Автор Тема: СЛЪНЧЕВО ПАРНО  (Прочетена 398673 пъти)

врановски

  • Гост
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #120 -: Юли 16, 2014, 04:12:54 pm »
Здравейте,
Реших и аз да споделя своя скромен опит. От всичко което успях да прочета в темата, личи голямото желание да ползваме слънчевата енергия. И аз минах през тоя етап. Какви са грешките които правим проектирайки мощността на инсталацията. Никога не смятайте пълната мощност на слънчева радиация, така правят търговците. Дори едно врабче да се изходи отгоре ще ви обърка сметките. Дали ще ползваме плосък или тръбен колектор, също няма значение. Моят е тръбен но освен набутването с по- висока цена друга разлика няма. След последната градушка срока на изплащане на инвестицията отново се удължи. :( Кое е най важното- как да съхраним и предадем вече произведената топлина. В това отношение шампион е черния варел с душ. :)
Сега сериозно. Загубите могат да се намалят с изолация, но тази изолация "пие" енергия и започва да изолира когато се насити. Вечер тази енергия бавно се отдава и се губи. На въпроса на ELPUNTO с какво да си напълни шахтата бих предложил не чакъл, а гранули от стиропор или полиетилен. Тези материали поглъщат енергия и бавно я отдават обратно, тоест намаляват сутрешните загуби.
Другото важно условие е ефективността на серпентините в буфера. Колкото е по-близо температурата на колектора до тази на буфера толкова е по слаб топлообмена. Така се нагряват повече и тръбопроводите и се увеличават общите загуби. Интересно ми е на каква температура излиза студената вода от радиаторите. Ако са без обдухване едва ли ще е 38 градуса, тоест няма да има помощ за газовия котел. За бойлера съм съгласен, че студената вода ще влиза затоплена и ще има икономии. При мен е така, бойлер на колектор и ток, парно без обдухване и температура на радиаторите 70 градуса.
Това което при мен е ноу хау,обаче е контролер за импулсно превозване на топлината.
Понеже колекторът ми е на покрива, а бойлера на сутерена, трябваше да преодолея 35 метра медна тръба. Оказа се, че дългия тръбопровод носи големи загуби, въпреки изолацията, точно поради насищането. Тогава сложих магнет вентили и датчици, като схемата е следната: По два клапана на колектора и бойлера и два байпаса около тях вход- изход.
Колекторът загрява обема си до определена температура, да речем колкото е температурата на горната част на бойлера плюс 20 градуса. Датчика подава информация на контролера и той едновременно включва помпата и отваря клапана през колектора и затваря клапана на бай паса. След като датчика отчете спад на температурата до тази измерена в долния бойлер плюс 20 градуса, клапана отново се затваря като водата започва да се подгрява. Помпата продължава да превозва топлата порция, като вадата се движи през байпасите. Пристигайки до датчика при байлера, същата операция се провежда с вентилите и топлата порция се прибира в серпентината. През времето за транспорт колекторът вече е стоплил следващата порция. Операцията се повтаря.
Какви са предимствата.
- Тръбопроводите остават студени и изолацията е динамична най обикновено гофре. То не гълта енергия от топлинната вълна, а медната тръба има бърза релаксация, тоест това, което попие от фронталната страна на вълната, го отдава на тила. По този начин всичката топлина си влиза в бойлера.
- Температурата на подгряване се синхронизира с температурата на бойлера и не се загрява повече от необходимото. Така се намаляват загубите на самия колектор.
- Избягват се загубите на статичната изолация от акумулиращия ефект.
Не знам дали си струва инвестицията но с термодатчик не можех да постигна повече от 45 градуса в бойлера, а с това управление стига 65.
Проблем се появи с индукциите на бобинките и се налага контролера да бъде на оптрони.
Според мен най добре е колекторите да се ползват заедно с термопомпа, или някаква самоделкова потопяема пита към обикновен климатик, а радиаторите задължително да са нискотемпературни с обдухване. Така се съчетават предимствата и се избягват недостатъците.
Успех

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #121 -: Юли 26, 2014, 01:47:03 pm »
врановски ако обичаш, дай повече подробности за твоята система.Колко тръби имат твоите колектори?Топлинна мощност?Как се държат колекторите през зимата?През лятото?
Какъв котел ползваш за парното?

врановски ще повторя за да няма недоразумение, при мен няма подгряване.Имам газов котел (проточен) за БТВ и парно.Имам и буферен съд от 500 л. който се затопля от колекторите.Т.е. имам два топлоизточника, котел и буферен съд.В даден момент работи САМО единият топлоизточник т.е. или котела или буфера.

За Температурата: през зимата Т*-та в радиаторите е обикновено 40*С.Това важи и за котела и за буфера.Радиаторите ми са алуминий, без обдухване.Много рядко 2-3 дена през зимния сезон
качвам Т*-та в радиаторите до 60*С, това правя когато външната Т*-ра спадне до -15*С или по ниско.За 9 години експлоатация на газовия котел, НИКОГА не съм качвал Т*-та в радиаторите до
70*С.Ако го направя, вкъщи ще имамТ*-ра 30*С.Същото важи и за буферния съд.Започвам да вадя топлина от буфера когато в него имам 38*С.
За БТВ през лятото Т*-та стига до 70 - 80*С.Когато Т*-та в буфера спадне под 45*С считаме че водата е студена и включвам газовия котел за БТВ.

