Автор Тема: Светлото евроатлантическо бъдеще...  (Прочетена 93638 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #180 -: Януари 02, 2021, 12:03:59 am »

Ето така е забогатял западът и е натрупал първоначалния капитал. Затова е изпреварил останалия свят. Ще дам пример в наше време: отидете на Боровец и вижте какви имения имат мафиотите. Те не са по-умни от вас, но са се развили материално и технологично много повече. Мога и други примери да дам, но мисля това е достатъчно умен човек да разбере. Говедото нищо няма да разбере.

Интересен пример, само дето от него хич не става ясно как тия мафиоти биха дали началото на някоя голяма култура. А още по малко как там ще се родят велики умове и гении.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #181 -: Януари 02, 2021, 12:10:47 am »
Краси, все пак времената са несъвместими. Това е пример за създаване на база, материална база!
Въпросният богат престъпник (ако е наркобос) може да си позволи да наеме най-добрите биохимици на света, нали?
Или пък най-добрите IT специалисти и счетоводители, да му изперат парите...такива работи...
Базата е най-важна, после - мотивацията.
Престъпник без база си е чист криминален хайдук. Престъпник с база - крупен бизнесмен.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #182 -: Януари 02, 2021, 12:21:32 am »
Аз незнам какво сте се хванали с тея престъпници и изроди, като че ли искате нарочно да очерните най светлите умове на планетата. Ти го дърпаш към светлината то те тегли в тъмнината. Ваша си работа, ваше си е и жестокото а може и умишлено черногледство. Мислете както искате и както си можете.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 938
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #183 -: Януари 02, 2021, 12:37:51 am »
Случайно да знаеш кой е откривателя на парната машина? И неговата история  :)
Мисля че съм запознат и тази информация съм я споделял тук: https://mazeto.net/index.php/topic,369.msg93760.html#msg93760

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #184 -: Януари 02, 2021, 12:44:33 am »
Краси, това са фактите, приятелю...ще се повторя - разцветът на всяка една напреднала цивилизация стъпва върху насилие.
Завиден е идеализмът, но той не е приоритет на жестоката, брутална човешка природа...поне досега...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 938
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #185 -: Януари 02, 2021, 01:30:48 am »
epwpixieq-1, не знам дали нарочно изкривяваш нещата или просто ти идва така, отвътре?
Явно наистина не съм ви разбрал, иначе нямаше да отговоря с такива аргументи а с други.
Човекът е ходил на училище? Да, за целта трябва да има училище, нали...После - ходил в колеж - пак, да...но този колеж трябва също да го има построен! И едва ли е представлявал сламена колиба насред племето!
После - член на Кралската Академия...нали тази академия трябва да я има, бре, джанъм? Значи - трябва да има и кралство, евентуално...политическа, социална и военна структура и т.н. за да отстоява заграбеното през вековете!
Ами всъщност има много университети в Европа които са били установени далеч преди изобщо европейците да започнат някакво заграбване (дали към Америките или Африка пък да не говорим за Азия). Пак казвам, имало е заграбване, никой не може да оспори или да отрече това, но това като прецес е бил с много малко влияние ( той всъщност е деривтивен на натрупаното познание), като основно са познанието и умението което хората (и култирата) са нартрупали. Ето два Английски доста известни университета, хайде да видим от къде са заграбили англичаните пари за да ги основат?
https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_Oxford (основан 1096)
https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_Cambridge ( основан 1209)
За Европа ето лист на най-старите университети във Европа, основани преди 1500 година: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oldest_universities_in_continuous_operation
Това показва че базата и най-вече, желанието и културата на хората да се развиват по определен начин с натрупване познания и умения са били в основата на тяхното последвашо възраждане, а не колониалните нашествия. Тук трябва да обелажа че е имало и други унивеситети (така да се каже) които са изчезнали поради една или друга причина, както древнобългарските писмени школи (300 години преди Оксфорд!!! и кой знае как щеше да се промени историята при положение че туските орди си бяха останали в близкия изток).
Китайците са познавали барута още преди 3 000 години. Познавали са ракетния принцип също - фойерверки е имало още през династиите Цин, Мин, Лин и каквито се сетиш.
Защо не са изобретили огнестрелното оръжие?
Или "междукрепостните балистични" ракети? Да не би да са глупави? Просто защото не са били толкова жестоки и алчни за завоевания. Воювали са предимно вътрешно.
Ами те са били изобретили  "междукрепостните балистични ракети"  (това е доста добро)  ;D  но просто не са са ги ползвали навън а само във войните си в източна Азия (Китай, Корея и Япония), горе долу както войните в Европа, понеже не са били така експанзионистични (това е вярно):
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_rockets
https://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_rocket_launcher

