Автор Тема: Анодно отопление  (Прочетена 327074 пъти)

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #210 -: Януари 27, 2012, 04:42:41 am »
 По принцип не е невъзможно и ако изключим казана за ракия, ще е по лесно и евтино. Паро- производството е сложен и специфичен процес и не го препоръчвам за битови нужди. Сигурно си гледал новините от преди няколко дни (визирам гръмналия бойлер) и съм сигурен, че ти е настръхнала косата. Естествено за да има добър резултат, трябва да се снемат размерите на къщата и да се изчисли необходимата мощност на радиаторите и котела. Добре би било колегата "emm" да сподели резултатите от показанията на електромера.

suml

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #211 -: Февруари 03, 2012, 10:46:43 pm »
И аз малко се притеснявам да не гръмне ама мисля поне два клапана да слагам за по висока сигорност и питах в един завод дали мойе да ми изработят такъв съд. От там ми отговориха, че могат да го изчислят, да го направят, но нямали как да го тестват да го надуят до толкова високо налягане. Пък аз директно за да се презапася им казах 50 бара и мислех да го карам до не повече от 25 бара. В завода ще го изчислпт и направят така че те да се застраховат  :D от там ми казаха да се обърна към някой завод дето правят хидравлики и цилиндри.
И все пак докато не чуя мението на "емм" с малко повече информация за ток и температура няма да правя нищо защото такъв цилиндър ще е скъп, доста скъп :)

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #212 -: Февруари 05, 2012, 03:54:07 am »
Всички резервоари за "LPG" (газови бутилки) се тестват на 25 бара пневматично налягане. Продават се и безшевни тръби с различен диаметър. Какъв съд ти се въри в главата?

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Анодно отопление
« Отговор #213 -: Февруари 05, 2012, 04:00:55 pm »
Здравейте колеги, искам да споделя измерванията на електромерите. При мен за един ден ел. парното консумира около 50квт дневна и 30квт нощна при външни температури около -10гр.  Да приемем чисто около 100-130квт по най-студените дни -20гр.
Малко е висока цената но само човек който се топли на твърдо гориво знае каква е хамалогията. Замерванията ми показаха, че за времето преди нова година, парното е изхарчило около 50лв да поддържа температурата в къщата 15-18гр. докато ни няма.
Миналият сезон зимните месеци плащах ток около 120-150лв зради един маслен радиатор, който работеше от време на време заради бебето. А иначе печката бичеше  якооо, в хола температурите бяха ужасни около 30гр.

Тази зима, сега по най-студените дни, за един цял месец консумацията на цялата къща е 280-300лв като съм изгорил и около една количка дърва, което е направо смешно за студовете които бяха. Това са 300лв за топла вода, ел. консумация и отпление.

klimt

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #214 -: Февруари 11, 2012, 01:50:48 pm »
Emm, би ли дал повече и по-конкретна информация във връзка със замерването на консумацията? По-точно следното:

 Тези 50квт дневна и 30квт нощна при -10 гр. навън:

 1. Каква площ и кубатура помещения топлят

 2. На колко градуса поддържаш температурата на въздуха в тези стаи

 3. Какви са (бетон, тухла), колко и как са изолирани стените, тавана и пода на тези стаи

Искам да стопля едно помещение от 40 кв.м. в къща с 30см плътни тухлени стени, все още без изолация, със сменена PVC дограма.

donhuann

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #215 -: Февруари 17, 2012, 04:31:51 pm »
Колеги, как решихте проблема с газа който се отделя. Направих реотана, загрява доста бързичко но отделя много газ, това проблем ли е, когато се ползва директно на радиатор, ако сложа автоматичен обезвъздушител ще реши ли проблема?

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #216 -: Април 03, 2012, 05:05:33 am »
   Здравейре колеги! С удоволствие мога да кажа, че вдъхновен от мечтите на "suml",  воден от експериментите на "emm" и подтикнат от нарастналата ми нужда от дестилирана вода сътворих нов прочит на АО с парогенератор и топлообменници. Прототипа работи чудесно с малък разход на ел. енергия . За сега съм захранил само 20 литров казан за ракия и като оправя някой дребни течове на парата ще ви пратя и снимки.

klimt

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #217 -: Април 03, 2012, 10:02:32 am »
Освен снимки, очакваме и замервания на разхода на електричество и КПД на системата - с благодарност към експериментатора

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #218 -: Април 12, 2012, 06:59:28 am »
 Здравейте! Представям на вашето внимание обещаните кадри от инсталация за  дестилат. Инсталацията консумира около 5kw. ел енергия и за 1.5 часа произвежда 4 литра ракия и около 8 литра дестилирана вода. След загряване на парогенератора той работи в приблизителен режим: 15сек. набиране на налягане и около 60сек. изпускане на парата ( 15сек. вкл. - 60сек. изкл. ) Парогенератора се управлява по налягане ( с пресостат) и не търпи водопроводни уплътнения (връзки с калчища). Връзките на пресостата и манометъра, които виждате на снимките ще бъдат преработени преди следваща употреба защото загубите са значителни. Съветвам колегите, които мислят да експериментират в тази насока да ползват газови връзки. Ако сменим казана за ракия с подходящ топлообменник можем да постигнем значителна топлинна мощност. Предстоят ми експерименти в тази посока и при добри резултати ще споделя инфо.
   Желая на всички експериментатори Весели Празници!!!

