и начина на разпространение на вълната. Ако спреш с голямо dV/dt неутриното, получаваш и „жив” електрон. Земята всяка секунда от космоса се пронизва от колосално количество неутрино. По памет – справки проф. Константин Мейл.

„Та в случая имаме трептения на йоносферата и магнитното поле на земята предизвикани от енергия идваща от космоса… Имаме високият потенциал йоносфера-земя. Имаме трептения на същия този източник + трептения на магнитното поле на земята ... Знам ли – може пък от тук някъде да дойде идея за усвояването на СЕ ...”
Казва ли ти някой, смееш ли да попиташ :)
« Последна редакция: Септември 21, 2011, 06:12:21 pm от vitan »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Генераторът на Капанадзе се основава на закона на квадратите. Квадратите са употребени подвеждащо и трябва да се разбира квадратична (нелинейна) зависимост.
  Да разгледаме енергията на хармонично трептяща точка Е=Ек+Еп където Ек-кинетична енергия; Еп- потенциална енергия.
E=0,5.m.A^2.w^2    където   w-кръгова честота; m-маса; А-амплитуда,  ако ползва линейна честота   w=2.pi.f=6,28.f   тo се получава
E=2.m.pi^2.A^2.f^2    където   f-линейна честота
Енергията на една хармонично трептяща точка остава постоянна през всичкото време на трептение и е пропорционална на:
-масата
-квадрата на амплитудата
-квадрата на честотата.
    Ако в единица обем трептят синхронно и с еднаква амплитуда n частици, енергията на треперливото движение в единица обем (енергетична прътност) е:
Еv=0,5.p.A^2.w^2 където p=n.m
    Интензитет на вълната се разбира количеството енертия, преминала за единица време през единица площ.
I=Ev.v=0,5.p.v.A^2.w.^2   където v- е скоростта на разпространение на треперливото движение
   Тези расъждения важат и за електромагнетизма като вълнов процес. 
Сумарната плътност на енергията на електромагнитната вълна се изразява чрез формулата:
W=We+Wm=0,5.e.E^2+0,5.м.H.^2 където Е-интензитет на електричното поле; Н-интензитет на магнитното поле, е и м константи на вакума .
 Когато две вълни без загуби се събират синфазно енергията се качва с 6 дБ или 4 пъти по мощност или 2 пъти по напрежение (ток). Реално имаме загуби и усилването е примерно 5 дБ или 3,1 пъти по мощност или 1,77 по напрежение (ток).
Това свойство е ползвал Капанадзе в своя генератор. Да има вълнов процес той трябва да има стартираща схема, това се вижда на видеото, като стартира с 9 В батерия тип"Крона" генератора. Вижда се интересно схемно решение една бобина хоризонтална, две бобини вертикарлнo навити на една тръба.
Ключов момент е ползването на интерференцията между две и повече вълни за усилващ ефект, като частен случей може и стояща вълна. Освен резонанс трябва и стабилна синфазност Т.Е. трябва стабилен синфазен резонанс. Това лесно се постига със скъсени антени, които имат индуктивен характер. Условието се постига с големи дължини на вълната, примерно 100кХц, дължина 3км.
   
« Последна редакция: Септември 22, 2011, 03:35:41 pm от mi68 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Днес четох електродинамиката и бистрих петте  елементарни излъчватели. Те са:
-елементарен електрически излъчвател-вибратор, резонатар на Херц
-елементарен магнитен излъчвател
-елементарен рамков електрически излъчвател
-елементарен рамков магнитен излъчвател
-излъчвател от процеп
  Тези излъчватели не ми се връзват с генератора на Капанадзе. Ако имаше сфера, както при трансформатора на Тесла,  то това е класически вибратор на Херц. В близката зона, наречена индукционна, вектора на Пойтинг мени посоката си. Електрическата индукция се описва с електростатичните закони за електрически вибратор +q и -q. Магнитната индукция (трансфорнатарен ефект) се подчинява на закона на Био-Савар-Лапласт-закон за пълния ток. Тъй като бобините са на 90 градуса, остава връзката да се осъществява при стояща вълна. В учебника имаше интересен въпрос на излъчване на линия в която възниква стояща вълна. Най-характерното е перпендиколярното излъчване от дължината на проводника. Ако проводника е навит на бобина и се вземе  собственият капацитет на бобината (двете бобини са с голям диаметър), линията за резонансната честота се превръща в дълга линия и имаме чисто радиално излъчване от бобината.
 Идеята е да се събират две и повече амплитуди примерно напрежение. P=U^2/R се вижда , че амплитудите се събират аритметично, но мощността расте квадратично. От тук излиза, че трансформатора усилва мащността. Това е отговора на задачата.     

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 959
  • Z - Оркестър Вагнер
Аз вече с гордост мога да кажа, че разбрах какви са теоретичните основи на генератора на Капанадзе - едва сега разбира се  :D!

Очаквам, след "теоретичните основи" да се появи/представиш и "практически завършек" на този генератор.

Ще си кажеш, ама тоя пак се заяжда с мен?  Да, ама не. За да започнеш да пишеш теория на нещо, първо трябва да си го създал на практика. Или ти ще си първия наобратно?

Винаги съм се чудел в "инженерните" формули от де са ги взели ония коефициенти, дето нито са числото "ПИ" нито златното сечение. Отговорът е от практиката  :D, от опити, с налучкване, с напасване и т.н. Така са открили и топлата вода, чак после са създали теорията за да могат и поколенията да знаят. Първо е кокошката, после идва яйцето!

