Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3446045 пъти)

emilvtc

  • Гост
mito_kupona,
инфото което споделяш с нас емного интересно ...

Относно навиването на трансформатора – както казваш навивките трябва да са три: възбудителна, резонаторна и товарна.
Възбудителната намотка от една страна трябва да може здраво да намагнити магнитопровода, от друга –консумираната от нея мощност трябва да е минимална. Та както казваш тя трябва да се управлява с транзистори.
Тази намотка има магнитна връзка с възбудителната (която се захранва от TXO-то) и предполагам някаква част от енергията вкарана във възбудителната се трансформира и прехвърля и в нея.
От тази гледна точка мисля, че коефициента на трансформация между резонаторната и възбудителната трябва да е колкото се може по-малък (т.е. съотношението между навивките им). Та след като казваш, че резонаторната намотка има само 3-5 навивки – то броя на навивките на възбидителната не трябва да е голям.
От друга страна за да може възбудителната намотка здраво да намагнити магнитопровода трябва или тока през нея да е голям, или навивките и да са много.
Та от всички казано по-горе си мисля, че може би че е удачно възбудителната намотка да е съставена от няколко паралелно свързани намотки, като по този начин ще може общата им индуктивност да е минимална, от там захранващото възбудително напрежение, което да прекара големия и бързо нарастващ възбудителен ток да е минимално – следователно и консумираната мощност за възбуждането да е минимална.  Така – коефициента на трансформация между резонаторната и възбудителната намотки също ще е минимален.

Каква е конструкцията на трансформатора с който експериментираш?
Каква е формата и материала на магнитопровода?


Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Здравейте! Точна конфигурация на трансформатора не мога да дам, защото го навивам и развивам почти всеки ден, за да мога да пробвам всички варианти. Тока през възбуждащата намотка е доста голям, защото както се вижда на снимките, транзисторите се охлаждат с вентилатор. А и това не може да се нарече трансформатор, по скоро е дросел, защото магнитопровода е отворен и е от феритни тороиди с диаметър около 4 см, така че класическите коефициенти за трансформация тук не важат. SR казва,че намотките са три, но аз все си мисля, че са две, както е в патента на Капанадзе или казано с други думи, каквото се подава, се подава на резонатора и от втората намотка се снема енергията и тези две намотки според мен, не трябва да имат индуктивна връзка помежду си, за да не си влияят една на друга. Качвам снимки от установката на SR, за да се види и да стане по-ясно. Поздрави!

