Автор Тема: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"  (Прочетена 249602 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #150 -: Септември 15, 2014, 08:58:48 pm »
С рийд ампули  ще е по-практично, и без това се въртят магнити...

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #151 -: Септември 16, 2014, 10:15:54 am »
Майсторе,
Имам тук един като тебе. Добър механик, но от електроника не разбира нищо. Най-напред му дадох схема за управление, след това му дадох информация за специализирани интегрални схеми.... тзъ... Най - после намерихме един кит - стъпков мотор + платка на добра цена, човекът си купи кита, заедно с мотора и сега е щастлив. Не знам дали ще можеш да намериш такова нещо в България, но повярвай ми това е решението за тебе. Китът изисква само захранване и един бутон ( ключ) за смяна на посоката. Скоростта се настройва с тример.
За актюатори тип "електромагнит", линейни ти препоръчвам да използваш машинки за заключване на кола. Те имат едно малко DC моторче с редуктор. Консумацията е около 300 - 500 mA в импулсен режим. Реверсивни са. Най - добре е да ги купиш от някоя "автомобилна морга".
Аз, след доста безуспешни опити да направя "напълно" магнитен мотор стигнах до извода, че е по - добре да насоча усилията си към електромагнитен вариант. Трябва нещо управляемо да "побутва".
Успех!

Неактивен vesod

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 59
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #152 -: Септември 16, 2014, 10:52:32 am »
Дали няма да може а се използва стъпков мотор от кола.





Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #153 -: Септември 17, 2014, 10:00:55 am »
Щом искаш такава скорост, най - добре е да използваш електромагнити. Има електромагнитни преси с 300 - 500 удара в минута, но не трябва да се забравя, че масата на инструмента е 2- 10 kg. Изпращам ти малко информация за две руски преси, за да добиеш представа за конфигурацията на магнитната система. Потърси някой стар иглен принтер (или маргаритков) за да видиш как е направен електромагнита. Конфигурацията на магнитната система е от решаващо значение за бързодействието.
Относно електрониката: няма нищо особено - един транзистор в ключов режим. Таймер 555 може да се използва като буфер (max изходен ток 150mA) и като формировател на продължителността. Разработвал съм и схеми с форсиране на включването. Идеята е в първоначалния момент, когато трябва да ускориш котвата от статично положение да приложиш примерно 2 - 3 пъти по-високо напрежение, но за кратко време (за да не изгориш електромагнита) и след това да паднеш до номиналното. По този начин, след опитно подбиране времето на форсиращия импулс може да се повиши бързодействието до 2 - 5 пъти.  Не забравяй за обратния диод (ако нямаш вграден в транзистора).
Успехи!
 
« Последна редакция: Септември 27, 2014, 08:12:59 am от Maistora52 »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #154 -: Септември 17, 2014, 01:03:21 pm »
С таймер, няма да стане. Иска се пълна автоматика. Днес купих датчик на Хол и рид ампула. Опитите продължават.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #155 -: Септември 17, 2014, 01:49:20 pm »
Таймерът може да се синхронизира, т. е. да се запуска по вход и да генерира импулс с определена продължителност.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #156 -: Септември 17, 2014, 02:21:48 pm »
Тази продължителност, трябва да се определя от два датчика. Дефакто на устройството, трябват общо четири. След първи запускащ датчик, трябва втори спиращ.

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #157 -: Септември 17, 2014, 04:43:03 pm »
Най-накрая, тригерът заработи коректно, с датчик на Хол. Рид ампулата я счупих, преди пробата :-\ , но така или иначе я смятам, за неудачен вариант.
Майсторе кажи, колко датчика трябва да има според теб, за да съм сигурен, че съм разбрал правилно.

https://www.youtube.com/watch?v=DhJ3gAhugNA&feature=youtu.be

Velektra

  • Гост
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #158 -: Септември 17, 2014, 10:15:16 pm »
Здравей, Майсторе!
Всичко ми стана ясно, само не разбрах как се върти диска с магнитите?  :)
1. Ако акт. магнит ще изчаква да дойде първия магнит от редицата, за да го избута, защо тогава са другите магнити?
2. Защо въобще има две редици магнити (север, юг)? Нали все е избутване? Няма значение кои полюси на акт. магнит и магнита от диска ще се избутват, важното е да са еднакви N-N, S-S.
3. Направи проба като задвижиш например първия или втория модел от твоя клип (те най-ми харесват) и след това затвори очи. Брой например до 20. Виж след това дали пак се върти диска.

