Автор Тема: генераторът на Руслан Кулабухов  (Прочетена 696355 пъти)

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #360 -: Ноември 20, 2014, 06:25:09 pm »



това е правилният вариант, и импулсите в никакъв случай не са наносекундни а микросекундни
« Последна редакция: Ноември 20, 2014, 07:12:35 pm от x_name41 »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #361 -: Ноември 20, 2014, 06:48:33 pm »
Още по добре , че са микросекундни импулси - това ще се нагласи от  коеф. на запълване. Което означава , че май ще се ползва транзистор.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 623
  • специалист, не носи на пиене
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #362 -: Ноември 20, 2014, 07:40:17 pm »
Здравейте колеги. Използването на тиристори в импулсни DC/DC преобразуватели, какъвто е случая, е абсолютно неоправдано и остаряло като технологично решение. В първите ТВ-та генераторите за хоризонталната развивка и ТХО-то се правеха с високоволтови лампи, после с тиристори (много скъпи) и след това с високоволтови транзистори.
Колега EDM, повечето от тиристорите и симисторите на пазара са "бавни" т.е. време на пълно отпушване на прехода над 1ms , което отговаря на честоти по малки от 1 KHz . Бързодействащи или така наречените импулсни тиристори са много скъпи и обикновено са проектирани за стотици ампери и високи напрежения. В БГ трудно бихте намерили такъв, а и схемните решения са по сложни и изискват повече прецизност. В случая по добре да се използва IGBT транзистор като този HGTG18N120BND има го в comet.bg и е около 5 лв.
Друго обаче ми изглежда страшно тъпо в последната схема и то е следното:
Напрежението от "гранатата" го изправяме с "грец". Какъв е този грец ? Имайки предвид високата честота би трябвало този грец да се направи с високоволтови бързодействащи (импулсни) диоди. Това хубаво, само че Руслан казва, че честотата на гранатата е 2MHz. За да се изправи такова напрежение трябват минимум 250ns-ни диоди. Хайде сега някой да ми намери диод за 1500V  и да е под 250 ns и да е под 20 euro за бройка.
Кондензатора след "греца" е ясен и по думите, а и от видеото което Руслан показва напрежението е около 1000V.
След това започва тъпотията. Тези 1000V ги сваляме до 12V и после пък ги качваме с фабричен инвертор до 220В. Е това за мен си е направо уникално. КПД-то на един инвертор е около 85% в най добрия случай. DC/DC понижаващия преобразовател, направен в случая по класическата схема с един MOSFET транзистор (Такъв MOSFET е STW9N150 и е над 15 лв.)   е също с КПД около 80% при много добро изпълнение, много правилно навит и разчетен импулсен трансформатор. В общи линии цялата работа от последния клип и обясненията ми изглежда голяма бутафория и излишни трансформации които само намаляват КПД-то на цялата система. Това е. Надявам се, че съм Ви бил полезен с нещо.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 623
  • специалист, не носи на пиене
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #363 -: Ноември 20, 2014, 07:51:26 pm »
И още нещо да добавя. При положение, че веднъж сваляме напрежението до 12V-14V после го качваме на 220V и след това пак го сваляме на 12V за да "самозахраним" схемата..... е това е голема глупост. За какво ни е този парад на захранвания, като с един стабилизатор и един диод напрежението преди инвертора би трябвало да "самозахрани" схемата. т.е. AC220V/DC12V модула е напълно излишен.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #364 -: Ноември 20, 2014, 08:03:21 pm »
Здравейте колеги,
Нещо се работи, а принципа е ясен. Трябва да имаме интерференция в пространството, защото пространството е хомогенно и непрекъснато.
За да се намали енергията трябва в резонанс да се постигне стояща вълна, като честотата на резонанса е много по-ниска от самата интерференция. Пример:
Да разгледаме теслов трансформатор с дължина един метър заземен или четвърт вълнов вибратор, излъчващ полусвързани вълни. Примерно работи на честота 100 кХц дължина на вълната 3км, а трансформатора е дълъг 1м. В тръбната бобина един метър имаме система с разпределени параметри на върха имаме максимално напрежение, в дола максимален ток. Какво точно се разпределя? Разпределя се пространството или тока на разместване, това се отчита като реактивна енергия или стояща вълна.
  Има идея да се събере голям ток и високо напрежение. Как да стане? Ако се получи стояща вълна то тя ще е с разпределени параметри. За това граната се навива асиметрично, в единия край едната намотка, пауза пак намотка.
  Колега му трябва транзистор 1 500В/10А, това не решава проблема.
  Качер е пак ТТ но заради инертността на транзистора, честотата е по-ниска от резонансната, напрежението е по-ниско от класически ТТ с външно възбуждане. Това не е съществено, защото качественият фактор е нисък и напрежението не спада много.
Решение тип Тесла е ползването на еднопроводен трансформатор със сферичен капацитет. Според мен трябва поне два такива трансформатора. Това решение работи, ток на проводимост на практика е нула и получената енергия е безплатна. Не съм получил самозахранване.
 Ако има взривяване, установката трябва да се оразмери за четири пъти по-голяма мощност, при интерференция мощността се учетворява.
 Това го пиша да няма сляпо експериментиране, а да се разбере физичния процес и логиката на "гранатата".
« Последна редакция: Ноември 20, 2014, 08:15:56 pm от mi68 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 704
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #365 -: Ноември 20, 2014, 08:25:07 pm »
dymelsoft, прав си за многото захранвания и прекаленото преобразуване, но това е най-малкия проблем в тази тема. Нека принципа да е работещ, а пък после ще измислим най-простия и икономичен начин с най-евтините части.