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Както вече писах: Първо високоволтова стояща вълна във вторичната. После се снема енергия вътре в нея или около нея със:
- бифилярки всякакви;
- бобини всякакви;
Обаче във "понижаващ" напрежението вариант. Джери Василатос и той намеква за еднополярна стояща вълна.... :) , но не директно. Само маркира проблем и дава насоки за размисъл :)
Безиндуктивните бифилярките нямат индуктивност, а само капацитет като взимния е много-по голям от собствения.
Обикновенната бобина има индуктивност и капацитет, при голям диаметър на едноредова бобина собственият капацитет е по-голям от взаимния, за това се поставя на 90 градуса (виж Капанадзе). С това се намалява взаимната индуктивност до минимум-0, собственият капацитет не се променя. Бобината работи в инверсен режим като униполярен капацитет с униполярна индукция (електростатична индукция така да се изразя). Извесно е, че 1 линеен метър проводник има капацитет 5пФ и 1-2мкХр индуктивност. Ако се ползва феромагнетик или ферит, се усилва магнитното поле. Ако имаме променливо магнитно поле то феромагнита или ферита ще увеличи и електричната съставка, така че в бобината ще имаме допълнителна електрична индукция-униполярна. Остава в трептящата система да се намалят загубите. Става в режим на резонанс и стояща вълна (интеференция).
« Последна редакция: Ноември 12, 2011, 06:28:19 pm от mi68 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Здравейте, днес попаднах на интересен опит за обяснение на принципа на работа на Капанадзе генератора а той се състои първо във обратимоста на тесла трансформатора и второ във синхронизацията и настройката (чрез Ф.А.Д.Ч. или на руски Ф.А.П.Ч.) на задаващия генератор спрямо собственната честота на изходния резонансен контур, която може да се променя при включването на товар (между другото същия принцип си мисля, че може да се приложи и при инверторите за индукционно нагряване, където се използва в изхода LC паралелен резонансен контур). Със използването на модулация на 50хц. би могло да се реши проблема с изходния инвертор посочен в обяснението. Оставам с впечатлението, че това наистина би могло да е вярната концепция при генератора на Капанадзе, а и никой досега вероятно не я използвал в своите експерименти.
« Последна редакция: Декември 03, 2011, 02:56:53 am от x_name41 »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
          Тази теория е поне на една година, а преди нея е теорията и схемата от 1 стр. на  темата капанадзе от форума http://mazeto.net/index.php/topic,1546.0.html виж схема 2.jpg.  Просто няма как да  вложиш на входа U*I и на изхода да получиш много по-голямо U*I , че даже и променливо на 50 херца , пък ако ще да е синхронизирано и със "ядрото на слънцето". Какъв трябва да е този ТТ , че да направи такъв шут в мощността , че от 9 волта батерийка да изригнат 5 киловата.
          Във всяка от установките по видео записите с генератора на Капанадзе  бобините които се виждат са конструктивно много различни - това значи , че нямат кой знае какво отношение към самия генератор. Най хубавото и показателно видео за сега е "аквариума". Там прави впечатление и специално се обръща внимание на факта , че мощността е толкова колкото на нас ни е нужна и не зависи от натоварването. 19 мин 29 сек от въпросното видео ясно се вижда , че увеличаването или намаляването на товара не създава пад или пик в мощността на генератора. Това означава, че мощността не се произвежда от или в генератора. Да, тя зависи от това на колко е разчетен генератора - поне така казват Капанадзе и компания , но не се произвежда там вътре в плексигласовата кутуя...... Друг много показателен момент според мен е смяната на заземяващите кабели от видеото с "зелената кутия". Ясно се вижда добре работещ генератор  при първата конфигурация на заземяващите кабели и поражението в мощността при размяна на заземяващите кабели. Все едно сменяме местат на топлообменниците на една термопомпа  без да променяме позицията  на четирипъния реверсивен вентил. По този начин и при този принцип няма значение колко е голяма стаята или колко е разликата в температурите между двата обема - компресора се товари винаги с една и съща мощност. Просто в единия случай ще работи по дълго , а в другия случай по кратко. Което според мен означава само едно....генератора Капанадзе работи на принципа - термопомпа в електромагнитен вариянт.  И друг път е коментирано това и мисля, че това е верния път. Сходствата са много повече от колкото с разни теории за феромагнитни и ядрени магнитни и не знам си какви още резонанси с всякакъв вид подстройки и надстройки на честоти и т.н.
         Като стана въпрос за феромагнитни резонанси някой чувал ли се е с Madsatbg  - много уважаван от мен експериментатор, дано чете все още по форумите  и дай боже да се включи скоро и той......
        Поздрави

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Здравейте! Някъде по руските форуми се натъкнах на рецензиите на молбата за патент на Капанадзе, но не съм много добре с английския, за да разбера всичко. Една от критиките е, че генератора няма вътрешно захранване и е по-скоро перпетуумобиле. Друга критика е, че работната му честота е 3 MHz. Капанадзе казваше в едно от изявленията си, че и да имаме схема на едно радио, ако не знаем, как да го настроим, то няма да работи. Предполагам, че и тук има високочестотен генератор, даже е споменат в патента, сигнала, на който се модулира с 50 Hz, с цел да се отвърже источника от захранването, след това се демодулира и се модулира втори път, но вече с високо напрежение с висока честота. Допълнителната енергия идва от разликата във времето на зареждане и разреждане на кондензатора С3, зареждаме го с високата честота и го разреждаме с 50-те херца през разрядника и контура С4 L4, който е настроен на 50 херца. След това сигнала се демодулира още един път, за да се отървем от високата честота и на изхода се получава чист синус. Тази схема обяснява, как може да се стартира установката с батерия от 9 волта. Големите бобини, които се виждат в зелената кутия, аквариума и турския вариант, са за сваляне на енергията. Високочестотната част се вижда само на клипа с аквариума, металната кутия, с която се стартира генератора и  друга метална кутия, там където е изхода за земното. Генератора на Дон Смит работи на същия принцип, но без контура С4 L4 и товарната бобина, затова Капанадзе толкова ревниво крие принципа, защото знае, че е патентован... Качвам една набързо надраскана блок схема, за да се разбере, каква е идеята. Поздрави!
« Последна редакция: Декември 06, 2011, 09:15:29 pm от Altium »

Симеон

  • Гост
Това е един документ, който показва как се зарежда кондензатор с допълнителна енергия - може да ви е полезен. Използвайте увеличение за четене.
« Последна редакция: Декември 07, 2011, 12:25:42 pm от vlindos »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Една от критиките е, че генератора няма вътрешно захранване и е по-скоро перпетуумобиле.
Да, най-вероятно няма вътрешно захранване, водопада на Ниагара също няма вътрешно захранване.....

Друга критика е, че работната му честота е 3 MHz.

Това защо да е критика?

