Автор Тема: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?  (Прочетена 105546 пъти)

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #225 -: Април 14, 2020, 01:09:57 am »
Пак ще ползвам аналогия с топките от тотото.
.
По-нататък сметката е "проста" - всичко се подчинява на формули които ги знаем от векове.
Сигурен съм обаче, че на Земята няма компютър, който да успее да изчисли кои числа ще се паднат само по данните които събере преди да започне тегленето.
Ще се съгласиш, че няма нищо случайно при процес на разбъркване- всичко се подчинява на закони, които са ни известни. Обаче ... ако погледнеш резултата, ще видиш че числата които излизат са случайни ...
Не няма да се съглася с теб, тъй като за изчислението коя топка ще падне в улея пак се използва апарата на теорията на вероятностите и понеже са шест топки то вероятностите се умножават и даже да познаеш с голяма вероятност всяка една от топките то да се паднат ЕДНОВРЕМЕННО вероятността е много малка - но все пак е по голяма от тая, Вселената да възникне от сингулярност във вида, в който я познаваме.

Цитат
Нищо не се е "самоорганизирало" - всичко е един от милиардите възможни положения в които е застанала материята след взрива. Вероятно е можело да се "организра" някакво друго подреждане, и тогава физичните закони щяха да са съвсем други... но нямаме идея какви. Т.е. вероятно дори имаме някаква идея, но ... няма как да повторим Големия взрив за да видим дали пък няма да се получи нещо друго... :)
Ето тук нашите възгледи се разминават - аз твърдя, че без интелигентна намеса няма как да възникне нещо така прекрасно и подредено, като нашата Вселена и живия и разумен живот, а Вие твърдите че той е въпрос на случайност без да си давате сметка, каква е ВЕРОЯТНОСТТА  за това.
И това е възможен подход - може и Вие да сте прав, но в последно време физиката след създаване на струнната теория бе принудена да допусне възможността нашият свят да е шестмерен и какво има в останалите 3 измерения никой не може да си представи.
Във ведическите текстове се говори за 72 мерен свят, като в горните измерения се подреждат боговете с различни сили и способности - от къде е дошла тая информация  никой не може да каже, но трудно е да се допусне, че е само плод на въображението на древните индийци.

Цитат
Физичните закони не са създадени и природата е задължена от някой да ги спазва. просто природата я има, и законите се опитват да обяснят защо я има и как работи.

Проблема е там, че не е толкова просто Природата да я има.
А за законите - да човека е създаден за да изучи законите на Природата тоест - това е неговото предназначение - на наблюдател на творението на Източника.
Аз и по рано бях казал - на микро ниво нашата Вселена е просто една вероятност - фикция - едно вечно движение на заряди в пространство-времето и не може да съществува без наблюдателя -  така е поне според уравнението на Шрьодингер.
И именно Творецът, който я е създал е основния наблюдател, като е създал и живата материя и по свое подобие и нас и многото други космически цивилизации, които да изследват нейните закони.

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 507
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #226 -: Април 14, 2020, 01:31:14 am »
Не няма да се съглася с теб, тъй като за изчислението коя топка ще падне в улея пак се използва апарата на теорията на вероятностите и понеже са шест топки то вероятностите се умножават и даже да познаеш с голяма вероятност всяка една от топките то да се паднат ЕДНОВРЕМЕННО вероятността е много малка - но все пак е по голяма от тая, Вселената да възникне от сингулярност във вида, в който я познаваме.
Говоря ти за чисто изчисление на траекторията на всяка една от топките от комплекта през цялото време на разбъркването. Имаш само натиск от въздуха, удари на топките в стените на съда и удари между топките. "Какво толкова сложно" има в една такава сметка? :) Защо не може да се постори целия път на топката по време на разбъркването? :)
А теорията на вероятностите не може да се ползва когато имаш един-единствен случай  -случая в койт оси пуснал една комбинация и очкаваш тя да излезе. В този случай шанса е точно 50% - или ще излезе, или няма да излезе.
Когато си пуснал комбинция или когато играеш редовно - тогава татистиката и теорията на вероятностите могат да се приложат, но при едно пускане на фиш всичко това се обезмисля, не е приложимо.
Точно порарди тази причина за едно-единствено събитие - възникването на Вселената - няма такова нещо като "вероятност". Събитието се случва или не се случва - това е. И вероятността за всяко от двете събития е еднаква.