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #186 -: Януари 02, 2021, 02:08:56 am »
Естествено, че ме разбираш, но някак упорито акцентираш само върху една част от нещата...
Не казвам, че преди колонизациите е нямало учебни заведения (ти сам даде за пример и България)! Не твърдя също и че учебните заведения са възникнали благодарение на колонизациите - подобно твърдение би било тъпо и ограничено!
Твърдя друго - че стандартът и благосъстоянието на тези държави в по-голямата си степен се дължи на многогодишно източване на колониите! Именно то дава тласък и на банково дело и на парични потоци, индустриализация, милитаризация, наука...забележи - този "бум" е след ренесанса, което от логична гледна точка е странно, даже абсурдно! Човек първо си задоволява икономическите нужди, после мисли за забавления.
И нека не бъдем абсолютисти в изказванията, това, че нещо до някое време не е било толкова развито, не означава, че тепърва се е появило и го е нямало преди!

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 466
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #187 -: Януари 02, 2021, 04:43:47 am »
https://www.youtube.com/watch?v=_XcxOyNsiz4 - Конституцията на Русия е с приоритет по отношение на международното право! Перверзии като еднополови бракове и тем подобни други евроГейски приумици не се толерират!
Мога само да кажа "ПУТИН МОЛОДЕЦ"!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #188 -: Януари 02, 2021, 08:54:09 am »
Интересен пример, само дето от него хич не става ясно как тия мафиоти биха дали началото на някоя голяма култура. А още по малко как там ще се родят велики умове и гении.
Много точно Красиас и аз щях да го задам същото, но ти си ме изпреварил. Значи съвсем опевидно е че този грабителски способ на живот не дава възможност за развитие. Ограбваният губи мотивация да се развива защото знае, че каквото и да направи ще му го вземат. Ограбващият той пък въобще губи мотивация да измисли нещо ново защото мисли само от къде да заграби лесно това което му липсва. Значи ама въибще грам мисъл не се опитваш да вложиш във доводите си Атос, просто повтаряш това което са успяли да измислят "грабителите комунисти" едно време а те са го измислили за да оправдаят собствените си грабителски методи. От тези методи обаче се оскотява и, видно е какво се случи у нас а и навсякъде където се ползват подобни похвати. Сега относно:
Цитат
Хахаха, развесели ме...от този изказ, по-голям расизъм - здраве му кажи..."предназначение" - хахаха ;D
И кой го определи това предназначение - великият бял сахиб? 
Отново не влагаш мисъл в това изказване. "Великият бял сахиб" на него също МУ Е ОПРЕДЕЛЕНО предназначение. Са сигурно ще попиташ кой... Ами трябва доста интензивно да помислиш за да се сетиш кой може да е. За да се сетиш с по малко напрягане на мозъка трябва да си направиш една екскурзия малки по на югоизток от Гърция. Там е отговора при това очевадно грамаден.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #189 -: Януари 02, 2021, 09:12:40 am »
Любовта към познанието, културата и творчеството са отвъд сексуални изживявания, чувства и дарби. Затова и не са по силите и способностите на някой племена и големите маси от хора. Те нямат нищо общо с разни гейщини, изроди и мародери. Малцина са тия дето ги имат а още по малко са тези които ги ценят и разбират истински.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 735
  • Невежеството ражда химери...
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #190 -: Януари 02, 2021, 10:51:05 am »
epwpixieq-1, приеми факта, че не знаеш кой е изобретил индустриалната парна машина (човечеството е правило опити да упитоми парата от незапомнени времена).
Какво четем в Wikipedia (нейното по-неполиткоректно издание):