Предполагам, че и тук има високочестотен генератор, даже е споменат в патента, сигнала, на който се модулира с 50 Hz, с цел да се отвърже источника от захранването, след това се демодулира и се модулира втори път, но вече с високо напрежение с висока честота. Допълнителната енергия идва от разликата във времето на зареждане и разреждане на кондензатора С3, зареждаме го с високата честота и го разреждаме с 50-те херца през разрядника и контура С4 L4, който е настроен на 50 херца. След това сигнала се демодулира още един път, за да се отървем от високата честота и на изхода се получава чист синус.
По тая логика всяко аналогово радио да е станало генератор на СЕ, толкова много модулации и демодулации то става сложно и трябва да е ужасно прецизно, а Капанадзе не ми прилича на спец по модемите нито на подреден и прецизен ...

Тази схема обяснява, как може да се стартира установката с батерия от 9 волта. Големите бобини, които се виждат в зелената кутия, аквариума и турския вариант, са за сваляне на енергията. Високочестотната част се вижда само на клипа с аквариума, металната кутия, с която се стартира генератора и  друга метална кутия, там където е изхода за земното. Генератора на Дон Смит работи на същия принцип, но без контура С4 L4 и товарната бобина, затова Капанадзе толкова ревниво крие принципа, защото знае, че е патентован...
Това с 9 волтовата батерия поне на мене не ми е ясно как става. Всички бобини са бутафория - гаранция.  Принципа е много по прост и за това Капанадзе ревниво крие всичко , а не заради Дон Смит...
Малко като критика стана , за което се извинявам , но все пак трябва да стане някакъв диалог  и то не в реално време  - та за това. Надявам се колегата mito_kupona  да не се обиди. (Аз нямам работещо устройство така, че нямам право да споря по теорията на mito_kupona,  но с цел диалог мисля , че може) Дано постигнем някакъв успех ..
Поздрави
« Последна редакция: Декември 07, 2011, 10:55:00 pm от coke2k »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Колега соке2к, няма място за сърдене, нали за тове е този форум, да обменяме мнения, идеи и т.н. А и аз не съм от тези, дето се обиждат лесно.                                                                                                                                                                           Един маломощен предавател консумира от порядъка на 20-30 mA, генератора на 50 Hz, около 10 mA и за получаване на високо напрежение още 100 mA, така че с една крона, може да се стартира генератора не един път. Гражданската честота е 27 MHz и за това е критиката за тези 3 MHz, а и може тази честота да е избрана по някаква конкретна причина. Kaпанадзе изобщо не е глупав, както някои си мислят. Да прилча на радио, но не е само радио, има и някаква друга тънкост. Когато Тесла е искал пари на Морган да разработи метода за безпроводно предаване на енергия, Морган му е казал, щом няма, как да сложим електромери на клиентите, няма да финансирам проекта... И аз си мисля, че неразбираме точно, каква е била идеята на Тесла за безпроводно предаване на енергия. Моето мнение е, че да се предава енергия в мегаватове ефирно с някакви мълнии, които се отразяват в йоносферата, е пълна глупост. Най-вероятно Тесла е имал предвид, да се направи предавател на някаква висока честота в MHz, и тази честота да е модулирана с 50 или 60 херца и да се излъчва на големи разтояния. След това всеки клиент да си има приемник и да е настроен на честотата на предавателя, но тези 5 или 10 киловата, нужни за едно домакинство, не се приемат ефирно, а се изработват в приемника, по някакъв все още не известен на нас начин. И затова Морган е отказал. И най-вероятно, кутията с която Тесла е захранвал електромобила е нещо подобно. Поздрави!

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Скоро попаднах на http://www.youtube.com/watch?v=Pkvfo6opaiI&feature=player_embedded - Кампанадзе.wmv в което автора твърди, че използва резонанс на ток и напрежение в една фаза във своето устройство захранвано от 9 волтова батерия. На клипчето се вижда, че едната резонансна намотка с дебелия кабел навита върху "колбаса" е с 11 навивки при което следва и другата резонансна намотка да е с толкова навивки. Единственно остава загадка броя на навивките на изходната намотка и капацитета на кондензатора.