А между другото в най-добрия случай има инвертори с КПД 95% и повече /до 97% в зависимост от натоварването/, или загубите се свеждат предимно до тези в трансформатора около 3-5%, за сметка на нищожните в електронните ключове и изправителя най-вече. Но това е друга тема.

coke2k виж този транзистор STW3N150 http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00149569.pdf
Има малък входен капацитет и е бърз. Не е добре да се ползва транзистор за по-голям ток при високи напрежения, защото има голям входен капацитет и това го ограничава честотно.

За тиристора вероятно dymelsoft е прав. Но е добре да се пробва все пак. Някой от руснаците ползваше тиристор мисля в някоя от схемите.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 685
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #366 -: Ноември 20, 2014, 08:31:21 pm »
Такъв транзистор се ползва за електронни разрядници, но е скъп, към 15-16 евро. IRGPS60B120KDP

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #367 -: Ноември 20, 2014, 08:36:01 pm »
колега mi68, процеса в конкретната последна схема на Руслан се нарича "динамично снемане на енергия от кондензатор", а за транзистор предполагам може да се ползва КТ838А

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #368 -: Ноември 20, 2014, 08:58:54 pm »
Колега dymelsoft , моите уважения към познанията ти в областта на тв приемниците, но направи един качер и и ще видиш , че нито транзистора работи според очакванията ти нито диодите които се слагат на изхода работят според очакванията ти. Не ми се спори просто се хвани и направи един качер и ще видиш че и бавни диоди могат много добре да зареждат кондензатори и то напрежение което е над пробивното на диода. Знам, че не можеш да го приемеш но и аз бях така преди да го видя. Аз за работоспособността на Руслановия генератор не мога да твърдя, че работи, но това с качерите ми е минавало през ръцете и през джоба. Правилната работа на качера и правилното зареждане на кондензатори става само след подбор на елементи. Правилно работещ качер може да работи само на 2 захранващи кабела. Виждал съм,  веднъж пуснат качер да продължава да работи след отрязване на базовите резистори и студен край на високата намотка, транзистора работи студено, изобщо не загрява, това са го виждали и други колеги от този форума. Но това се постига след много проби и смяна на транзистори. Аз съм го виждал това зареждане на кондензатори и други колеги от този форум са го виждали, при мен се получи , но не можах да направя разреждането на кондензаторите, вече казах , но не знам дали някой е обърнал внимание. Аз преди време допуснах грешка при зареждането и сега знам къде ми е била грешката. Надявам се да скоро да разберем дали това работи или не.
ЕДМ имам едни IGBT-от по 1500в 150А по 60 лева и едни други от по 280 евра бях си ги скатал още от времето на dynatron и Дон Смит репликите, ама не ми се рискува с тях и първо ще пробвам нещо по ефтино , а то ще си покаже.
Другото което се сещам е че най лесно се прави качер на около 300 - 400 кХц - това вече много по приемлива за обработка честота.
П.С. dymelsoft не приемай лично  - в никакъв случан не искам да създавам напрежение, сигурен съм че няма да се обидиш просто искам да прескочим тривиалната страна на нещата.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 704
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #369 -: Ноември 20, 2014, 09:01:49 pm »
mito_kupona, IGBT-транзисторите са с много ниска стръмност и не са никак подходящи за честоти над 20 kHz. Имат много ниско dv/dt. Не са добри високочестотни ключове.

coke2k, този транзистор STW3N150 не е скъп. Аз съм го купувал за около 10 лв. Перфектен е за целта.

