Автор Тема: Testatika - принцип на работа и основни схеми  (Прочетена 403218 пъти)

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #105 -: Август 19, 2013, 12:26:55 pm »
Абе остави човека на мира, той се опитва да ни помогне, а ти ще му се присмиваш  >:(
« Последна редакция: Август 19, 2013, 02:26:53 pm от Maistora52 »

spirit1

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #106 -: Август 19, 2013, 04:31:38 pm »
Ето това е формулата. Напрежението е в киловолти, капацитета в микрофаради, мощността във ватове.

Не искам да убивам никого. Има и по-добро от стъклото, но ви е рано за това.
« Последна редакция: Август 19, 2013, 07:39:42 pm от Maistora52 »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 475
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #107 -: Август 19, 2013, 05:30:52 pm »
http://www.engineeringtoolbox.com/capacitors-energy-power-d_1389.html


Capacitor - Energy Stored

The energy stored in a capacitor can be expressed as
    W = 1/2 C V2         (1)
    where
    W = energy stored (Joules)
    C = capacitance  (Farad)
    V = potential difference (Voltage)

Capacitor - Power Generated

Since power is energy dissipated in a time - the potential power generated by a capacitor can be expressed as
    P = dW / dt         (2)
    where
    P = potential power (Watts)
    dt = dissipation time (s)

Example - Capacitor, energy stored and power generated

The energy stored in a 10 μF capacitor charged to 230 V can be calculated as
    W = 1/2 (10 10-6 F) (230 V)2
        = 0.26 Joules

in theory - if this energy is dissipated within 5 μs the potential power generated can be calculated as

    P = (0.26 Joules) / (5 10-6 s)
        = 52000 W
        = 52 kW

Be aware that in any real circuit, discharge starts at a peak value and declines. The energy dissipated is a very rough average power over the discharge pulse.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #108 -: Август 19, 2013, 07:21:39 pm »
Здравейте,
 В представената схема стъклото е задължително. Доколкото си спомням стъклото се зарежда +Q нарича се стъклено, другото е смолно -Q. Може се замени с материал който се зарежда +Q. Имаме униполярна електростатична индукция, другият полюс -Q е пространството (имитира се атома, протон, неутрон-въртене-спин, електрони от пространството). Имаме несиметрични полюси, в такива системи ЗЗЕ се нарушава. Установката трябва да докара допълнителна енергия. Не мога да кажа в проценти или в пъти е. Най-вероятно зависи от оборотите, квадратично (нелинейно). Принципът изглежда работещ, може да е различен от Тестатика, но работещ на макро ниво.
« Последна редакция: Август 19, 2013, 07:41:10 pm от Maistora52 »

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #109 -: Август 19, 2013, 09:31:03 pm »
Искам да отправя едно питане към по напредналите в този сайт с формулите:
- тези 5 микросекунди които са дадени за пример, се определят от разрядника, мисля аз, но не ми е ясно как да ги измеря, както и напрежението което искам да имам го настройвам отново от разрядника, така ли ?
Имам и още един въпрос: на първата схема имаме един кондензатор преди разрядника, а на втората го няма, преместен е след трансформатора. Въпросът ми е къде е по правилно да бъде сложен той ?
« Последна редакция: Август 20, 2013, 06:19:33 am от Maistora52 »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #110 -: Август 19, 2013, 11:09:37 pm »
 erolchy - евала ти за ентусиазма ама  хайде направи го цялото първо  и  настройката на разрядника да ти остане проблема ... толкова други неясни въпроси има, а ти вече тръгна разрядника да настройваш. Надявам се да не ти чупя мерака, ама много отзад-напред тръгваш.
Примерно, как ще се отреже диск от 5 мм стъкло, как ще се балансира , как ще се закрепят колекторите - какъв да е материала за колекторите, как да се направи някакъв разчет за това колко заряд има в 1 м3 въздух  (то ясно е,  че ще зависи от влажност, надморска височина и др), да се измисли ефективен начин за конвертирането на статиката в ЕДН , да се определи типа на кондензаторите (тези от микровълнова не вършат работа). Понижаващият трансформатор не става да е от автомобилна бобина, силициевата ламарина не подходящия магнитопровод - а ако знаеш как работи автомобилната бобина ще видиш , че и тя не е трансформатор и работи на друг принцип (работи на обратна индукция и е с отворен магнитопровод) ........... и изобщо купища други въпроси, които са много по-напред за решаване отколкото искровия разрядник (защото може и без разрядник)
« Последна редакция: Август 20, 2013, 06:24:02 am от Maistora52 »