„Значительные усовершенствования в вакуумной паровой машине были сделаны Джеймсом Уаттом в 1769 году. Дальнейшее значительное усовершенствование парового двигателя (применение на рабочем ходу пара высокого давления вместо вакуума) было сделано американцем Оливером Эвансом в 1786 году и англичанином Ричардом Тревитиком в 1800 году.

В России первая действующая паровая машина была построена в 1766 году по проекту Ивана Ползунова, предложенному им в 1763 году. Машина Ползунова имела два цилиндра с поршнями, работала непрерывно, и все действия в ней проходили автоматически. Но увидеть своё изобретение в работе И. И. Ползунову не пришлось: он умер 27 мая 1766 года, а его машина пущена в эксплуатацию на Барнаульском заводе только летом...“

Какво обаче казва руски документален филм по въпроса? Въпросният Иван Полузанов прави първата индустриална машина. Без техническо образование майстор (т.н. умелец).
И понеже това става новина в цяла индустриална Европа, Джеймс Уат и компания идват да видят за какво иде реч. И му казват нещо от рода: т’ва не много съвършенно, не го раздувай много-много.

Отиват в Англия, слагат един центробежен механизъм и хоп – патентоваме парна машинаa! После руснаците като поискали да си строят железница – не можееее, патентче, ще внасяте от Англия локомотиви!

Въпросният документален филм знам къде да го търся, но ще ми трябва ½ ден да го намеря... Youtube: Нефакт (към 150 серии). Ако някой русофоб ще си направи публично харакири, да го потроша това време.

Някой може ли да си представи каква би била Англия навремето като индустриална държава без парната машина? Не? Никак няма да ви стигне фантазията за тази представа! И кой е виновен? Иван!

Ай с‘я още един Иван! Само че в САЩ. Иван Атанасов. Наш‘ту Джони. Понеже майка му мелез, бащата чист българин, Джон Атанасов, бащата на компютъра се е имал за българин. Дори, когато президента на САЩ го награждава, споменава, че Джон се гордее, че е българин.

Когато СССР прави атомната бомба да догони САЩ, в съветският бюджет има 2 пера с надпис: по потребностям (т.е. колкото се иска, толкова пари ще се намерят).
1.   Разработката на атомната бомба.
2.   Разработката на изчислителна техника – атомната бомба е искала много сметки.

Та на‘шту Джони (казахме Иван) Атанасов прави първият компютър. И понеже военните на САЩ дават много пари:
“…Създаването на ENIAC е финансирано от американската армия. Договорът за изработването на ENIAC е подписан на 5 юни 1943 г…”

Изобретателите на ENIAC се навъртат покрай бай Иван, разбират принципите на компютъра и правят с парите на военните „пърият“ компютър. Първият, до съдебният процес, който слага нещата на мястото им.

Можете ли да си представите САЩ без атомна бомба и компютри? Не? Никак няма да ви стигне фантазията за тази представа! И кой е виновен? Иван!

Значи този код за изпълнение...
ПРАВИЛНИК НА ШЕФА

1. Шефът има право.
2. Шефът винаги има право.
3. В малко вероятния случай, когато някой подчинен има право, автоматично влизат в сила чл.1 и чл.2.
4. Шефът не спи, той почива.
5. Шефът не пие, той дегустира.
6. Шефът не закъснява, той е възпрепятстван.
7. Шефът не напуска работното си място, той просто е необходим другаде.
8. Шефът никога не чете вестник в кабинета си, той се информира.
9. Шефът не фамилиарничи със секретарката, той я образова.
10. Който влиза със собствени идеи при шефа, излиза с идеи на шефа.
11. Шефа мисли за всички.
12. Колкото повече човек мисли като шефа, толкова повече напредва в службата.
13. Шефа никога не допуска грешки, той оставя тази възможност за другите.
14. Колко повече критикувате шефа, толкова по-малка става заплатата ви.

