Автор Тема: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus  (Прочетена 309730 пъти)

brevis

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #165 -: Декември 09, 2011, 04:46:39 pm »
Антидетонационният датчик помага при горене на по-лошо гориво, предпазва от т.н. "чукане на аванса" чрез намаляване на предварението. Пропан-бутана и метана НЕ СА ТАКИВА !!!! ТАП ви дава възможност да дадете принудително УВЕЛИЧЕНИЕ НА ПРЕДВАРЕНИЕТО, което ви е нужно при горенето на пропан и метан. Още повече и при настъпилото обедняване на сместа. FADE, ФОБОС има уникален софтуеар, не знам дали ще можеш да го излъжеш, мисля софта им беше свободен в нета, защо не започнеш сам да го настройваш? А един ТАП за Алфата ти е около 100 лв, не е толкова страшно. Аз съм с КАППА 2.0-20 V.  ;D     A Jetspark е точно ТАП, специализиран за Фолксваген-Ауди Груп.

brevis

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #166 -: Декември 10, 2011, 08:28:25 pm »
 Fade,   oтвори някой сайд на " АЕВ " и виж точно кой модел ТАП става за твоята Алфа- по типа мотор. Кабелите за ТАП са различни, не влизат в цената. Прочетох внимателно линка към Рено- форума. Човека може да е истински гений- не знам. Но не разбрах, защо трябва 2 години да изобретяваш нещо, което е изобретено, тествано, минали са детските болести и т.н.? Не разбирам няколко неща- няколко пъти подчертаваш "максимално неинвазивно". ТАП за това се продава с различни кабели- взимаш за твоята кола, изключваш една букса, включваш кабела на нейно място и това е. При въпросния Румен ТАП давал оптималния вариант- ОПТИМАЛНИЯ вариант ти го дава компа на Алфата- а ТАП-а ти задава допълнително предварение принудително- напр. 3,6,9,12 и 15 градуса, колкото му зададеш ти. Различни са, защото колата ти може да е с делко, значи с 1 бобина, може да е с двойни, както имат техните Рена, може да е 4, както е при теб, а може да е с 5 бобини, каквато е моята. Как може той да направи "универсален", не знам. Честно, каквото не знам, не знам. Как не спазва реда на запалване на цилиндрите? Бях карал досега само немски автомобили, тази ми е първата италианска. Това са уникални инженерни решения, лошият им имидж е от незнаене, нечетене, некадърност. Моят съвет е - не се вкарвай в някакъв филм, освен от спорт /както предполагам ще стане, щом сме в този форум/ ;D ;D ;D Забравих да пиша, че фабричните ТАП не дават предварение при стартиране, което е логично, а също и при работе на празен ход / ама май не всички /

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #167 -: Декември 11, 2011, 12:18:45 am »
@brevis
Под неинвазивен метод разбирам - не-променяне на сигнала от датчика за положение на коляновият вал (както правят АЕВ ). Това може да бъде много опасно за управлението на двигателя според скромните ми познания.  Не случайно, когато има проблем със сигнала от този датчик управлението на двигателя при някой автомобили направо се прекратява  и той угасва. По-малко опасно е когато се управлява по датчика на разпределителният вал (където го има), а и това при автомобили с променлива фаза на газо-разпределението е задължително! Аванс процесора на Румен Руев работи на друг принцип. Той управлява сигнала към бобините. Затова може да извадиш един канал (или да ги размениш), но двигателят си остава работоспособен. Т.е. дори и при отказ на някой канал управлението се запазва. Мисля, че той човека достатъчно добре го  е описал в темата си, нека да не се изказвам от негово име.
За Аванс процесорите на АЕБ бях, чел още когато си слагах газовата уредба миналата година (Предлагат ги Фобос), видях и кой е подходящ за моята кола, но защо не се реших мисля, че обясних по-горе.
Иначе напълно си прав, че оптималният вариант го дава компютъра на BOSCH, ако обаче не е "излъган" от аванс процесора на АЕБ който е променил сигнала от датчика на коляновият вал! ;)
Ок, съгласен съм, че е по добре да се вземе нещо което е изпробвано, но за съжаление ако не ме лъже паметта когато се запознавах с наличните на пазара газови инжекциони и техните принципи на работа, попаднах на някой негативни мнения за работата на AEB, които както казах и по рано, отдавам именно на принципа на действие на разпространените ТАП.
Надявам се отговорът ми да е бил достатъчно ясен и аргументиран, без да отегчава аудиторията.

