Автор Тема: Bedini  (Прочетена 545726 пъти)

Velektra

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #405 -: Ноември 02, 2015, 10:17:46 pm »
Ako Yoro желае нека да направи следния експеримент:
   Да развърти диска до нормалните обороти и след това да откачи захранването. Да се види колко волта напрежение индуктират постоянните магнити в намотките.
Аз мисля, че няма да е повече от 2-3 волта.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Bedini
« Отговор #406 -: Ноември 03, 2015, 01:12:11 am »
Колеги, натрупаха се много публикации много нещо а няма отговор на най елементарният въпрос който ще изясни половината от нещата да не кажа и три четвърти.
А именно:
има ли го ефекта описан от Yoro ако се зарежда нов, хайде да не е чисто нов, но здрав акумулатор.
Ако Yoro няма такъв да му намериме един и да го жертваме в името на науката.
Ако Yoro се притеснява да дава детайлна и изчерпателна информация да го направи в подходящият раздел.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 492
Re: Bedini
« Отговор #407 -: Ноември 03, 2015, 09:38:35 am »
Това устройство, не може да бъде захранено от един акумулатор, и да зареди друг. Не може да бъде захранено от два акумулатора, и да зареди друг. Може би може да зареди акумулатор, захранено от три акумулатора. Всички останали словесни еквилибристики са спекулация. Зареден, означава приключил електрохимичен процес. Напрежението на клетките е достигнал своят предел, тока е паднал на нула (в идеален случай).  Акумулатора издържа и бързо презареждане под прецизен контрол, за да не бъде повреден. Не ангажирам никого с мнението си !
Поздрави !

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 627
  • специалист, не носи на пиене
Re: Bedini
« Отговор #408 -: Ноември 03, 2015, 12:36:37 pm »
Колеги, успокойте страстите. Yoro има за себе си своите убеждения и изводи направени на база лични експерименти. Лично аз се наемам да повторя неговия прототип, и разполагайки с такъв да направя независими от него експерименти. Естествено възнамерявам да изследвам волт-амперните характеристики на зарядния процес. Най-простия начин за постигане на самозахранване, ако изобщо е възможно такова може да се направи с елементарен галванично разделен импулсен инвертор от 7-15V на 30V-50V с който да се захрани "генератора" и в същото време да се провери има ли нарастване на напрежението на акумулатора. Ако системата стои балансирано и дори дай-боже имаме увеличаване на заряда в акумулатора, може да се добави допълнителен товар и да се следи поведението на системата. Експериментът изисква време и многократни измервания. Ще си позволя да направя и свои модификации по схемата. Напомням, че единственото което ме провокира да се занимавам с това е паралелното зареждане на много акумулатори и включен товар към тях, без това да променя консумацията на входа. Отбелязвам също, че според мен експеримента трябва да се прави с големи акумулатори 100Ah-200Ah, които да отговарят на размера на "генератора". Експериментите с малки акумулатори и самозахранване са невъзможни. Моето лично мнение, е че обемът на батерията има огромна роля и ефектът в който Yoro вярва, че е постигнал се проявява много осезаемо именно в тяговите акумулатори от 100Ah и нагоре. Правенето на експерименти с малки акумулаторчета по никакъв начин не води до нещо повече от зареждане на същите.
П.П. Yoro използва TIP31 транзистори избрани най-вече от гледна точка на ниската им цена. Поздрави.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Bedini
« Отговор #409 -: Ноември 03, 2015, 02:32:30 pm »
В началото на темата в гаража има дадена схема за устройство, в коeто има участък със зелено - това ли е модификацията на стандартната Бедини схема, това ли е схамата , по която е построен генератора с една бобина и има ли някакви разлики спрямо схемата с 5 бобини. Описан е вида на транзисторите и начина на навиване на намотките, както и сърцевината.