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #111 -: Август 20, 2013, 12:11:32 am »
Малко си прав, но някои работи съм ги измислил, като стъклото например, дава се на стъклар да се изреже окръжност, като в центъра се изрязва още една (например: ако диаметъра на диска е 500мм то вътрешния отвор който ще се премахне ще е около 100мм) после по този вътрешен отвор се слагат два дървени стъпални диска които се слагат от двете страни на стъклото плюс буферна гума за да обере неточности във формата на дървените дискове и да не се напука стъклото. Тъй като това са ротационно симетрични детайли много лесно им се намира центъра където може да се постави, примерно един търкалящ или втулков лагер и евентуално ако все още има някакво биене болтовете на дървените дискове няма да се стягат много и на място ще се провери и настрои след което ще се стегнат още. До колкото за трансформатора спирит1 каза че може да ползваме обикновен ламелен и няма да има проблем и много добре биха паснали примерно два трансформатора от микровълнова свързани последователно от страна където е намотката за високото напрежение и от другата ще имаме 2х220V които не съм измислил какво ще ги правя но то само едната намотка е около 800W дадена от производителя. Само първо трябва да се провери дали диска ще успее да възпроизведе такава мощност. Това са ми първичните мисли в главата за сега, но все още мисля и чакам да видя и други варианти, все пак в електрониката тук има много по напреднали от мен и биха предложили и по добри решения, а относно механиката нали все пак съм трети курс машинно инженерство там се справям значително по добре. В машинното инженерство поне там тайни няма  ;D там е само да можеш да мислиш и идеи....и... още нещо....  ;D

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #112 -: Август 20, 2013, 12:26:45 am »
Здравейте,
 Тъй като има леви и десни торсионни полета , то нещата могат да се усложнят. Взимат се два диска въртящи се противоположно, единият е от стъкло +Q, другият е ПВЦ -Q, подобно на Уимшърст машина. С това се постигат по-ниски обороти, по-малки центробежни сили, по-малко ядове в механиката.
 П.П.Идея вместо диелектрици  да се ползват метали. Най-отрицателен е алуминия, най положителен е въглерода(въглен) Потенциална разлика около 2 Волта. Въглеродът е лош материал може се замени с мед-много е скъп, до него е желязото, може се ползва стомана. Алуминий и стомана може се окаже добра двойка, желязото е феромагнетик, алуминия парамагнетик следователно включваме и магнитното поле.
« Последна редакция: Август 20, 2013, 01:38:41 am от mi68 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #113 -: Август 20, 2013, 06:44:02 am »
Еролчи, хубави въпроси задаваш, но не знам дали си наясно с материалознанието... специално за "номерата", които може да ти погоди стъклото... изрежеш ли му отвор и в средата, по твоите идеи 100 мм - и каквито и втулки и гумени уплътнители да му слагаш, както и да го центроваш и укрепваш - просто се подготвяш вече за потенциално самоубийство.
Въобще предлагам на всички ви да не се заигравате със стъкло - измислете друг материал.
Бидейки силикат, след стопяване и изстиване стъклото има аморфна "структура", която на всичко отгоре се пука като кристал и то където си поиска и както си поиска. И като го завъртите с повече от 50-60 оборота в минута - чакайте само шрапнелите...
"Номерът" може да стане със стъкло, но отлято в предварително подготвена (включая и отворите) форма. И не по-тънко от 7-8 мм... защото аморфието на стъклото довежда и до изкривявания на плоскостта му, следват усилени вибрации, спукване и ... бързото "бегане" няма да ви спаси!!!
Поздрави!

