Автор Тема: Space / Космос  (Прочетена 65210 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 899
Re: Space / Космос
« Отговор #135 -: Август 03, 2024, 03:32:18 pm »
... Нийл Армстронг описа скафандъра, който носеше на Аполо 11, като "здрав, надежден и почти приятен".
Точно така ЕДМ-а описва Жигулата си. Вероятно това е било поне малко близко до истината през 1960-та година, но вече сме 2024-та...
И понеже разбираш от половин дума, усещам че ще е необходимо да разгърна отговора си.
Преди 60 години задачата е била просто да се стигне до Луната и хората да оживеят там. Сега има съвсем други задачи, за които тогавашния скафандър вече е неподходящ. А и ще се съгласиш че няма как да тръгнеш в 21-ви век с късовълново радио и камера с филм към Луната. Новия скафандър трябва да отговаря на много по-сериозни изисквания, да предлага значително по-голямо удобство при ползването.
Също така всичкото това ново обрудване в скафандта както и самия той трябва да бъдат положени на щателни изпитания, за които е необходимо време. И пари също. За съжаление в момента НАСА не разполага с бюджета с който е разполагала през 60-те и 70-те години.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
Re: Space / Космос
« Отговор #136 -: Август 03, 2024, 05:56:30 pm »
juliang, в България правехме електрокари преди десетилетия, помня в заводите имаха много и когато не им трябва го зарязват на плащадката и го покрили с палети уж да не го вали дъжда, а то заваляло сняг и една пряспа се заформила върху него, само ръба на един палет се вижда. Отравят го с лопати и дори тръгва бавно колкото да стигне до кабела да го заредят, после върви и носят с него печки. Силно се съмнявам дали в момента ако някой тръгне да прави електрокари дали въобще ще вървят и чисто нови. Та и на НАСА работа май е същата. Загубили са способноста си да произвеждат, тогава американски материали, сега производството изнесено в Индия и материала не може да изкара 6 месеца.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 899
Re: Space / Космос
« Отговор #137 -: Август 03, 2024, 06:22:46 pm »
juliang, в България правехме електрокари преди десетилетия, помня в заводите имаха много и когато не им трябва го зарязват на плащадката и го покрили с палети уж да не го вали дъжда, а то заваляло сняг и една пряспа се заформила върху него, само ръба на един палет се вижда. Отравят го с лопати и дори тръгва бавно колкото да стигне до кабела да го заредят, после върви и носят с него печки. Силно се съмнявам дали в момента ако някой тръгне да прави електрокари дали въобще ще вървят и чисто нови.
Ако говориш за производство в БГ - няма никакъв икономически смисъл да произвеждаме електрокари. Вътрешния пазар за такива стоки е силно ограничен, а за износ просто не можем да се сборим с конкуренцията на фирми, които произвеждат за седмица толкова, колкото е вътрешното ни потребление за година.
Та и на НАСА работа май е същата. Загубили са способноста си да произвеждат, тогава американски материали, сега производството изнесено в Индия и материала не може да изкара 6 месеца.
Отново говориш неща, които не са верни. Да, НАСА изостава, защото дори тя не може да се пребори с конкуренцията на частните компании. Правителството вижда, че е по-изгодно да плати за извеждането на нещо в космоса, отколкото да го прави сама. И това е правилно - държавата е лош стопанин, тя ще прахоса парите, докато частника ще ги инвестира разумно за да може да печели. работа на държавата е да осигури закони и спазването им, така че да има честна конкуренция. Само така се постига качество и ниска цена. Примерите са буквално навсякъде. И в Космоса, и в оръжейните системи, и в автомобилите, и в комуникациите, и в енергетиката.
Аз примерно в момента пиша от един американски лаптоп на 12 години. Сменил съм му само батерията, и все още слага в малкия си джоб всичко под 2 000 лева дет се продава на пазара, независимо от производителя. А тия приказки че "новото е пълен боклук" са поне от 20 години...

