Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 564981 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #270 -: Юли 02, 2016, 11:36:04 am »
Цитат
velko, софтуерното следене е най доброто но и много скъпо, последно помня че един го предлагаше за 800 лева
Супер аз ще съм доволен че и предоволен ако някой ми даде и 400 лева.
Очаквам поръчки моля.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #271 -: Юли 02, 2016, 11:29:27 pm »
Изпратихме юни, някой посрещнаха july morning . . . .

Каква е равносметката за работата на ДЕЦ през юни ?     ???
От 01 до 30 юни домакинството е изразходвало 100, 3 кВт/часа.

От мрежата са ползвани :
ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . 1,9 кВт/ч
ток дневна тарифа . . . . . . . . . . . . .3,6 кВт/ч
   ------------------------------------------------
общо ток      . . . . . . . . . . . . . . . . . 5,5 кВт/ч

Ток произведен от ДЕЦ . . . . . . . . 94,8 кВт/ч

Равносметката за потреблението на ток от 01 януари до 30 юни 2016 г., тази ел. енергия е
черпана от мрежата.Нямам данни за тока произведен от ДЕЦ за първото полугодие на 2016 г.

От мрежата са ползвани :
ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . 197 кВт/ч
ток дневна тарифа . . . . . . . . . . . . .365 кВт/ч
   ------------------------------------------------
общо ток      . . . . . . . . . . . . . . . . . 562 кВт/ч 

За сравнение е изминали години давам данни за потреблението през полугодието
от 2010 г.

2010 г.    период 01 януари - 30 юни

От мрежата са ползвани :
ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . 465 кВт/ч
ток дневна тарифа . . . . . . . . . . . 1 017 кВт/ч
   ------------------------------------------------
общо ток      . . . . . . . . . . . . . . . . 1 482 кВт/ч 


2011 г.     период 01 януари - 30 юни

От мрежата са ползвани :
ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . 727 кВт/ч
ток дневна тарифа . . . . . . . . . . . 1 202 кВт/ч
   ------------------------------------------------
общо ток      . . . . . . . . . . . . . . . . 1 929 кВт/ч 


2012 г.     период 01 януари - 30 юни

От мрежата са ползвани :
ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . 254 кВт/ч
ток дневна тарифа . . . . . . . . . . .    774 кВт/ч
   ------------------------------------------------
общо ток      . . . . . . . . . . . . . . . . 1 028 кВт/ч


2013 г.     период 01 януари - 30 юни

От мрежата са ползвани :
ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . 219 кВт/ч
ток дневна тарифа . . . . . . . . . . .    683 кВт/ч
   ------------------------------------------------
общо ток      . . . . . . . . . . . . . . . .   902 кВт/ч 


2014 г.     период 01 януари - 30 юни

От мрежата са ползвани :
ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . 170 кВт/ч
ток дневна тарифа . . . . . . . . . . .    468 кВт/ч
   ------------------------------------------------
общо ток      . . . . . . . . . . . . . . . .    638 кВт/ч


2015 г.     период 01 януари - 30 юни

От мрежата са ползвани :
ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . . 197 кВт/ч
ток дневна тарифа . . . . . . . . . . .    568 кВт/ч
   ------------------------------------------------
общо ток      . . . . . . . . . . . . . . . .    765 кВт/ч 
 
Цената на тока се променяше многократно от 2 010 г.,  нямам данни за парите които са плащани през полугодията от 2010 г. до 2015 г.


 



velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #272 -: Юли 04, 2016, 09:20:45 pm »
Elpunto'сметката ти за консумирана енергия от мрежата е супер!Но пълно щастие няма,като сметнеш колко е пакета акумулатори ?Ако те изкарат 8г.и струват 1000лв.това ще е 10 лв на месец които трябва да се платят. ::)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #273 -: Юли 04, 2016, 10:01:40 pm »
Krasias,много мерси за изчерпателната информация.Как мислиш?Може ли тракера система за следене да бъде стоика от сателит 21 инча.Има добри с немски мотори втора ръка....