краsik0

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #168 -: Декември 11, 2011, 04:34:33 pm »
За колегата от горният пост...

Слагах АЕВ на Пунтото преди 5 г. и отидох на диагностика, тъй като не забелязах някакъв ефект.
На диагностиката се установи ,че в момента на акселериране, ъгълът на изпреварване се увеличава до зададения и след това , незнайно как, компа го връща до заводскaтa настройка :o
Продадох тап-a и повече не се занимавах с това.
Поздрави!
« Последна редакция: Декември 11, 2011, 04:45:31 pm от краsik0 »

краsik0

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #169 -: Декември 11, 2011, 04:42:26 pm »
Давам моят глас в полза на К-1 макар ,че разликата в мощноста на двигателя и  икономията на гориво не беше голяма.
С К-1 минах около 10-15км в повече на пропан-бутан ,което прави около 7-10% подобрение при моят разход разбира се. Правих пробата 3 пъти и после 2 пъти без К-1.
Относно мощноста -имаше леко подобрение ,но не мага да твърдя ,че 100% е от К-1.
Различна газ по бензиностанцийте може да доведе до субеkтивна грешка.
Поздрави и успех с експериментите!
С водородна клетка  и 1л ННО за минута, имам също около 10% икономия ,но не повече!
« Последна редакция: Декември 11, 2011, 04:44:25 pm от краsik0 »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #170 -: Декември 11, 2011, 05:15:45 pm »
краsik0
1. Оптимизаторът работи добре предимно на инжекциони - бензинови, газови и метанови. Твоята газова е обикновена, макар и с ламбда контрол - което не е същото. Нямаш и ТАП за увеличаване на ъгъла, което при обикновени газови с К1 е силно препоръчително. Когато ти го пращах за тестове /без плащане/ защо не искаше да ми кажеш дали си с инжекцион, въпреки че те попитах изрично и писмено? Еми как да станат добре  нещата... Ако сипеш дизел в бензинова кола, ще работи ли?   
2 Допълнителни настройки и врътки на кранчето също не си правил - откъде да дойде тогава икономията? Само от по-лекото натискане на педала работата е наполовина, както е и станало в действителност.
3. Казваш че си гласувал в полза на оптимизатора, а единствената промяна в анкетата след твоя пост е в графата "Без промяна". Или го поправи, или си коригирай поста, защото едното от двете не е коректно

Успехи

   
« Последна редакция: Декември 11, 2011, 05:21:46 pm от caduceus »

краsik0

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #171 -: Декември 11, 2011, 05:51:24 pm »
За колегата caduceus
В Е-мейлите съм описал точно каква ми е газовата-погледни:
.........................
Както ти казах Пунтото е с обикновенна газова Ловато с ламбда контрол- Заволи.
Вътре на таблото имам и ламбда монитор от Руен Тех със светодиодна индикация за бедна-богата смес която отчита ламбда сондата.
Това ти пиша за да знаеш, че пропуски няма.
Газовата е винаги на 6!
...............................................................
Тап нямам, но ако погледнеш по-горе, ще разбереш защо.
А съм дал -няма промяна-защото няма точно моето мнение по въпроса.
а, именно  малка  икономия под 10% и не мога да определя дали е от К-1 или просто газта е била различна.
За мощноста е същото.
А ,иначе евала ти правя -абсолютно  честен човек си и полагаш много усилия за фалиране на Петрол! :D
Вярно е, прати ми К-1 за тест без заплащане.
Ако действително бях очел голяма разлика  във икономията -поне 15%-20% щях да поръчам 2бр и за колата на жена ми.
При тези резултати продължавам да работя в ННО
И си прав-ще пробвам нов тип аванс процесор-този на Румен.
Може пък от тук да изкочи заека.
Поздрави!



