Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3446080 пъти)

vitan

  • Гост
Както вече писах: Първо високоволтова стояща вълна във вторичната. После се снема енергия вътре в нея или около нея със:
- бифилярки всякакви;
- бобини всякакви;
Обаче във "понижаващ" напрежението вариант. Джери Василатос и той намеква за еднополярна стояща вълна.... :) , но не директно. Само маркира проблем и дава насоки за размисъл :)

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Според Доналд Смит, работата е много проста. В книжката му има един чертеж на Тесла бобина, на която е "нанизал" един кондензатор. Кондензаторът е с дупка в средата, през която минава бобината. Теоретично погледнато, няма начин да не се зареди този кондензатор от полето на бобината. Не съм правил експеримент, но си спомням, че някой от форума спомена за нещо такова с използване на "Plasma ball". Не, че много вярвам на това, което Д. Смит е написал, но все пак.. Според мене ако по този начин се направи някакъв резонансен кръг, в който въпросния кондензатор да участва може би ще  се получи нещо.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Показият плип от Mito-kupona според мен е реален. Направих измерване с подобен мултимер и примерно до 35 кХц мери напрежение с грешка до 10%. От друг клип показва честота 10,18 кХц. Трансформаторът може да се се нарече резонансноинтеференачноуниполярен. Човекът прави резонанс в две намотки и говори за синфазност (еднаква фаза в двете намотки) т.е. интерференция. Най-загадачно е третичната намотка но това е чиста униполярна индукция. С тези мероприятия имаме увеличаване на тока на разместване. Предложената схема може да се реализира да кажем за 20лв. Първичният трансформатор е с ферит от ТХО с повишаваща бобина от транзисторен ТВ но може и от лампов ТВ.  Подобно изпълнение правих с 2N3055 навити 9 нав. от аранжирна жица ф 0,5. Тук виждам симетрично противотакно свързване на изходните транзистори и примерно 6 нав. със средна точка от аранжирна жица ф 0,5 с бял цвят. Схемата ме заинтригува и смятам да я реализирам и изледвам този вид трансформатори. 

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
И още нещо, бих искал да посоча че конфигурацията на бифилярния кондензатор на картинката по горе е такава заради магнитното поле, което се създава около него, както ще видите долу на картинката която съм посочил.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Вместо да се поставя кондензатор между двете бобини, може да се използва самия капацитет на бобините. В прикачения файл е обяснено достатъчно добре. Теоритично ми изглежда логично, но на практика засега  нямам успех, а се боря с това около 1 година и повече. Явно е много важна самата геометрия на устройството. Пробвал съм всякакви варианти, но засега нула. И друг път съм го казвал, според мен това е един от възможните принципи на установката на Капанадзе. Начини на реализация сигурно има много, затова и неговите генератори не си приличат много, но принципа на всички е един. При този принцип получената енергия при всяко колебание се увеличава и така до безкрайност или докато изгори всичко, затова Капанадзе казва,че енергията, която се получава е неизчерпаема и трудното е да се контролира самия процес, за нуждите за , които се използва.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
http://mazeto.net/index.php?topic=5947.0 - Хипотеза за процесите в кондензатори - Ето на това се основавам в тази идея за кондензатора - КОНДЕНСАТОР РАБОТАЕТ ЭЛЕКТРОМАГНИТОМ
« Последна редакция: Декември 11, 2011, 05:31:17 pm от Altium »

emilvtc

  • Гост
Наблягаме на теоретичната подготовка. Одавна е доказано, че
-ток на проводимост (вихрови токове)
-ток на конвекция
-ток във вакум
-ток на разместване
създават еквивалентни магнитни полета подчиняващи се на з-н за пълния ток или з-н Био-Савар-Лапласт. Еднакво магнитна поле може да породи тези видове ток. Токът на разместване създава магнитно поле и в кондензатор магнитното поле е еднакво за ток на разместване и ток на проводимост. Глупави мисли на глас за тока на разместване предлагам да се се пишат.

Много синтезирано и добре казано.
Та в тази връзка можем ли да кажем, че ако между плочитте на кондензатор прекараме магнитен поток, то той ще предизвика зареждане на кондензатора?
(виж картинката по-долу извадена от прикачения от mito_kupona фаил)

Какво е правилото за определяне на поляритета на заряда върху плочите на кондензатора, ако се знае посоката на магнитните силови линии?