Ето тук нашите възгледи се разминават - аз твърдя, че без интелигентна намеса няма как да възникне нещо така прекрасно и подредено, като нашата Вселена и живия и разумен живот, а Вие твърдите че той е въпрос на случайност без да си давате сметка, каква е ВЕРОЯТНОСТТА  за това.

Твърде смело е твърдението за "прекрасна и подредена" Вселена... погледнато реално цари пълна анархия. Над 100 химични елемента, торба елементарни частици, някаква пълна какафония с това кое е "сега" и как това "сега" се променя при движението с високи скорости... някакви 3 измерения по които можем да се движим напред-назад и едно, по което можем да се движим само напред... Това само някой извратен мозък може да го е измислил ако ме питаш мен :)

Проблема е там, че не е толкова просто Природата да я има.
А за законите - да човека е създаден за да изучи законите на Природата тоест - това е неговото предназначение - на наблюдател на творението на Източника.
Приордата я има, и това е факт. Защо я има ... ами просто щото я има, такава каквато се е пръкнала. Ако е имало друг опит, може би щеше да е друга.
А човека няма смисъл да го има... не знам защо всеки търси смисъла в това. Има го като кактусите, бълхите, комарите, числото "пи", доплеровото отместване и гравитацията... Има твърдение че гравитацията е създадена за да не осерем и космоса... това също звучи логично, нали? :)

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #227 -: Април 14, 2020, 02:02:21 am »
Говоря ти за чисто изчисление на траекторията на всяка една от топките от комплекта през цялото време на разбъркването. Имаш само натиск от въздуха, удари на топките в стените на съда и удари между топките. "Какво толкова сложно" има в една такава сметка? :) Защо не може да се постори целия път на топката по време на разбъркването? :)
Това просто не е така както си мислиш - никак не е просто защото първо имаш вихри на въздуха и удари в стените и между топките, които непрестанно променят както импулса на топките така и състоянието на движещата сила тоест това може да се разглежда като брауновото движение на молекули в затворен съд разбъркани с бъркалка.
Цитат
Точно порарди тази причина за едно-единствено събитие - възникването на Вселената - няма такова нещо като "вероятност". Събитието се случва или не се случва - това е. И вероятността за всяко от двете събития е еднаква.
Има и още как - статистически вселената е суперпозиция на елементарните частици в нея а те се подчиняват точно на статистическите закони и то от гледната точка на наблюдателя.
 
Цитат
Твърде смело е твърдението за "прекрасна и подредена" Вселена... погледнато реално цари пълна анархия. Над 100 химични елемента, торба елементарни частици, някаква пълна какафония с това кое е "сега" и как това "сега" се променя при движението с високи скорости... някакви 3 измерения по които можем да се движим напред-назад и едно, по което можем да се движим само напред... Това само някой извратен мозък може да го е измислил ако ме питаш мен :)
Имаш свободна воля да измислиш по добра вселена щом тая не ти харесва - това би зарадвало Твореца - тоест той ще твори, чрез тебе нещо по добро.

Цитат
А човека няма смисъл да го има... не знам защо всеки търси смисъла в това. Има го като кактусите, бълхите, комарите, числото "пи", доплеровото отместване и гравитацията... Има твърдение че гравитацията е създадена за да не осерем и космоса... това също звучи логично, нали? :)
Кактусите не могат да изучат творението на Създателя - затова е създаден и съзнателния разум , а колкото до осирането на космоса това е най логичното нещо в целия ни спор ;)

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #228 -: Април 14, 2020, 04:21:50 am »
В началото бе словото и словото беше у бога и бог бе у словото.
Алтиум ,чети като едно изречение не като отделна фраза.
Това е перфектно закодирана фраза.

Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #229 -: Април 14, 2020, 11:33:34 am »
И после бог създал по едно и също време материята с нейните закони и всичко живо, нали така?

Но точно това за мен е едно голяма глупост и противоречие, понеже материята съществува от милиарди години (поне за толкова знаем с момента, може и да е по-древна), едноклетъчните организми са възникнали преди милиарди, динозаврите преди милиони, човека преди 200 000, а в наши дни дори в момента постоянно се появяват нови видове чрез мутация.

