Автор Тема: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас  (Прочетена 290568 пъти)

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #420 -: Юли 08, 2021, 10:20:15 am »

4. Ако има какво да потребявате с пълни шепи и през турско ще ви е ОК. Сюнети, мюезини и пр. ще ви са част от пейзажа.

Само леко допълнение!
Благодарение на тези обичаи и начин на живот в Турция човешката популация от 6 милиона вече гонят 86 милиона и то за има няма 100 години.
А тук човекооборота от 2 милиона стигнахме до 8.5 милиона, като към настоящият момент има няма 5 милиона се опитват да преживяват на това парче земя за същият този век. Така че, личи си къде държавата работи за "Човека" и къде човек работи за държавата!? 

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 906
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #421 -: Юли 08, 2021, 10:30:10 am »
Имам един познат софиянец, преди доста години видя за първи път магаре на живо. Като взе да се радва тоя човек, взе да звъни на майка си, на приятели - видял магаре. Виждал преди само на книга. Все едно бе свидетел на извънземно нашествие.

Та имате много общо. Хабер си нямаш как са гледали животните тогава.
Имало е организирана паша на всички животни. Минава сутринта пастира и подбира всички животни от дворовете, вечер ги връща.

Къщите масово се строяха по селата с труд от съседи и приятели. Сайтовете на "Америка за България" тотално са те заблудили за тогавашната действителност.
Не всички софиянци са еднакви. Колкото и да не ти се вярва, имам доста добра представа от първо лице какво е да се гледат животни. Не съм бил цял живот програмист и сервизен техник.
И повярвай ми - картинките от "Работническо дело" с усмихантите младежи и девойки във фермите са точно толкова достверни, колкото рекламите с усмихантите младежи и девойки, ползвали тоалетна хартия "Емека" по телевизията сега.

Пашата не е единственат грижа за животните. Пак ти казвам - почистване, събиране на фураж, доене, обработка на продуктите - всичко това е изключително времеемко и трудоемко занимание. Което отгоре на това не може да се отлага - трябва да се прави всеки ден, няма събота-неделя, няма "отивам на море тая седмица, ще почака". Крава, 10 овце, 50 заека и 100 кокошки могат да ти отнемат почти целия ден. А още не сме споменали за лехите с домати, краставици, тикви, копър, чесън, боб...

За строежа на къщи - имам 2 вили, едната е 60 квадрата на 2 етажа плюс гараж отдолу, другата е само 30. И в двете съм участвал лично в строежа. Не ми обяснявай че е работа за 5 уикенда. Това са години работа, и пак не е същото ако дойде бригата с техника и специалисти и я дигне за 3 месеца. Да, със съседите можете да вигнете някаква къщурка 20 квадрата на един етаж, но за нормален строеж ти трябват много други неща. Не че е невъзможно, но защо трябва да си го причиняваш? А и пак не става сам ос помощ от съседи - няма да копате с кирките, като един багер ще свърши работата за 1 ден. Що трябва да бъркате бъркалата с лопаите на поляната, като може да извикате едно "Пуми" което да докара и налее бетона за плочата за час-два?
Ти греди за покрив качвал ли си с въже и макара на 3-я етаж? А керемиди за 60 квадрата покрив пак с тая макара? И после да се качиш и цял ден да ги редиш? И така поне една седмица, щот за ден не става...
Аз още си спомням как бяхме съоръжили една лебедка и една въжена линия до едно дърво, с която вадихме камъни от реката за дренажа... да ти казвам ли как се вадят 10-20 кубика камъни от реката, дори с лебедка, дори само на 20 метра от къщата? А как се копа дренажната канализация до същата тая река... на ръка, с кирка и лопата...

Така че не ми обяснявай как стоят нещата, още повече ако лично ти не си го правил.

Аз педпочитам да работя това, в което ъм се специализирал в продължение на 20 години, да изкарам пари, с които да платя на други хора, които 20 години са се специализирали в това, което искам да бъде свършено, отколкото да откривам коелото и топлата вода.
Да, правя го като хоби:





и смятам че в повечето случаи се справям по-добре от болшинството майстори:



 Но не бих го правил всеки ден. Не ме кефи просто.