Глупави мисли на глас за тока на разместване предлагам да се се пишат.
И на мен ми се ще да няма, ама никой не се е родил научен, нали?

п.п. Питам, защото нямам спомен да съм срещал из книгите и учебниците този ефект.
« Последна редакция: Октомври 17, 2011, 08:40:26 pm от emilvtc »

emilvtc

  • Гост
mi68,
Понеже в предните ти постове звучиш много сигурно, поучително и убедено - в теб ми е надеждата да отговориш на въпроса ми в предният ми пост (за зареждането на кондензатора с магнитно поле).

Разбира се някой друг ако има инфо по въпроса - нека сподели.

Надявам се дискусията по темата да не се прекъсне и темата да не се отклони в друга посока.

(и липсата на информация също е информация  :) )
« Последна редакция: Октомври 18, 2011, 12:23:28 pm от emilvtc »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 959
  • Z - Оркестър Вагнер
Разбира се някой друг ако има инфо по въпроса - нека сподели.

Да колега има и то отдавна: http://mazeto.net/index.php/topic,1546.msg30753.html#msg30753 и
http://mazeto.net/index.php/topic,1546.msg30999.html#msg30999



Аз на практика ефект не получих! Кондензатора не се зарежда от магнитното поле - ЙОК! Този опит го прави и друг участник във форума, скромен е, но за сметка на това практик.
Нека споменатите от теб лица на теория ти обясят, сигурно знаят по-добре  :D.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
А, между другото направило ми е впечатление, че при навиването на тесла трансформаторите всички (дори и аз) използваме във вторичната намотка много тънък проводник по който не би могло да тече голям ток, ами ако се навие по дебел или многожилен дали не би трябвало да протече и по голям ток. Това го споменавам защото колегите от руския форум са направили тесла трансформатор с който захранват 60Вт. лампа на 220В. с пълна яркост (и то пак при използване на тънък проводник във вторичната 0,2мм.) при захранване от 16В. и 2А.
« Последна редакция: Октомври 18, 2011, 06:30:15 pm от x_name41 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
"Истината е там, където е редът" тази мисъл ми харесва и затова ще се опитам да въведа ред.
Векторното поле може да бъде:
-потенциално
-соленоидално
-вихрово.
Да разгледаме един постоянен магнит, до него слагаме бобина ток няма. От хомогенно поле енергия неможе да се извлече. Ако изкуствено го направим нехомогенно (градиентно) енергия може да се извлече. Градиетното поле е векторно. Да се върнем към опита, примерно ако разместиме магнита то имаме ток в бобината. Векторното поле е в сътояние на вихрово поле и по закона на Фарадей за електромагнитна индукция имаме ток. Сериозен проблем е обратната реакция, която е равна по големина и противна по посока.  Кратки дефиниции.
-потенциално векторно поле - полето е потенциално, когато ротоцията е равна на нула. Градиентното векторно поле е потенциално.
-соленоидално векторно поле - полето е соленоидално, когато дивергенцията е равна на нула.
-вихрово векторно поле - полето е вихрово, когато индукционните линии са затворени криви линии. Поражда кръгово или спиравовидно движение.
    Основен момент в генератора на Капанадзе е свалянето на енергията потенциално. Възбуждането става вихрово. Ако възбуждането е импулсно то печелим слаба реакция но губим малка входна енергия-голяма мощност на електрониката. За избягване на този недостатък прибягваме до резонанса и интерференцията в часност стояща електромагнитна вълна. До тук това е отработено и неподлежи на съмнение. Задачата как да се свали потенциално енергия, която компенсира загубите не е отработена перфектно.
Първи варянт намалявам електромагнитната връзка или фазово закъснение. Получават се задоволителни резултати с голямо усложнение на електрониката. Не съм доволен от резултатите.
Втори варянт, но идеен, зареждане на кондензатор от потенциалното поле. Сега съм на този етап като ползвам собствения капацитет на бобина, резултати нямам просто идейна фаза. Предлагам по това да има дискусия от учасниците във форума

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Изводите са на база опити със задоволителни резултати. Във връзка на потенциално снемане на енергията се сещам за сериозен пропуск. Електронът има и маса и се създават неизучените гравитационни вълни. За това проведох опити с материали с малко атомно тегло, а именно алуминий и въглерод (въглен). Разполагам с малко литиев хлорид, може и водород да получа. Задачата нетрябва да се търси в тази посока. Използваните материали трябва да са мед, алуминий, въглерод (технически въглен). Алуминиев проводник правя като алуминиева тел я изолирам. Вече някой видове алуминий споявам с тинол и флюс грес, технологията е отработена.
Друг фактор е спина на електрона. При униполярната индукция имане диамагнетизъм. Това свойство трябва да го включа. Знази енергията трябва да се сваля:
-потенциално
-униполярно
-най-доброто комбинирано потенциално-униполярно. При това положение ще съм доволен от резултатите. Който иска да помага!

