Автор Тема: Анодно отопление  (Прочетена 327258 пъти)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Анодно отопление
« Отговор #180 -: Октомври 03, 2011, 07:05:15 pm »
zmk, би ли дал някаква информация какво представляват тези отоплители и на какъв принцип работят (на сайта нищо не е дадено, освен асортимент с мощности). Предварително благодаря!

zkm

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #181 -: Октомври 03, 2011, 10:55:25 pm »
Трудно ще ми е да обясня принципа, но с простички думи загряваш директно водата. Идеята е, че няма няколко кратно преобразуване/предаване на  енергия и от там по-голямата ефективност.
Ако някога си правил бързоварче с две лъжички или две бръснарски ножчета(в казармата беше "хит") принципа е същия. Тече ток между два електрода, който кара водата да загрее.

puschi

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #182 -: Октомври 04, 2011, 08:07:02 am »
Цитат
Ако някога си правил бързоварче с две лъжички или две бръснарски ножчета(в казармата беше "хит") принципа е същия. Тече ток между два електрода, който кара водата да загрее.
Това че сме го правили е вярно, с тази разлика, че никой не е поглеждал електромерът :o.

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #183 -: Октомври 05, 2011, 05:20:19 am »
Здравейте! Радвам се да споделя моят опит в тази насока. Поддържам няколко 1300 литрови бойлера, но имам проблем с много варовитата вода, която ползваме. Боилерите са на Св. Шишков с по две серпентини и ел. нагреватели, но от варовика нагревателите се скапват за около 6 месеца и ми писна да ги сменявам. Тогава откачих серпентината от нафтовия котел и Направих електрически еквивалент с 3 нагреватели по 3 kw. Експеримента се оказа сполучлив и грее водата чудесно, но нагреватрлите на пазара не издържат много и без варовик. В момента два от бойлерите са на анодно подгряване на същия принцип - през серпентината и резултата е поразителен. Не съм закачвал електромер за засичане на разликата, но вие сами я преценете . При трите обикновенни нагревателя имам 3 по 16 ампера, като два от тях са постиянно включени, а единия се изключва периогично, докато анодните работят на 25- 28 ампера и около 60- 70% от времето. Що се отнася до "Галан" доста са им скъпички продуктите и те, както споменава MZK играят с гъстотата на електролита за промяна на мощноста, защото уредите им не са проектирани за различни нужди. Според мен за да има много добри резултати е необходимо за всеки отделен проект да се прецезират различни уреди. Мощноста се променя както с диаметъра на външния и вътрешния електроди, така и с дължината им без да се ползва никакъв електролит- само чешмяна вода. За парно отопление могат да се ползват и стоманени материали за понижаване на разходите, разбира се добре е да са неръждаеми.

TINI

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #184 -: Октомври 05, 2011, 12:42:31 pm »
Здравейте.
Като цяло ДАО е по ефективен от конвенционалните нагреватели. Това се поражда от факта, че ДАО е реактивен товар от капацитивен характер. Още преди много време се опитах да измеря с Омметър специфичното му съпротивление и не успях . Понеже нямам Импедансметър, измерих капацитета на ДАО, който в моя случай се оказа около 3,2 микроФарада. От тук на татък оставям изводите за вас, като напомням че капацитивния товар връща енергия в мрежата. Особенно ефективен става когато, примерно, пералнята Ви работи на центрофуга.
  А сега няколко съвета.
Ефективноста на ДАО се повишава,  ако замените шпилката, с медна тръба Ф15 и в нея  поставите кварцов нагревател /в моя случай 400 Ватов /, по схемата на последователна RC верига, където R е кв. нагревател, а C - анодния отоплител. По този начин можете да ограничавате тока, до нужните Ви стоиности, независимо от твърдоста на водата. От друга страна при връщането на енергия от С към мрежата,  R се явява товар на С. Ако електромера Ви не отчита капацитивна енергия, то КПД на ДАОУ е по голямо от 1.
Така по описаната по-горе схема, лесно ще можете да си направите индивидуален нагревател за радиатор, проточен бойлер, ел. котле и др.
 За по новите Колеги, съвета ми е, да изчетат внимателно постовете Ми до сега.
 Успех.
 П.П. Шах. Който има готов АО, може преди него да включи най обикновенна духалка, последователно.
 Трябва да се внимава, защото оборотите на вентилатора падат, конвекцията намалява, термозащитата на духалката ако не сработи, може да отидете на улицата. Затова вентилатора на духалката, може би
трябва да се включи паралелно на RC- веригата. Не знам! Но има възможност, вентилатора на духалката да изпадне в резонанс, да изгори, и пак да отидете на улицата.
 Това което дойде  от духалката си го плащатате, но от радиатора,  30-70% си е Бонус. Всичко зависи от Феномена ВОДА.
« Последна редакция: Октомври 10, 2011, 10:49:46 pm от TINI »