П.С. Оня дебелия е собственика на банята, роднина и дипломиран психолог... :) Ако знаеше с какво се захващаме нямаше да се съласи в никакъв случай :) и той си мислеше че първия ден ще изкъртим, втория ден ще лепим и на третия вечерта ще може да се къпе в новата баня... 2 седмици се къпаха по роднини и съседи :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #422 -: Юли 08, 2021, 10:48:46 am »
Нещо измести разговора във фокус "моите способности и реклама":)

Фокуса на разговора беше "колко състоятелни са били българите" по времето на Бай Тошо.
Само направих ретроспекция, колко "гладни" и бедни са били с къща на село, по 2-3 вили и по апартамент на всяко дете в града - ема нямали западна кола.
По отношение на строежа на къщите по селата, навремето нямаше частни фирми, а строителството се правеше от т.н. майстори, които работиха на частно след работно време в БКС-то. А разните там плочи, основи, изкопи се правеха от строителните комбинати, но на селските къщи основите копаеха на ръка - лично съм виждал. Сега, който строи на много етажи може би трябват по-солидни основи, там вече не съм запознат.

Ти кое спориш?
Кое не вярно от това, което съм изложил?
Кой е бил нещастен навремето, че бил гладен или малоимотен?
Ти наясно ли си, че навремето още на сватбата младото семейство се сдобиваше с чисто нова кола и ключове за жилище? - това е непостижимо за западняка. Той цял живот ще привива гръб за тия неща.

Проблема ви бяха лъскавите опаковки на стоките. Те много примамваха. Дъвките Би-Бип от стрелбищата с картинките на коли.  :D
Скъсаните дънки от корекомите. лъскавите опаковки на хранителните продукти.
Бай Тодор не обръщаше внимание на рекламата и продаваше хранителни стоки с качество, каквото няма по целия запад, но увити в амбалажна хартия. Обаче луд на шарено се радва, глупав на голямо.  :D

Не е имало бедни другарки и другари, не е имало. Просто материалните блага бяха разпределени равномерно, защото беше социализъм. Сега всички материални блага са по-малко, но са разпределени неравномерно, затова е съвсем неправилно да се сочи точно оня, който ги е концентрирал по един или друг начин.  :)

Ако някой не вярва, да вземе да направи изчисление по потребителска кошница на около 200 продукта и заплатите тогава и ще види за какво става въпрос.

А яжте сега салами от скакалци, пийте кока-кола.  :D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 906
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #423 -: Юли 08, 2021, 10:53:08 am »
Тогава не е имало фотоволтаици, че да правиш сравнения. Не може да ме караш да сравнявам неща с 40-50 г. разлика в съществуването си. Все едно да ми кажеш, навремето по селата са карали каруци, сега Мерцедеси. Ами някак това е въпрос, като за малоумници.

Точно така - нека не сравняваме живота преди 50 години и днешния. Тогава селата са били пълни с тъпи балкански субекти, немалко от които не са могли да четата и пишат, наливали са се от обед с домашна гроздова, къпали са се един път седмично, и то само през лятото когИ водата у бАрата е бил по-топла ...
Не те кефи това определение за бита на българина, нали? Аре тогаз спри да ми обясняваш как съвременното общество е изградено само от педали и ядем само пластмаса...

Отново от първо лице да ти кажа как се произвеждаха бурканите с кисели краставички за нашия и съвеЦкия пазар? Щот 2 години съм бил на бригада в таквъ завод от техникума. Да ти обяснявам ли че един чалнат съученик много обичаше да си облекчава малката нужда в бурканите? Па ти си мисли че всичко е било по БДС...
Да ти кажа ли че жена ми стана вегетарианец след като беше на бригада в месопреработвателен завод? Просто месеци след бригадата на нея и ставаше лошо само от мириса на кренвирш или салам... И това беше по бай Тошово време, не при омразната ни демокрация... Вече 30 години не яде месо жената... още си спомня от какво са се праавили колбасите тогава...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #424 -: Юли 08, 2021, 11:08:28 am »
Точно така - нека не сравняваме живота преди 50 години и днешния. Тогава селата са били пълни с тъпи балкански субекти, немалко от които не са могли да четата и пишат, наливали са се от обед с домашна гроздова, къпали са се един път седмично, и то само през лятото когИ водата у бАрата е бил по-топла ...
Не те кефи това определение за бита на българина, нали? Аре тогаз спри да ми обясняваш как съвременното общество е изградено само от педали и ядем само пластмаса...