Така че тази теория за мен е много неиздържана.
И затова изгубих желание да споря със слепци, няма никакъв смисъл, все едно да водиш диалог с робот от първите най-примитивни модели.
« Последна редакция: Април 14, 2020, 11:50:31 am от Altium »

Неактивен teslao

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 12
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #230 -: Април 14, 2020, 08:49:04 pm »
Голям смешник този almium, как сам се набутва в киреча с голямото си его, знаещ, разбиращ, оценяващ, критикуващ.
 и Словото бе Бог. Има много древни езици говорени по земята като санскрит и арамейски, а има и такива които са били само от звуци възпроизвеждани както птичи песни /по повод на словото/ от времето когато преди пра, пра, пра, ………….пра баба ти е била маймуна.
Бученето на земята което не е създадено от учените / е също слово- кодирано/, но неразбрано от нас.
Сега, сериозно – след като отричаш БОГ, значи, ти потвърждаваш неговото присъствие – не можеш да отричаш нещо което не съществува. Амин.
А това, че си избрал да не вярваш, просто си е твой избор, който може би нищо общо няма с истината.
ОМ.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #231 -: Април 14, 2020, 08:50:32 pm »
Юлиане, тъп ли си, или на тъп се правиш?
В тотото е достатъчно едните топки да са само с 20% по-леки (или по-тежки) от другите.
Уж си интелигентен човек, а понякога проявяваш странна наивност. Откакто въведоха електронното обработване на фишовете, цялото тото е шменди -капели... След последния обработен фиш, на компютъра му трябват по-малко от две секунди, за да сканира информацията и да ти извади НЕПЕЧЕЛИВШАТА комбинация (или няколко).
Да, преди около 10 г. просто бяха забравили да сменят числата от предния тираж много трудно да се сетиш...

Алтиум, чети, бе човек...ти сам избирай на кое да вярваш, но...ЧЕТИ!
За да пребориш опонента си, трябва да познаваш добре тезата му, за да има на какво да стъпят аргументите ти!

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 507
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #232 -: Април 14, 2020, 09:44:20 pm »
Юлиане, тъп ли си, или на тъп се правиш?
В тотото е достатъчно едните топки да са само с 20% по-леки (или по-тежки) от другите.
Уж си интелигентен човек, а понякога проявяваш странна наивност. Откакто въведоха електронното обработване на фишовете, цялото тото е шменди -капели... След последния обработен фиш, на компютъра му трябват по-малко от две секунди, за да сканира информацията и да ти извади НЕПЕЧЕЛИВШАТА комбинация (или няколко).
Да, преди около 10 г. просто бяха забравили да сменят числата от предния тираж много трудно да се сетиш...

И защо... защо да го правят? :) Помисли малко - тотото (държавното) прибира твърдо 50% от печалбата от фишовете, другата половина се раздава като печалби. Ако няма 6-ца ... парите остават за следващия тираж. Никой не си ги слага в джоба. Тотото винаги ще вземе половината, независимо какво се случва. А като прецакваш хорат редовно, сам си режеш клона, защото хората спират да залагат.

Да, сега ще почнеш да ми обясняваш че има едни мъже в черно, на които ако дадеш подходящата сума, те ще заредят подходящите топки и ще спечелиш джакпота... абсолютно смешни истории. Та за 10 пъти по-малко пари можеш да се уредиш с апартамент на някоя бабичка без наследници... няколко хилядарки на нотариус и няколко стотин на полиция или бърза помощ да ти осигурят данни за подходящия починал "донор"... И тая схема можеш да я правиш няколко пъти годишно, за разлика от далаверата с тотото... в тотото ако всяка година по 2 пъти печелиш дажкпота, ще те разпорят ... :)

Казвам ти ... манията да се търси конспирация във всичко е болестно състояние...

Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #233 -: Април 14, 2020, 09:56:16 pm »
Да, точно с аргументи се опитвам да водя диалога, но не се получава нещо. :)
Продължавам да твърдя че да се води нормален логически спор с религиозен индивид е невъзможно.

Защото съзнателното прескачане на въпросите или извъртането им не е коректен начин да се води спор, майстор в тези неща е mind.
Това е стар трик за спечелване на спорове, понеже въпроса накрая се изгубва в масата от други постове и остава висящ, а аз много исках някой религиозен да ми отговори на моите въпроси, все пак аз със всички сили се стремя към Познанието! :)

teslao, тезата ти не е логически издържана.
Аз вярвам че има Бог и дори съм 100% убеден, че той съществува!!! :)
Но също така съм убеден и много добре знам, че не Бог е сътворил човека, а че човекът е измислил Бог.

И това е заради заради явните противоречия на тези религии с науката и особено нелепата им история за сътворяването на света, както и заради престъпленията срещу човечеството, които са извършили неговите официални представители.


Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #234 -: Април 14, 2020, 10:18:23 pm »
Аз пък бих ти задал следните въпрои:
1. Можеш ли да докажеш, че във вселената не същестува друга различна от човешката форма на съзнание (разум)?

2. Изобщо какво разбираш под термина "съзнание"?
Какво е това? Кога точно може да се каже, че възниква съзнание?
Има ли го това съзнание във вселената изобщо или не.

3. Хомо сапиенс ли според теб е апогея на съзнателността?
 
4. Допускаш ли съществуването на по-мащабни прояви на съзнание, за които единствения начин да бъдат възприети от човека е асоцирането им с термина "бог", или не ?

5. Моето мнение за религиите към днешна дата е отрицателно. Просто религията е много изостанало средство да опознаване на света от човека, но ....
Късно видях въпросите ти, даже ги редактирах защото бяха на един ред и много трудно се четяха.
Апелирам да се пише всяко изречение на нов ред, така е по-красиво и много по-лесно за четене.

1. Не мога много ясно, но това не е доказателство че съществува както твърдят религиозните! :)
Това е просто хипотеза, която не се знае дали е вярна докато науката не се развие достатъчно, за да може евентуално да отговори на нея.

2. Съзнанието е следствие от мозъчната дейност: можем да смятаме, имаме логика и емоции.
Може да се каже, че съзнанието е възникнало точно тогава, когато е възникнал мозъкът.
Той е биологическа сметачна машина просто и се е развивал в течение на милиарди години, това е наистина огромен период от време.
При човека се е развил доста повече от на животните, макар че делфини гарвани са си доста умни и дори имат език на общуване.

3. Хомо сапиенс е апогея на съзнателността на Земята, много ясно.
Други разумни от нашия калибър все още не познаваме и все още не сме срещали.
Но лесно можем да допуснем като хипотеза, че планети като Земята има много и съответно може друг разум може и да има, ама може и да няма! :)
Като развием науката и космологията, тогава вече ще разберем повече.

4. Не допускам, защото първо много лесно може да се спекулира и да се накара хората да вярват в нещо измислено с цел да се контролират широките народни маси, както се е получило с религиите реално.
И второ, след като имаме мозък, ще можем да осъзнаем всичко що е по-мащабно, стига то да съществува и ако ни се представи в подходящ вид и форма.

5. И моето мнение е отрицателно.
И дори смятам, че религиите са били сериозна пречка в развитието ни, а дори и в момента все още са!
Например в момента религията пречи на чалмите да спазват елементарни човешки права и в днешно време сме свидетели на това как чалмите колят и бесят и горят живи хора, това шокира целия свят.

Като се развием още малко, религиите напълно ще изчезнат или ще останат да живеят в най-слабо умствено развитата част на населението, понеже такива са най-податливи.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 724
  • Невежеството ражда химери...
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #235 -: Април 14, 2020, 11:13:28 pm »
Да, точно с аргументи се опитвам да водя диалога, но не се получава нещо. :)
Продължавам да твърдя че да се води нормален логически спор с религиозен индивид е невъзможно.
Държиш се като местният бандит, който току що са го пуснали от затвора и сега на всеки от квартала се навира в лицето и му вика:
- А, пуснаха ли ме, а? Гадил съм ви и пак ще ви гадя...

Та пак простичкият въпрос. И нищо друго не ме инрересува, освен отговорът: как?

Според еволюцията, човек се е пръкнал много след овцата и вълка.

Овцата се багни с 1-2-3 агнета.
Вълчицата ражда 5-6 вълчета.

Простичкият въпрос е: как до нас са оцелели овцете, при положение, че 1 вълк спокойно може да натръшка сам едно голямо стадо?

Неактивен Altium

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 172
  • Неведоми са пътищата на глупака.
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #236 -: Април 14, 2020, 11:59:14 pm »
Не, държа се като човек, който много силно желае да опознае Познанието! :)
И когато видя написани според моите разбирания явни глупости, желая да вляза в дискусия, понеже истината в мен толкова напира, че иска да бъде чута и разбрана.

Интересно ми е да изучавам психиката на религиозните хора, също и на такива дето вярват, че с прост опит с магнити който даже самите те не могат да си обяснят, са открили тайната на вечния генератор на енергия, но пък никога не успяват да реализират реално работещ такъв.
Но това не им пречи да "знаят" тайната как се прави такъв вечен генератор! :)

А въпросът е толкова дебилен, че въобще не можах да разбера каква е връзката му с религиите.
Но ще отговоря така: вълкът който дори е по-умен от религиозните съответно взима само толкова, колкото може да изяде, а следващите си ги оставя за следващо ядене.
И броят на овцете в природата е винаги повече от този на вълците, иначе вълците просто няма да има какво да ядат и ще умрат от глад, близко е до акъла.