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Много съм доволен, че един човек ме разбира и не съм самотен.
  Винаги съм наблягал на теоретичната подготовка, за да се избегнат грешни опити. Ако те мързи да правиш опити то трябва да си силен в медитацията. Приеми колега, че съм силен в медитацията и нещата си идват на място.
 Реално опити ще почна към края на месеца сега изчислявам дълбочина на обратна връзка (теоретично) и конкретно схемно решение и най-вече други житейски проблеми.
П.П. На човек, който знае принципа 50% е решил задачата, остават още 50%.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Обръщам се към mito_kupona относно постановката с резонансния контур, където за сваляне или преобразуване на реактивната енергия в активна може да използвате посочения от колегата vdomov вариант с капацитивния трансформатор в темата за резонансни генератори най долу: http://mazeto.net/index.php/topic,1710.msg21334.html#msg21334.html

А между другото, ето и някои клипчета в интернет на базата на тази идея:
http://www.youtube.com/watch?v=guWga5Q6Dxo&feature=player_embedded - Бестопливный генератор Стэхо
http://freeenergylt.narod2.ru/igor_pavlovic_kuldosin_/ - Игорь Павлович Кулдошин
« Последна редакция: Октомври 05, 2011, 09:57:52 pm от x_name41 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
След известни наблюдения върху някои моменти от клипчето на Капанадзе с зелената кутия, или по точно там където накрая показват страницата от книгата "Очерки о работах Теслу", която уж е вдъхновила Капанадзе за този генератор, и след сравняването и с принципа на работа на капацитивния трансформатор на Кулдошин стигам до извода, че Капанадзе е възможно да е използвал именно този принцип на капацитивния трансформатор, с тази разлика от трансформатора на Кулдошин, че при него липсва магнитопровод или ферит. Предлагам и някои цитати от двата документа, които звучат доста еднакво. Първо цитат от книгата "Очерки о работах Теслу":
Цитат
Условие при котором электрическое устройство не совершает работы нуждается в следующем пояснении. Работа складывается из силы, движущей что-то в период времени. В случае с электричеством это напряжение (вольты) движущее носителей зарядов через кабель. Количество кулонов заряда, проходящего определенную точку в проводнике за секунду образует ток, q/s=i. Отсутствие производства электрической работы означает, что количество заряженных частиц, проходящих через определенную точку в проводнике, приближается к нулю. Ток смещения Условие, при котором переменный ток может быть поддержан без поступательного движения заряженных частиц присутствует в конденсаторе. Ток смещения состоит из прямого и обратного движения связанных зарядов в пределах решетчатой структуры непроводящего диэлектрика. Работа не будет выполняться, если устройство работает на токе смещения. Если большой вольтаж сместил небольшое количество несвободных (связанных) зарядов, требования мощности нагрузки, как, например, свечение лампы, выполнялось бы при отсутствии течения тока в проводнике и поэтому без расхода энергии.
И втория цитат от патента на Кулдошин:
Цитат
Посредством соответствующего изобретению ленточного конденсатора можно достичь сколько угодно большой электрической ёмкости катушки, которая не может быть достигнута существующими способами с применением круглого провода. В принципе, ленточный конденсатор – это электрический конденсатор, который производится по такой же технологии, как и обмотка трансформатора. Образованные посредством ленточного конденсатора обмотки могут иметь большое число витков и присутствовать как в качестве первичной, так и в качестве вторичной обмотки. В электрической схеме такая катушка действует как классический электрический конденсатор, а вибрирующий в конденсаторе ток смещени1 вызывает в сердечнике трансформатора изменяющийся магнитный поток. Изобретение рассматривается ниже на примере модели, представленной на нижеследующих рисунках. 1 Ток смещения – это величина, пропорциональная скорости изменения переменного электрического поля в диэлектрике или вакууме. 2 Дело в том, что магнитное поле создаётся не только привычным для нас поступательным движением зарядов (током проводимости или просто током), но и любым изменением электрического поля во времени. Таким образом, для создания переменного магнитного поля является вовсе необязательным поступательное перемещение зарядов, как это происходит в обычных трансформаторах. Достаточно лишь заставить вибрировать заряды на месте, создавая тем самым изменяющееся во времени электрическое поле. Этой цели мы достигаем при помощи ленточного конденсатора. Таким образом, ток не течёт, а переменное магнитное поле создаётся.
Как смятате, дали Капандзе е използвал в генератора си капацитивна намотка в условията на резонанс за генериране на силно променливо магнитно поле в отсъствието на ферит или магнитопровод?
« Последна редакция: Октомври 05, 2011, 09:53:35 pm от x_name41 »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Във форума на "проект Заряд", една дама вече е направила самозахранващ се генератор на резонансен принцип, без външно захранване и с една антена. Прилича на детекторен приемник.

С малка мощност на изхода, но е много добро начало: http://zaryad.com/forum/viewtopic.php?f=51&t=880&p=19657#p19657
А ето и друга схема на детекторен приемник, която хваща мощност от ефира: http://www.youtube.com/watch?v=GtKjKSUhuOw - TROS - "bemf"



« Последна редакция: Октомври 13, 2011, 09:38:35 pm от altium »

emilvtc

  • Гост
Много странна схема   ???

Като започнем с окъсената намотка и свършим с поляризацията на базата на транзистора ?!?

Някой има ли идея как всъщност това чудо може да заработи (дори ако свържем батерия паралелно на крушките)?