Altium: редактирах ти поста, като изтрих опцията "вмъкни връзка" и просто оставих написан URL-а (адрес, започващ с http://) и срещу него добавих ИМЕТО на клипчето, понеже както знаем, те много често стават неактивни (авторите им ги трият постоянно). Странно е защо не ползвате директният адрес, а го ограждате в имена като "кликни тук", "ей това" и т.н.
« Последна редакция: Декември 10, 2011, 11:38:52 am от Altium »

spark

  • Гост
Здравейте,
Прегледах тема и смятам, че скоро ще има и българска реплика на генератора.

http://www.youtube.com/watch?v=XTQYjWHSkxg&feature=related - Секрет генератора Капанадзе.
Добавям два клипа, на които попаднах: http://www.youtube.com/watch?v=8CSkzA9oPSE&feature=player_embedded#! - Tariel Kapanadze - "Transparent Box"

От Администратора: за пореден път правя забележка - НЕ ограждайте линковете в тези скоби "[url = http://" - това е опцията "Вмъкни връзка", НЕ Я ПОЛЗВАЙТЕ. Просто пишете линковете нормално като текст и срещу тях напишете за какво става дума. Редактирах ти поста. Опитай се да осмислиш какво искам да кажа с горните 2 изречения.
« Последна редакция: Декември 11, 2011, 05:30:25 pm от Altium »

Potrebitel

  • Гост
Скептичен съм относно този генератор.

Как разбра, че си скептичен: правил си доста опити и си се отказал ли? А какво да кажат хората, присъствали на демонстрациите му на живо и не видяли скрити кабели или акумулатори? Ако може малко по-сериозно отношение към труда на другите.
« Последна редакция: Декември 11, 2011, 05:54:44 pm от Altium »

spark

  • Гост
http://www.youtube.com/watch?v=Urdotg_CPJo&feature=player_embedded обвиняват руската реплика на SR на генератора за измама. :'(

Velektra

  • Гост
Altium, смяташ ли, че всички, които са писали по темата за правили експерименти и репликации на генератора на Капанадзе? По твоята логика, трябва да се изтрият 90% от постовете.
Но и това, че хората не са правили експерименти не е толкова лошо.
По-лошото е когато почнеш "юнашката" да навиваш и развиваш бобини, без да знаеш какво правиш. Само защото си видял в някой клип, че се подава някаква намотка и юруш - навивай до безкрай. Ако не тръгне ще погледнем другия клип. Аааа на него ми се видя още една намотка. А-хаа, усетих как действа. Навивайййй. Развиваййй.

Как да не е по темата това, което казах, че устройството трябва да създава положителен потенциал спрямо Земята.
Ти как смяташ - не е ли така.
Имаше идеи, че е като някаква помпа, която "смуче" електрони от Земята или също като фунията на торнадо. Аз не съм съгласен с това, защото електроните не са някакви прашинки, за да се "изсмукват" от Земята. Естествено, че може и да не съм прав, но аз мисля, че затова е този форум.

Нали тук става въпрос за електрическо устройство (генератора на Капанадзе)? За да работи една електронна схема или ел. устройство какво трябва? Ток. Какво е електрическия ток? Насочено движение на електрони. Къде са електроните в случая? В Земята. Обаче аз не смятам, че те са като някакви топчета забити в Земята, а става дума за потенциал (отрицателен). И за нас остава на "направим" положителния. И защото аз за момента не зная как ще стане, попитах колегите (естествено тези, които до известна степен са съгласни с мен) дали знаят нещо по въпроса.
Кое не е по темата?
Altium ти сигурно сега ще кажеш че развивам само теории и те са за темата по теория на ген. на Капанадзе (поне там да ми беше преместил предния пост, а не в коша). Обаче аз смятам, че е точно за тук - уж където се правят експерименти. Само че не се правят никакви експерименти. По горе казах защо.

Приканвам колегите първо да помислят, теоретично да си осмислят нещата, логически (много е важно) и тогава да започнат да навиват.

« Последна редакция: Декември 11, 2011, 09:41:45 pm от Velektra »

spark

  • Гост
Да, аз се съмнявам.След като три години се опитвам, безуспешно, да повторя Капанадзе.
В клипа http://www.youtube.com/watch?v=vvHppi7aQaY&list=UUL3FG2w2de82NLM0bn-Mhwg&feature=plcp- Теслов трансформатор аз стигам до следните изводи:
1. Намотките на трансформатора при Kapanadze са три. Третата служи за захранване на консуматорите/лампите/.
2. Задължително трябва да се използва магнитопровод метален или феритен за да се индуцира напрежение. При липсата на метал лампата не свети, което говори за магнитна индукция.
3. Не постигаш резонанс в твоя трансформатор, а оттам и ефекта на Kapanadze. За да е налице резонанс/усилване/ трябва полетата на първичната и вторичната намотка да съвпаднат, а при трафа на Тесла вторичната намотка е отворена.
4. При твоята установка няма възможност за прецизно регулиране на магнитното поле. Разкриването на принципа е в това да се регулира индукцията в намотките.
5. При Kapanadze не се използва траф на Тесла, а елементи от него.
Енергията при Kapanadze идва от усилването на магнитния поток чрез резонанс, поне така мисля аз.