В Комет Електроникс го доставят за 14 лв.
« Последна редакция: Ноември 20, 2014, 09:26:31 pm от EDM electronics »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #370 -: Ноември 20, 2014, 09:14:40 pm »
Някои наблюдения от мен:
1. забелязахте, че някои от моделите му се пускат с батерия 9V, други с акумулатор. Това е така защото версиите без пуш-пул, а само с качер захранван от 12V харчи малко и може да се пусне с батерийка. Когато има на 12V корав генератор няма как да се пусне с батерийка.
2. 'наносекундния генератор' си е просто един вид еднотактен понижаваш инвертор от 900V  до 12V. Какато отбеляза dymelsoft. Според мен е абсолютно излишно преобразуванията след 900V. Тоест цялата идея за СЕ е останалата част от схемата: ТТ + бобината (в някакъв резонанс) и даже без изправителя. Може да се използва за осветление или директно за отопление 900V. Може да се пробва само тази част от схемата захранена само с батерийка  от 9V !!! :)))
3. относно резонанса: той използва стара бобина и СТАРИТЕ кондензатори, които са в резонанса на индуктора. Надали има резонанс там на кетчерната честота. Още по-вече , че има изправител преди кондензатора (освен ако кондензатора не е преди изправителя?).
4. Интересно е , че казва напрежението на товара е 270V???
Тава е най-идейната схема до сега :)
Май подобни идеи има и във всички други схеми за СЕ.
« Последна редакция: Ноември 21, 2014, 12:39:10 am от atos »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 623
  • специалист, не носи на пиене
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #371 -: Ноември 20, 2014, 09:26:05 pm »
EDM electronics , не искам да се заяждам ама в любителски изпълнения на импулсни решения и евтини инвертори т.е. под 100 лева. няма такъв КПД като 95%. Горе изложеното го твърдя като човек, който има 10 годишна практика в проектирането и производството на всякакви AC/DC и DC/DC устройства. (Произвеждам захранвания за ЛАН мрежи и online-UPS-и за същите, това е една от дейностите на фирмата ми, другата ми и основна е ISP и ТВ оператор). Да 95-97 % КПД се постига но с много прецизно изпълнение на квазирезонансни схеми - скъпи чипове, много прецизно изработване на импулсния трансформатор. Класическите преобразуватели (т.е. по-евтините и лесни решения) се правят чрез широчинноимпулсна модулация. Понижаваща схема с един ключ има типично КПД 78%. За големи мощности задължително се използва противотактна, полумостова или мостова схема с типично КПД 75 %. Това е на практика. Пише го и в дебелите книги, не си го измислям. За да съм по-убедителен, ще кажа, че най-добрите захранвания за PC като FORTRON ModelAU-850PRO - Efficiency 90% и това хората си го обявяват на техния сайт. Макар, че на стенд същото захранване купено от ВАЛИ, при натоварване от 350W не постига повече от 87%. Не искам да ме разбираш погрешно, просто твърде много захранвания съм направил, тествал и са ми минали през ръцете. Едно отклонение, КПД-то на един DC/DC преубразовател зависи и много от dV (т.е. разликата между входящо и изходящо напрежение). За това и в много електронни устройства се използват последователно няколко DC/DC преобразувателя. Малко се отклоних от основната тема, но целта ми е да разсея някои заблуди. Въпреки всичко си мисля, че Руслан започна да се "дъни" в обясненията си или по-скоро се опитва да ни вкара в крива дупка, раздухвайки вариантите на неговите установки. Аз обаче съм длъжен да направя своите проби и тогава, ще видим.
« Последна редакция: Декември 09, 2014, 12:10:51 pm от Maistora52 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 704
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #372 -: Ноември 20, 2014, 09:36:22 pm »
dymelsoft, за последно коментирам инверторите, защото се отклоняваме от основната тема:
Има и други освен теб, които проектират инвертори повече от 10 г., не за да ги продават, а за да постигнат най-голямото КПД, та затова ти го казвам. Когато се преоразмери в пъти, а не в инж. запас от 20-40 % за пестене на пари, когато се барне и изправителя, като се замени със синхронен с най-добрите транзистори на пазара, който всъщност сваля цялото КПД, е тогава се получават нещата, именно в любителско изпълнение  ;).

За квазирезонансни схеми - правил съм, но не успях да постигна при тях по-добро КПД от конвенционалните.
« Последна редакция: Ноември 20, 2014, 10:23:05 pm от EDM electronics »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 623
  • специалист, не носи на пиене
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #373 -: Ноември 20, 2014, 09:44:34 pm »
coke2k Изобщо не се обиждам, и да, не съм пускал ТТ само съм го навил и чака, да му дойде времето :). Всичко това което казваш, разбирам напълно, че е базирано на личен опит. Аз от своя страна имам опит с импулсни захранвания, и съм имал много зор, когато се правят реални модули и съм се сблъсквал с всички странични ефекти като паразитни капацитети, индуктивности, токове на фуко и прочее, които са ми изгорили предостатъчно транзистори и какво ли още не. Не виждам и какъв е проблема качера да продължи да работи и след откачване на студения край на вторичната, просто антенен ефект и самовъзбуждане, все пак нека не забравяме, че доближавайки луминисцентна лампа тя свети. Транзистора на качера все пак се намира доста близо до ТТ и не е проблем да се отпушва от напрежението индуцирано в проводниците към базата му колкото и къси да са те.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #374 -: Ноември 20, 2014, 09:56:26 pm »
Не мисля, че Руслан разбира толкова от електроника, че да докара примерно КПД>50% на инвертора. Но ако има СЕ какво значение има няколко десетки вата загуба?
Интересно той не може да чертае схеми, бърка понятия и дава всякакви противоречиви обяснения. Явно е добър в други неща :)
Неговия помощник Олег е добър. Той прави платките.