Тази година, поради високата влажност през лятото, всяка вечер включваме слънчевото парно и така изсушаваме стаите.
Когато енергията и топлината са FREE, изобщо не се замислям, включвам парното и се грея!!!   :)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #122 -: Юли 26, 2014, 03:49:55 pm »
Вече сме средата на лято 2014 (ако може да го наречем лято  :(  ).
Април и май бяха облачни и дъждовни, юни намекна за лятото  :( .
За сега 2014 г. не е добра за слънчевата енергетика.

Изминалата 2013 г. беше рекордна със 150 последователни СЛЪНЧЕВИ дни.Аз писах за това.
Според метеоролозите 2013 г. е сред шесте най - топли години, откакто се води статистика за годишната Т*-ра, или от над 100 години.
2014 г. може би ще бъде една от най - дъждовните?   ::)

Ети как изглежда графиката за потреблението на газ за шесте месеца на 2014 г.









Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #123 -: Септември 23, 2014, 11:21:07 pm »
Сдобих се с 8 бр. ФВ колектора с мощност 235 Wp всеки.
Сумарната мощност е 1 900 Wp.Ще ги монтирам на покрива на къщата.

Част от енергията на ФВ ще използвам за подгряване на буферния съд т.е. за Слънчевото парно.
Част от енергията ще използвам за захранване на ел. инсталацията у дома.Така се приближавам към  "Енергонезависимата къща".

Имам нужда от помощ за монтажа на ФВ на покрива.Той е двускатен, покрит с керемиди.Желателно е монтажниците да имат опит в монтаж на панели на покрив.Ако има желаещи да помогнат, моля да се свържат с мен лично.Къщата се намира в Банкя.

Заплащане . . . бутилирано или наливно от минералния извор в Банкя  :)  :)  :)


 

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #124 -: Октомври 17, 2014, 08:26:56 pm »
Лятото отлетя.  :(  Есента решително настъпва, мирише на печени чушки, вино, ракия . . .  ;D

Искаме или не отоплителният сезон 2014 - 2015 чука на вратата.  ???
За мен отоплителният сезон е през цялата 2014 г. Дъждовната пролет и лято, наводненията
в дома ми, са причина за висока влажност. През лятото слънчевото парно работи NON STOP.
За да изсушава въздуха и стаите.

Практически цялата енергия акумулирана от колекторите в буфера се оползотворяваше напълно.
Когато нямаше слънце включвах газ-парното, това за късмет се налагаше рядко.

За сега разходът на газ е почти както през 2013 г. (2013 г. беше с рекорден брой слънчеви дни).
Това се дължи на СОЛАРА, благодарение на него в къщата има ниска влажност с топлинен комфорт.

Ето как изглежда графиката за потреблението на газ от януари до октомври 2014 г.




Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #125 -: Октомври 21, 2014, 09:47:53 pm »

Ето как изглежда носещата конструкция за Фото Волтаичните панели (ФВ).
ФВ панели са 8 бр. 4 панела ще монтирам на източния скат на покрива, 4 панела
на западния.

Шините са от алуминий, в средата имат улей за застопоряваща планка - гайка.
Скобите върху шината са за притискане на панела към шината, скобата притиска
ФВ панел чрез болт М8.

В долната част на долната шина има поддържащи скоби, които не позволяват на панела
да се изхлузи по наклонения скат.

Ал. шини лежат върху железни скоби. Скобите минават под керемидите, имат "пета" която се захваща с болтове към дъските и гредите на покрива. Скобите са от черна ламарина дебелина 3 мм., имат прахово покритие.

Консктрукцията е много здрава, мисля че ще издържи поне 20 години.


Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #126 -: Октомври 22, 2014, 08:34:36 am »
ELPUNTO
Няма ли да падне много КПД поради малкия ъгъл на наклон? Особенно зимата слънцето е ниско.
Как смяташ да ги свързваш с мрежата?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 505
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #127 -: Октомври 22, 2014, 02:47:25 pm »
A китайците не спят...






Няма скоби, няма конструкции... просто подменяш част от старите керемиди с новите, и ти остава само да дръпнеш жиците отдолу.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #128 -: Октомври 28, 2014, 11:28:28 pm »
ФВ панели са монтирани на покрива. Слава Богу успях да ги кача ден-два преди да падне снега.  ;D

Панелите са разделени на две групи, 4 бр. източна група и 4 бр. западна. Във всяка група те са свързани последователно. Изтеглих кабел от всяка група и имам два "слънчеви контакта". Единият е в  кухнята, другият е в северната стая.

За сега ще захранвам контактите директно от ФВ панели. Разчитам на Дядо Коледа или Щедри спонсори за да комплектовам системата с акумулатори, инвертор и контролери.  :)   :)    :)

Пускам снимков материал за панелите на покрива.

