Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3448183 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 346
1. Както при генератора на Анквич (но обърнато) или при северното полярно сияние, електрическите заредените частици се ускоряват по посока на магнитните силови линии в централния проводник. Колкото по-силно е полето, толкова повече електрони ще увлече и толкова по-силен ток ще премине. За тази цел ще са необходими повече намотки и по-силен ток.
Да си представим една проводима тръба (медна) около която е навита намотка. По тази намотка се пуска импулсен ток и той индуцира в тръбата ЕДН. То е кръгово насочено и тръбата става намотка на късо. Колкото е по-добра индуктивната връзка между тръбата и намотката - толкова по-силен е тока в тръбата и съответно обратното ЕДН. В зависимост от трансформаторното отношение на броя намотки, ще може да бъде постигнат сравнително силен изходен ток при сравнително слаб входен. Освен това ще се създаде надлъжно магнитно поле, което ще се стреми да предвижи електроните в надлъжна посока на тръбата - реално те ще се движат по спирала. Колкото по-силно е това поле - толкова по-разтегната е тази спирала. Но както вече казах при добра индуктивна връзка, слаб входящ ток предизвиква силен вторичен ток на късо и слабо магнитно поле. Т.е зарядите са достатъчно, но няма поле, което да ги предвижи по дължината на тръбата.
Нека сега да свием тръбата до размерите на проводник, без да намаляваме размера на намотката. Ще намалее индуктивната връзка, ще намалеят и токовете на късо. Реално ще останат само вихровите токове по повърхността на проводника. ОЕДН в първичната намотка ще спадне почти до 0 (но не и 0).  Движещи се заряди в централния проводник отново ще има, но те ще бъдат много по-малко и за тяхното постигане ще бъде необходим много по-силен първичен ток. Именно този силен първичен ток ще закривява траекторията на електроните по посока оста на централния проводник, без създаване на реакция на Ленц (като изключим вихровите токове).
До тука изложих теорията на работа на трансформатора на Анквич, това че никой не го е репликирал - не означава, че не може да съществува.
Аз лично смятам, че трансформатора на Анквич и генератора на Капанадзе използват един и същ принцип.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Bat_Vanko, преди време правих следния опит. Навих стотина навивки (фи 0.6 мм) на окръжност с диаметър 10 см (използвах картона на употребено тиксо). Върху така получения тороид навих още около толкова навивки напречно на първите. Вторите са като пружина, а по оста и` са първите. Получи се нещо като при твоите обяснения - бобина и централен проводник. При мен този проводник имаше повече навивки. Опита проведох при ниски честоти (не помня 50Hz или 2 kHz). Пусках ток в едната бобина и засичах какво става в другата. Очаквах, че няма да има обратна реакция тъй-като двете намотки са перпендикулярни. Но се оказа, че спираловидната намотка се държи като обикновена, успоредна на другата. Спиралата навих от начало до край, обикаляйки все в една посока по тороида от другите жици. Ако я бях навил напред и после назад с еднакъв брой навивки в двете посоки, сигурно въобще никакъв ток нямаше да получа в другата бобина от индуктивната им връзка. За индукцията е важна промяната на вектор А - магнитния потенциал. Прилагам файл, в който давам обща представа за посоката на магнитния потенциал и как неговата промяна води до индукция на напрежение в проводници. Трябва да се знае, че вектор А е успореден на тока, който го създава и има посоката на тока. Така по-лесно ще се ориентирате в индукциите, защото с магнитното поле не винаги е лесно. Има само едно изключение, когато се създава напрежение без промяна на магнитния потенциал. Това е при униполярната индукция. Там имаме движение на проводник в зона с еднакъв (непроменлив) магнитен потенциал, а напрежението се създава в перпендикулярна на движението посока.
   

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 346
Но се оказа, че спираловидната намотка се държи като обикновена, успоредна на другата. Спиралата навих от начало до край, обикаляйки все в една посока по тороида от другите жици. 
При навиване на две бобини с множество намотки, не може да се гарантира липсата на трансформаторен ефект. Още повече ако правилно съм те разбрал, вторичната намотка при навиването си, се кръстосва в средата на бобината, то тогава всяка една витка захваща част от магнитния поток на първичната.
Приложената картинка е вярна като теория, но за да се адаптира към разглеждания случай, би трябвало втория проводник да се проектира като точка. Как се изпълнява диференциалното уравнение в този случай?