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #185 -: Октомври 09, 2011, 05:32:45 am »
Здравейте!
Предстои ми преструктуриране на отоплителна инсталация на административна сграда с Р.З.П. около 2000 кв. м. Мисля да заложа на ДАО! Ще се радвам да получа някакви идеи и съвети.

emilvtc

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #186 -: Октомври 09, 2011, 09:57:15 am »
Относно енергийната "ефективност" на АО:
Без да съм правил опити и измервания мисля че ефективността няма как да е по-голяма, щото товара бил реактивен с капацитивен характер ?!? (вижте много от предишните постове)
Чисто реактивния идеален товар "връща" в мрежата точно толкова енергия, колкото и консумира. В случая при капацитивния товар това няма как да се случи, защото ВИНАГИ част от ел. енергията се губи необратимо при поляризацията и де-поляризацията (ориентацията на молекулите на диелектрика по посока на ел. полето)на диелектрика. Този параметър го има всеки един кондензатор и се казва "тангенс делта" (вижте какви параметри има един кондензатор).

Та ако един реактивен "нагревателен" консуматор "дръпне" от мрежата повече енергия отколкото върне, то разликата обикновено се превръща в топлина (активна енергия) и точно тя се отчита от битовите електромери и при АО точно тя (разликата) топли водата.
В случая на АО имаме ток на проводимост, който директно загрява водата и който е в десетки, стотици та даже и хиляди ПЪТИ по-голям от "капацитивния" ток.

Що не вземете да си припомните от ТОЕ-то (Теоретични Основи на Електротехниката) някои основни неща - преди да пишете постовете си? Така лесно ще заблудите голяма част от незапознатата с материята аудитория (освен ако не е това целта ви де ...)

Лично аз в АО единствения "бонус" който виждам е че всеки лесно може да си го направи сам.

Много спорни ми се струват и твърденията, че АО е по-ефективно от това с реотани ?!?  Вярно, че при реотаните нямаме директно загряване на топло-носителя (водата), но в крайна сметка колкото активна ел.енергия вкараме в радиатора - точно толкова топлинна ще получим от него - при това без значение директно или чрез топлообмен загряваме водата ... ЗЗЕ в случая си важи на 100% (според мен де  :) )

puschi

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #187 -: Октомври 09, 2011, 10:51:27 am »
emilvtc, приятелю, ТИ си "убиец на мечти". Как можеш директно да кажеш, че няма никаква далавера. После къде човек да се разтоварва със забавно четиво.
Относно нагревателите / електрокотлите / Галан: пълна измишльотина. Мощността на съответния котел / кубатура е дават за добре санирана сграда / жилище /.

Преди време / 4-5 години / рекламираха "руски електрокотли по секретна разработка, използвани в атомните подводници" ;D ;D ;D / в нета предполагам че още стои информация /. При въпросните котли, топлоносителя беше електролит. Разходната норма я заваха под 1kW. " Да ама не", както казваше Петко Бучаров.

TINI

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #188 -: Октомври 09, 2011, 12:29:29 pm »
Здравейте.
Приятелю emilvtc, що не вземеш да пробваш. Трябват ти за АО, две лъжици, изолирбанд, малко кабел и щепсел. А за измерванията като начало, Амперметър, термометър, хронометър, калкулатор, съд с някаква вместимост и вода от различни източници. Напълно е възможно да ти се усмихне Късметът. Но ако не ти се занимава, тогава карай нататък. Като си казал А, кажи и Б.......Я. Въоръжи се с ТОЕ-1и2 част и както се разправи с Анодно отпление, така се разправи и с другите Теми от Форума, ако ти стиска.
   С най добри пожелания, към Твойте ползотворни Начинания.
 П.П. Относно необратимата загуба на енергия, от гледна точка на Електротехниката може и да е вярно, но от гледната точка на Физиката, е дълбоко НЕВЯРНО.
  Мисля че току що успяхме да формулираме Бъдещото развитие на Анодното отопление. 
« Последна редакция: Октомври 09, 2011, 05:51:15 pm от TINI »

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #189 -: Октомври 09, 2011, 09:07:19 pm »
Благодаря за безценните съвети!!! Малко история, когато предложили на Иван Вазов да предложи някои от произведенията си за тогавашната ЧИТАНКА той отвърнал, " че не са достойни за такава чест". Слава богу сега всеки може да пише свободно! Хубаво е преди да упражним това наше право, първо да по прочетем малко!!! Не ме интересува кой какво мисли, а кой какво знае и може. Ако съм обидил някой, моля зя извинение!   

