Автор Тема: Същност на гравитацията  (Прочетена 214592 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #195 -: Януари 01, 2016, 04:36:02 pm »
Ок, добре е това.
Защо не споделиш с нас опит тогава? Питам съвсем истински, не влагам емоции.
Относно "превеждането", има достатъчно хора тук, които биха могли да вземат отношение...

Laic

  • Гост
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #196 -: Януари 01, 2016, 07:58:22 pm »
ЗДРАВЕЙТЕ ВСИЧКИ И ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА!!!
Много здраве и късмет на всички, и по много, от кой каквото си пожелае!


Laic, от тези наши примери за киното ми хрумна интересна аналогия...
Ако екранът 2D успеем да го изкривим ...
....., ако се "огъне" холограмното изображение по 4D направление, холограмният 3D образ на проекцията би се изменил до неузнаваемост...

Атос, естествено, "мачкаш" ли "екрана" се променя и изображението, което се проектира върху /в (във) него. Изкривяване, изразяващо се в разтегляне на "екрана", което разтегляне се отразява на "изображението", се наблюдава в близост до ЧД ... - коментирано е.

Само, че аз, не смея да твърдя, че материята има само 3D проявление / "образ". След като допускаме, че "екрана" има повече от три измерения, то малко наивно би било да мислим, че  "проекцията" има само три.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #197 -: Януари 01, 2016, 10:12:27 pm »
Коментирали сме го, но ние не бихме засекли подобно "намачкване", понеже сме част от него, така, че би могъл да го "наблюдава" някой външен на това пространство (съвсем принципно).
 За материята,хм...прав си. Не съм се сещал да разглеждам подобна мисъл, понеже не е ставало дума досега...всъщност, кой знае, подобна "многомерна" материя евентуално би била качествено различна, за нас ще бъде "зрима" само тази част ("направление") от нея, която се проектира в 3D. По тази логика, нямаме идея дали сегашната ни (която познаваме) материя не е такава?

Laic

  • Гост
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #198 -: Януари 01, 2016, 10:44:52 pm »
Ок, това имах предвид - твърдя, че "мачкане има", не, че можем да го видим.

А от материята виждаме, това което сетивата ни позволяват да видим, останалото следва да познаем с мисълта, на базата на "видими" проявления. Погледнато под малък ъгъл, спокойно езеро изглежда като равнина, само, че съзнанието ни подсказва (на базата на придобито вече познание), че водата не е "плоска".

Знам, че има хора, които виждат много повече от останалите, за съжаление аз не съм от тях. По този повод и аз бих помолил krasias да сподели какво "вижда".

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #199 -: Януари 01, 2016, 11:09:00 pm »
Здравейте,
Темата може да бъде принизена към практичестка страна и аналогия.
Ако приемем въздуха за ефир, то налягането е енергията.
Енергията има две основни положение, постъпателно (потенциално) и кривообразно (кинетично) положение. Следват аналогии:
Електричното поле право, магнитното кръгово. Гравитационното право, центробежното кривообразно. Гравитацията се компенсира с орбитално движение и всичко се върти, механично.
Енергия може да се свали с вибрация (звук) с определена честота. При ниски амплитуди, нещата са линейни (количеството води до качество), а при големи амплитуди нещата стават нелинейни и има СЕ. Да си припомним ТТ с екстремни напрежения.
Втори способ изкривяване (усукване) на пространството. Примери много.
Ако се създаде географска карта с един полюс се получава изкривяване поради ветрилообаните меридиани, само от един полюс (еквидистантна проекция). Колкото си по-далеч от центъра толкова по-голямо изкривяване. Това го има и в политиката, по-далеч от центъра, имаме друга Губерния!
На този принцип работи, униполярен кондензатор, униполярна индукция, центробежна сила, Слънчева система, циклон, палачинкова бобина на Тесла за електромагнити, кръгове на Ада от Данте.
Тъй като тези сетива са "резнати" на голяма част от населението то трудно се разбират, но при демострации и аналогии се осъзнават.   
« Последна редакция: Януари 01, 2016, 11:41:36 pm от atos »