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
прилагам схемата на първичната част на установката на Акула

от видеото
<a href="http://www.youtube.com/v/J8l3l4_PtOY?" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/J8l3l4_PtOY?</a>
а ето тук разглеждам моя вариант, както виждате концепцията или принципа заложен във тях е еднакъв, като разликите са че във тази на Роман предаващата част е само високочестотна (без амплитудна модулация), при мен е с амплитудна модулация (за да не се налага използване на силови електронни ключове във приемната част), предаването на енергията при него е безпроводно (при мен е еднопроводно), и най вероятно при него комутирането с ниска честота се извършва в приемната част. Преди се опитвах тук да обясня същия принцип но колегите изглежда не ме разбраха и ето че Акула го потвърди, както всъщност бях споменал че рано или късно, ако не аз то някой друг ще го реализира, поздрави и успех на всички!
« Последна редакция: Октомври 21, 2013, 12:31:19 am от x_name41 »

Неактивен xakep

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 103
Здравейте , в предишното видео на Акула0083 той обясни какво представлява неговата установка.Не разбирам много руски и имам малки затруднения. Моля ако някой може да помогне... Става въпрос за "хитрия дросел" в центъра на основната бобина, какво представлява и как е свързан. Също така не можах да разбера и как е свързана първата (червената от генератора) вторична намотка (на видеото ясно се вижда , че другата вторична (резонансната) е свързана през кондензатор към резонансната намотка), а червената от тороида? Генератора съм го съставил от ТЛ494 и ИР2110, работи перфектно... Относно новата схема на Акула ще изчакам някоя репликация , че тук в Италия частите много скъпи и нямам нужните средства за провеждане на експерименти.. :-\

Ето видеото: http://www.youtube.com/watch?v=_e3RpsEZE14


Неактивен xakep

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 103
Предполагаемата ми конструкция на "магическия" дросел на Акула , помогнете!
« Последна редакция: Октомври 24, 2013, 04:05:06 pm от xakep »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Здравейте , в предишното видео на Акула0083 той обясни какво представлява неговата установка.Не разбирам много руски и имам малки затруднения. Моля ако някой може да помогне... Става въпрос за "хитрия дросел" в центъра на основната бобина, какво представлява и как е свързан. Също така не можах да разбера и как е свързана първата (червената от генератора) вторична намотка (на видеото ясно се вижда , че другата вторична (резонансната) е свързана през кондензатор към резонансната намотка), а червената от тороида? Генератора съм го съставил от ТЛ494 и ИР2110, работи перфектно... Относно новата схема на Акула ще изчакам някоя репликация , че тук в Италия частите много скъпи и нямам нужните средства за провеждане на експерименти.. :-\

Ето видеото: http://www.youtube.com/watch?v=_e3RpsEZE14
здравейте колега, прикачвам схемата на тази установка, поздрави

Неактивен xakep

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 103
здравейте колега, прикачвам схемата на тази установка, поздрави
   Благодаря много, за дросела няма никаква информация и мисля да го направя по моя начин, вижда ми се логично. И тази нощ ще се експериментира...  :D
Още веднъж благодаря!

