Автор Тема: Анодно отопление  (Прочетена 327275 пъти)

TINI

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #195 -: Ноември 17, 2011, 08:39:37 pm »
Много добре си се справил. На една от снимките виждам радиатор, та се чудя дали ползваш някаква силова електроника. Ако не ползваш, хубаво е да помислиш за симисторно управление, с което да регулираш мощноста и токовете на насищане.
 П.П. Имай в предвид, че имаш разлагане на водата, което при тези токове не е за пренебрегване. Един от ефектите е бързото кородиране на желязните елементи от инсталацията, другия е че някъде в инсталацията може да дреме бомба. Съвета ми е да разделиш ДАО от инсталацията чрез топлообменник. А на ДАО да направиш обезвъздушаване изведено извън сградата.
« Последна редакция: Ноември 17, 2011, 10:10:04 pm от TINI »

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #196 -: Ноември 18, 2011, 03:13:19 am »
Благодаря за подкрепата и безценните съвети!  Относно силовата електроника- това ми е слаба страна и ще се радвам, ако някой удари едно рамо (естествено с-у заплащане). Що се отнася до разделянето, това ми беше първоначалния замисъл, но кратките срокове за изпълнение и свития бюджет доведоха нещата до тук. Вече сме в отоплителен сезон и нямам много време за реконструкции, но догодина ще пооправя нещата. 

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #197 -: Ноември 21, 2011, 11:55:13 am »
 На драго сърце ще отговоря на всички въпроси, които ви вълнуват. За сега мога да кажа, че се държи прилично, освен проблема с честото обезвъздушаване, който ще реша по твоето предложение за разделяне на котела от инсталацията чрез топлообменник (за което ти благодаря). Иначе малко трудно балансирах работата на десетте паралелно свързани "нагреватели", защото водата ги обикаля както си иска и в даден момент разликата в мощността беше драстична, но мисля, че с това се справих с корекция на дължината на електродите.  Остава висящ проблема с управлението, за който очаквам предложения. Желая на всички Колеги ползотворна седмица!!!

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Анодно отопление
« Отговор #198 -: Ноември 21, 2011, 03:47:47 pm »
Една идея за управление: Продават се т.н. електронни релета(твърдотелни?).В момента не са много скъпи - 5 - 10$. Правил съм такива и излизат без пари, но ти казваш,че не си "на ти" с електрониката. Те представляват семистор(триак), който се управлява от специален чип, които включва триака в "0", иначе при тези мощи, комшиите ще писнат. Управлението, обикновенно се осъществява чрез потенциално разделен контакт. Прави се брояч, който да комутира само по един нагревател във времето( иначе ще ти стопи кабелите), но това е само опция. Променяйки честотата на генератора на брояча, ще регулираш мощността на нагревателите - колкото по - дълго време е включен всеки един нагревател, по - голяма мощност. Получава се нещо като ШИМ, но с ниска честота.
Успех!

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Анодно отопление
« Отговор #199 -: Декември 20, 2011, 04:50:03 pm »
Колеги, анодният нагревател е по ефективен от другите нагреватели, защото е като индуктивното нагряване. Нагрява се самата течност. Проведох редица тестове и замервания и се оказа, че анодният нагревател е по ефективен с около 20-30%.
Другият най-важен фактор е безкрайният живот. Няма опция да се прегрее системата или да изгори ако няма течност. Капацитивният характер на нагревателя не внася в ел. мрежата големи падове, при включване и изключване.
Тази зима грея цялата си къща със аноден нагревател. Общата площ е 160кв. и 7 отоплителни точки. Анодният нагревател е с мощност 2-2,5кВт. като работи в цикли.  По показанията на електромера излиза около 6-8лв на ден консумацията на цялата къща. За сега взимам захранване от контакта. Скоро ще прекарам трифазно захранване директно от ел. таблото до котела и ще засеча директно котлето колко киловата ще глътне за 24 часа. Искам  да го направя трифазно, заради честотата и мощността.  Реално, излиза , че може да се топлим и с 1000вата,  ако живеем в апартамент или добре санирана къща.
Направил съм още един аноден котел на голяма къща,  в която живеят 3 семейства. Котела е с мощност 12-14кВт трифазно. Ефекта е поразителен за един месец излиза около 300-400лв. къща с три семейства.
Просто се родих, слагаш копчето на желаната температура и си ОК... Няма дърва, пепел, пушек и хамалогия.
Успех.