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #274 -: Юли 04, 2016, 10:44:33 pm »
Не знам, това много зависи от големината на тракера, също така трябва да се вземе в предвид да издържа на силни ветрове, сняг. Има няколко вида конструкции, прегледай в интернет и прецени сам коя конструкция ще ти свърши работа.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #275 -: Юли 04, 2016, 10:48:43 pm »
Elpunto'сметката ти за консумирана енергия от мрежата е супер!Но пълно щастие няма,като сметнеш колко е пакета акумулатори ?Ако те изкарат 8г.и струват 1000лв.това ще е 10 лв на месец които трябва да се платят. ::)

velko  акумулаторите са 4 бр.  12В / 180 Ачаса  всеки. Капацитетът на пакета е около
9 кВт/ч. Използвам около 50 % от капацитета на акумулаторите, мисля че това е щадящ режим и се надявам да издържат поне 5 години, но дали ще стане така . . .    ???

Общо 4 бр. акумулатори  купих не за 1 000 лв, а за . . . 1 400 лв. (с ДДС)  :(
Ако работят 8 години , да даде Господ живот и здраве, ще съм на границата на пълното
щастие   :)

velko не бързай с ТРАКЕРА. Наблюдавай си своята ДЕЦ 1 - 2 месеца, оптимизирай настройките, от тях много зависи ефективността на ДЕЦ. След това прецени какво ти трябва
за да покриеш максимално потребностите си от ток, ФВ панели или още акумулатори.
Едва тогава се захващай с ТРАКЕРА.  Споделяй как работи твоята ДЕЦ.
УСПЕХ !!!







 

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #276 -: Юли 05, 2016, 12:13:05 am »
Elpunto'със настройки на Фец не съм сменял нищо както си е направен така карам
Ами имам 3 бр.панели по 200w.Ще добавям още поне 4.Акумулатори 2бр.*12-общо 24v.Сутрин изкл.мрежата към 06.30.и ако има слънце цял ден ,вечер към 20.00,вкл.мрежа.За момента консуматорите са:осветление,компютър,хладилник и фризер и водна помпа .Около 400вата.Това е като начало.Когато вкл.пералня пак работи ,но като се вкл.нагревателя прави байпас от мрежата.Това е за сега при мен.
.  Поздрави на всички ;)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #277 -: Юли 13, 2016, 10:57:33 pm »
Получих фактурата за тока за м. юни 2016 г.
Този път моите сметки СЪВПАДАТ с тези на ЧЕЗ, а именно :

От мрежата са ползвани :
ток нощна тарифа . . . . . . . . . . . . .  2 кВт/ч
ток дневна тарифа . . . . . . . . . . . . . 4 кВт/ч
   ------------------------------------------------
общо ток      . . . . . . . . . . . . . . . . .   6 кВт/ч

разход ток в лева . . . . . . . . . . . . . . 1,06 лв (един лев и шест ст.)

Мисля, че 1,06 лв. е поносим разход, трудно ми е да приема, че моите 6 кВт/часа
износват електропреносната мрежа . . .  но не мога да ги сведа до 0 кВт/часа  все още  :(

Ето как изглежда фактурата за тока за юни :


Клиентски номер : 300017130293
За обект: БАНКЯ, ОБЩ. СТОЛИЧНА, ул. СОФИЯ 103-11,  КЪЩА
Консумирана електрическа енергия от 04.06.2016 до 30.06.2016


Електромер № N3671194   Показания ново    Показания старо            Разлика           Корекция       кВтч
Дневна                                      6 160                    6 157                        3                         0              3
Нощна                                       2 173                    2 172                        1                         0              1
Общо:                                                                                                                                                 4


Консумирана  електрическа енергия от 01.07.2016 до 04.07.2016

Електромер № N3671194   Показания ново    Показания старо              Разлика           Корекция     кВтч
Дневна                                      6 161                    6 160                        1                         0              1
Нощна                                       2 174                    2 173                        1                         0              1
Общо:                                                                                                                                                 2



Снабдяване с електрическа енергия от 04.06.2016 до 04.07.2016


Тарифа                                                                                    Количество         Единична цена                                  Сума(лв.)
                                                                                                    (кВтч)                  (лв./кВтч)

