Автор Тема: Светлото евроатлантическо бъдеще...  (Прочетена 93373 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #165 -: Януари 01, 2021, 09:01:56 pm »
Нарочно пускам отделен пост..
Кога започва епохата на ренесанса в Европа? С какво съвпада?
Ще ти кажа - със завоюването на колонии!!! И изобщо пет пари не се е давало за наука тогава - развиват се предимно музика и изобразително изкуство, мода, архитектура, после начало на индустрията и т.н....чак след това, на базата на тези вече неща, започват пробивите в науката и то главно поради потребностите на индустрията...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #166 -: Януари 01, 2021, 09:13:58 pm »
Нарочно пускам отделен пост..
Кога започва епохата на ренесанса в Европа? С какво съвпада?
Ще ти кажа - със завоюването на колонии!!! И изобщо пет пари не се е давало за наука тогава - развиват се предимно музика и изобразително изкуство, мода, архитектура, после начало на индустрията и т.н....чак след това, на базата на тези вече неща, започват пробивите в науката и то главно поради потребностите на индустрията...
Пак стигаш до някакви оксиморони по скоро до парадокса за това кое е първо кокошката или яйцето. За да се прави каквато и да е  индустрия трябва науката да каже как стават нещата.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #167 -: Януари 01, 2021, 09:24:35 pm »
Пак стигаш до някакви оксиморони по скоро до парадокса за това кое е първо кокошката или яйцето. За да се прави каквато и да е  индустрия трябва науката да каже как стават нещата.

Сериозно? Смяташ, че по-голямата част от техническите постижения не са обслужвали зараждащата се индустрия?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #168 -: Януари 01, 2021, 09:53:22 pm »
Сериозно? Смяташ, че по-голямата част от техническите постижения не са обслужвали зараждащата се индустрия?
Не съм казал такова нещо казвам, че НАУЧНИТЕ ОТКРИТИЯ от онова време правят възможно мапалото на индустриализацията и по тази причина я наричат и още "Научно-техническа"
И дали си забелязал, че стартът е във страна която не е колониална или може би е имала натрупани  блага още от римската империя?
Впрочем замислял ли си се върху този израз "натрупване на блага"
Кои са благата които могат да бъдат натрупани и за колко време. От колониите са идвали Банани, кафе, коноп. За колко можеш да ги натрупаш и запазиш? 

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #169 -: Януари 01, 2021, 10:00:21 pm »
Радико, в момента пишеш само и само колкото да напишеш нещо - и двамата го знаем...
Не напразно първите техници са били занаятчиите! Занаятчиите се усъвършенстват в райони, където климатът е бил по-суров и се е развивало земеделието (сечива и хитри подобрения), производство на по-голяма гама дрехи, обувки, нужда от по-сериозен лов и съответно - оръжия.
Защо ме караш да ти изнасям лекция за 3-ти клас сега...?
Колкото по-северен е бил един народ в миналото, толкова по-завоевателен е бил...това в контекста например - защо Европа е дръпнала напред...

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #170 -: Януари 01, 2021, 10:05:29 pm »
Атос а ти задавал ли си си въпроса защо негрите не са колонизирали Англия и Европа а е станало обратното. Дали не е някаква случайност.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #171 -: Януари 01, 2021, 10:08:28 pm »
Атос а ти задавал ли си си въпроса защо негрите не са колонизирали Англия и Европа а е станало обратното. Дали не е някаква случайност.
Ами...без да искам съм ти отговорил преди да си зададеш въпроса...

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #172 -: Януари 01, 2021, 10:14:19 pm »
Това си го дописал сега, беше написал само първото изречение, но основния извод е че трудностите пред човека са основния стимул за неговото интелектуално развитие.

По напред се е развил тоя дето живота му е бил по труден. Ония са имали банани и храна на корем та не е било нужно и да се затрудняват да мислят за каквото и да било.
« Последна редакция: Януари 01, 2021, 10:26:01 pm от Аtos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #173 -: Януари 01, 2021, 10:18:29 pm »
Разбира се, че е така! Но това не променя факта?
Който е имал по-добро оръжие и по-големи завоевателни амбиции (мотивация го наречи), той се е развил и по-напред!
Това е от зората на цивилизацията ни!
В Африка например е пълно с животни и растения, прехраната на бушмените и досега не е проблем. Една препаска за дрехи, едно копие и толкоз...