   

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #129 -: Октомври 29, 2014, 11:14:33 am »
ELPUNTO, ще чакаме да споделиш какво напрежение вадиш на контакт при силно слънце и при умерена облачност?
И какво може да се използва от тях при DC напрежението за в момента?

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #130 -: Октомври 29, 2014, 01:08:39 pm »
Аз ще чакам да споделиш каква максимална МОЩНОСТ ще извадиш от контакта :) Ама за максимална мощност ще ти трябва малко електроника  :(

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #131 -: Октомври 29, 2014, 11:13:15 pm »
Няма и два дена след монтажа на ФВ панели на покрива и заваля първият октомврийски сняг.  >:(
За късмет, панелите вече бяха монтирани, свързани помежду си и изходните им кабели изведени под покрива, в таванското помещение.

На тавана монтирах разпределителното ел. табло и от него изтеглих две линии. Едната захранва
"слънчевия контакт" в северната стая ( в стаята зимно време не огрява слънце). Втората линия захранва "слънчевия контакт" в кухнята, където също не грее слънце през зимата.

На практика на 26 октомври 2014 г. имах два "слънчеви контакта" вкъщи.  :) 
Имам "слънчеви контакти" но няма слънце.  :(

atos от 26 до 29 окт. край София има средна и ниска облачност с редки прояснения. Но въпреки оскъдното слънце, въпреки че ФВ панели бяха покрити със сняг, напрежението на празен ход бе от 140 до 145 В. Достатъчно да светне ел. крушка от 40 Вт.





 
« Последна редакция: Октомври 30, 2014, 04:04:07 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #132 -: Октомври 30, 2014, 08:22:34 am »
ELPUNTO
Честито!!!
Дай боже на всекиго в къщи такова нещо.

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #133 -: Октомври 30, 2014, 12:16:54 pm »
  Браво на колегата! Той е сложил само крушката за да покаже, че има толкова ток и сигурно сам си знае, че вместо тази, може да сложи 3 LED крушки на нейното място.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: СЛЪНЧЕВО ПАРНО
« Отговор #134 -: Ноември 01, 2014, 11:50:39 am »

valex, piton 2012 благодаря !    :-[

Ел. крушка от 40 Вт. светна, дотук добре . . . от 75 Вт. и от 100 Вт. крушките НЕ светят, само се загряват. Явно напрежението от
140 Вт не е достатъчно.

Крушката 40 Вт. свети, но . . . една крушка отопление НЕ прави . . . и две крушки отопление НЕ правят . . .    ???

Изрових един маслен радиатор потънал в прах и забвение повече от 10 години. Мощността му е 2 кВт. или малко повече. 
Радиаторът се вижда на снимките под "слънчевия контакт_кухня" (кафяво керемиден на цвят).
Очаквах поне малко да се загрее . . . обаче НЕ, не загря дори на 1* градус, даже стана по - студен.  >:(
Отгоре на всичко даде "на късо" 4-те колектора от западната група, напрежението им "клекна" до 30 Вт.
Оставих го включен 2 - 3 часа, НЕ и НЕ, не помръдна дори на 1* градус. Изключих го.
Напрежението на колекторите се покачи на 140 Вт.

Изрових друг маслен радиатор, стар, боен, произведен вероятно в някой танков завод във великия СССР, под ръководството на товарищ Хрущьов.
Мощността му е вероятно 500 - 600 Вт. ? Заводската маркировка е паднала.
След като стоя включен 1 час, бойният маслен радиатор се ЗАГРЯ до Т*-ра 50*С.   ;D

Направих същото и в кухнята. Там имам фурничка - тостер, използвам я за печене на филийки или за подгряване на малки съдове.
Фурничката се загрява от два нагревателя, горен и долен, в стъклени тръбички. Мощността и е 650 Вт.
Там резултатът бе поразително добър! Фурничката се ЗАГРЯ до 55*С за 15 мин., от към горната си стена. Вътре Т* - та е поне с 10*С по-висока.  ;D
Оставих я да работи с отворена вратичка, получи се нещо като мини-калорифер. Топлият въздух излиза от отворенета вратичка, както и от горната
стена. За няколко часа Т* - та в кухнята се покачи с 2*С.

Така вече имам и "слънчево отопление" т.е. "слънчевите контакти" захранват два ел. уреда. Единият е в северната стая, вторият е в кухнята.  ;D
"Слънчевото отопление" се оказа изключително просто и удобно за експлоатация !
Аз НЕ изключвам "слънчевите ел. уреди", оставям ги включени. Когато към 10:00 часа слънцето се вдигне достатъчно високо "слънчевите ел. уреди" се
загряват и започват да работят, към 15:30 - 16:00 часа слънцето захожда и "слънчевите ел. уреди" се самоизключват и изстиват.
Така "слънчевите ел. уреди" работят от 27 октомври, при почти плътна облачност или оскъдно слънце.
Тук ще вметна, че за същия период "слънчевото парно" загрявано от топлинните колектори качи Т* - та в буфернив съд пряко сила с 1* - 2* градуса, т.е. то практически
НЕ произведе полезна топлинна мощност.