Автор Тема: генераторът на Руслан Кулабухов  (Прочетена 740759 пъти)

Pokam

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #225 -: Ноември 01, 2014, 11:28:17 am »
Що си коригираш поста, няма лошо да се пита, видях  ;)

Да - ще падне голямо чукане ;D
По изтрития въпрос:
Не е там истината, нищо че процесите са сходни - нещата са различни.
При едните товара е ограничен, а при другите- зависи от елементната база. Така си мисля за сега, бъдещето ще покаже ;)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #226 -: Ноември 01, 2014, 12:50:09 pm »
Що се занимавате с глупости? Чукове/ръце ще ми трошат... За целта си има измислени топкови мелници! Имам една такава с обем 5 литра, самоделка, с базалтови топчета вътре, дето си бъркам пиротехническите смеси. За няколко часа въртене феритите ви ще станат по-фини от брашно.
Епоксидна смола също не е много добра идея, щото като се понапече малко установката и ще замирише на прегорели фъстъци... 2-3% смола - не повече, и някаква пресичка след това. Има едни полиамидни смоли такива - по-високотемпературни са и по-устойчиви. Поне за бораци става идеално :)

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #227 -: Ноември 01, 2014, 01:36:57 pm »
  С такава мелница мелих въглен за електроди за суперкондезатори. Който разполага с такава мелница е добре. Но не си заслужава усилието да си направиш една.  Тази която ползвах беше вертикална. Приготвих материали за една хоризонтална но не се захващам за един тороид или тръба. Търсих ферит на прах но не открих.

П.П. Модераторите могат да преместят постовете в отделна тема.

Не е необходимо, тъй като това е обмен на опит и информация за практическо изработване на компоненти при изготвянето на схемата, което си е по темата/модератор/
« Последна редакция: Ноември 02, 2014, 10:17:24 am от Maistora52 »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #228 -: Ноември 01, 2014, 01:44:44 pm »
А провери ли във Феромагнити Перник.

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #229 -: Ноември 01, 2014, 02:11:48 pm »
Ще ми излезе малко скъпо да ми го пратят до Мадрид.
@PyroVeso, на какви обороти въртиш мелницата? Колко оси на въртене има?
« Последна редакция: Ноември 01, 2014, 02:21:08 pm от vsl »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #230 -: Ноември 01, 2014, 03:58:09 pm »
Оборотите са ниски. Не съм ги мерил, но примерно 8-10 в минута (иначе ще стане центрофуга!). Разчита се главно на тежките и здрави топчета, които се търкалят вътре - трият се, чукат се, мачкат се едно-друго, както и мат'ряла :)
Представи си два хоризонтални лагерувани и гумирани валяка с дължина 50 см и диаметър 5 см, а връз/между тях полегнал керамичен цилиндър с дължина 45 и диаметър 30 санта. Едната му "стена" (кръг) представлява капак и се стяга здраво с болтове. Вътре 1/3 от обема са базалтовите топчета. Единият валяк е свързан към електродвигател с редуктор и бавно се върти. До литър-литър и половина мат'рял на веднъж се смила. От 40 минути до няколко часа, в зависимост колко фино смилане целим. Топчета се продават из нета - със всякакви размери и от всякакви материали. То си е цяла наука - за всяко нещо, което смилаш си има най-подходящ материал и размери на топчетата. Безумие е, примерно да мелиш тротил с базалт, защото най-много да срутиш блока... В този случай се използват оловни, понеже оловото е меко и не предизвиква рязко триене и искри... За ферит мисля че най-подходящи ще са стоманени мъде пълни с олово - хем здрави, хем тежки, хем големи. Защото плътността на желязото хич не е малка - 8 г/см3 е някъде и каменни топки трудно ще го смачкат. За съжаление не разполагам с такива, иначе направо пращайте мат'ряла! :) 10 лв. би ви излязло с Еконт в двете посоки, а които са в Сф - направо да носят дисагите...