Тъжното е, че тези "първобитни диваци" са много повече хора от някои индивиди, които се смятат за "венецът на цивилизацията"...та те нямат дума за собственост, дори...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #174 -: Януари 01, 2021, 10:26:00 pm »
Радико, в момента пишеш само и само колкото да напишеш нещо - и двамата го знаем...
Не напразно първите техници са били занаятчиите! Занаятчиите се усъвършенстват в райони, където климатът е бил по-суров и се е развивало земеделието (сечива и хитри подобрения), производство на по-голяма гама дрехи, обувки, нужда от по-сериозен лов и съответно - оръжия.
Защо ме караш да ти изнасям лекция за 3-ти клас сега...?
Колкото по-северен е бил един народ в миналото, толкова по-завоевателен е бил...това в контекста например - защо Европа е дръпнала напред...
Първо не пиша от немай къде а защото съм убеден в тезата си върху която съм разсъждавал а не да повтарям заучени положения без да съм ги поставил под съмнение.
Значи началото на всичко се нарича ренесанс и думата е италианска, защото началото е там в Италия. Сигурно защото Италианците са били търговци а не завоеватели. Това обаче е друг въпрос. Цялата дъндания е за да те убедя, че Пикси е прав. Нещата идват от умовете а не от благата. Единственото благо което можеш да натрупаш и съхраниш за много време е познанието и то предопределя възхода а не това колко банана си ограбил от Конго защото бананите може и да се развалят докато пристигнеш.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #175 -: Януари 01, 2021, 10:32:11 pm »
Може, но слоновата кост, махагонът, кожите, златото и диамантите - едва ли...и петролът също, на по-късен етап.
Р о б и т е - също (какво съвпадение само)...
"Нещата идват от умовете а не от благата." Тези умове трябва да са освободени  подсигурени, за да творят.
Значи - или признаваш, че си расист и смяташ другите раси освен европейската за непълноценни, или признаваш, че всеки възход на дадена цивилизация в човешката история се базира на кръвопролития и завоевания!
Кое от двете?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #176 -: Януари 01, 2021, 10:42:58 pm »
Нито едното от двете. По скоро бих казал, че съм расист, но израза, че другите раси са непълноценни е много погрешен. Мисля, че правилното е да се каже, че имат различно предназначение. Което от своя страна означава, че отричам Дарвиновия еволюционен модел.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #177 -: Януари 01, 2021, 10:51:08 pm »
Атос всеки народ си има национални черти от които зависи твърде много материалния му и духовен напредък. Едни са по емоционални други малко по разумни, при едните и при другите по различни периоди от историята са се раждали големи умове, ама има и такива места дето никога не са се раждали такива хора. Това не е расизъм това е факт.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #178 -: Януари 01, 2021, 10:57:32 pm »
По скоро бих казал, че съм расист, но израза, че другите раси са непълноценни е много погрешен. Мисля, че правилното е да се каже, че имат различно предназначение.
Хахаха, развесели ме...от този изказ, по-голям расизъм - здраве му кажи..."предназначение" - хахаха ;D
И кой го определи това предназначение - великият бял сахиб?
То не е и нужно да си расист, за да отричаш Дарвин, и аз не му хващам вяра на дядката...

Истината е - колкото по-кръвожаден или алчен е бил един народ в миналото, толкова по-рано е "дръпнал" по-напред във всичко останало (моралът не го засягаме сега).
То е като в един кошер - има работници, има елит, има и войни-убийци.
За да живее добре елита, войниците трябва да мачкат и грабят и по-добре чужди на колонията, отколкото своите, разбира се...
Да вземем за пример любимият ти Китай?
Китайците са познавали барута още преди 3 000 години. Познавали са ракетния принцип също - фойерверки е имало още през династиите Цин, Мин, Лин и каквито се сетиш.
Защо не са изобретили огнестрелното оръжие?
Или "междукрепостните балистични" ракети? Да не би да са глупави? Просто защото не са били толкова жестоки и алчни за завоевания. Воювали са предимно вътрешно.
Но какво става, когато барутът става достояние на Европа? Гледай сега к'во става - оръдия, пистолети, пушки, автомати, к'вото се сетиш, че и повече...

Вземи една древна Гърция - люлка на първите науки? Водили са много войни, но е било "иди си-ела си" - отиват, грабят, слагат свой наместник да управлява и дотам, да, данъци, но не и геноцид!
Да ти вадя ли статистика колко милиона негри са избити в Африка при първите европейски набези ей така, за удоволствие, като ловни трофеи?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 716
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Светлото евроатлантическо бъдеще...
« Отговор #179 -: Януари 01, 2021, 11:29:04 pm »
Белгийският крал Леополд 2 се смята за най-големия звяр раждан някога на земята. Понеже другите държави Англия, Холандия, Испания и т.н. имали колонии и влачели богатства, и роби, и това дори се считало за мода, също като борческите години у нас, то и той решил да направи себе си богат и Белгия и отива в Конго. Започнал е най-дивата колонизация в човешката история. За да няма съпротива от младите мъже то той им отрязвал по една ръка, така те можели да работят, като негови роби - вещи, но не можели да носят оръжие. Тези пък които ставали за оръжие ползвал за надзиратели над собствения си народ. Пример с днес това е у нас - колониалното правителство и народа. Премиера каза: големите началници! Големия началник за един премиер следва да е народа, който го е избрал, а не посланиците на колониалните господари.

Ето така е забогатял западът и е натрупал първоначалния капитал. Затова е изпреварил останалия свят. Ще дам пример в наше време: отидете на Боровец и вижте какви имения имат мафиотите. Те не са по-умни от вас, но са се развили материално и технологично много повече. Мога и други примери да дам, но мисля това е достатъчно умен човек да разбере. Говедото нищо няма да разбере.

Леополд 2 е избил над 10 мил., тогава половината население на Конго. Звяр, звяр. А днес по ирония на съдбата в Белгия ни учат на човешки права и демокрация.

https://www.dw.com/bg/%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D0%B5%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B4-%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8/a-16750260

Нечовешки жестокости

Леополд събира войска от наемнници, отваря търговски представителства, строи пътища, железница и градове. Всичко това се прави с една-единствена цел - да заграби и изнесе от Конго колкото може повече богатства. Първоначално белгийският крал се интересува най-вече от слоновата кост. Но след като през 1888 година Джон Бойд Дънлоп изобретява пневматичната гума, изведнъж се увеличава търсенето на каучук. Войските на краля, прословутите Force Publique, състоящи се от наемници, започват да нападат села и да заробват местното население - докато жените биват брутално изнасилвани, мъжете събират каучук в горите. Който не предаде достатъчно каучук, бива жестоко изтезаван или направо екзекутиран.


В един момент на Леополд му хрумва идеята да забрани на Force Publique да убива животни. Наемниците вече трябва да доказват, че всеки куршум е бил изстрелян срещу човек. За да е сигурно, че действително са убили съответния брой хора, войниците трябва да представят отрязаната ръка на мъртвеца.