Автор Тема: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"  (Прочетена 249625 пъти)

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #135 -: Май 31, 2013, 10:14:12 pm »
Манджата в темата стана вече пресолена, а МИ68 тури и подправки, леле какъв смях Майсторе, я последните 20-на поста в коша и да се разчисти темата, че стана анархия, а ?!...

tanevi2010

  • Гост
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #136 -: Март 01, 2014, 08:33:23 pm »
Здравейте , форумци - мъченици !   Фен съм на "Майстора-52". От  приказките  му  лъха  познатото  на  много от  нас  ходене по мъките. Споделям  напълно  мислите и делата  му.  За  това го  поканих ,  ако  може да  дойде  да  види  моите   вече  50  репликации. Все  са  на  "аха , да  тръгне " С моя  съавтор  се  трепем  вече  4  години  с тия  пусти  магнити.  Направихме Бедини - не ни  устройва ,  въпреки , че  работи .  На  нас  не ни  трябват  електромотори- искаме  чисто  магнитен  мотор.  Или  ако  ще  има  ел. намеса  ,  то да е  с  осцилатори ,  захранени с ток  от самия  мотор / като АРЖЕНТИНСКИЯ.../ Дал  съм  всички  адресни  данни.  Презирам  ония , които  публикуват  не работещи модели,  за да  отмъстят  на  някого за  неуспеха си  - ЗАЩО, БЕ ? Не  мога  да  пращам  снимки ,  нито  видеа.  Мисля, че на  35-я  модел  синът ми направи  видео.  Ако го  открия , ще го  публикувам. Сега  синът  ми е  в чужбина и  няма  кой  да  снима.  Ама  за какво да  снимам, като  няма  работещ  модел, с който да  се  похваля? Този  модел на  МАЙСТОРА-52   го  правихме  под  номер  някъде 3-4-ти.  Зъбните  колела  направихме  от  пресован  шперплат /такова нещо  е  сиромашията/. Въпреки  това,  въртят се -  нали за  това  учихме за  модули ...? Сега обират праха в работилничката -  ние  всичко  пазим, защото  много от  чарковете  все  влизат и  излизат  от  употреба.  Съдружника  ми е  голям майстор - фрезист.  Само  човек не  може  да  направи от  желязо. Майсторе,  помогни ни, да не  пилеем  сили и  пари напразно.  Много  мечтаем за РАБОТЕЩ  МАГНИТЕН  МОТОР!!! Знаем,  че  не е  утопия - всичко зависи  от  желанието, усилията, знанията, опита и  помощта  на  вече  постигналите  нещо! ТАКА  ЛИ Е ?
« Последна редакция: Март 02, 2014, 09:48:29 am от Maistora52 »

lazy

  • Гост
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #137 -: Септември 13, 2014, 10:55:28 pm »
      До колкото аз разбирам нещата - нужна ти е схема не по време, а за управление по ъглови градуси на завъртането на диска. Също така кратки импулси за завъртане на управляващите магнити в две устойчиви състояния и регулиране на ъгъла на завъртането им. Ако правилно виждам нещата няма да е трудно да се направи управлението, макар да не съм много сигурен, че получената енергия от въртенето може да надхвърли тази за завъртане на управляващите магнити.
                                Поздрави!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 511
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #138 -: Септември 14, 2014, 08:42:22 am »
Maistora52
Доколкото разбирам ти трябва следната схема: рид ампула подава  сигнал към чакащ мултивибратор, а той управлява транзистор, който да 'клати' бобината. Мисля, че напред в темата ти има схеми с 555 таймер и транзистор. Или беше в паралелна тема за управление?
Естествено трябва да има потенциометър да се регулира ширината на импулса.
« Последна редакция: Септември 14, 2014, 08:49:21 am от valex »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #139 -: Септември 14, 2014, 09:12:00 am »
Здравей Майсторе, трябва ти управление по ъгъл, за тази цел ти е нужен допълнителен диск на една ос с магнитния двигател който да се върти заедно с него. Оттук нататък нещата могат да станат по няколко начина, взависимост от датчиците които ще използваш. Ако поставиш магнити на допълнителния диск на нужните места можеш да използваш рид ампули или датчици на хол. Ако поставиш оптрони, на необходимите места на диска трябва да залепиш светлоотразително  фолио, и след диска и датчиците можеш да включиш тригер или чакащ мултивибратор.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #140 -: Септември 14, 2014, 11:08:55 am »
Трябват две рид ампули, който подават логическа единица на Де тригер. Тригера е с два изхода, които се редуват, подавайки напрежение към мосфети. Мосфетите са четири, свързани на бридж и пускат ток през бобина, ту в едната, ту в другата посока.  Времето на импулсите,  с тази постановка, ще се регулира от самосебе си. Трябва само, да се намери точното място на рид ампулите. Бобината може да клати постоянен магнит, та да го върти, ако е на ос
« Последна редакция: Август 17, 2017, 04:42:42 pm от Maistora52 »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #141 -: Септември 14, 2014, 11:17:35 am »
Някъде, май имам готова платка. Ако я намеря, ще ти я пратя оживена.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #142 -: Септември 14, 2014, 04:45:46 pm »
Намерих платката, но се оказа, че с механични прекъсвачи не работи. Входът на тригера е много чувствителен, към всякакви колебания, а контактните системи, си ги имат. На видеото е най-стабилния вариант със шунтирани с кондензатор контакти, но пак се виждат пропуски в тактовете. Опитах да буферирам сигналът с оптрон, но пак не стана.  RC  вериги е изключено да се слагат, да обират пиковете, защото при установката ще имаме, променливи обороти. Нямам рид ампули да пробвам, дали ще стане с тях, но през седмицата ще намеря. https://www.youtube.com/watch?v=kTI-cxwOKC8&feature=youtu.be

