Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3448952 пъти)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 475
Във връзка с пост номер 76 на coke2k искам да споделя някои мои хрумвания /мисля също, че това, което ще кажа съм го чел някъде или съм гледал клип в тубата, но не мога да ги открия и двата източника/.
И така: Как може да задържим магнитното поле на бобината да не се върне почти мигновено?
По този въпрос четох някъде /а може и да си измислям  ;D/, че когато се пропусне ток /постоянен ли беше или променлив не помня/ по прав проводник, то проводника се поляризира /наелектризира/. Така че моята аналогия е, че когато се пропусне ток по проводника, то съпротивлението се явява силата, която е нужна за поляризирането /наелектризирането/ на проводника и преразпределянето на зарядите по повърхността му. Иииии след като се прекъсне източника на захранване, то тези заряди се връщат по първоначалните си места и по този начин се получава може би ОЕДС-то!?!? Но всичко това трябва да се провери /или ако успея да намеря страницата, където съм го чел това нещо и май беше на руски/. Това е едно на ръка.
Второто: Всички знаем, че когато по проводника протича ток той се нагрява. В тубата гледах клип, на който при нагряване на проводника протича ток /измериха го с аналогов амперметър до колкото си спомням/. Та идеята ми е както викат руснаците "Скрестить ежа и ужа", т.е. ако в дадена верига има високо напрежение /слаб ток/ и разрядник, то може ли при нагряване на разрядника, или проводника /проводника може да се нагрява и индуктивно/ да се получи тази кръстоска ток-напрежение.
Надявам се, че има доза истина в моите драсканици по-горе!
А във връзка с множеството успешни репликации на СЕ-устройства по-света /в повечето случаи Русия/, а отскоро и у нас, ще кажа само едно: Този, който иска да даде /подари/ нещо го прави безусловно, без намеци за каквито и да било компенсации /връщане на услугата и тем подобни/, без увъртания и го прави без да се замисля много.
Силно се надявам устройството на Ctah да е реално, но "Поживём — увидим".

Самоцитирам се, за да може още веднъж тези, които не са прочели този пост да го прочетат!
Но мисля, че повечето хора в този форум трябва да пишат в темата "Алабализми", защото не се намери нито един, който да потвърди или опровергае тезата ми по-горе. Не че и аз не се причислявам към хората, които трябва да пишат в темата "Алабализми", но това по-горе може и да е вярно! Надявам се някой от образованите потребители да даде отговор на моите въпроси /препоръчително с препратки към източника на информацията, може и със собствено видео по темата, и т.н./.
Ако погледнете моите постове и кога съм се регистрирал в сайта, ще ви стане ясно, че не обичам да пиша празни приказки /бла-бла/ и не си давам мнението по всяка тема.
Но когато ми хрумне нещо, то искам да го споделя с останалите и да видим, дали ще излезе нещо от тази идея или нищо не става от нея. Не казвам, че не това, което твърдя не е пълна глупост! Може и да е, може и да не е. Нужно е просто някой, който има опит и знания по тази тема да си даде мнението, защото както гледам си дават мнението тези, които най-малко разбират материала!
Бъдете по-конструктивни колеги!

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
здравейте, ако имаме бобина с много навивки, към която от едната страна има приложено напрежение 220волта с малък ток, то при прилагането на силно магнитно поле върху нея формирано от голям ток и много ниско напрежение, във бобината ще се индуктира единственно високо напрежение, на принципа на трансформатора, но ако бобината е с малко навивки, в нея ще се индуктира голям ток, но не съм убеден че този голям ток ще протече по цялата верига барабар с приложените към бобината 220волта от едната и страна, та това що се отнася до кръстоската между ежа и ужа :)
« Последна редакция: Февруари 24, 2014, 03:29:47 pm от x_name41 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Оправих диода в управлението на тиристора в по-горната схема. Беше сложен наобратно.

Неактивен miro13

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
]
  http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=1546.0;attach=37016;image                                          Значи теоретично Тр4 дава токовата,а Тр3 напрежителната съставка върху Тр5----най добре Ctah да запали лампата ;D 
« Последна редакция: Февруари 24, 2014, 06:46:20 pm от miro13 »

Velektra

  • Гост
Здравейте!
Много ми се иска да напиша и обясня според мен каква е ситуацията по смесването на голям ток с високо напрежение чрез ТРАФОВЕ. Но иска повечко писане и разказване, а сега малко ме мързи.
Затова само ще попитам нещо и вярвам, че повечето колеги ще си отговорят може ли да се смесят голям ток от един траф с високо напрежение от друг траф и всичко това да се изведе на първичната на трети траф? Като всичко това е затворено в един общ контур!

Въпроса е: Вярно ли е, че Ip*Vp=Is*Vs ?

Ако е вярно, замествайте тоци и напрежения и вижте какво ще получите от двете страни на трансформаторите.

П.П. Мерси, Майсторе! Обърках се с катринката и после докато се оправя, ептен се омотах.
« Последна редакция: Февруари 24, 2014, 08:03:24 pm от Velektra »

Ctah

  • Гост
   Иван Димов, на тази схема както и да се обърнат диодите, няма да тръгне!
Това е ясен знак, че не си я лепил :(

miro13, не само лампи съм запалил ;D

PyroVeso, няма нужда от кабели и ирония, всичко е фрии

Velektra, ако буквално се приемат нещата, няма да стане :(

Абе тука някой върши ли нещо ???