За разлика от теб, аз съм живял на запад. Знам колко "интелигентен" е средно статистическия западняк. Не познавам нито един, който да знае таблицата за умножение. А 90% от тях са с основно образование, но 7 кл., не 8-ми, като българското. Нямат никаква обща култура.

Пълно е с неуки, неграмотни и непознаващи собствената си история субекти с каквито съм живял в една къща. Не ми се губи време да ти обяснявам.
Образованието им е било в пъти по-зле от това на Бай Тодор.

За тогавашните години и там е било същото.
Понеже плюеш и критикуваш българина, че се наливал - самият ти си се хвали с това.  :D
А на теб харесва ли ти, да ти показвам съвременния западняк, щастлив от живота си, как е налягал по паркове, тротоари, изтръпнал от дрога, мизерия - нали уж карат Тесли и Спейс Иксове?

И да ми даваш такива частни случаи, абстрактни, кой се бил изхождал по буркани и прочее, е все едно сега аз да взема да ти разправям, как в салама с красивия етикет или безалкохолното, брикета си секне сопола и плюе вътре - ами същото е. Това не е някакъв силен аргумент. Говорят се принципни неща. Не може от частен случай да вадим генерални изводи.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 906
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #425 -: Юли 08, 2021, 11:14:58 am »
Ако някой не вярва, да вземе да направи изчисление по потребителска кошница на около 200 продукта и заплатите тогава и ще види за какво става въпрос.

По спомени:
Свинско месо - към 3.50
Луканка - 12 лева килото
Хляб - 30 стинки
Бензин - варираше с годините, между 0.5 и 1 лева литъра
Бира - 30 стотинки за 1/2 литър
Ток - нямам ясен спомен, но ми се върти нещо около 4 стотинки на квтч.

Това при заплата от ... колкото и да я надувам, си беше към 200 лева. Или поне  5 пъи по-ниска от сега.
Ако умножим всичките горни ени, би трябвало да са така:

Свинско 18 лв/кг
Луканка - 60 лв.кг
Хляб - 1.50 лв/кг
Бензин - 2.50 лв/л
Бира - 1.50 лв/л
Ток - 25 ст/квтч.

Та колко викаш сме обеднели? Или май сме позабогатели?
Да не говорим за ниския сегмент. Сега минималната заплата е 650 лева, тогава имаше хора и с под 100 лева, така че увеличението там е повече от 6 пъти.
А да не говорим за максималната "заплата". Преди 30 години заплата над 1000 лева на практика нямаше, сега горната граница на доходите на някои хора е умопомрачителна, а заплати от 3-4 000 лева са нещо нормално за управленски персонал от средно ниво, дори и за квалифицирани специалисти не са изключение.
По дяволите, ватмана в градския транспорт взима над 1 500 лева... Един ТИР-аджия за под 2 000 евра заплата не се намира


За разлика от теб, аз съм живял на запад. Знам колко "интелигентен" е средно статистическия западняк. Не познавам нито един, който да знае таблицата за умножение. А 90% от тях са с основно образование, но 7 кл., не 8-ми, като българското. Нямат никаква обща култура.

Пълно е с неуки, неграмотни и непознаващи собствената си история субекти с каквито съм живял в една къща. Не ми се губи време да ти обяснявам.
Образованието им е било в пъти по-зле от това на Бай Тодор.

Да, това MIT, Харвард, Кеймбридж... там са ги учили да броят на пръсти...
А ако става въпрос за "масовия" гражданин - излез малко от града и отиди в някое село в Разградско или в Кърджалийско... какъв 7 клас, к'ви 5 лева? Дори у Факултето или Столипиново виж какво е положението. Не при младите, при циганите на 40-50 години, дето са учили по бай Тошово време... Къде им е 8-я клас? Те не могат да четат, какво остава да пишат...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #426 -: Юли 08, 2021, 11:25:57 am »
Взе да попослъгваш в сметките.
Тия 200 лв. са за млад специалист на 5-6 месеца стаж.
Военен, полицай - 250-400 лв. Пенсионера се на 42 г. - от 20 зпалати 10 000 лв. /едно апартаментче/  :D - блъскай на ягодите в Англия да си го купиш...  :D
Стругар 400-650 лв.
И цените дето ги даваш имат инфлация, зависи коя година е било.