...може да се пренапише така:

0. Англосаксонците (шефът) не присвояват, те правят собствени открития на база на чуто от туземци.
1. Англосаксонското право е екс-териториално (важи за целият свят).
2. Да се съдиш с тях в англосаксонските съдилища с тях е все едно да къпеш умрял.
3. В малко вероятния случай, когато някой туземец има право, автоматично влизат в сила чл.1 и чл.2.
4. Шефът не бомбардира, той носи демокрация!
5. Шефът няма политически офицери, той има журналисти и НПО-та.
6. Шефът не иска от колониите войници, те сами са солидарни с мисиите му.
7. Ако на туземците още не им е светнало за солидарността, то следва Майдан, правен от тия, от т.5.
8. Шефът никога не чете трафика на туземците, просто той е измислил компютъра и как да го върже за да стане интернет.
9. Шефът не затъпява туземците, той ги забавлява с Холивуд.
10. Който влиза със собствени идеи при патентното бюро на шефа, излиза с патенти на шефа.
11. Шефа мисли за всички, т.е. как да се храни от всички.
12. Колкото повече туземеца мисли като шефа, толкова повече напредва в службата.
13. Шефа никога не допуска грешки, той оставя тази възможност за другите.
14. Колко повече критикувате шефа, толкова повече демокрация влиза в страната ви.
15. Шефът никога не плюе туземците, те сами викат – дъждец вали...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #191 -: Януари 02, 2021, 11:21:40 am »
Радико, май си пропуснал цяла страница?


"Ограбваният губи мотивация да се развива защото знае, че каквото и да направи ще му го вземат."
И какво прави? Самоубива се или търси начин да оцелее? Точно това е - ограбеният няма как да се развива, много правилно!

"Ограбващият той пък въобще губи мотивация да измисли нещо ново защото мисли само от къде да заграби лесно това което му липсва."
Сериозно? Значи всичките кражби на мозъци и технологии  са яка конспирация и не съществуват?
И ограбващите не са се стремили да усъвършенстват военна техника или друго?
Извинявай, но това са разсъждения на ниво начално училище!
Само да те открехна за нещо - Изнасяните ресурси не са банани (както наивно си мислиш), а злато, петрол, ценна дървесина, памук, коприна, кафе, каучук и всякакви природни богатства, за които можеш да се сетиш! Строени са мини на място, плантации и добиващи съоръжения, в които се е ползвал робски труд от местните!
Защо да влачат роби към своите страни (освен за лична прислуга), след като може всички безчинства да се вършат на местна територия?
Към господарите пътуват готовите продукти или рафинирани суровини! Естествено, че колониалните държави ги разпространяват чрез "търговия" в цяла Европа - те са "вносители" и те определят цените, с което пак малко или много поставят в зависимост останалите европейски (неколониални)държави...
Ето - ЕДМ ти показа част от историята - Леополд е построил железници и инфраструктура в Конго само и само да си улесни грабежите!
Значи, доколкото разбирам тезата ти е следната:

Развитите страни просто са с по-кадърно население, по-умни, по-способни и по-дисциплинирани!
Причината, да са много по-напред от нас не е многогодишното експлоатиране на страни от третия свят, а просто - защото са по-стойностни екземпляри...от нас!
В България, Румъния, Монголия, Виетнам, Чили (списъкът е дълъг), просто хората са смотани и тъпи?


Егати и тезата!!!

Странно само - защо когато някой българин емигрира в чужбина (не циганин и не гастарбайтер), почти винаги успява да се "устрои", да си организира успешен бизнес или да извоюва стабилен авторитет (ако е учен) ?