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #200 -: Декември 20, 2011, 06:13:52 pm »
  Поздравления колега "emm". Пусни  фото на котела за да ти намерим накои кусур. Не мога да ти хвана мисълта за "честотата" на трифазния ток, но ти ще ме светнеш. Що се отнася до ефективността мисля, че е с около 30-40% по добра от конвенционалните нагреватели, поне при моят случай сметките натам клонят.

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Анодно отопление
« Отговор #201 -: Декември 20, 2011, 11:11:55 pm »
Колеги ето го моето топло.
Според мен, това е най-екологичният начин за отопление. Ако сега трябваше да си правя парното на къщата, щеше да ми струва колкото един климатик а ще си отоплявам цялата къща.
Ако някой реши да си прави отопление на къщата или апартамента най- перфектното отопление.... е ниско температурно водно електрическо подово.
Успяхте ли да схванете работатаааааа. Работи се с 30-35 градуса, няма скъпи радиатори и скъпи тъпи тръби и топлото да идва само от единият край на стаята. Ходиш си бос във къщи децата си щъкат спокойно, а жена ви не се притеснява , че някой ще се разболее. :D
Ето така трябва да се правят , ефективни, екологични и евтини системи и за подържане и за изплащане.
Вие какво мислите по въпроса......... :o


Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #202 -: Декември 21, 2011, 04:16:09 am »
   Мисля, че си открил "топлата вода" и е време да изнесеш цялята гмеш извън хубавото помещение!!! Аз съм си дал 15 дни заслужена коледна ваканция и имам свбодно време, и възможност да ти помогна, ако искаш. Тъкмо ще коментираме управлението на моят котел. От снимката разбрах само, че имаш хубаво менгеме, но не схванах идеята на котела. 

achobubo

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #203 -: Декември 21, 2011, 07:24:06 pm »
Поздрави emm
Тя идеята е ясна откак се разбра работния режим на електродния котел, 45градуса. Нискотемратурно отопление. Като при термопомпите. Ем си е направил подово /предполагам/, а пък аз заложих на ламаринен радиатор тип 33. Другата възможност е конвектор но там се иска голям дебит. Не че е невъзможно като гледам как е наредил няколко малки котела.
emm само едно питане, колко ти е дълга шпилката и какъв диаметър? Те станаха две питания ама айде. Просто искам да оптимизирам моите.
Още веднъж поздрави за това което си направил и за това че постоянно си го чоплиш.  :)

move_heat

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #204 -: Декември 22, 2011, 04:58:53 pm »
Здравейте. Доста обширна тема е това Анодно отопление, захранвано с променлив ток.

Принципът е ясен: протича ток през водата и по известния закон на Джаул-Ленц, се отделя топлина.
Някои твърдят, без да са правили измервания, или дори без да са видели описани резултати от такива измервания, че този вид отопление бил по икономичен, отколкото с електросъпротивителен нагревател. Дали това е така - от гледна точка на теорията - не би трябвало.

Пламгаз правилно е забелязал, че някои метални части бързо се скапват и се налага да се подменят. Тази особеност се обяснява с така наречените окислително-редукционни процеси, които се учат в часовете по химия. Там има едно нещо наречено ред на електроотрицателност на елементите. Според първото търсене в интернет, (част от) този ред е:

Cs, Li, Ba, Na,Ca, Mg, Ag, Al, Fe, Zn, Si, Cu, Ni, P, H, I, S, C, Br, Cl, N, O, F

Най електроположителни са среброто и златото. Колкото по електроотрицателен е един метал, толкова по химически активен е той и освен това - в присъствието на елеткролит (или дори "чиста" вода) по-лесно корозира, т.е. изпълнява функцията на анод, при което в електролита се отделят йони.

