Автор Тема: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962  (Прочетена 296919 пъти)

Неактивен Phantom

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 48
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #105 -: Януари 23, 2015, 07:07:32 am »
Това тук е на подобен принцип, че да не кажа същият.

https://www.youtube.com/watch?v=OWRyYYX7JxE

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #106 -: Януари 23, 2015, 07:19:10 am »
Тук има някакъв фокус. Това не би трябвало да се върти.

Неактивен Phantom

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 48
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #107 -: Януари 23, 2015, 07:57:44 am »
Ами тогава и това би трябвало да не се върти !
https://www.youtube.com/watch?v=r-qfY0sUAqA

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #108 -: Януари 23, 2015, 10:52:03 am »
Това тук е на подобен принцип, че да не кажа същият.

https://www.youtube.com/watch?v=OWRyYYX7JxE
Тук ми се струва, че е приложено "златното сечение" в разстоянията на шината, носеща баласта, въпреки, че не съм го мерил. Принципът не е същият, не се заблуждавайте! Имаме постоянно и равномерно "излъгване" на тежестта при равномерно движение.
Изглежда логично да се върти, но е много съмнително!
Все-пак не е трудно за репликация и може да го провери някой опитно. Аз ще "помедитирам малко" върху силите - Т.Е. ще разложа векторните проекции и ще се опитам да направя теоретична проверка.
Колкото до втория клип - абсолютен фейк! Тук няма фактор, който би предизвикал въртящ момент или поне аз не го виждам?

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #109 -: Януари 23, 2015, 11:06:36 am »
Тези видеа от veproject1 дали не са пускани за кликове в youtube, а и за да "доказват", че вечен двигател "няма"
Това с рейките и тежестта лесно може да се провери.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #110 -: Януари 23, 2015, 11:43:28 am »
atos, не си губи времето, то е ясно. Откъде ще дойде силата да го върти, даже и вятър няма.
А за втория - моторчето е горе ( защото не го виждам долу).

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #111 -: Януари 24, 2015, 04:54:31 am »
В близко бъдеще ще ми трябва една джаджа ( май потенциометър се казва ), с която да регулирам оборотите на малък монофазен ел.мотор. Задължително условие е да е ръчно, а не като при някои модели ъглошлайфи. Ако съществува такова устройство, моля дайте ми адрес или телефон на магазин в Пловдив, откъдето може да се купи.
И второ - ел. моторчето ще загуби ли мощност в началото при пускане от  0 обороти и ако "да" колко?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 511
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #112 -: Януари 24, 2015, 08:24:03 am »
Много зависи по какъв начин ще регулираш оборотите. Променливо токовите мотори обикновено имат обороти, кратни на честотата на мрежовото напрежение (50 херца) и просто са изработени с определен брой пакети (намотки) за да се постигнат 3000 или 1500 или там колкото ще решиш (кратно на 50херца*60секунди).
Най-добрия начин за промяна на оборотите на такива мотори е честотното регулиране. То е единственото, което не "скопява" мотора. Но е твърде скъпо.
Другия вариант (ползван при пералните примерно, или при миксерите) е мотор с много на брой намотки, които се включват по различен начин. Така получаваш набор от няколко скорости, които можеш да ползваш, като не губиш въртящ момент, но нямаш плавна промяна на оборотите.
Евтиния вариант е просто да минеш през Практикер, Бриколаж или подобна железария и да си купиш една китайска бормашина с регулиране на оборотите. Има за по 20-25 лева.
Можеш също така да пробваш, ако мотора ти е под 50 вата,  с димер за осветление, с регулатор за оборотите на вентилатор, за аспиратор или баня... обаче няма гаранция че мотора който ще регулираш ще работи с тия устройства.
« Последна редакция: Януари 24, 2015, 08:30:35 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #113 -: Януари 24, 2015, 08:51:13 am »
"Монофазен" какво ще рече това. Ако е асинхронен е бита кауза да знаеш. Това което е писал juliang е почти вярно. Казвам почти защото е по оптимистично от действителността. Дори и с честотен инвертор, ще успееш да регулираш асинхронен мотор само на празен ход. Бита кауза е.
Последвай примера на производителите на перални. От десетина години насам те слагат в пералните колекторни мотори такива с четки каквито са на бормашини, флексове и т.н.
За колекторни мотори има български китове за сглобяване, които регулират по обороти, а не по мощност - двигателят има максимален въртящ момент дори и при един оборот в секунда, защото там се използва обратна връзка по противоЕДС. А ако използваш двигател от пералня, те си имат вграден енкодер, и там вече нещата може да се направят много прецизни, но не знам дали ще се справиш сам.   
« Последна редакция: Януари 24, 2015, 04:03:29 pm от Maistora52 »