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Ок mi68 и поздрави за тази концепция която сте избрали. А как ще коментирате изводите на колегата dynatron относно неговите виждания по този проблем, както той твърди че при високи честоти от порядъка на мегахерци се формира тъй-нареченото от него студено електричество (на база неговите опити върху установката на Доналд Смит), което в същноста си представлявало поток от позитронни частици нямащи маса и неподчиняващи се на класическите закони в електротехниката и т.н., но най добре за по сигурно проверете от оригиналния источник. Та какво ви е мнението за това и дали се вписва добре във вашата концепция, разбира се ако това негово твърдение е правдоподобно.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Колега х_name41 концепцията за движение на позитронни според мен е реална. Електромагнитната индукция може да се оприличи като пружина, колкото повече разтягаме пружината толкова силата на елестичност ни се противопоставя. За това да ползвам този обратен поток ползвам полупроводник. Дупките са електрони с отрицателна ефективна маса. Опитите с вилка на Авраменко са добри.
За опити ползвам един елементарен лампов генератор в противотактно включване. Честоти до 100 мХц не са проблем. Захранвам го с 600 В но ако подам 1000 В, 400 мХц може да покрие това е дециметров ТВ обхват. Изходна мощност около 100 Вт, в доста напрегнат режим работи, често черви аноди. От личен опит мога да кажа, че ефекта с диодите се наблюдава примерно при 10кХц.
Провеждах опити да заредя плосък кондензатор с вихрово поле, опита е не успешен, за да намаля вихровите токове плочите са прорязани.
За това пък конусни безиндуктивни бифилярни бобини даваха ток. 
Друг интересен опит палачинкава резонансна бифилярка тип Тесла в резонанс индуцираше във феритна антена в резонанс. Мерех напрежението:
-перпендиколярно на бобината с феритната антена 
-радиално на бобината с феритната аптена
За мой ужаст констатирах, че радиалното мерене дава по-голямо напрежение. Във всеки учебник по радиотехника казва, че феритната антена трябва да е перпендиколярна за максимално приемане ( честотата е 260кХц в дълги вълни на стандартен радиоприемник).  На около 5м радиалното се засичаше на 2 м перпендиколярното вече не се засичаше. След такива хаотични опити реших да ги вържа в смислена теория. Проведох една серия от опити с униполярна индукция. За това смятам че това е вид униполярна индукция. Сега замислям друга серия от опити мисля да не са хаотични, а целенасочени. Това са ми вижданията след време ще се променят. Саленоидалното поле преминава ту във вихрово ту в  потенциално. 
« Последна редакция: Октомври 23, 2011, 08:36:54 pm от mi68 »

emilvtc

  • Гост
Все още нямам отговор на въпроса възможно ли е с магнитно поле да се зарежда кондензатор. От изтрития пост на mi68 в съседната тема нищо не успях да разбера  ???
Но ако е вярно това, че около диелектрика на кондензатор в следствие тока на разместване в него при зареждането и разреждането му се образува магнитно поле  - то бихме могли това магнитно поле да го "сумираме" с магнитното поле на бобината от трептящия кръг и така прехвърляната енергия между тях да не е само електрическа, но и магнитна.

Каква е идеята: като начално условие приемаме, че кондензатора е максимално зареден а тока в бобината е =0. Започва протичане на нарастващ ток през бобината, който разрежда кондензатора. Около нея се създава ел.магнитно поле. Разрядния ток на кондензатора предизвиква пораждането на ток на разместване в диелектрика му, което довежда до образуването на магнитно поле около него. Ако конструкцията и свързването на бобината и кондензатора се направят така, че двете магнитни полета (това на кондензатора и това на бобината) да са еднопосочни и да се сумират - двата компонента ще си обменят освен електрическа и магнитна енергия. Т.е. освен електрическа - ще има и магнитна връзка по между им ...

Това не ви ли се струва по-вероятен и възможен вариант, отколкото зареждането на кондензатора с магнитно поле (пък било то вихрово или незнам си какво там) ?