Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3446660 пъти)

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Нека да си припомним зелената кутия, там има акумулатор, след това инвертор 600W, след това зелената кутия и шишето с бобините, и отгоре на кутията има два мощни транзистора. А тези два транзистора, каква роля изпълняват там, след като има фабричен инвертор. При аквариума се виждат само два транзистора, да предположим, че изпълняват ролята на инвертор, но с тия руски стари кютуци 8 киловата не могат да се постигнат, понеже Капи казва, че установката е изчислена за такава мощност, а и какъв траф трябва да има там, който ще заема половината от обема на аквариума. Вече друг е въпроса, ако 50-те херца не са с голяма мощност и вече при смесване по някакъв начин с друг сигнал с висока честота се получава голямата мощност на изхода- има логика. Сега друга разлика между двете установки-запускането. При зелената кутия е ясно, но да помислим малко върху стартирането на аквариума с 9 волтова батерия. Вътре в кутията се виждат два или три доста големи кондензатора, които предполагам, че са електролитни, даже ми се струва, че върху единия от тях е навита малката бобина, която е разположена на 90 градуса от шишето. Когато се изключи установката, така са направени нещата, че тези кондензатори или някои от тях остават заредени. Въпроса е, какво се стартира с кроната, дали някое реле, дали някакъв генератор с много малка консумация или не знам , какво. Платките от телевизори, които се виждат са генератори за хоризонтална и вертикална развивка със сигурност, даже руснаците бяха извадили и модела някъде по форумите, но тези блокове в никакъв случай не могат да се запуснат с 9 волта та дори и да са транзисторни. Имам един електролитен кондензатор  на Аerovox 4700 мкф за 450 волта и го сложих на един диоден мост 35А за 1000 волта исках да си направя изправител на мрежово напрежение, предпазителя беше 3,15 А и с включването направо се изпари. При 5А предпазител същото и вече започнах да си мисля че кондензатора не е в ред, понеже го взех втора употреба иначе нови са много скъпи, но реших да рискувам и за предпазител сложих автомат за 10А и вече нямаше проблем. Та мисълта ми е, че ако в аквариума има такива кондензатори, стартирането с 9 волтова батерия няма да е проблем. Не знам точните параметри на моя кондензатор, който е с размери 15см на 7,5см и тежи 850 грама, но има такива подобни в каталозите за 18-20 ампера и повече, обаче цената е ужасно висока. Не знам за кой път ще го кажа, но Капанадзе е голям хитрец, но и ние не сме глупави. И за пореден път се убеждавам, че той е налучкал някак си принципа, но няма понятие от електроника, като го чух, какви глупости говори в клипа, ми се струва, че е подставено лице или не знам. Ако разберем, кое от всичките неща в кутията нарича електромагнит, ще е по-лесно.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Действително е очудващо как такива "гурели" като установката на Капи и Тестатика работят. И Бауман и Капи си нямат и хабер от електроника и електротехника, но нещата им работят а ние ( пък и братята руснаци) - коскоджамити инженери и теоретици не можем да повторим нито едното, нито другото. Трябва да е нещо абсолютно алогично, което противоречи на цялата съвременна физика и електротехника. Извод: Трябва да се използва не разум а "душа", както съветва Зеланд (физик по образование).Вероятно е по - добре да се медитира, отколкото да се четат "дебели" книги.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Установката на Капанадзе много прилича на тази на Хенри Морей.

Ето част от неговите записки относно източника и характера на енергията:

Ранние годы
[p. 20] "я начал мои эксперименты со взятия электричества от земли, поскольку я
назвал это, в течение лета 1909. Падением 1910 я имел достаточную мощность
управлять маленьким электрическим устройством, и я сделал демонстрацию моей
идеи двум друзьям... Эта демонстрация в ранних стадиях состояла из действия
миниатюрным дуговым светом... Скоро стало очевидно, что энергия не была
статической и что статическая из вселенной не будет иметь никакой помощи мне в
получении мощности, которую я искал...


Тук виждаме коренна противоположност на характера на енергията спрямо Тесла! 

Прикачвам файл за Хенри Морей и неговия патент:
« Последна редакция: Септември 09, 2011, 01:41:36 pm от EDM electronics »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Не видях обаче високо напрежение от ТХО-траф. Ползва за такова тесла-траф!

Струва  ми се , че това е ТХО-то  което се използва за високото .....най-добре се вижда на този кадър от 22:12 мин.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Vetap, за последното си много прав - имаш ли намерение да копираш и да следваш някого или някаква позната философия, то "дебелите" книги са незаменими! Ако обаче започнеш да твориш - тогава книгите (само) не са достатъчни...