Принципът на анодната защита се състои в това, че в бойлера се поставя метал или сплав с подходящ състав, който изпълнява функцията на анод. Това ще рече, че това парче метал "дава живота си", за да не се разлагат другите - по-важни метални части на бойлера.

При анодното отопление имаме постоянно движение на метални йони през електролита, в двете посоки, с честота 50 Hz.
За да се увеличи дълготрайността на такъв нагревател, бих препоръчал:
  • Всички части да са от един метал, вероятно - неръждаема стомана от една марка
  • Намерете от специализиран магазин анодна защита за бойлер и сложете някъде в системата
 

     

Неактивен Петър

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 170
Re: Анодно отопление
« Отговор #205 -: Декември 22, 2011, 07:06:56 pm »
За да няма такива писания и съмнения повече, препоръчвам да се прочете прикачения файл по-долу (на руски).


Принципът е ясен: протича ток през водата и по известния закон на Джаул-Ленц, се отделя топлина.
Някои твърдят, без да са правили измервания, или дори без да са видели описани резултати от такива измервания, че този вид отопление бил по икономичен, отколкото с електросъпротивителен нагревател. Дали това е така - от гледна точка на теорията - не би трябвало.
 

« Последна редакция: Декември 22, 2011, 07:13:52 pm от Петър »

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #206 -: Декември 23, 2011, 02:57:30 am »
   Здравей Петър!
 Графиката е вярна, но малко объркваща защото не отчита фактор време, който е много важен. Времето за което се загрява определено количество вода с АО е в пъти по-кратко отколкото с обикновен нагревател при еднаква мощност, което го прави по икономичен ( за справка- отг. 185). Съмненията за ефективността на АО се изказват от хора зависими от монопола, който няма интерес обикновенния човек да е ЕНЕРГОНЕЗВИСИМ!!! Техният интерес е ние просто да купуваме евтини и лъскави, но същевременно високоенергиини отоплителни уреди (тип- духалки и климатици) и да плащаме дебели сметки.
 Аз лично не съм съвсем съгласен с идеятаза подовото на колегата "emm", защото в-у твърдата подова настилка не трябва да има никакви килими и др. подобни. В противен случай децата, които щъкат по тях няма да са настинали, но ще лапат много прахоляк. Моятя отоплителна инсталация е от 16 ал. радиатори с отоплителна площ от 180 кв. м., с температура на топлоносителя от 45- 52гр. и плащам по около 200лв. ток през отоплителния сезон. Дали е икономично преценете сами.
  Всички закони се пишат от хора за да обслужват единствено и само техните интереси (включително ЗЗЕ и Библията, ако щете).

move_heat

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #207 -: Декември 23, 2011, 07:00:27 pm »
Щом хората са правили измервания, може и да са прави. В крайна сметка, важно е какво показва електромера, при едно и също показание на термометъра.
Извинявайте ама твърдението, че физическите закони имат нещо общо с интересите на някого, това е малко прибързано изказване.
Освен това, духалките и климатиците работят на доста различен принцип и не са еднакво "високоенергийни". 

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #208 -: Декември 23, 2011, 09:56:44 pm »
    Повечето от изобретенията са въпреки законите действащи за времето си. Поврчето от гениите, като Давинчи не са разбрани и до днес!!! Това нищо ло не ти говори? След 10 години ще си на друго мнение, повярвай ми.
   Между редовете пише повече!!!

suml

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #209 -: Януари 07, 2012, 05:38:27 pm »
Здравейте на всички, радвам се, че все повече хора се занимават с това начинание :)
Някъде назад в темата, мисля че емм беше пробвал, съм чел за същия вид отопление но с малко количество вода което буквално се изпарява, постигане на високи температури и налягания. Бихте ли споделили  какво е вашето мнение, пробвали ли сте? Искам на село да сложа такова нещо което да е затворено и да се контролира по налягане(мисля че е най безопасно), да бъде в съд с вода която да може да затопля до висока температура. Към този съд да си закача радиатори, бойлер и казана за ракия.
Благодаря Ви предварително :)