А къде видя забогатяването?
Та то работа няма в държавата. Ако трябваше българите да си работят у нас, направи ги заплатите 2-3 пъти по-малко, щото щяха да са такива, като в Украйна. Тогава кво правим със сметките?

Руснаците бяха единствената империя, която хранеше колониите си, англосаксите на обратно.
Дадоха ни да изсечем гора в Коми, колкото 5 Българии за едното приятелство. Кремиковци работеше с кюлчета стомана от СССР, които вървяха с цели влакови композиции. Няма да споменавам другите суровини. Държавата беше изградена от суровините на тогавашния колонизатор.
Влакови композици с оръжие и техника пристигаха от СССР. Дадоха ни технологии да произвеждаме оръжие и бяхме на редицата от 7-мо място, барабар с големите държави.  :)
Всичко това ни го отне колонизатора днес.

Тодор Живков е бил на власт 36 г. За този период България от селско кирпичена страна с 20% градско и 80% селско население, се превръща в индустриална държава по данни на Евростат на 27 място в света. Сега уж голямата демокрация и пазарна икономика от 200 държави сме на 80 място, като много африкански ни изпреварват.

Не емоциите, а статистиката показва какво е положението. За демография няма и да споменавам, че положението е плачевно.

Трябва да взимаме пример от Турция.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #427 -: Юли 08, 2021, 11:33:50 am »
Цитат
  Нямаше къща в която да няма поне 10 овце, 1 крава, 4-5 кози, 100-тина кокошки, 50-тина зайци и всички видове зеленчуци и плодове. Хората си имаха по цяла зоологическа градина в дворовете си. Селяните си купуваха от магазина само хляб, защото се изхранваха изцяло със собствени био продукти. 
Егати наглата лъжа. Да през 1944 година е било точно така даже и хляба не са си купували от магазините
 Но после са дошли баш колонизаторите които са отнели насила всичко на селяните за да ги принудят да отидат в градовете в панелките.
И аз съм започнал работа със 5,40 надница на ден. При цена на бензина 80 ст.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 906
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #428 -: Юли 08, 2021, 11:34:29 am »
Взе да попослъгваш в сметките.
Тия 200 лв. са за млад специалист на 5-6 месеца стаж.

https://kik-info.com/spravochnik/mrz.php
70-та година МРЗ - 65 лева.
80-та година минимална заплата - 100 лева
89-та година МРЗ - 120 лева.

http://trudipravo.bg/index.php/znanie-za-vas/1054-srednomesechna-rabotna-zaplata-i-srednomesechen-osiguritelen-dohod

1970-та година средна заплата - 123,83
1980-та година средна заплата - 182,50
1988-та година средна заплата - 252,08


С'я ти ми кажи колко струваше една Жигула през 80-те години... Щот сега една Дачия струва 13 000 лева... нова, с найлоните, от магазина.
Но 70-те години за Жигула подарък за младоженците цялото село ще говори години наред за щедростта, а ако сега бащата подари Дачия на младоженците, ще го изхвърлят от сватбата... :)

Тодор Живков е бил на власт 36 г. За този период България от селско кирпичена страна с 20% градско и 80% селско население, се превръща в индустриална държава по данни на Евростат на 27 място в света.
А за 100 години САЩ от държава занимаваща се с преработка на кожи от бизони се превръща в индустрилана държава номер ЕДНО в света... и к 'во от това?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #429 -: Юли 08, 2021, 11:41:47 am »
Сравняваш цени на продукти тогава, преди 50-60 г. и сега.
Същото е да сравняваш каруца с Мерцедес, че са технологии от различни епохи.
Да, сега хляба и всичко хранително е по-евтино, защото има механизация в селското стопанство и промишлеността. И тогава преди маханизацията на запад е било доста скъпо храната. Да ти намеря ли кадри от САЩ през 70 г. - гаврошовци.  :D

Сега хляба се прави от ГМО и добивите са големи към 500 кила в Добруджата. Модерни комбайни и т.н. Не е виновен Тодор Живков, че тогава не е имало такива модерни технологии. За времето си са имали технологии на ниво и добивите са били 250 кг.
А колко струва сега храна с качеството на тая от едно време? - 3-4 пъти повече, нали.