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Колега caduceus,

Би ли споделил, от твоята гледна точка, как би изглеждал един такъв "воден" лайденски кондензатор? На пример - как си представяш контакта на вътрешния електрод с водата: просто потопена медна жица (но повърхността се окислява); медна спирала; метална мрежа/фолио; вътрешната повърхност на стъкленицата метализирана (тип едновремешните новогодишни играчки за елха); материал на стъкленицата - стъклена бутилка; обикновен буркан от 800 мл.; кварцова тръба с дължина 1м. и фи ??см. ?

Колеги,
може да се ползва проста бутилка от бира, пълна със солена вода, отвън с алуминиево фолио до нивото на гърлото, включително дъното. От вътрешността през него е изведен дебел меден или алуминиев проводник през здрава тапа, всичко залято с восък или смола. Темата за лайденските стъкленици я разисквахме и във "Високоволтови кондензатори". Както каза и Витан тогава, за целта при малките си машини Тесла е ползвал шишета от шампанско. Пробвах с такова някои неща - имат и допълнителна функция на зареждащи водата с оргон, подобно на пасивен концентратор от конусен тип. Но става и с шише от вино или бира, стига да е стъклено /стъклото е добър проводник на оргона/.
Как работи тоя особен кондензатор от смесен оргонно-електрически тип? Пак съветвам да се види патента на Павел Яблочков, например в "Рексресърч" - доказано 200 % овърюнити, тествано от най-големите умове тогава и добре покрито. Като се зареди през централния електрод през искрище, се пълни със оргон/од и свети - свидетелства на сензитиви /виж при Райхенбах/. Всяка концентрация на оргон е съпътствана със такова "светене", нямащо нищо общо с нормалната светлина. Тесла е смятал, че е жива и е говорел с нея подобно на Мойсей със светлината между серафимите на кивота /т.нар. шекина/. При натрупване на достатъчно оргон и повторно активиране с искра той се превръща в предизвикалото го явление - в допълнителен електростатичен заряд. При вкарване на цялата система в  цикличност зарядът се натрупва. За начало е необходима минимална искра, става и от 9 волтова батерия Крона   ;)
Това е моето виждане, колеги. Вие преценете има ли ценно в него или не. Ако е второто, да хващам поялника  :) Както хванах преди време магнитите и направих К1 - но ще ми е по-лесно заедно да повторим тоя Капи
Поздрави

ПП
Външната обвивка на л. стъкленица е заземена. Може да се направи и атмосферно чрез плоча с игли, насочена към земята - вижте патента на Яблочков. Така се свързват земята и небето, т.е. ин и ян през устройството - необходимо условие за натрупване на оргон/од
« Последна редакция: Септември 09, 2011, 09:43:50 pm от caduceus »

vitan

  • Гост
Както каза и Витан тогава, за целта при малките си машини Тесла е ползвал шишета от шампанско.
Ако в Колорадо Спрингс е била малка машина.... Те са изцоцали май няколко каси шампанско, за да ги "кондензират" после пак в каси, но с кабели, излизащи от тях :)

За по-ниски напрежения става и обикновено шише. Стига честотата да не е голяма. Иначе загуби и греене.
« Последна редакция: Септември 09, 2011, 09:52:07 pm от vitan »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Все повече установката на Капанадзе ми прилича на тази на Томас Хенри Морей /Мъри/. Двата генератора на външен вид са еднакви. Имаме цилиндрична бобина. Има заземяване без което не може или ако може мощността рязко спада. Морей е хвърлил много усилия за да се оттърве от заземяването, но не е успял. При Морей има и магнит или електромагнит! Интересно Капанадзе и той спомена за някакъв магнит.

Дори ми се струва, че Капанадзе е откраднал и дизайна, както на кутията на генератора, така и на таблото с лампите - вижте сами! :D

Чудя се дали Капанадзе умишлено не казва, че това било технология на Тесла? - да прати от цял свят експериментаторите в трета глуха. Така ли не се намери един от милионите по света, та да уцели вярната комбинация. Като гледам, шишета, тиксо, ламарини, стари платки от телевизори, кол, въже - всичко е стил Макгайвър, а накрая взе пък и за чипове-памети да разправя, вероятно е чел за тях в интернет.

Сигурен съм, че схемата е някаква простотия, ама като не знаем основното: Откъде идва енергията и какъв характер има тя, трудно можем да си я съставим или да направим ония "отворен трептящ кръг".