Кажи ми честно - ако бяха дали на частник да построи тунела под Шипка като срещу преминаване всеки щеше да си плаща - преди колко десетилетия тунела щеше да е прокопан? За тоя тунел се говори още преди да беше се появил Интернет...

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
Re: Space / Космос
« Отговор #138 -: Август 03, 2024, 06:50:38 pm »
Такива лаптопи няма, ако имаше аз щях да имам, но нямам и това означава че няма.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 899
Re: Space / Космос
« Отговор #139 -: Август 03, 2024, 07:07:32 pm »
Такива лаптопи няма, ако имаше аз щях да имам, но нямам и това означава че няма.

https://www.dell.com/support/home/en-bg/product-support/servicetag/0-UnlhZDBHdjdCdXI1Mk9jRkdHR3BoZz090

Единстве ния му минус е че тежи почти 5 кила. Има и леки проблеми с охлаждането - примерно не можеш да го ползваш в леглото върху одеалото. И... не влиза в никава чанта за лаптоп - едвам намерих една раница в която да се събира... :)

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
Re: Space / Космос
« Отговор #140 -: Август 03, 2024, 07:24:30 pm »
В САЩ ли е произведен, там се произвеждат лаптопи само за военните с хардуерни защити доколкото съм чел. Иначе е хубава машина, той е върховия модел на Дел за 13 година мисля. Това нещо е здраво много, но съвременните върхови модели са значително по бързи и мощни но това е по добро защото много ги ремонтират нещо новите още в гаранция.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
Re: Space / Космос
« Отговор #141 -: Август 03, 2024, 07:45:15 pm »
В България се правеха абсолютно върхово качество лагери, тези старите четкови електромотори ако не бяха с такива лагери нямаше да работят дълго безпроблемно и сега попадам на клипове от страни в които страно как са попаднали електроднигатели от стари български електрокари, намират електромоторите на вторични и са си изхвърлени работещи. Един в САЩ си направил едно сузуки сюифт съм гледал клип и електромотора познай откъде го взе и къде е произведен и работещ изхвърлен, от боклука там и работещ и той му се диви. Сега правят ли ?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 899
Re: Space / Космос
« Отговор #142 -: Август 03, 2024, 08:36:21 pm »
В България се правеха абсолютно върхово качество лагери...
И като трябваше да сменя на Рено-то лагера на главината се оказва че в България не се проивеждат голяма част от двойно конусните лагери. Не се произвеждат и почти никакви аксиални лагери. Това преди 20+ години, не сега... сега се произвеждат пак тук, в същите заводи, ма под марката на SKF.
И качеството беше... да го кажем "средна ръка". Но само ако улучиш читава партида, щото не всички бяха еднакви.
И за да спрем възхваляването на българската соц. промишленост, май за втори път ще постна няколко снимки:






Ако на някой не е ясно - това са "паралели" на шлосерско менгеме, които би трябвало да осигурят гладко плъзгане при възможно минимален луфт между неподвижната и подвижната челюст. Мисля че няма смисъл да обяснявам колко е осигурено и едното и другото - картинката говори сама.
Може би с това сме пробили на пазара на инструменти в Германия, Япония или САЩ? :)  Или с тези инструменти ще произведем нещо, дето да се продаде на Запада?
Или... аууу... еретична мисла... нима е имало едно качество за износ, и друго, абсолютно безобразно за вътрешния пазар? Където най-голяма ценност беше соц. труженика? :)