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #200 -: Януари 02, 2016, 12:26:07 am »
Малко да ме няма и темицата бая пораснала:-)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #201 -: Януари 02, 2016, 07:03:34 am »
опитът от медитацията, самяма и информацията, която ми носят другите сетива 
Опитвал ли си да насочиш самяма конкретно върху начини за практическо използване на гравитационната сила? Ако имаме работещо устройство, мисля че теорията по-лесно може да я измислим:)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #202 -: Януари 02, 2016, 10:30:54 am »
Честита нова година на всички колеги. Забелязвам, че темата не само е пораснала ами и идеите в нея са доста еволюирали. Виждам, че вече сериозно присъства концепцията за 4D пространство, нещо за което призовах доста по в началото. Имаше един въпрос към atos от krasias  а именно, къде той вижда мястото на останалите енергии. Този въпрос във същност беше изключително фундаментален и важен. По начина по който се разглеждаше до тогава гравитацията и нейният причинител те изпълваха цялото пространство и не оставаше нищо за другите "енергии" или "сили" или "взаимодействия" "всеки да използва думата която най го кефи"
Приемането на концепцията за 4D пространството обяснява лесно съществуването на поне три вида взаимодействия които са независими едно от друго и не си пречат на съществуването. Остава да се изяснят поне някаква част от проблемите с мехурчетата във средата защото очевидно е, че те не могат да изпълняват едновременно функцията и на вещество и на няколко вида енергии.
  Аз съм стигнал до извода, че нещата имат някаква глобална константа за сложност и когато опиташ да опростиш обяснението на нещо от един аспект забъркваш по голяма каша от друг аспект. Това е причината опитите за обяснение със единната теория за взаимодействията да обърка много неща още повече. Мисля, че е необходимо точно като krasias  да подготвяме много време сетивата и най вече мозъка си за да осъзнаем за какво става дума. Мозъците ни въобще не са готови да интерпретират по какъвто и да било начин едно 4D пространство. Мозъците ни работят с 2D и интерпретират в него 3D  за 4D се получава нужда от интерпретация на интерпретацията и съответно много голямо отдалечаване от истината.         
« Последна редакция: Януари 03, 2016, 10:55:57 am от atos »

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #203 -: Януари 02, 2016, 11:38:36 am »
Идеята за 4-мерно пространство не е нова, впрочем. Четвъртото измерение се явява времето и се въвежда допълнителна времева ос в координатните системи. Векторите в това време-пространство вече се водят четири-вектори.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #204 -: Януари 02, 2016, 07:37:17 pm »
Естественно че не е нова. Аз самият прочетох за първи път сериозно обяснение по въпроса в книгата на Мартин Гарднер "Математически развлечения" том 1ви  издадена в далечната 1973 - 75 година. някъде там през тези години е издадена в България. В САЩ  е издадена по рано. Хипотезата обясняваща четвъртото измерение като време е доста трудно обяснима поради простата причина, че вкарва в един порочен кръг или по точно в образ получен когато си между две успоредни огледала и гледаш в едното от тях. Примерно:
   За да се обясни преминаването на едно крайно четириизмерно тяло през нашето тримерно се използва примера на преминаването на тримерно тяло през двумерно пространство. По аналогия в нашето пространство изведнъж ще се материализира обект който след определено време необходимо на четиримерното тяло да премине през пространството ни, ще изчезне от очите ни по магически начин.
В случая обаче ако обясняваме четвъртата посока като време се налага да обясним още едно време течащо в четвъртото измерение, демек пето измерение. със аналогичната задача ще стигнем и до шесто и до "N"мерно пространство.
Наличието на подобни порочни кръгове е сериозен признак за неиздържаност на хипотезата.
 

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #205 -: Януари 02, 2016, 10:50:18 pm »
Ами че то наистина измеренията всъщност са повече от четири дори. Вероятността за събитията също е измерение. Да, просто ние живеем в тримерната част и сензориката и процесите ни изпитват сериозни трудности с другите измерения. Но многомерността на вселената все пак напомня за себе си по един или друг начин. Изобщо Айнщайн е бил доста умна глава, отделен е въпросът, че в България няма специалисти, които наистина да разбират от двете теории на относителността. Това го казвам от собствен опит, хората, които наистина разбират нещата, се броят на пръстите на едната ръка на стругар-хроничен алкохолик( и твърдя, че знам лично дори кои са, и съм се срещал с тях лице в лице). Дори официални университетски курсове няма. Ама то и квантовата теория на полето няма хептен пък хора, дето да я разбират. И за Стандартния модел се броят на пръсти хората- само групата на Леандър Литов. В бройката не слагам българите, работещи в чужбина, разбира се, не е като да нямаме кадърни хора, просто най-добрите не се задържат тук.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #206 -: Януари 03, 2016, 11:50:41 am »
Имаше един въпрос към atos от krasias  а именно, къде той вижда мястото на останалите енергии. Този въпрос във същност беше изключително фундаментален и важен. По начина по който се разглеждаше до тогава гравитацията и нейният причинител те изпълваха цялото пространство и не оставаше нищо за другите "енергии" или "сили" или "взаимодействия".
............................................
Приемането на концепцията за 4D пространството обяснява лесно съществуването на поне три вида взаимодействия които са независими едно от друго и не си пречат на съществуването. Остава да се изяснят поне някаква част от проблемите с мехурчетата във средата защото очевидно е, че те не могат да изпълняват едновременно функцията и на вещество и на няколко вида енергии.     