Нещо ей-такова представлява: http://vbox7.com/play:f565f621
« Последна редакция: Ноември 01, 2014, 04:31:17 pm от PyroVeso »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #231 -: Ноември 01, 2014, 07:24:08 pm »
Здравейте,
Предлагам интересно решение за диоди да се ползва автомобилна лампа от фар 55/60 Вт. Това е във връзка с установката на колегата Антон. Изгаря се нишката на къса светлина и имаме диодна лампа с директно отопляем катод, свързва се трипроводно. Лампата е 60Вт/12В, ем е товар и свети, ем е и диод, това може се окаже добро решение.
Имам лампи 5Ц4М с данни, отопление 5В/2А. Обратно напрежение, максимално 1 550В, ток, максимално 0,415А.
Тъй като липсва схема, това е само подгряване. 
Имам тороидален ферит външен диаметър 65мм, вътрешен диаметър 40мм, височина 30мм, феритни чашки с външен диаметър 70мм, височина 45мм. Две бройки са, ако на някой му трябват да ми се обади.
« Последна редакция: Ноември 01, 2014, 07:40:23 pm от mi68 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 346
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #232 -: Ноември 01, 2014, 07:34:42 pm »
mi68, идеята е добра, но ще иска още една доработка:
да се изтегли инертният газ от балона и да се създаде вакуум около 0,01 Ра. Това не е сложно ако имаш вакуум помпа. По-сложното е самото херметизиране на балона след това.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #233 -: Ноември 01, 2014, 07:44:57 pm »
Да сега разбирам, че халогенните лампи от 55/60 Вт. не стават, трябва обикновена лампа 45/50 Вт. Това стари лампи и може да се намерят, може и аз да намеря.
Имам една бифилярна бобина навита със стоманен гол проводник и стандартен меден. Резултатът е намалени габарити на бобината. За големи мощности не съм изследвал вихровите токове в стоманата да ли е нагряват. За слаби токове работи отлично. Според мен се повишава качественият фактор. Спорен мен най-добре е стомана и алуминий, но нямам подходящ изолиран алуминиев кабел за проба.
Най-простото е дължините на кабелите да са еднакви, размерите да са приблизително еднакви, това мероприятие е за лесно съгласуване на синхронния резонанс.
« Последна редакция: Ноември 02, 2014, 10:13:18 am от Maistora52 »

anton

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #234 -: Ноември 04, 2014, 10:06:42 am »
Много се извинявам.
Направих това видео с цел, да ви покажа причината, защо не тръгва схемата при вас.
Защо !
Защото, кондензатора е напълно прозрачен за стоящата вълна !
Във такъв случай, как ще го заредите за части от секундата.
http://dox.bg/files/dw?a=bb7b883444
*Когато заредиш кондензатора, ще разбереш как работи системата*
И относно, втория бифиляр за който, стана въпрос.
Земя въздух !
 http://dox.bg/files/dw?a=9f76ba7fe9
Поздрави
« Последна редакция: Ноември 04, 2014, 10:22:07 am от anton »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #235 -: Ноември 04, 2014, 01:04:14 pm »
антон, във първото видео със кондензатора нищо не стана ясно от вашите обяснения, хем и в двата случая работи, хем заявявате че това било причината за да не работи?, във второто видео вие казвате че има "задръжка на стоящата вълна"?, меко казано странни и нелепи обяснения. По всяка вероятност вие сте обременен от класическите разбирания във радиотехниката и очевидно не може да избягате от нея, затова давате и подобни неправдоподобни и неадекватни разяснения. В действителност обаче нещата стоят по съвсем друг начин, за да работи качера (както вие неправилно го наричате Тесла трансформатор) без заземяване, на него му е необходима опорна точка (може да работи и без нея но транзисторът започва да загрява много) или в случая както сте му сложил колбаса (той представлява капацитет), освен това този капацитет може да се използва вместо заземяване при утилизацията на изходната енергия, аналогична е ситуацията и със кондензатора от първото видео

anton

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #236 -: Ноември 04, 2014, 01:24:21 pm »
x_name41, възможно е да греша, но ....
Помисли ! Капацитет ? Не е капацитета ! Кондензатора е прозрачен, все едно го няма.
Задръжка !
« Последна редакция: Ноември 04, 2014, 01:35:05 pm от anton »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #237 -: Ноември 04, 2014, 04:26:29 pm »
Бях стигнал почти до самозахранване, но с мрежово захранване на устройството, от токоизправител. Когато започнах да го захранвам от акумулатор картинката се промени радикално. Сега трябва да настройвам всичко наново. Проблема ми е, че нямам истинска земя, а се връзвам за парното. Когато включа една крушка на фазата и на парното, свети абсолютно нормално и мисля, че трябва да стане. Друго нещо този качер, за да работи на основната честота на бифиляра или около 1,7 MHz трябва да се навие с по-дебел проводник да речем 0,75 или 0,8, но тогава навивките, са малко и напрежението не е достатъчно високо, зтова трябва да се захранва с 24 волта, а аз работя с 12 волта. Опитах да го захраня от трафа на пуш-пул генератора и навих една допълнителна намотка с 25 навивки, но когато включа качера резонанса в кръга - тривитковата, кондензатора и индуктора - се срива. Явно ще трябва да се прави някакъв преобразувател  12-24 волта.
« Последна редакция: Ноември 04, 2014, 04:32:53 pm от mito_kupona »

anton

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #238 -: Ноември 04, 2014, 04:36:51 pm »
Аз използвам 18 волта 3 ампера лаптопско.
Няма проблем.
« Последна редакция: Ноември 04, 2014, 04:40:25 pm от nizo »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 958
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #239 -: Ноември 04, 2014, 04:52:05 pm »
Колеги, може ли някой да ми отговори на въпроса, защо в изхода на бифиляра има еднополупериоден изправител, вместо двуполупериоден? Така се губи 50% от изходната мощност, защото на изхода няма еднополупериодни импулси, а синус.