В този ред на мисли ще цитирам някой неща от книгата "Морето от енергия в което Земята плува" от Т.Х. Морей:

1. Радиантная Энергия как здесь используется состоит в том, что
энергия, существующая в luminiferous среде вселенной, кинетической и
осуществленной в передаче волны и делала заметным преобразованием ее энергии
в обнаружимую частоту.


2.В течение Рождества 1911, я начал полностью понимать, что энергия, с которой я
работал, не имела статической природы, а колеблющейся природы. Далее я понял,
что энергия не выходила из земли, но вместо этого происходила в землю из
некоторого внешнего источника. Эти электрические колебания в форме волн не были
простыми колебаниями, но были surgings---как волны моря---происходящий в землю
непрерывно
, более днем чем ночью, но всегда входящий в колебания от бассейна
колоссальной энергии там в пространстве.


3. Уже 1904, Николаа Тесла, экспериментирующая с током переменного тока
высокой потенциальной и высокой частоты, сказал: "До много переходов генерации,
наши машины будут двинуты мощностью, доступной в любой точке во вселенной...
Всюду по пространству есть энергия. Эта энергия является статической или
кинетической? Если статически, наши надежды - напрасно; если кинетическое---и это
мы знаем, что это - для, определенный---тогда это - простой вопрос времени, когда
мужчины


Какъв е извода: СЕ е кинетична енергия от електростатичен характер, т.е. тя е импулсна енергия идваща от Слънцето на импулси, на вълни, като морските - следоветелно има и честота  :D!

Да си припомним какво каза Капанадзе при "зелената кутия": "Я нашел резонанс". Кой резонанс обаче и между какво? Като говорим за резонас трябва да имаме предвид трептене на две тела на една честота. Не е ли открил Капанадзе всъщност честотата на СЕ? :D Ако СЕ има честота и ние настроим един трептящ кръг на тая честота, то няма ли да е отворен тоя кръг. Все едно да разположим близо до мощен предавател трептящ кръг - ние ще прихванем енергията му.

Въпросът е обаче е в какъв обхват е тая честота и защо досега никой не я е фиксирал/приел? Ми Морей го е казал, без заземяване ефекта е нищожен.

Аз лично смятам, че тази честота е под обхвата на дългите вълни. Има много патенти след Морей и преди Капанадзе, чийто генератори са вадели огромни мощности, но нищо не е видяло бял свят. Според мен умишлено този обхват ще е избегнат от радиопримните стандарти.

Мисля, че тесла-траф управляван от цифров синезатор за селекция на честотата на СЕ, който прехвърля енергията в друг понижаващ такъв /Капанадзе в Турция/ ще изкара СЕ настроен на търсената честота, като една отворена система.

Дори установката на дядо Дон Смит никой не е успял да репликира, защото вероятно тайната е в намирането на честотата на СЕ. Не си ли на честотата, няма СЕ. Дори Капанадзе има такъв блок в изхода за автоматична настройка на честота зцащото има толеранс през денонощието или при промяна на  слънчевата активност.

Всичко което съм изложил е просто една хипотеза, но на фона на неуспехите на много хора ми се струва твърде вероятна!

Поздрави!!!
« Последна редакция: Септември 09, 2011, 10:24:37 pm от EDM electronics »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Здравейте! Вчера се чухме с един колега от нашия форум, за да обсъдим новото-старо видео на Капи и, когато обсъждахме електромагнита, за който говори Капанадзе, той подхвърли за спиралата на Ruhmkorff. С такава спирала се получава високо напрежение по много прост начин и с нищожна енергия. Дали шишето, ако не е шише, е някакво подобно устройство, но малко изменено за конкретния случай. Между другото успешно пробих шишето, от втория опит, първото го счупих и тия дни ще правя опити с него. Да продължа с предположенията си, дали със спиралата, Капи не подзарежда кондензатора на генериращия резонансен контур, а транзисторите да се използват само  за 50-те херца или с него отделя източника от товара , като комутира транзисторите по някакъв начин, защото без такова отделяне СЕ няма или е в недостатъчни количества, за да се самозахрани генератора, това е златно правило номер 2. Ако е така, правя връзка с едни статии на Виктор Григ, в който той обясняваше, че ако се играе с времето при зареждането на кондензатора и свалянето на енергията в товара, могат да се получат мегавати и  дори повече енергия. В такъв случай в това устройство няма никаква мистика и всички закони на физиката са валидни. СЕ идва от резонанса и правилната комутация между източник и товар. Аз за сега съм решил първото неизвестно с резонанса, при 50В и 2А от източника, на контура получавам 20А и 180В,  може и повече при доизпипване на нещата. Проблема е в това, че така, както е направен контура при мен в букварите са ни учили, че не може да стане, а защо е така всеки е наясно. Затова толкова време, толкова много хора се блъскаме и нищо не се получава. ПОЗДРАВИ!