Така като гледам схемата не ми изглежда трудна за репликация. Интерес за мен предизвика включения в дадената там схема превключвател за едновременно зареждане на захранващата батерия. Молбата ми към Yoro като модератор е да направи една отделна тема, примерно тук: http://mazeto.net/index.php/board,122.0.html ,  в  която да кажем, да се съдържа информацията от гаража  с добавка на нова информация - ако има такава, оформена като постъпково указание по точки какво се прави и в какъв ред.
« Последна редакция: Ноември 03, 2015, 04:43:08 pm от dymelsoft »

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Bedini
« Отговор #410 -: Ноември 03, 2015, 02:57:15 pm »
Не знам за какви добавки към схемата говорите постоянно, като още в началото стана ясно че схемата е същата като на бедиНи. Единствената разлика е че няма глимки. Това Жоро го е писал някъде из постовете. 4 бобини с 8 едновременно навити проводника и една с 9 проводника(тригерната).  40 намотки (5бобини с по 8 намотки), 40 транзистора, 80 диода. Като подвързвате намотките внимавайте да не обърнете на някоя началото и края.
 После се почват проби и нагласяне. С приказки няма да стане. От всички които бяха при Жоро никой не пое отговорност да каже има ли повече от 100% КПД или няма.

Добавка от мене:
 Повече мед(намотки), по голямо КПД. Моя е с 3*8 и няма по голямо КПД от 50%. И е с неодимови магнити(С феромагнити КПД е по голямо). При Жоро КПД е по голямо с сигурност от моето, но не съм го мерил и аз. Допълнителната намотка внася и допълнителна ленц реакция на ротора. Има го описано от Линдеман как евентуално може да стане и като имам време ще пробвам.
« Последна редакция: Ноември 03, 2015, 03:25:30 pm от az_skeleta »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Bedini
« Отговор #411 -: Ноември 03, 2015, 03:31:41 pm »
В съвременната електроника никой не ползва глимки /много е несериозно/, а трансили. Глимките са от ерата на лампите и нямат качествата на трансилите. Глимката издържа милиампери, а трансилът стотици ампери импулсен ток. Така че, ако някой иска да не му изгарят транзисторите на Бединито, да постави трансили. При това положение дори и без товар транзисторите ще са си живи и здрави.

Още нещо:
От съпротивлението на ключа зависи най-много обратната индукция. Примерно с наполовина намотки /примерно 4/ може да се постигне по-голяма обратна индукция, ако ключа е по-нискоомен. С тези TIP биполярни транзистори схемата е далече-далече от свръхпроводимостта на ключа. Исмаел Авизо ползва за съставен ключ със свръхмалко съпротивление, съставен от десетки вързани в паралел MOSFET-и. Тогава картинката ще се промени. При това положение ще отпадне и т.н. тригерна намотка, а работните ще се управляват от хол-датчици, драйвери и в гейта на мосфетите.

Защо Бедини не ползва мосфети? - защото е електротехник

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 713
Re: Bedini
« Отговор #412 -: Ноември 03, 2015, 03:32:57 pm »
Михаил Кузмов, това устройство въобще не може да зареди акумулатор..то просто не е зарядно. То формира повърхностния слой на електродите в батерията така че електрохимичния потенциал до скочи яко нагоре.С негова помощ може да се формират електродите на електролизер и да се повиши неговата ефективност драстично защото ще може да разделя водата дори при напрежение по ниско от 1 волт на клетка. Да се самозахрани с един електролизер изпълнено няма да може, но с два или три ще може.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Bedini
« Отговор #413 -: Ноември 03, 2015, 03:43:56 pm »
EDM electronics, Съгласен съм за полевите транзистори, но така ще се вдигне и тока през намотките, а това пък от своя страна ще доведе до вдигане на честотата на ротора. Над 150Хц сърцевините започват да греят.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Bedini
« Отговор #414 -: Ноември 03, 2015, 03:52:20 pm »
Има лесно. Сваляш напрежението и падат оборотите и тока, но и най-важното - входната мощност, а това значи високо КПД.

Впрочем колкото и да е нискоомен ключа, токът ще се ограничи до възможностите на проводника да го пропуска. Не може през тънка жица да мине голям ток /плътност на тока/. Така че нещата трябва да са съпоставими и пресилването с ключовете също е безсмислено. Но тези неща се изчисляват. Показателно е това колко греят транзисторите. Ако са студени не е необходимо да се пресилва ключа, тъй като ще се спестят няколко вата евентуално.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Bedini
« Отговор #415 -: Ноември 03, 2015, 04:30:43 pm »
Транзисторите са съвсем студени, греят само базовите резистори.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Bedini
« Отговор #416 -: Ноември 03, 2015, 04:34:52 pm »
Да, при тази схема може и да не греят и пак да не пропускат на макс, защото работата им е с нисък коефициент на запълване.