Активна енергия Дневна                                                                    3                             0,12724                                  0,38
Активна енергия Дневна                                                                    1                             0,12936                                  0,13
Активна енергия Нощна                                                                     1                             0,05427                                  0,05
Активна енергия Нощна                                                                     1                             0,05640                                  0,06
Балансиране на електроенергийната система за снабдяване               4                             0,00420                                 0,02
Акциз            (0,00 лв./МВтч)                                                            6                              0,00000                                 0,00
Стойност за снабдяване:                                                                                                                                                 0,64


Разпределение на електрическа енергия от 04.06.2016 до 04.07.2016

Услуга                                                                                     Количеств     Единична цена     Сума(лв.)
                                                                                                  (кВтч)         (лв./кВтч)

Достъп до разпределителната мрежа                                              6             0,00505                 0,03
Достъп до електропреносната мрежа                                              4             0,00117                 0,00
Достъп до електропреносната мрежа                                              2             0,00113                 0,00
Пренос през разпределителната мрежа НН                                     4             0,02708                0,11
Пренос през разпределителната мрежа НН                                     2            0,02933                 0,06
Пренос през електропреносната мрежа                                          4            0,00736                  0,03
Пренос през електропреносната мрежа                                          2            0,00732                  0,01
Балансиране на електроенергийната система за разпределен         4            0,00010                  0,00
Стойност за разпределение:                                                                                                      0,24                             
                                                                                                                                                       

 
Данъчна основа                                                                                                                              0,88                                     
ДДС 20%                                                                                                                                        0,18                                       
Обща стойност на сделката                                                                                                             1,06                                       
Възстановена сума от предходен период                                                                                     (-)0,00                                           
СУМА ЗА ПЛАЩАНЕ                                                                                                                        1,06                                       
                                                          Словом: ЕДИН ЛЕВ и ШЕСТ СТОТИНКИ


Дата на данъчно събитие: 13.07.2016
Дата на плащане:
Съставител: ххххххххх  хххххххххххх - хххх
(Име, Фамилия, Код)

Срок за плащане на настоящата фактура от 13.07.2016 до 05.08.2016








Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #278 -: Юли 14, 2016, 10:00:58 pm »
Ей го, на...ако не се беше напил и забравил лампата в тоалетната оная нощ...ама ха де ;D

Поздравления!

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #279 -: Юли 21, 2016, 11:03:57 am »
БРАВО... На това се вика работа.

Имам въпросчета -  например първо да се вземе въпросния Хибриден соларен диспечер и възможно ли е лека полека да се инвестира за панелите защото всико си е доста парички. Тоест вземаме си Диспечера и 1 един панел за начало или два ще ни въшат ли работа или трябва да се инвестира наведнаш 7-8 панела и трябва ли някакви контролери?

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #280 -: Юли 22, 2016, 01:00:55 am »

. . . . . .
Имам въпросчета -  например първо да се вземе въпросния Хибриден соларен диспечер и възможно ли е лека полека да се инвестира за панелите защото всико си е доста парички. Тоест вземаме си Диспечера и 1 един панел за начало или два ще ни въшат ли работа или трябва да се инвестира наведнаш 7-8 панела и трябва ли някакви контролери?

sasma може да се започне изграждане на ДЕЦ на етапи.
Прочети темата от началото, там съм описал как изградих моята ДЕЦ.
Започнах от ФВ панели, ти можеш да направиш същото.

Съветвам те да започнеш поне с 4 бр. ФВ панела, това е мощност  около 1000 Wp.
По малко не си струва. Свързваш тези 4 ФВ панела последователно и вече можеш
да захраниш с тях нагревателен ел. уред до 1000 Вт (без контролер, без Диспечер, без акумулатори). Това може да е ел. печка или бойлер.Ще имаш топлина FREE  ;)  през зимата и през лятото. Като усетиш благинката на тази енергия (със сигурност ще ти хареса) можеш във времето да добавяш още ФВ панели, Диспечер и акумулатори.

Така на етапи можеш да изградиш своя ДЕЦ, при което на всеки етап ти ще ползваш
"слънчев ток" FREE. Няма да имаш "замразена" инвестиция, ДЕЦ ще ти изплаща инвестицията с ЧИСТА и БЕЗПЛАТНА енергия.
Успех !



Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #281 -: Юли 22, 2016, 12:21:55 pm »
sasma може да се започне изграждане на ДЕЦ на етапи.
Прочети темата от началото, там съм описал как изградих моята ДЕЦ.
Започнах от ФВ панели, ти можеш да направиш същото.

Съветвам те да започнеш поне с 4 бр. ФВ панела, това е мощност  около 1000 Wp.
По малко не си струва. Свързваш тези 4 ФВ панела последователно и вече можеш
да захраниш с тях нагревателен ел. уред до 1000 Вт (без контролер, без Диспечер, без акумулатори). Това може да е ел. печка или бойлер.Ще имаш топлина FREE  ;)  през зимата и през лятото. Като усетиш благинката на тази енергия (със сигурност ще ти хареса) можеш във времето да добавяш още ФВ панели, Диспечер и акумулатори.

Така на етапи можеш да изградиш своя ДЕЦ, при което на всеки етап ти ще ползваш
"слънчев ток" FREE. Няма да имаш "замразена" инвестиция, ДЕЦ ще ти изплаща инвестицията с ЧИСТА и БЕЗПЛАТНА енергия.
Успех !

Аз прочетох темата, при вас с 8 панела, ако не се бъркам, енергията ви достига, даже има и излишък, 5-6 панела с Диспечер дали ще ми въши работа за няколко акумулатора. Или пък да не бързам толкова да инвестирам последователно до 6 панела и тогава диспечер.
« Последна редакция: Юли 22, 2016, 12:27:52 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #282 -: Юли 22, 2016, 12:31:37 pm »
sasma, никога не е рано да монтираш диспечер, стига да си предвидил характеристиките му така, че да може да управлява и повече мощности, понеже смяташ да надграждаш.
Иначе - на всеки 2 нови панела да сменяш и диспечера е нерентабилно:)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #283 -: Юли 22, 2016, 06:41:31 pm »
sasma 6 ФВ панела това е около 1 500 Wp мощност. Добре е като начало, ако са малко винаги може да добавиш още панели.
Има една подробност, броят на панелите трябва да се дели на 2 или 3.
Това е така, защото към Диспечера се свързват панели на групи по 2 или 3 панела.
Ето броят на панелита които ти препоръчвам : 6; 8; 9; 10; 12; и т.н.

Повтарям 6 панела е добре. 

Можеш да добавиш и Диспечер, стига да пресметнеш ДОБРЕ нужната ти мощност.
Диспечерите са с мощност 1 кВт; 2 кВт; 3 кВт и 4 кВт.
Входа за акумулаторите е с напрежение 24 V или 48 V.
Аз лично предпочитам Диспечер с 48 V вход, защото токът който ще се черпи от
акумулаторите е по малък, а това е важно, удължава живота им. 

За начало можеш да съединиш няколко стари "умряли" автомобилни акумулатора,
за да заработи твоята ДЕЦ. Просто Диспечера НЕ работи ако няма акумулатори.
Старите автоакумулатори ще накарат ДЕЦ да работи, разбира се няма да можеш да
натрупваш ток за през нощта, но през светлата част на денонощието твоята ДЕЦ
ще работи.С времето ще добавиш нужните акумулатори.

sasma това мога да те посъветвам, ако имаш още въпроси, питай . . .  8)

Успех !





velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #284 -: Юли 23, 2016, 04:26:04 pm »
 samsa,ето как стоят нещата при мен.Панели 3*200вата.Диспечер 2.4кв.Акумулатори 2*100ач.Обща стойност на инвестицията до момента:панели-840лв.Диспечер-1260лв.Акумулатри-втора ръка тягови-300лв.Много съм доволен .Захр.хладилник,фризер,осветл.лаптоп,скара 800вата за 20мин.да изпека наденички🔥но до 17,00,след това дърпа от евн.Ако ще Господ да сложа още 3-панела дано кара до 22,00,когато има слънце.Нощната тарифа не мисля да я правя с акум.поне за сега,като сума е минимална и не си заслужава да инв.в скъпи акумулатори...А и не се притеснявам като спре тока помпата на соларния бойлер и зарядното за ел.колелото си ги кара на 100%.