краsik0

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #172 -: Декември 11, 2011, 06:00:15 pm »
Преместих гласа си в-едаква мощност понижен разход, въпреки ,че не е точно моето описание на резултата.
Поздрави!

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #173 -: Декември 13, 2011, 12:36:39 pm »
Аванс процесора работи добре съвместно с К1, защото оргонизираната газ гори по-дълго /подобно на метана/, освен по-пълно. Това е логиката да се слагат заедно. Само с ТАП не е ясно колко ще ти е ефекта и ще го има ли. С ННО вероятно ще трябва да регулираш ъгъла в обратна посока, към намаление - той ускорява изгарянето, но по-добре това да го дискутираш с колегите, които имат електролизери. Благодаря за корекцията в анкетата
Успех
« Последна редакция: Декември 13, 2011, 12:40:20 pm от caduceus »

vankiqt

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #174 -: Декември 16, 2011, 11:26:09 am »
И само с ТАП-а на Румен ще има файда  ;)

brevis

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #175 -: Декември 17, 2011, 10:43:01 am »
И само с ТАП-а на Румен ще има файда  ;)
Да, да САМО С ТОЗИ !!!! Прочети внимателно как сладкодумно ви обяснява- по принцип си достига и работи с предварение от 40градуса, ама след 2 поста кво става- можеш да достигнеш предварение от 180 градуса при 80 000 оборота >:( Ако не бях с 5 бобини, направо щях да си купя 2.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #176 -: Декември 18, 2011, 03:03:54 pm »
Колеги,

като комбинирах четене, разговори със специалисти и практика, се доказа и теоретично защо оптимизаторът К1 работи само на някои дизели и предимно при равномерно движение /за инжекционите е ясно че се представя добре/. Малко инфо:

http://www.lambdapower.co.uk/TechNotes/Tech-14.asp
http://www.lambdapower.co.uk/TechNotes/Tech-3.asp

Обърнете внимание на факта, че ламбда сензорите работят основно при свободен ход и при равномерно движение на колата - само тогава ЕКУ-то ползва информацията от тях за регулиране на сместа. При ускоряване и спиране чрез двигателя ламбдата не се взема предвид - в първия случай сместа е по-богата, за да се осигури достатъчно мощност, а във втория повечето ЕКУ спират достъпа на гориво към ДВГ. Т.е. при градско ламбдата и съответно оптимизатора само частично вземат участие - при правите участъци с равномерна скорост, които са по-скоро изключение в града. Съответно и икономията е по-малка, защото с компа няма как да се преборим /без чипове и прочее/.

При извънградско делът на участие на ламбдата и оттам регулирането на ДВГ се увеличава драстично - равномерното каране позволява сондата и компа да обеднят сместа максимално. Причината за тази автоматично извъшваща се промяна е естествено оптимизаторът -  чрез осигуреното от него по-пълно изгаряне. Това се вижда добре и на газоанализатор, особено при коли с махнат катализатор. 
Второто нещо, което се доказа е че HDI и CDI дизели работят много добре с К1. Преди няколко дни имах много доволен клиент с Мерцедес 320 CDI /през мой дистрибутор/. Минаха първоначални тестове и в един сервиз в Германия, където нещата са ОК и тръгват да го слагат на таксита - които са предимно дизели с такива мотори. Това естествено много ме радва  :) Също така, по-малко почва да ми пука за глупостите в някои български сервизи - даваш им оптимизатор безплатно за тестове, уж имат първоначален интерес -  а въобще не го монтират на кола и той си стои в някой шкаф цял месец - и това при 20% търговска отстъпка! Това да им даваш пари, а те да не ги искат не мога да го разбера...  Явно е простотия

До края на годината ще пусна сайта на фирмата. Тогава ще разтоваря форума от моите писания в тази тема - а вие си обсъждайте и се анкетирайте със здраве

Поздрави и успехи!
         