GMG

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #417 -: Ноември 03, 2015, 04:40:44 pm »
   ЕДМ, точно ти беше един от смеещите се преди няколко години, когато казах и показах на някои как се зарежда 44Ah акум. с тлф. батерия от 3,6V!
Глимката или трансила само скопяват процеса!, повтарям се вече няколко пъти... вземете и си навийте най-после по едно бединче и давайте собствени коментари тогава ;)
Не знам защо Жорко е избрал точно пентаграм, когато и трилъча дава чудесни резултати ::)  Когато са на 120 гр. бобините, има достатъчно ускорение и тяга (при условие, че магнитите са четни!), и тогава по същата ос може да се развърта друг трифазник  в моя случай 400W ;)
За самозахранване няма да пиша, за да не притеснявам някои далновиди ;D

Ps. Димел, нали четеш "личните"?, би трябвало да знаеш защо не пиша и до кога по доста от темите... тази не е от тях, а и съм на кеф сега ;D
и за домейна не си прав - така, както го плащаш - така и може да не бъде твой! Замисли се! Тези, неграмотните, които си назначил - дали са допринесли нещо за форума? и какво... не се оправдавай с терапия и хапчета, ясно се вижда от самолет! Умен си и ме кефиш, затова вземи мерки овреме... за да не стане обратното ;)

Малко е наивно на "интернет провайдер" да обясняваш за собственост на домейна  ;) и кога точно може да бъде нечий, не мислиш ли?
« Последна редакция: Ноември 03, 2015, 05:13:37 pm от dymelsoft »

GMG

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #418 -: Ноември 03, 2015, 05:13:05 pm »
Има лесно. Сваляш напрежението и падат оборотите и тока, но и най-важното - входната мощност, а това значи високо КПД.

Впрочем колкото и да е нискоомен ключа, токът ще се ограничи до възможностите на проводника да го пропуска. Не може през тънка жица да мине голям ток /плътност на тока/. Така че нещата трябва да са съпоставими и пресилването с ключовете също е безсмислено. Но тези неща се изчисляват. Показателно е това колко греят транзисторите. Ако са студени не е необходимо да се пресилва ключа, тъй като ще се спестят няколко вата евентуално.
Тук също не си прав ЕДМ! Едно време в ТУ-Варна ме учиха, че закона на ОМ е неизбежен и няма КАК да го нарушиш! Оказва се, че по 0,2мм. жица! може да свети руска 500W-атова лампа и то по един провод! Наистина, 80% от лумените, но свети без да те бие тока! А възприятието за ТОК е друго... ;)

Yoro

  • Гост
Re: Bedini
« Отговор #419 -: Ноември 03, 2015, 05:22:16 pm »
Спокойно колеги.

От това което пишете ми е ясно, че искате това устройство и умувате как да измерите какво произвежда и колко е ефективно.
Този генератор може да работи и с 9V захранване.Не е проблем да се захранва с 12V и да зарежда 12V или повече батерии.
Настройката за това става от променливия резистор който подава сигнала от тригерната намотка към базите на транзисторите.Като са повече бобини настройката е по трудна но не е невъзможна.Трябва да са точно позиционирани спрямо ротора и да са еднакви резисторите на базите на транзисторите.
Когато всичко е направено както трябва всички транзистори са студени и работи с постоянни обороти.Когато има промяна на честотата значи нещо не е наред.
Не се впечатлявайте от това, че някои от колегите които видяха как работи генератора не са разбрали какво става.И на мен ми отне много време да разбера какво се случва.Генератора работи на пук на всичко което ни е известно за енергията.Не е лесно да проумее човек, че цял живот са го лъгали и да се настрои за нови (стари) неща..
Като се има предвид, че това е направено преди 100 години значи не е ново, но е тайна...