Интересно ми е да чуя и твоята теория как са оцелели беците до наши дни?

Между другото, ти религиозен ли си? :)
« Последна редакция: Април 15, 2020, 12:24:06 am от Altium »

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #237 -: Април 15, 2020, 01:14:59 am »
Ей мразота, що не пуснеш една анкета и да ни разпиташ, а да ще ги анкетирам как ли не,  направо срещу прожектора на разпит. Искаш ли да поправиш и моето изречение с въпроси?

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 724
  • Невежеството ражда химери...
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #238 -: Април 15, 2020, 08:19:09 am »
А въпросът е толкова дебилен, че въобще не можах да разбера каква е връзката му с религиите.
Тук си требе акъл.

Но ще отговоря така: вълкът който дори е по-умен от религиозните съответно взима само толкова, колкото може да изяде, а следващите си ги оставя за следващо ядене.
https://www.vesti.bg/vicove/novini/vylci-ubiha-nad-60-ovce-v-rodopsko-selo-5057691
Цитат:
"Глутница вълци нападна стадо край родопското село Поляна, убивайки над 60 овце.
Това съобщи кметът на селото Севдалин Салачков, цитиран от БТА.
В радиус от 3 км около разбитата кошара са разпръснати разкъсаните трупове на животните, обяснява собственикът на стадото Красимир Демирев.
По негови изчисления щетите от вълчата атака са над 20 хил. лв."

Глутница: 2 до 20 вълка. 60 овце....

И броят на овцете в природата е винаги повече от този на вълците, иначе вълците просто няма да има какво да ядат и ще умрат от глад, близко е до акъла.
Броят на овцете в природата е НУЛА ! Zero ! Кравайче с дупка. Овце има само в кошарите на човека. Къде точно има диви овце в природата, че не разбрах?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Човекът - копие на Бог или напреднал примат?
« Отговор #239 -: Април 15, 2020, 11:42:25 am »
Има, Витане...муфлони се наричат :D
Но там, където живеят (по скалите), вълци няма. По-интересно е растението царевица! То не може да се размножава само в природата!

И защо... защо да го правят? :) Помисли малко - тотото (държавното) прибира твърдо 50% от печалбата от фишовете, другата половина се раздава като печалби. Ако няма 6-ца ... парите остават за следващия тираж. Никой не си ги слага в джоба. Тотото винаги ще вземе половината, независимо какво се случва. А като прецакваш хорат редовно, сам си режеш клона, защото хората спират да залагат.

Да, сега ще почнеш да ми обясняваш че има едни мъже в черно...

Не, няма мъже в черно. Помисли ти, защото явно не си го правил по този въпрос?
Защо всяко казино има бонуси под формата на автомобил или огромна сума пари? В тотото е същото - изкуствено се задържа спечелването на шестицата, за да се увеличи джакпота, тогава хората пощуряват!
Когато джакпотът е няколко милиона, постъпленията се увеличават в пъти - "бедният" ни иначе народ се скъсва да залага...
Да, когато пуснатите фишове станат толкова много, че общата им комбинативна изпълненост покрие почти пълното комбиниране, този джакпот ще-не ще, пада и всичко започва от начало!
Само че разликата в постъпленията веднага след падането на джакпота е няколко десетки пъти в минус. Стига за това, при тотото случайности отдавна няма и не е подходящо за ентропиен пример!

Алтиум, стига вече си делил хората на религиозни и нерелигиозни! Не всеки вярващ е религиозен!
Това, което повечето тук се опитват да ти кажат е, че информацията във Вселената понякога се отъждествява с висше съзнание (просто като понятие, за да е разбираемо от човек), което някои назовават БОГ.
А това, че мнозина се опитват да си го представят този бог като благ белобрад старец (или друга визуализация) говори, разбира се, за ограниченост на човешкото разбиране!
Въпросната информация е "отговорна" за целия РЕД във Вселената ни - от строежа на елементарните частици, през структурата на енергията и твърдите тела, до формите на галактиките!
И тази информация толкова рязко контрастира с ентропията, че просто няма как подобна организация да не е плод на нещо като "съзнание" (терминът не е точен, но него си имаме само).