Velektra

  • Гост
Ctah, сетих се за твоето видео.
Ако сложиш още по-дебел проводник на изхода (и го свържеш накъсо) в него ще има ток много повече от 5А. Но всичко е за сметка на напрежението.
Аз получих ток 515А в кабел 24 крадрата само, че по начина на бразилците. За смесване с траф и дума не може и да става.
Последно ще пробвам с магнитна ПОВ и ако не стане, си продължавам с добрия стар постоянен магнит. В него поне със сигурност има фрии ЕНЕРГИЯ.

Velektra

  • Гост
Edin, мисля че Ctah даде какво е съотношението на намотките в трафовете:

Стига с тея параметри бе приятел >:(
Навиваш, колкото събере сърцето и после мериш L и C
Колкото е по-голяма сърцевината на желязото, толкова по-добре

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Добре. Нека да ни бъде обяснено, какво се е получило от тази схема.
Започва да работи и спира?
Работи, но не се самозахранва?
Работи, но се взривява, защото кондензаторът не е еди какъв си, а хартиено-маслен руски боклук МБГО?
А какъв трябва да е? КСО, керамика, МПТ, МКТ, танталов, стирофлексен? И това ли трябва да се налучква?
Изобщо на какво се играе тука, в момента? Аз ако взема да хвърлям боб, сигурно по-бързо ще успея да направя нещото.
« Последна редакция: Февруари 24, 2014, 09:08:30 pm от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Edin, ще ти кажа моята гледна точка и дано да ти помогна малко.
Ctah e разбрал, че с грубо смесване на токове и напрежения с трафове не става.
Ако наистина е направил нещо е по предната схема, която е дал (прилагам я долу).
Както обясни и mito_kupona, тук нещата са по-добри. Първичната на трафа осигурява високото напрежение, защото имаме последователен резонанс. Високо напрежение и малък ток. Така може да има повече навивки и да са по-тънки. Във вторичната получаваме големия ток, защото там резонанса е паралелен. По-дебела намотка, повече ток и т.н.
Само че тук проблема е превключването на транзистора. Затова са им изгорели 2-3 шепи транзистори. Така Ctah е пробвал тиристор, но тиристора, за да се запуши иска обратно напрежение, оттам допълнителна намотка от трафа за обратното напрежение и т.н.
Но проблема е друг.
За да се получи истински обратен импулс от бобината, трябва веригата (тока) да се прекъсне физически. С реле или ключ, но физически! Затова като спреш лампата или извадиш щепсела от контакта "излиза" искра. Защото физически се прекъсва веригата и включените уреди връщат обратния импулс. При тая искра обаче напрежението е високо, но тока почти го няма (затова не вярвам, че по тоя начин може да се направи СЕ - чрез обратен импулс, но за да не ядосам някой, това не го четете).
Та при тая схема прекъсването на тока към бобината става като се отпуши транзистора и "нулата" отиде м/у кондензатора и първата бобина. Само, че там има напрежение и изведнъж "късо" и транзистора се побърква.
И така нататък....
Затова е най-добре с реле. Но реле на 50Hz ще му дойде много.
mito_kupona спомена за прекъсване с ел. моторче, което като се върти да включва и изключва контакти.
И аз търся такъв метод.
Ако някой знае как може да се направи това моля да помогне.
« Последна редакция: Февруари 24, 2014, 10:14:35 pm от Velektra »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Признавам си колегата Ctah  успя да ме събуди от зимен сън и днес в рамките на 20 - 30 минути сътворих копие на наговото първо видео - качвам линк:

http://www.dailymotion.com/video/x1daqm0_%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE1_tech

 Но по интересното е във второто видео. Специално за Ctah  ще кажа , че като се сложи дросел на едно тайно място и стават чудеса и тогава наистина гърмят не само кондензатори ами и трафове - Ctah  специално за тебе видео2

http://www.dailymotion.com/video/x1daqvu_%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE2%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%8A%D0%BA_tech
А ако много ми се помолиш ще ти покажа и видео 3 - обещавам ще ти хареса и нямаш представа какво има на видео3  :P

@Velektra при обратните импулси наистина е най добре да се ползва физическо разединяване на верига и там резултатите са много зрелищни - 110А контактор ми се топи за секунди изобщо използването на дросели си е***о майката. Невероятни тупаници правят само трябва да се внимава.
« Последна редакция: Февруари 24, 2014, 09:43:44 pm от coke2k »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Velektra, благодаря за доброто обяснение, а относно идеята за превключването, моята е следната.
На релето ще му дойде нанагорно 50 херца, но на един говорител изобщо. Взема се един говорител, с възможно най-меко окачване и голям ход на мембраната. Единия контакт се закрепя на говорителя, а другия  на стойка, захваната на шасито. Контактуването, трябва да е на принципа на плъзгането, защото, в противен случай, ще трябва да настройвате много фино амплитудата на мембраната.
Идеята предполага, доста усложняване на конструкцията, но за сега това съм измислил.
« Последна редакция: Февруари 24, 2014, 10:04:39 pm от edin »

Velektra

  • Гост
Edin, благодаря за предложението!
Нали прочете, какво написа coke2k?

@Velektra при обратните импулси наистина е най добре да се ползва физическо разединяване на верига и там резултатите са много зрелищни - 110А контактор ми се топи за секунди изобщо използването на дросели си е***о майката. Невероятни тупаници правят само трябва да се внимава.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Вариант е да се ползват графитни или въгленови електроди, например от четки за ел.мотори. Друго не се сещам, освен че за да няма искрене е добре, контактите да са потопени в кондензаторно масло, но тогава става голям филм.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Във видеото от 2004г. и другото със зелената кутия, Капанадзе използва механичен комутатор „прерыватель“. При СР също е такъв комутатора, даже се вижда една малка платка на регулатора на оборотите за моторчето. Няма нужда от големи и мощни трансформатори, достатъчное единия траф да е за 5 А, другия може и за 0,5 А.