Твоето устройство е типичен пример на система за управление с обратна връзка(ОВ): вход, изход, УУ(управляващо устройство) и ИМ(изпълнителен механизъм).
Входа ти е акт. магнит. Изхода е въртящия се диск с магнитите. Сега ти се мъчиш да правиш УУ и ИМ. Само че УУ след като вземе данни от датчика (рид ампула или хол), преди да подаде задача, какво да прави ИМ, трябва да РЕШИ каква да е задачата за ИМ. А според мен тя няма да е просто щракане на соленоиди в едната или другата посока.
Така, че опираме до необходимостта от известна ЛОГИКА. И най-простия ром да вземеш, след малко тренировка ще ти движи правилно акт. магнит и ще върти диска. Но да го направиш това с електроника и особено само с транзистори ще е доста трудно и почти невъзможно(става въпрос с транзистори, с микропроцесор (PIC например) е много лесно).
Хубаво е като се прави такова устройство да се тръгне отзад-напред.
Каква е крайната цел? - Сигурно да се сложи генератор за 220V/50Hz. Значи диска трябва да се върти с 3000 об/мин. Как ще се поддържат? Ако сега се направи само едно щракало със соленоиди (електромагнити), как ще се следят оборотите - увеличават ли се или намалят, дали са стигнали 3000 и т.н.
Затова беше точка 3 - по-горе. Прекъсване на обратната връзка. А за липсата на логическо управление, пробвай същото, но без да затваряш очи (ОВ я има) и започни да си свиркаш с уста например и да клатиш акт. магнит както ти падне - щрак напред, щрак назад. Само че няма как да изключиш мозъка, очите лесно се затварят и отварят  :)

П.П. Извинявай за теорията!
« Последна редакция: Септември 18, 2014, 08:05:57 am от Maistora52 »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #159 -: Септември 17, 2014, 11:19:33 pm »
Майсторе, дат. на Хол се управлява с магнит. При преминаването на магнита, датчика изработва импулс, докато е в магнитното поле. Импулсът се подава на тригера, който сменя състоянието си. Тригерът има два изхода, като на единия винаги има напрежение, докато на другия няма и обратно. Така се редуват.
Схемата, която е в момента, може да управлява мощни дарлингтони, за големи токове. Ако не е дарлингтонов транзистор, може да е мосфет.
Сега, като размислих, двупосочни соленоиди, не ти трябват. Актюаторните магнити, трябва да имат едно основно положение, което да се променя механично от соленоидите, в точния момент. Изглежда един датчик, ще е достатъчен, понеже тригерът е с две изходни състояния. Просто в едното ще вкл. единия соленоид и изключва другия и обратно. На въртящия се диск, трябва да закрепиш два малки магнита.  От значение е акт. магнити, да са точно едни срещу други на 180 градуса, както и магнитите, управляващи датчика. Поставяш неподвижно постановката, точно в прехода (area52) и преместваш датчика, до задействащия го магнит, до положение на изработване на импулс. Това ще се види със светодиодите. Датчика, трябва да е на рейка с резба, за да може фино да се мести, докато се нацели точното положение на превключване. Така, като се завърти диска, на всеки 180 градуса, тригера ще сменя положението си в критичната точка, задействайки соленоидите и сменяйки полярността на акт. магнити.
Ако смяташ, че така те устройва, да се подготвям и да ти изпращам нещата. Ще ти пратя и мощни транзистори 2sc5200 и BUZ11

« Последна редакция: Септември 27, 2014, 08:22:52 am от Maistora52 »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #160 -: Септември 17, 2014, 11:42:42 pm »
Това е цитат на колегата Velektra - всичко написано е вярно.