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Здравейте! Някой може ли да даде идея или схема на ключ, с който може да се комутира напрежение 3-4 киловолта, за предпочитане е да е с транзистори. Тока е в милиампери, така, че не е критичен. Аз мисля да пробвам с няколко последователно свързани IGBT транзистора за 1200-1600V , но ме притеснява факта, че ако не се отпушват едновременно, последният отпушил се ще изгаря. Благодаря предварително.
   Генератора на Капанадзе, нито е генератор, а още по-малко перпетумобиле. Това е един преобразовател на енергия и нищо повече и в никакъв случай не нарушава закона за запазване на енергията. Той просто е намерил начин да използва енергията от ефира или средата, както някои я наричат. Мисля, че вече съм наясно откъде идва тази енергия и пъзела лека-полека се подрежда. Цялата тайна е в първата част на схемата от патента, там се извлича енергията от ефира, а втората част е за преобразуване на тази енергия в удобен вид за използване. В патента, са дадени само две бобини, но според мен, са поне 6. Той казва направете правилен Тесла трансформатор и сами ще разберете от къде идва енергията. Резонанс има само между бобините дадени в схемата на патента, това е нещо, като Тесла трансформатор, но не точно. А преди тях има още две бобини и желязна сърцевина, с които се получава високото напрежение или бобина на Румкорф - с много ниско напрежение се получават киловолти. Може да се използва и автомобилна бобина за запалване, но трябва да се отвори и да се модифицира първичната намотка. Може би на видеото с кръглата кутия има такава бобина отворена и преработена и поставена в тази кутия, в която има трансформаторно масло, за да не пробива. Другите две бобини са усилвател на ток, които много добре се виждат на видеото със 100 киловатовата установка и също имат желязна сърцевина, за да може да се трансформира енергията, която е вече с честота 50 херца. Има и още една комутация в първата част на схемата, която е от критично значение за изходната мощност и може би там се използва „чип памяти“ за която Капанадзе говореше, че е изгоряла на видеото с аквариума. Всички комутации могат да се направят и с механични превключватели, но те не са надеждни. ПОЗДРАВИ!
   
       
« Последна редакция: Ноември 09, 2013, 05:37:01 pm от Maistora52 »

Неактивен rokssi2

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Може би това търсиш: http://storage.flyback.org.ru/files/sisg2_184.pdf. Дано съм ти помогнал.
« Последна редакция: Ноември 09, 2013, 05:37:19 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 511
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
mito_kupona
Може това да ти помогне:

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Благодаря за отзивите. Искам да направя едно уточнение за комутатора, този комутатор трябва да може да се управлява с външен генератор с честота до 1MHz. Или по-точно казано това е един преобразовател на напрежение 12 волта 25 А на 3 киловолта 0,1 А и тези 3 киловолта трябва да се комутират с висока честота.
    Схемите на SISG, са разрядници направени с транзистори, които превключват при определен праг на напрежението, да речем 1000 волта или 2000 волта, като честотата на превключване зависи от капацитета на кондензатора във веригата на индуктора, което не ме устройва, защото тази честота е много ниска.
     С други думи имаме източник на постоянно напрежение 3 киловолта 0,1 А , което трябва да се пуска през товара с кратки импулси с висока честота. Преобразователя е ясен, шим контролер, мостова схема с транзистори, трансформатор, изправител и две обратни връзки по ток и напрежение с оптрони. Липсва ми само някаква надеждна схема на високоволтов управляем ключ.
ПОЗДРАВИ!
« Последна редакция: Ноември 11, 2013, 07:52:07 am от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
  mito_kupona, аз имам същия проблем. При Тесла трансформатора с обикновен разрядник, че и с електронен, много трудно се нацелват честотите. Дори и да се уцелят, енергията се мята от едната бобина на другата и обратно, защото по принцип при електромагнитната индукция между две бобини имаме винаги половин период ускоряване и половин период забавяне. Цяло чудо е, че въобще трансформаторите работят. Затова по-скоро съм се насочил към тип качер, където импулсите се вкарват точно, когато е нужно. Това е все едно да люлееш люлка по два начина. Първият е като я подритваш от време на време без да я гледаш - я уцелиш правилния момент, я не. Вторият е като я натискаш макар и по-леко, но точно в такт с нейната честота. За по-голяма мощност обаче са нужни електронни превключватели като тези, за които говоря в раздел Справочник / електроника / Полеви тиристор или транзистор с обратно управление. Ето тук: http://mazeto.net/index.php/topic,8721.0.html
Но май още ги няма на пазара, въпреки че патентът е от 1977 г.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Колега Димов, тук не става въпрос за трансформатор на Тесла, а за източник на постоянно напрежение, да речем 3 киловолта 0,1 ампер, който трябва да комутира плюса, а минуса трябва да е постоянно на земя. Някаква читава схема на такъв ключ ми трябва, тук няма резонанс. Обърнах нета, но не намерих нищо подобно и най-вероятно ще трябва да проектирам въпросния ключ сам. В момента се занимавам с преобразувателя 12v - 3kv 0,1A.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравей колега,
Този ключ освен искрище не виждам как да стане. Трябва и диод, искрище може работи до 1мХц (мегахерц). Почни от простото.