По въпроса за "останалите енергии":
По-точно е да се каже - остатъчни енергии, които "върлуват" в материалната ни проекция. Ние познаваме и разглеждаме енергиите, които имат или материален , или вълнов носител.
Тези енергии са нищожно малки, в сравнение с разглежданото етерно налягане, което не ги прави маловажни, разбира се.
Какво значи "мястото на останалите енергии"? Кое ни кара да мислим, че енергиите трябва да имат "място" и едната измества другата, видиш ли...? Това да не са яйца в кошница?
Те се появяват предимно от взаимодействията на материя с друга материя или лъчение (което в основата си е същото). Те съществуват на ФОНА на етерното налягане, не си взаимодействат директно с него, поне не по образния начин, който е близък до представите на мнозина! Да, има и енергии, които сякаш "не са от този свят". За тях можем да приемем, че се проявяват/проникват/проектират в нашето 3D, когато има "поглед под друг ъгъл" (не знам как да се изразя по друг начин).

Представете си обемна картинка в куб. Гледайки едната му стена, ще видим изображение в плоскост. Ако "сменим ъгъла" (да погледнем друга страна на куба), ще видим друга проекция, съвсем различна от първата - пак равнинно изображение. Обемното изображение си е едно и също, но ако гледаме (и мислим) само в 2D, логично е да заключим, че са "различни картинки". По същия начин става нашето "невиждане" на едни и същи прояви (материя, енергии и каквото се сетите...) в 4D, защото наблюдаваме само "едната му страна" - нямаме капацитет на мислене, представи и понятия за това!

Ето пример... Един първичен вихър Ану (дума от санскрит)... е съставен от около 14 милиарда "енергийни мехурчета" или етерони:
Тези вихри създават групички, който се въртят в най-различни конфигурации в пространството. Важно е да се каже и че трептят и пулсират с определена честота - като малки сърчица.
.............................
Тази енергия, освен от нашето пространство, идва и от друго - имаме отворена система. Вихрите също така изхвърлят етерони, които също могат да изчезнат "оттатък".
В случая това "отатък" е отатък само за нас - просто е "друга страна", към която нямаме поглед за момента!

И не може да се обясни:
преминаването на едно крайно четириизмерно тяло през нашето тримерно
както и :
преминаването на тримерно тяло през двумерно пространство.

Как куб ще "премине през равнина", разглеждайки явлението в 2D? Бихме видели само проекцията му в равнината, която е пак плоско изображение по същия начин, по който виждаме само куб, ако всичко е с "едно ниво нагоре"!
 И, когато се хванете за буквалистиката на израза "мехурчетета на средата", всичко отива по дяволите:)
Ами не! Не са точно мехурчета, Хипарх просто ползва такава аналогия, за да предизвика някаква представа, все пак...нямаме точни понятия за тях.
И как е очевидно, че "че те не могат да изпълняват едновременно функцията и на вещество и на няколко вида енергии."???
Питам кое наложи подобен извод, не се заяждам - може да ми е убягнало нещо?
Нали точно тези минивихри се създават от етероните, превръщайки ги в "помпи" на етерна енергия и оттам - в проекция на материя?
Тези етерони, които не създават торсионни полета и оттам - материя, са си в чист вид и върлуват навсякъде в етера. Именно те са в състояние да интегрират нова материя (както и материя, която има "дефицит" на поддържаща енергия се дезинтегрира и връща взетите назаем етерони) в "решетката" на пространството. Енергиите, за които говорите, че "нямало място" са такива затворени в материята и други - проекция в нашето 3D от свободно "върлуващи" в по-високо измерение!
При смяна на "ъгъла" на проявление/наблюдаване/детекция, на нас ни се струва, че ту изчезват, ту се появяват!
Не е много сложно за разбиране, сложно е за обяснение... ;D

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #207 -: Януари 03, 2016, 12:08:40 pm »
  Здравей GreenHulk, преди 25 години учители изпратени от Махариши Махеш Йоги провеждаха курсове по Летяща йога. Аз завърших тези курсове и оттам научих самяма. Там преподаваха малко по опростена форма на саняма но важното беше да разбера принципа на който работи, защото ако четеш Йога сутра на Патанджали няма нищо да разбереш. Така че още от самото начало ни учеха на това как да преодолеем гравитацията. Но от тази техника макар че работи не може да се извади някакво полезно разбиране относно гравитацията, защото става въпрос за връзка на тялото с акаша и мисловна трансформация в по леки неща като се започне от памука и се стигне до атома. Ако те интересува текста на сутрата има я в Йога сутра на Патанджали в частта Сиддхи-пада.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #208 -: Януари 03, 2016, 12:42:14 pm »
krasias, Самяма може да се прави върху различни неща, не само на описаните примерни теми в Сидхи Пада 8)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Същност на гравитацията
« Отговор #209 -: Януари 03, 2016, 12:50:20 pm »
Така е, но ти питаш за това. Плюс това, прочети по добре, че не е лесно да се се сетиш върху какво да я приложиш, за да получиш това което искаш. В повечето случай ти правиш самяма върху едно нещо, а излиза знание за друго.
« Последна редакция: Януари 03, 2016, 03:16:05 pm от atos »