"Хубаво е като се прави такова устройство да се тръгне отзад-напред. Каква е крайната цел? Сигурно да се сложи генератор за 220V/50Hz. Значи диска трябва да се върти с 3000 об/мин. Как ще се поддържат? Ако сега се направи само едно щракало със соленоиди (електромагнити), как ще се следят оборотите - увеличават ли се или намалят, дали са стигнали 3000 и т.н.
Затова беше точка 3. Прекъсване на обратната връзка. А за липсата на логическо управление, пробвай същото, но без да затваряш очи(ОВ я има) и започни да си свиркаш с уста например и да клатиш акт. магнит както ти падне - щрак напред, щрак назад. Само че няма как да изключиш мозъка, очите лесно се затварят и отварят
:)"

 
1. Трябва да има пълна синхронизация на много показатели. Всички сте съгласни.

Начин на постигане :

1.1. По електронен път, става но е много трудно да не казвам клонящо към невъзможно в домашни условия.
Търси се не само синхронно клатене на "осцилаторните" магнити в пълна синхронизация с оборотите но и колко да се клатят при различните обороти на магнитния двигател.
- А сега ми дай едно смислено обяснение как се постига това с някакъв тригер, мултивибратор, транзисторен ключ, ....... въобще по електронен път, ама да е и евтино и елементарно да се изработи в домашни условия????????

Давам пример:

 при 1 оборот - отклонение примерно 10мм. на клатещите се магнити
        100 оборота - примерно 7,8 мм.
         567 оборота - 5,67 мм.
          1234 оборота - 3,76 мм.
           2340 оборота - 1.234 мм.
            3456 оборота - 1,002 мм.
             5000 оборота - 0,678 мм.
Ако към магнитния двигател се включи генератор на променливо напрежение примерно - 220 волта 50 херца и трябва да се следи точно определени обороти, да дава правилното напрежение и честота,  направи ми сметка колко ще струва електрониката да направи корекция на оборотите при включване на една крушка от 100 вата???

1.2. По механичен път: Става лесно и евтино на цена до 10-20 кинта за материали и майстори да изработят детайлите.

« Последна редакция: Септември 18, 2014, 08:09:30 am от Maistora52 »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #161 -: Септември 17, 2014, 11:49:33 pm »
Схемата

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #162 -: Септември 18, 2014, 12:13:22 am »
lda_has е абсолютно прав, според мен (и група съветски учени)... :D
Майсторе, що се забатачваш с толкова електроники, то ще излезе накрая, че и компютър ще ти е нужен, като тези-автомобилните...да компенсира разликите?
При механиката няма мърдане нито в стотни, нито в хилядни от  момента-всичко се съгласува с "твърда връзка".
Не е ли наистина по-практично чисто механичното решение, хората какви часовникови механизми са правили преди стотици години още...
Наскоро разглобявах един стар магнетофон, каква механика, какво чудо само!Сега и идея нямам как са им хрумвали подобни такива безброй предавки, "прещраквачи" разни, шини, жлебове и т.н...
« Последна редакция: Септември 18, 2014, 08:10:08 am от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #163 -: Септември 18, 2014, 09:45:49 am »
Майсторе, точно това "гмуркане под и изскачане над" е интересното. Ти усещаш ли го, като движиш акт. магнит? Въобще усещат ли се магнитните полета като движиш на ръка акт. магнит. Защото тогава ще ти трябва датчик на усет, а не дали просто е свършила редицата и започва новата.
« Последна редакция: Септември 18, 2014, 09:51:48 am от Maistora52 »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Българският Магнитен Двигател "AMAG - Tornado"
« Отговор #164 -: Септември 18, 2014, 10:33:55 am »
Майсторе, викам да ти пратя,  всичко сглобено. Платка, датчици,  транзистори. За теб ще остане, да свържеш захранването, закрепиш датчика и свържеш  соленоидите. На клипът се вижда платката с тригера,  маломощните транзистори и светодиодната индикация. Само дарлингтоните ги няма.