Навремето хората имаха масово пари кеш за жигула от 6 500 лв. - стари, нямаше стока за търсенето, това беше проблема, не парите.
Масово хората изкарваха и от частно пари върху заплатите.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 906
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #430 -: Юли 08, 2021, 11:47:37 am »
Сега хляба се прави от ГМО и добивите са големи към 500 кила в Добруджата. Модерни комбайни и т.н. Не е виновен Тодор Живков, че тогава не е имало такива модерни технологии. За времето си са имали технологии на ниво и добивите са били 250 кг.

Не е вярно. Преди добивите бяха редовно над 500 килограма, като са стигали зашеметяващите 850 килограма от декар. Смятай с какво са пръскали и наторявали... :)

А колко струва сега храна с качеството на тая от едно време? - 3-4 пъти повече, нали.
1. Какво е било качеството на храната "от едно време"? Кой ти каза че е било толкова високо? Аз ти казвам от личен опит - оня п*каеше в бурканите с кисели краставички, ти вярвай на който си поискаш.
2. Едно време просто нямаше толкова скъпи стоки. Откъде да намеря 18 годишен коняк или уиски от магазините през 80-те, за да ги сравнявам със сегашните цени? С какво да сравнявам цената на един костюм на Армани от сегашния магазин? Тогава имаше само дочени гащеризони и ушанки... :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #431 -: Юли 08, 2021, 11:51:28 am »
Не могат да се извадят по стандартен начин добиви над 350 кг. В Добруджа е друго. Ако някъде е имало 850 кг., това е било лъжа, не торове. Имаше надпреварване и надлъгване на двете системи запад-изток и недобросъвестни смятаха по-малко декари обработваема площ срещу добива. Това е обяснението, не изпадай във фантазии, знам че ги обичаш.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 906
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #432 -: Юли 08, 2021, 11:56:45 am »
Не могат да се извадят по стандартен начин добиви над 350 кг.
Това въз основа на колко години опит като зърнопроизводител го казваш? Или имаш диплом по агрономия?
Аа мога да ти посоча официални данни на статистиката, мога да ди дам интервюта на министри на земеделието, ти ще ме пратиш да гледам "Саня во флориде" ли? Или някоя изрезка от "Работническо дело"?

Дай все пак да се придържаме към някакви факти и данни, а не да оценявам субективно нещата само щото са били от лошия комунизъм или от лошия империализъм.

Баща ми имаше Жигула. Изкара 130 000 км с много ремонти и мотора се предае. Струваше 6 100 лева.
Преди месец се отървахме от служебното пежо. Беше на 250 000 км, и по него бяха сменени точно 2 амортесьора като изключим консумативите Струваше точно 31 000 лева като ново.
Толкоз с качеството и цената на стоките от едно време и сега.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #433 -: Юли 08, 2021, 11:58:26 am »
С какво да сравнявам цената на един костюм на Армани от сегашния магазин? Тогава имаше само дочени гащеризони и ушанки... :)

Ти колко костюма на Армани си купи от 1989 г. насам?
Кът тъ гледам на снимките, само ушанката ти липсва.  :D

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Глобализма, НАТО, СЗО, и светът около нас
« Отговор #434 -: Юли 08, 2021, 12:02:42 pm »

Баща ми имаше Жигула. Изкара 130 000 км с много ремонти и мотора се предае. Струваше 6 100 лева.
Преди месец се отървахме от служебното пежо. Беше на 250 000 км, и по него бяха сменени точно 2 амортесьора като изключим консумативите Струваше точно 31 000 лева като ново.
Толкоз с качеството и цената на стоките от едно време и сега.

А на дядо ти каруцата повече ли издържа от Жигулата?
Преди-сега, отново сравняваш стоки от различни епохи - Жигула от 70-те и Пежо от 2000 г.

За цените на стоките:
С времето поевтиняват поради развитието на технологиите. Не може да сравняваш цена на кола от 70 г. с такава от 2020 г. Сега ги прави робот и китайците помагат, затова е евтино.