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Бистрят се извесни подробности. Тесловият трансформатор може да е постояннотоков, ползва се Румфоровова спирала (бобина). Тази бобина успешно може да се замени примерно с транзисторен блокинг-генератор. Постояннотоков или променливотоков, симетричен или несиметричен, въпрос на дизаин, не се променят физическите явления в тесловия трансформатор. Тук имаме явление не описано в електротехниката, зареждане и разреждане на собствен скапацитет по индукция. Не трябва да се бърка с електростатика, това идва от близките явления но има примерно няколко различия.
За решение на задачата трябва да се избистрят електростатичните генератори, понятието електростатика е подвеждащо, това са генератор на Ван де Граф и генератор на Умшърст. Тук имаме явлението, което аз наричам електроелекрична индукция, противоположно като визия на електромагнитна индукция. Предимства няма реакция т.е липсва Ленц ефект, недостатък реактивен е тока и се балтая, немога да направя положителна обратна връзка за генераторен режим.
« Последна редакция: Септември 10, 2011, 01:35:20 pm от mi68 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
........ едни статии на Виктор Григ, в който той обясняваше, че ако се играе с времето при зареждането на кондензатора и свалянето на енергията в товара, могат да се получат мегавати и  дори повече енергия. В такъв случай в това устройство няма никаква мистика и всички закони на физиката са валидни. СЕ идва от резонанса и правилната комутация между източник и товар. Аз за сега съм решил първото неизвестно с резонанса, при 50В и 2А от източника, на контура получавам 20А и 180В,  може и повече при доизпипване на нещата. Проблема е в това, че така, както е направен контура при мен в букварите са ни учили, че не може да стане, а защо е така всеки е наясно. ....

В кой момент изчисли, че в контура имаш 20А и 180В, нали са дефазирани. Ако е в едно и също време съм съгласен, иначе ми се вижда подвеждащо.

Играта с времето на зареждане на кондензатора не е ли ШИМ и какво става със стредната стойност на мощността тогава?

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Тези стойности на контура са измерени в едно и също време, без товар и това няма нищо общо с  теорията на Виктор Григ. Идеята е следната, след като при резонанса се получат стойности на напрежението и тока в пъти по-големи от вложените, тогава чрез тях да се зарежда друг кондензатор, от който ще се и сваля енергията и така да се играе с времето, при зареждане и сваляне, че да се получи квантовия скок на енергия за, който говори Виктор Григ. Или с други думи да се използва принципа на лоста, като за опорна точка ще се използва резонанса на контура. Даже Капи в едно от интервютата си спомена, че неговия генератор работи на принципа на лоста, но не уточни, коя е опорната точка. Един път се получава прираст на енергия от резонанса и втори път от квантовия скок, по теорията на Григ.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Транзисторите на големия черен радиатор работят вероятно паралелно. Колекторите им са окъсени с медната лента, което значи ,че са стегнати към радиатора без изолаторни подложки. Сигурно работят в доста натоварен режим. Когато костюмарчето пита какво трябва да се промени за по голяма мощност - отговарят му , че червената бобина трябва да е по-голяма и радиатора трябва да е по-голям защото и транзисторите  ще са повече.  Все повече ми прилича на някакъв вид инвертор,   

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Здравейте! Лайнденската банка е готова остава само да навия бобината и да видим, какво ще се получи. Капацитета е около 100пф. Уплътнена е перфектно, за да може да се напълни с електролит, но първо искам да пробвам, така както е суха. Имам и друга, която е цилиндрична и е отворена от двата края и капацитета е около 1нф, но на нея съм поставил фолио и вътре, защото можех да бръкна вътре, а при шишето не става и затова е спо-малък капацитет. ПОЗДРАВИ!

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
mito_kupona
Ако искаш да не ти изпуска оргон от дъното на банката, увий и него /от външната страна естествено, вътре е течност/. Електростатичното поле изолира частично оргона и той се събира в бутилката. Подобен ефект има и зареден фарадеев кафез. Отворени от двете страни лайденски банки не вършат работа като концентратори
Поздрави