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #114 -: Януари 24, 2015, 10:14:32 am »
Да, мисля от пералня, още повече, че ще си има и двете ремъчни шайби. Не съм го намерил още и не знам никакви параметри.
И да, с токовете няма да се справя. Затова трябва да е нещо такова : един метър кабел, от единия край щепсел, от другия контакт и по средата някаква врътка или плъзгач, който да свърши работата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #115 -: Януари 24, 2015, 10:56:21 am »
Напиши поне каква ти е идеята, какво искаш да направиш, за да видим с какво можем да ти помогнем.
« Последна редакция: Януари 24, 2015, 04:04:20 pm от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 511
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #116 -: Януари 24, 2015, 11:14:34 am »
Напиши поне каква ти е идеята, какво искаш да направиш, за да видиме с какво можеме да ти помогнеме
Предполагам иска да си клати топуза на онова изобретение с кардана ... тука: http://mazeto.net/index.php?topic=9372.msg68458#new
За да реализира идеята която му се върти в главата обаче ... има толкова много неща дето няма как да станат с прост мотор, че не ми се описва.
Той иска да държи в неустойчиво равновесие тая пущина. Това става само с много точни мотори, които можеш да им променяш и следиш оборотите в рамките на под 1% грешка. Ползват се предимно стъпкови правотокови мотори, или променливотокови мотори с обратна връзка, при които знаеш във всеки един момент точния им ъгъл на завъртане и можеш да ги управляващ с точност от десети и стотни от един оборот. Ползване на мотор от пералня е все едно да правиш операция на апандисит с ъглошлайф...
А за честотното регулиране и празния ход ... не си прав. Въртим огромни водни помпи, които се управляват честотно въз основа на консумацията, и си запазват характеристиките. И част от горелките които ползваме също имат честотно управление на моторите на вентилаторите. А моторите са си същите, като на горелките и помпите без честотно.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #117 -: Януари 24, 2015, 11:20:08 am »
Браво,juliang, позна от раз.
Движението отгоре трябва да се подаде плавно и постепенно.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #118 -: Януари 24, 2015, 11:23:14 am »
Така изглежда моята МУЕ ( Машина за Убиване на Енергото) с монтирана главина и кардан.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 511
Re: 1939год - реплики на Ганчев, Млеченков и Макс1962
« Отговор #119 -: Януари 24, 2015, 11:40:50 am »
Като начало виж това:
http://www.youtube.com/watch?v=_afq1DTAJZo
изглежда абсолютно елементарно... к'во толкова, една количка дет стои права. А всъщност вътре има два доста точни стъпкови ел. мотора, жироскоп и процесор, който изчислява стотици пъти в секундата положението на количката спрямо вертикалата, пресмята кой мотор колко стъпки да направи така, че количката да не падне.
Ей ти още един пример:
https://www.youtube.com/watch?v=j4OmVLc_oDw
тук на пръв поглед се прави нещо още по-елементарно - едно топче се закарва в центъра на една плоча. Дори не може да падне ... Обаче тук участват 4 (поне) сензора за тегло, които в реално време казват колко е дисбаланса на плочата, процесора изчислява въз основа на тия данни къде в равнината се намира топчето. Въз основа на няколко последователни измервания в интервал от няколко милисекунди той изчислява и посоката и скоростта на движението на това топче, изчислява и колко и в каква посока да се наклони плочата така, че инерцията на топчето да го закара точно в средата и то да спре там.
После идва ред на друга процедура, която да изчисли как да се постигне този наклон на плочата Тя се държи на поне 3 мотора (в конкретния случай е или на 4, или на 8, не виждам подробности), и се съставя план кой мотор колко време и с каква скорост трябва да се задвижи, за да се постигне желания наклон. След това се съставя и план кой мотор с каква скорост ще трябва да се движи за да се върне плочата в хоризонталното си положение.
Аз съм се занимавал немалко с такива процесори, но не съм сигурен, че ще успея да напиша такава програма. Вероятно ще ми трябват месеци. Ще ми трябват и много прецизни датчици и изпълнителни механизми, за да следя ситуацията и да мога да реагирам на промените.
Нещата са изключително сложни, трябва да се извършва отчитане, изчисление и управление едновременно.
Искрения ми съвет е да почнеш с малък макет, с мотори от стари флопидискове или CD-РОМ-ове, с напрежения от 5-12 волта... когато успееш да завъртиш една гайка така, както смяташ че ще е правилно, дори и да не сваляш ток от установката - тогава се хвърляй на сериозните и скъпи проекти.
Ако имаш (а и не само ти, който пожелае друг колега от форума) въпроси - потърси ме в чата, където можем да си плямпаме на воля, без да мърсим темите.
« Последна редакция: Януари 24, 2015, 04:10:16 pm от Maistora52 »