Качвам схемата за бриджа, към бобината.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #143 -: Септември 14, 2014, 04:54:14 pm »
Схемата на тригера. От двата противофазни изхода, сигналите се пускат, към двете рамена на бриджа.


Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 511
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #144 -: Септември 14, 2014, 05:41:55 pm »
edin
Май ще има проблем схемата. Бобината ще остане постоянно под напрежение след превключването. Според мен трябва и чакащ мултивибратор (или поне RC верига с транзистор) да изключва единия транзистор в рамото известно време след превключването на тригера.
« Последна редакция: Август 17, 2017, 04:44:59 pm от Maistora52 »

CPU

  • Гост
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #145 -: Септември 14, 2014, 09:50:13 pm »
един, ти защо предлагаш мостова схема?
Нали искате да управлявате соленоид, който представлява намотка, със магнитна верига и котва. При него е достатъчно еднополярно захранване / тока тече в една посока/ .
Достатъчно е рид ампула, която да се усили по ток с един транзистор, транзистора включва бобината на соленоида (електромагнита) и един обратен диод, паралелно на бобината.
Рид ампулата ще се задейства в синхрон с положението на ротора на магнитния двигател, което си е делко, всякакви други елементи за генериране на времеви интервали, честоти и т.н. са излишни.

От клиповете виждам, че "актюаторния" магнит се движи по-скоро по хармоничен закон ( отклонението е функция на синусоида) и резки импулси (удари) от електромагнити никак няма да му се понравят, ще заприлича на недомислицата наречена магнитна турбина.
В този смисъл най-доброто би било механична предавка, която ще осигури плавни движения, и от към енергийна ефективност би била най ефективна, вероятно над 80%. Нещо като шевна машина  :D
Електромагнита няма голямо кпд, няма и задържане ако не му е подадено захранване, има пружини, т.е. ток трябва да се подава през цялото време, през което актюатора задържа дадена позиция.  Към общото кпд на електрическия вариант се добавят и загубите от генератора.

Това, че механичната система за отклонение на актюаторния магнит не работи, означава че няма мощност която двигателя да произвежда, и от тази мощност да се отдели малко за собствени нужди, това е проблема. Магнитите не могат да отдават по малко енергия която пестеливо да се използва. Те практически не се размагнитват, това е все едно да кажем, че един ел. мотор с възбуждане с постоянни магнити ще работи определено време и ще спре.


Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #146 -: Септември 15, 2014, 11:28:03 am »
Майсторе, като каза моторче, с механизъм от чистачки на автомобил май ще стане. И управлението на това двигателче май става само с реостат

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #147 -: Септември 15, 2014, 04:30:26 pm »
Майсторе,
Препоръчвам ти да не използваш колекторни двигатели. Триенето между колектора и четките ще ти "изяде" К.П.Д -то. Ориентирай се към стъпкови двигатели. Има доста специализирани микросхеми за управление на такива двигатели. Ако е нужно, ще ти пратя информация. Хубаво е да използваш готов възел от старо флопи.
Успех!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #148 -: Септември 15, 2014, 07:47:49 pm »
   Майсторе, аз съм правил подобно управление чрез фототранзистори, които включваха тиристори. На въртящия се диск бях залепил картонени "сенници" като козирки и така при въртенето фототранзисторът ту се засенчваше, ту го "огряваше" специално включена лампа или дневната светлина. Но тиристорите са малко бавни. Правих нещо като стъпков двигател с постоянни магнити (феритни) от високоговорители.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #149 -: Септември 15, 2014, 08:55:19 pm »
Майсторе, този двигател, като се натовари, няма ли да иска повече ток през бобината, клатеща магнита?