« Последна редакция: Декември 18, 2011, 03:08:53 pm от caduceus »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #177 -: Декември 18, 2011, 04:35:23 pm »
@caduceus
Поздрави за успехите, с пожелания през новата 2012 да се приближим с общи усилия не до 30%, а до 50% и то, посредством вдигане ръста на инвестициите в изследванията!  ;) ;D

@brevis
Да, да САМО С ТОЗИ !!!! Прочети внимателно как сладкодумно ви обяснява- по принцип си достига и работи с предварение от 40градуса, ама след 2 поста кво става- можеш да достигнеш предварение от 180 градуса при 80 000 оборота >:( Ако не бях с 5 бобини, направо щях да си купя 2.
Е хайде малко по толерантно де колега!  :D
Прочети пост #345: http://www.renault-bg.com/smf/index.php?topic=7579.345
Също така ще те помоля да погледнеш и това което съм ти написал в поста си в тази тема от 11.12.2011 (т.е. един ден по рано)
Колега, мисля, че просто не си си доизяснил каква е принципната разлика между TAP на АЕВ и DEC и въпросният ТАП на Румен.
Трябва да го разбереш човека, понякога е ужасно досадно да обясняваш на хора с почити нулев фундамент в двигателите и управлението на процесите в тях, неща които са очевидни.
Затова Румен (а и не само той) понякога го избива на иронични подмятания (в случая постове).
За съжаление тази черта на българина да разбира от всичко и да си мисли, че като си е сменил веднъж свещите, или си "настройва газовото на ухо" и е вече експерт понякога трудно се преглъща, от хора които наистина са вложили много усилия и безсънни нощи за да създадат нещо наистина стойностно и уникално!
Без лоши чувства, а и какви лоши чувства, към колега който кара италианска bellissima8)

Весели Празници!
« Последна редакция: Декември 18, 2011, 04:44:02 pm от fade »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #178 -: Декември 18, 2011, 05:41:05 pm »
donhuann
Първо изследовател, после производител, и най-накрая предприемач. Търговците са друга работа-те само премятат нещо от една страна на друга, но не създават продукти. Ако повече българи гледат да създадат нещо ново и истинско, а не само да приказват по форумите и да си го местят от единия крачол в другия, със сигурност ще ни бъде!
     
fade
Благодаря, ама за инвестиции в изследванията които да доведат до 50% трябва ресурс - и то не само финансов. Стенд, време и хора с разбиране и знания не са излишни. Моторите в последните десет години са пипнати доста - и то от фирми с многомилионни бюджети. Ще действам като откривателя на Троя Шлиман  :) щото иначе няма оправия. Въпреки че май ще ме изкарат мръсен търговец и т.н.

Поздрави   

ПП
В предния пост пропуснах да добавя, въпреки че може би се разбра - всички дизели без евро 5 и ламбда няма да работят добре с оптимизатора, т.е. ако колата ви е производство след 2005-та - какъвто и дизел да е, ще има вградена система за обратна връзка и съответно икономия при слагане на оптимизатор.
 

Неактивен nedbmw

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 37
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #179 -: Декември 18, 2011, 08:10:42 pm »
Българите сме много мнителни, щото много сме и лъгани Кадециус така, че трябва търпение. Аз понеже от известно време чета тука темите за намагнитването на горивото и твоите постове най вече, и аз като автомонтьор напълно разбирам за какво става въпрос така, че според мен всичко което публикуваш не е плод на фантазията на болен мозък, а плод на много знания и денонощен труд за което ти свалям шапка. Успех. :)