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #219 -: Юли 23, 2012, 11:56:25 pm »
Здравейте колеги,

Лятото е жега, но есента във форума за поредна година ще се появи активност откъм разработване на различни нагревателни устройства. Ще започнат сметки кое е по-изгодно - дърва, въглища, ток, климатик, анодно отопление, централно парно и т.н.

Преди малко направих няколко опита с аноден нагревател. Основната ми идея е за сега беше да установя фазови разлики. Използвам 500 ватов бързовар, 60 ватова крушка и анодния нагревател.

Напрежението снемам посредством делител 1 Мом - 10 кОм (1%), а токът - чрез токов траф (100 навивки, 1 ом резистор).

Предварително пояснявам, че установката не е калибрирана. Така например имам около 5 волта разлика в ефективната стойност на напрежението. Не мога да кажа каква точност имам при измерването на тока, но при следващите ми експерименти, грешката ще бъде еднаква и се надявам да има някаква представа какво точно се случва.

За сега не открих никакви фазови разлики при работата на анодния нагревател, което беше по-скоро очаквано.
Извод: анодният нагревател работи като активен товар. Не се забелязват никакви разлики спрямо бързовара и електрическата лампа. Леката фазова разлика е следствие от уредите ми или от самата мрежа (сутринта токът изоставаше от напрежението).

Ползвам чешмяна вода без никакви добавки.

ПС: моля обърнете внимание на имената на файловете.
« Последна редакция: Юли 24, 2012, 12:06:18 am от mzk »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #220 -: Юли 24, 2012, 03:25:32 pm »
Здравейте отново.

Днес направих едно доста нескопосано измерване за загряването на еднакъв обем вода от бързовар и от аноден нагревател.
Резултатите са 23 Вч за бързовара на 20 Вч за анодния нагревател.

Установка:
- 2 буркана с вода, напълнени до едно ниво (около 900 грама).
- Уред VC9805A с термодатчика в комплекта.
- описаното оборудване от измервателната установка.

Налях водата сутринта, оставих няколко часа да се темперира със стайната температура и започнах експеримента.
Температурата на водата е 25 градуса, нагревателите се включват до температура от 50 градуса, а датчика е закрепен от външната страна на буркана с изолирбанд.

Бързоварът затопли водата за 3 минути, а анодният нагревател за около 11.5 - 12 минути.
Средната мощност на бързовара е 463 вата, докато на анодния нагревател е 102 вата.

Консумираната енергия във ватчасове ->
1. (3/60)*463 = 23.1 Вч
2. (12/60)*102 = 20.5 Вч. (11/60)*102 = 18.8 Вч.

Особености на експеримента:
1. Бързоварът бързо достигна желаната температура от 50 градуса. След спиране на тока тя се повиши до 54 градуса в рамките на една минута (инертност, движение на водата). След още минута спадна от 54 до 52 (като предполагам, че спадането е с градус и малко, термометърът ми е неточен).

2. Анодният нагревател сработи значително по-бавно, поради липсата на добавен електролит (само чешмяна вода). 50 градуса бяха достигнати след 10.5 минути, а 54 бяха достигнати след още една минута. След малко ще стане ясно защо продължих времето.

3. Анодният нагревател затопля водата само в най-горната част. С повишение на температурата се повишава и проводимостта, токът се повишава, респективно мощността. Долната част на съда остана хладна през цялото време. Това ме навежда на мисълта, че реалната температура на *цялата* течност е по-ниска, без да се ангажирам да кажа с колко точно. Неприятното е, че колкото се повишава температурата на горния слой, толкова се повишава и проводимостта му. Токът не преминава равномерно, а се увеличава само в горната част.

Според мен опитът трябва да се повтори с помпичка или магнитна бъркалка, която да изравнява температурата на водата в различните части на съда. За сега не може да се каже, дали АО е по-ефективен. Личното ми мнение е, че не е, но експериментът ми не е точен, за да даде реален резултат.

ПС: за колегите експериментатори, може спокойно да се ползват амперклещи и мултицет, с които да се записват стойностите на тока и напрежението. Добавянето на електролит няма да промени характера на товара от активен в реактивен. Всъщност реактивен х-р на АО може да има при изключително чиста вода, където и загряването ще е сериозно забавено.
« Последна редакция: Юли 24, 2012, 03:29:28 pm от mzk »

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #221 -: Юли 27, 2012, 07:40:36 am »
  Здравей mzk ! Според мен концепцията ти е сбъркана !!! Ето ти пример от моятя практика - Изхвърлих 8 конвенционални нагреватели от по 3kw. от 3 боълера по 500 литра и в момента подгряван водата с един 6-8 kw. аноден нагревател. Не ми пука Товара дали е активен или реактивен, даже не ми трябва и калкулатор за да сметна разликата!!! 

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #222 -: Юли 28, 2012, 01:48:03 pm »
Здравей пламгаз,

Трябва да се види какво е загряването при равномерно загряване на разтвора. Както написах по-горе - не претендирам за точност, това са първи впечатления!

Поздрави

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: Анодно отопление
« Отговор #223 -: Юли 29, 2012, 09:56:50 am »
Един въпрос към Пламгаз. С новите ли електромери замерваш консумираната енергия? Защото аз съм с  такъв и той лови както активната, така и реактивната енергия и да не се обезсмисли преработката?

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #224 -: Юли 29, 2012, 01:14:20 pm »
 От 5 години съм с нов ел.мер, но и стария ми стои като контролен. Разликата в показанията е 15% в полоза на новия, но така съм покрил показателите по енергиина ефективност, че енергото си хапе палците от яд!!!