Опитваш се пак да вкараш в доводите си политическата система и строй?
"грабителите комунисти" ? Че това не са ли същите тези хора, които управляват (или драпат да управляват) вече 20 години? Да, имат приемственост - обучават си нови търтеи-сменници! Това е група от хора, за които политиканството е начин за постигане на личен просперитет и за тях, ама изобщо, не е важно "под кое знаме" са, важното е да са "в медеца"!
Направо ме изумяваш с наивитет понякога!
Повече с теб няма да споря на тази тема - вярвай си в каквото искаш!


« Последна редакция: Януари 02, 2021, 11:48:56 am от Аtos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 526
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #192 -: Януари 02, 2021, 11:48:39 am »
Атос, проблема не е само да се открадне. По-големия проблем е откраднатото да се използва.
Парната машина (ако приемем че Витан е прав) - защо като руснак я е изобретил, не са построили нормални железопътни линии и не са направили локомотиви? Ами щото някой друг се е сетил да сложи парната машина на колела...
Кражбата на мозъци - защо държавите не създават условия мозъците да си стоят у тях, ами те отиват в друга държава? Ами щото другата държава им дава по-изгодни условия да си ползват мозъците.
Специално за Джон Атанасов... смешно е да се говори че е българин. Да, има български корени, но е роден в Хамилтън, САЩ и ... едва ли му е идвало в главата да се върне в България за да разработва компютъра на "родна земя". Точно за него малко почваме да приличаме на македонците ...

Златото... защо като от 100 години знем че имаме такива златни залежи не станахме една втора Швейцария? Защо с такива залежи България 2 пъти фалира по комунистическо време и още 1-2 пъти в посткомунистическо? Ами щото златото не се рине с лопата и да се продава - трябва технология, която да го добива така, че да е икономически изгодно.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #193 -: Януари 02, 2021, 11:49:11 am »
Бахти безполезната тема ......
Дърляте се за глупости .......
Толко ли не останаха градивни теми де да си влагате енергията?!
Въпросният раздел е тотално излишен и абсолютно антинаучен. (според мен)
Мрънкате че ш ви откраднат творенията които нямате, мрънкате че света е несправедлив.....
Ами потърсете проблема в себеси бре мрънкала - според мен това е прехвърляне на вина (типично по Български).
И да западняците са напред защото са грабили, експлоатирали и изтребвали - естествен отбор господа - важи в всяка система.
Атос изтри няколко мой теми като безполезни макър че носеха чисто научно информативен характер, а това сега какво е?!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #194 -: Януари 02, 2021, 11:52:53 am »

Кражбата на мозъци - защо държавите не създават условия мозъците да си стоят у тях, ами те отиват в друга държава? Ами щото другата държава им дава по-изгодни условия да си ползват мозъците.

Да, де, Юлиане, а каква е причината да има там по-изгодни условия? Не е ли по-високият стандарт, по-добрата материална база и в крайна сметка...по-богатата държава?

Тези държави, които на времето са "дръпнали напред" - те диктуват вече правилата, затова сме на този хал, не че българинът е мързелив или некадърен!
И е супер неадекватно твърдение, че не можем, видиш ли, сами да си обработваме златните находища...или да наемем чужди специалисти да работят за нас, техника да наемем (даже не и да купим), като сме чак толкова некадърни? Все пък би излязло по-евтино от 99% от стойността на златото заплащането, не мислиш ли?

В Аляска и досега се добива злато и то не от богати находища, правят го "семейни" фирми с техника, която е достъпна за всеки...

Защо не си кажем истината, че златото се ограбва яко в последните 20 години особено? За предходните може и да е имало подобни афери, но сравнено със сега - просто е като трохи, поне си имахме злато в БНБ и левът беше обезпечен.


Монтанар, припомни ми кои бяха тези толкова полезни теми?
« Последна редакция: Януари 02, 2021, 12:13:44 pm от Аtos »