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #190 -: Октомври 10, 2011, 12:11:52 am »
Моето лично мнение е, че преди да се инвестира в голям проект би трябвало да се измери ефективност.

В случая най-добре би било да се измери входна енергия, чрез цифров осцилоскоп и сумиране на всичките отчети за дадения период.
След това лесно може да се сметне реално КПД и КПД спрямо друг нагревател.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Анодно отопление
« Отговор #191 -: Октомври 10, 2011, 12:12:42 pm »
Ето че зимата пак дойде. А експериментите ми с АО останаха недовършени поради хилядите глупости около еже-битието. Първо ще споделя какви "ги свърших": Преди да разбера, че алуминият изобщо не е подходящ за АО и изпробвах точно него - имам няколко херметично затварящи се половинлитрови ал. "чаши" от пневмо-електронни превключватели - американски, и ги навързах 6 броя една за друга (чашите). Имат идеална 1/2 цолова резба. В първата чаша монтирах две пластини от неръждавейка, с която точно имитирам номера с лъжичките. Сипах няколкото милилитра вода (чешмяна) която да се изпарява и включих щепсела. След няколко минути от другия край започна да излиза парата - не бях затапил крайния съд.  Двете пластини от неръждавейка бяха двата електрода, изолирани електрически от съдовете. И шесте чаши се нагряха като за световно. И дотук добре, обаче... като изключих, изчаках да се охлади и отворих първия съд (където монтирах нагревателните пластини) видях, че алуминия току под пластините е започнал да се прояжда. Сега идва ред на въпросите ми, защото АО-то трябва да го направя и точка.
1. Защо алуминия се прояжда въпреки, че не участва електрически в схемата? Той е в ролята просто на обикновен съд.
2. От многото коментари тук, така и не ми стана ясно, какво е капацитивен и какво е реактивен товар,(защото не съм специалист), и има ли разлика в консумацията ако електродите са два (вътре в съда и изолирани електрически - и от стените на съда) - и ако електрода (нагревателния) е един, а другия е самия съд (стените му)?
3. Защо цялата тази система се нарича АНОДНО отопление, след като тя е на променлив ток и няма плюс и минус, а фаза и нула?
4. Приготвил съм един панелен (ламаринен, железен) радиатор - стандартен, 140х66см, 12литров (мерено с вода) - с 4 отвора в четирите му ъгъла. Според точните измервания по формула дадени в предни коментари трябва да му осигуря около 15 мл вода за изпаряване. Но нека се изкажат МОЛЯ специалистите тук какъв вариант на нагряване да избера? - с един или с два електрода от неръждавейка? - във външен съд от неръждавейка.
5. Защо е толкова важно електрода да е един? - защото ако са два някои от проблемите отпадат.

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #192 -: Октомври 10, 2011, 04:39:11 pm »
Здравей "Майсторе"!
На въпрос 1: по принцип съдовете от неръждавейка въртят номера в съприкосновение с ел. енергия- някаква си дейонизация или нещо подобно и аз не знам точно, но стария ми неръждаем бойлер изяждаше стоманения болт 10мм за изтакане за има- няма една година. Бая наводнения направи докато сменя болта с неръждаем, тогава започна да яде нагревателя и след втория сложен и прояден го смених с друг с две серпентини и се родих.
 За въпрос 4: Не мисля, че този радиатор ще можеш да го ползваш с малко вода за изпарение, защото този принцип се прилага на радиатори, на които АО се монтира директно в него. Аз ползвам един електрод защото работя с тесни тръби - ф 42 и трудно свместявам два електрода вътре и защо стената да мързелува след като съм инвестирал в нея.
На въпрос 5: Нищо не ти отпада. Връзваш твърдо нулата на корпуса ( без да я прекарваш през изключватели) и управляваш само фазата ( даже си на далавера с 1 електрод), и си свиркаш!!! Ако нещо бъркам, моля специалистите да ме поправят. Всички се учим от грешките си!!!   Поздрави на всички експериментатори.

v.donchev

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #193 -: Октомври 10, 2011, 07:57:39 pm »
Здравейте, въпрос към TINI може ли да постнеш схемно решение на (ръка) на твоята идея за RC веригата с кварцовият нагревател.

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #194 -: Ноември 16, 2011, 08:32:45 am »
Здравейте, най после преструктурирането за което писах по горе е факт. Заместих нафтов котел с мощност 150KW. с аноден - 50kw. и работи добре вече 10 дни. Котела се състои от 10 нагревателя с размери: Ф42мм. с дължина 50см. и електрод с Ф8мм. от неръждаема стомана- 304L и паралелно свързани. Приблизителен сравнителен разход: 13л. нафта на час- 32лв. срещу 50KW. на час- 10лв. Изпращам снимки.