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #114 -: Август 20, 2013, 07:31:25 am »
Ебонит е материала който ще замести стъклото.

spirit1

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #115 -: Август 20, 2013, 10:20:34 am »
За диска всеки стъклар реже кръгове за 10лв с отвор  5мм - за една ос е достатъчно. Ако сложите малки главинки с каноконлит риска намалява почти до минимум ако не си някой луд да сложиш двигател 10000об/мин.

Ако ви е страх от стъклото (въпреки, че майстора е прав) при дебелото няма риск, ето МЕДЕН ИЛИ НИКЕЛОВ ДИСК. До по-добро от стъкло нямате достъп.

Оставете си само кондензаторите за начало - без трафове и разрядници. Който е умен да си направи една връзка от ляво към дясно. За мотора ви трябват 100Вт. При кондензатори за 1квт огледални клонове - може с диод да върнете левите "излишни" 900вт към десния клон.

Не мислете много - правете го.
« Последна редакция: Август 20, 2013, 10:38:35 am от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #116 -: Август 20, 2013, 11:39:06 am »
За диска всеки стъклар реже кръгове за 10лв с отвор  5мм - за една ос е достатъчно. Ако сложите малки главинки с каноконлит риска намалява почти до минимум ако не си някой луд да сложиш двигател 10000об/мин.

Ако ви е страх от стъклото (въпреки, че майстора е прав) при дебелото няма риск, ето МЕДЕН ИЛИ НИКЕЛОВ ДИСК. До по-добро от стъкло нямате достъп.......

Не мислете много - правете го.

 Спирит1, ти изглежда си решил да разчистиш форума от лековерни и наивни рибчовци. >:(

 Явлението при което амплитудата на принудените трептения рязко нараства, когато честотата на външната сила се доближи до собствената честотата на трептящата система, се нарича РЕЗОНАНС

  Говори се че Великият Карузо е трошил с гласа си стъкла. Ето Ви нагледен пример:
        http://www.youtube.com/watch?v=17tqXgvCN0E

 С какво стъклото е по-добро от поликарбоната? ???
  Нали стъклото, поликарбоната ебонита и др. служи за натрупване на електрически заряди.
      http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0
   
     Тогава излиза въпроса от къде ще се вземат  тези заряди, като знаеме че сухия въздух е беден на йони. Виж на морето е друга работа. Там въздуха е богат на водни изпарения които съдържат солни йони, което ме навежда на мисълта че трябва да се симулира подобна въздушна среда. Ако дисковете наподобяват центробежни въздушни турбини / подобно на тези от прахосмукачките/ и на входа се подава пулверизирана солена вода може би устроиството ще е по-ефективно. Просто идея! В хоризонтално осеви вятърни турбини съм пуснал подобен материал. Не съм много на ясно, но дебитомера при автомобилите не е ли на подобен принцип? 
« Последна редакция: Август 20, 2013, 12:54:04 pm от GTV »

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #117 -: Август 20, 2013, 01:32:00 pm »
Стига с тези резонанси, ако е направено добре няма проблем, ето тук моето виждане как ще изглежда.
Пък който иска да не е стъкло да не го прави, в крайна сметка никой не е каран насила да го прави, ако пък някой иска да опита нека да почне с плавно увеличаване на оборотите и сам да прецени дали има риск от счупване или няма, пък и един предпазител като на ъглошлайф може да се сложи  ;D
« Последна редакция: Август 20, 2013, 08:24:15 pm от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #118 -: Август 20, 2013, 01:56:27 pm »
Някой от вас виждал ли е как се върти стъклен диск дебел 5мм и с диаметър 1м с 1000 об/мин?
Ще трябва да се съглася, че май ще е по-добре да се сложат 10-20 грамофонни плочи (бройката ще компенсира малкия им диаметър), а и долу-горе радиуса им ще съответства на дължината на листа от ножовка.
Вярно е че науката иска жертви, ама недейте зорлем да си режете главите и ръцете!
« Последна редакция: Август 20, 2013, 08:25:12 pm от Maistora52 »

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #119 -: Август 20, 2013, 02:38:42 pm »
Е това дето съм го начертал е стъкло с дебелина 6мм и диаметър 500мм и като цяло издържа при 1000об. на сметки, за 1м ще трябва стъкло 8мм поне и много пари :D