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
Re: Space / Космос
« Отговор #143 -: Август 03, 2024, 11:35:34 pm »
juliang, кой ти каза че менгеме трябва да осигури гладко придвижване, няма такова нещо, трябва да стегне здраво и се правят поначало такива менгемета за груба работа защото в тях се стягат някакви неща по които се нанасят удари с чук и...Менгемето на една фреза е съвсем друго нещо, но то има коренно различно предназначение. Не е вярно че лагерите бяха с различно качество, в Сливен се произвеждаха динама за автомобили с български лагери. Единственно българско динамо съм отварял с пробег 500 хиляди километра и лагерите не са мръднали или изсъхнали, а съм отварял всякакви други и японски и немски и френски. Паралелите на българските стругове Ц8 ,....Ц 11 да не би да не бяха гладки.
Какво като са ги купили SKF, там би трябвало да се правят лагерите на половината Свят защото това качество е непостижимо за други компани, в него има много сериозен научен труд, технологията е друга..беше. Например електродвигателите на Тесла яко си разбиват лагерите, понеже са натоварени доста в един мощен електродвигател, ако бяха български щяха да издържат. Светът се е лишил от един качествен продукт само защото на него щеше да пише - произведено в България. Гарантирано.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 899
Re: Space / Космос
« Отговор #144 -: Август 04, 2024, 09:06:18 am »
juliang, кой ти каза че менгеме трябва да осигури гладко придвижване, няма такова нещо, трябва да стегне здраво и се правят поначало такива менгемета за груба работа защото в тях се стягат някакви неща по които се нанасят удари с чук и...
... и когато тия бразди и коловози се износят само след 1 месец, двете челюсти ще почнат да ходят една спрямо друга във всички посоки и ще ми стегнеш дедовия. За това че в тях остават всякакви стружки и боклуци и спомагат за още по-бързото износване на повърхностите дума няма да отварям.
Ето ти още 1-2 сними за да добиеш представа за възможностите на технологията, използвана при производството на тоя шедьовър и за квалификацията на персонала, който го произвежда:
Неправилна температура на разтопения метал води до образуване на шупли и каверни в детайла. Тая е външна, ма дали има такава и вътре - никой не знае, както и дали няма да се счупи на две това менгеме като го удариш с чука:


Дори не могат да сглобят двете части на формата в която се лее - има разминаване от няколко милиметра, което после некадърно са се опитали да загладят с шмиргела:


Кажи честно - когато отидеш да си купуваш инструменти били си взел такъв в подобно състояние? Това би ли го изложил на панаира ако си производител?

Например електродвигателите на Тесла яко си разбиват лагерите, понеже са натоварени доста в един мощен електродвигател, ако бяха български щяха да издържат.
Всичко е въпрос на изчисления и тестове. Когато един лагер се разбива, просто в следващаат ревизия на изделието се слага по-голям лагер, който издържа на по-големи натоварвания. Или минаваш от лагер със сферични съчмички към такъв с цилиндрични или конични ролки. Не можеш да очакваш още първите бройки слизащи от поточната линия да нямат никакви недостатъци и грешки в проектирането.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
Re: Space / Космос
« Отговор #145 -: Август 04, 2024, 10:12:48 am »
Не можеш да сложиш по голям защото допуските на по големия са други, почва да се чува лагера. Не може ролков защото това са капсуловани лагери без смазване, ролковия изисква по сериозно смазване, също аксиално не фиксира..усложнява се много, слаташ съчмени с по малък ресурс и ги сменяш често защото се разбиват.
Нищо му няма на ментемето, това е от формата шупла външна. Не се чупят тези менгемета, аз съм виждал много бройки такива употрябавани много в училишните работилници. Ако едно менгеме от тези които сега се внасят е толкова здраво ще струва сериозни пари, а тези бяха евтини и здрави произведени в България.
Лагерите точно заради електромоторите на електрокарите ги бяха направили толкова издръжливи. Имаше технология в тях и научен труд, а нямаше лагери които да внесеш от никъде и затова ги направиха.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 899
Re: Space / Космос
« Отговор #146 -: Август 04, 2024, 10:27:55 am »
Не можеш да сложиш по голям защото допуските на по големия са други, почва да се чува лагера. Не може ролков защото това са капсуловани лагери без смазване, ролковия изисква по сериозно смазване, също аксиално не фиксира..усложнява се много, слаташ съчмени с по малък ресурс и ги сменяш често защото се разбиват.
При условие че поддържам стотици машини огромна част от които работят 24/7/365, и основна част от тези устройства е вентилатора де осигурява въздуха за горенето... дали си струва баш на мен да ми ги приказваш тия неща? Минали са ми през ръцете хиляди лагери, на мотори от 200 вата до 200 киловата. И сполучливи конструкции, де изкарват 10 години без да спират, и такива дет всяка година трябва да има сменяш лагерите. И като 10 пъти на даден модел смениш лагерите, по някое време виждаш че от завода почва да идва горелка с мотор, на който лагерите са други...

... Имаше технология в тях и научен труд, а нямаше лагери които да внесеш от никъде и затова ги направиха.
Точно това ти обяснявам - има технология, за да произвеждаш качествени лагери ти трябва качествено оборудване за производство и добра суровина. С инструменти и оборудване като това менгеме НИЩО качествено не можеш да произведеш. Нещата са вързани.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
Re: Space / Космос
« Отговор #147 -: Август 04, 2024, 10:53:24 am »
Ти си като котка по гръб не падаш, да не си руснак случайно ? Те са като котките, то и затова в миналото на един човек се падали по 5 котки и императора се правил на луд че много обича да ги убива, та и другите да прихванат от него. Кучета и котки навсякъде, държавата пълна. Като кажат кошка и някак особенно звучи, божествено.
 В нашия завод правеха лагери които са в пъти по издръжливи от койо - японските, на моторите на електрокарите са слагани японски лагери да решат проблема, но удрят на камък. Аз също ги знам колко работят западните и азиатските лагери. Няма друг лагер освен българските на който циментацията му да не може да се изрони. Няма проблем за оборудване, има много производители, материали също има много. 10 години да е издържал лагера много ли е ?  :)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 899
Re: Space / Космос
« Отговор #148 -: Август 04, 2024, 11:11:43 am »
... Няма друг лагер освен българските на който циментацията му да не може да се изрони.
А да не си говорим кой се е заял.
Кога по соц време си виждал западен лагер? С какво го сравняваше тогава, че си толкова сигурен? Може би имахме достъп до цялата номеклатура на западните производители и можехме да си избираме какво да си доставим?
Кат си бачкал в разни соц заводи мисля че няма начин да не си се сблъсквал със германски машини, останали още от царско време. Работещи 50-60 години без ремонти. Машини с прецизност, за която можехме само да си мечтаем.
Къде по онова време можеше да видиш мотокари или електрокати на Бобкат, Тойота или Маниту, за да ги сравниш с нашите?
Някой ти е продънил в главата че България е заливала целия свят с електрокари. Пълна глупост - годишно сме продавали по 4-5 000 бройки на запад. Всичко е отивало за СССР, ГДР и братските маймуни в Африка и Близкия изток.
Цитат
Средногодишно неговият обем се движи в рамките на 70,000-75,000 броя машини. Естествено повечето от тях - около 60,000 бройки, заминават за СССР, 5,000-6,000 отиват в Германската демократична република (ГДР), а по т. нар. второ направление (страните извън СИВ) се търгуват около 4,500 бройки годишно.

В началото на годината сменях лагери на главините на БМВ-то на синковеца. 1996 година излезнало от завода. Извадихме оригинални лагери от главините, на 28 години.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 955
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Space / Космос
« Отговор #149 -: Август 04, 2024, 12:27:27 pm »
Ти си като котка по гръб не падаш, да не си руснак случайно ?

Правилно си забелязал. Тоя като види зора и включва ината и се инати, инати, докато напука някоя вена.  :D
Той така спореше и за параметрите на транзисторите и докато не стана за смях на аудиторията, не престана, покри се за 1-седмица да ближе рани.  :)

Той не пада на гръб обаче, а всъщност си удря гъза в тавана и там залепва, и виси - извисен.  :D
Понеже е отлетял много нависоко, се налага аз с модераторктата мотика  ;) с дългата дръжка, да го изстържа буквално от там и да го сваля на земята, да го приземя.  :D  ;D
« Последна редакция: Август 04, 2024, 01:12:12 pm от EDM electronics »