Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 834767 пъти)

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #165 -: Март 17, 2014, 02:13:25 pm »
Здравейте,
най-после ми остана време да се вляза в сайта, от една страна работата, от друга страна стационарната платформа. Проблемът се появи от по-големия диаметър на магнита, който служи за подложка. Започна да дърпа пружините, а те от своя страна изкривяваха бутащия магнит. Той трябва да е успореден на роторния, с една дума почти всичко го правих на ново. Платформата на която ще бъде монтиран бутащият магнит е от три нива.
1. Ниво - 150/150 мм в средата е монтиран улея, определящ посоката. Снимката ще я публикувам утре не е станала.
2. Ниво - 150/150 мм. в средата е монтиран магнита който служи за подложка.
На снимка 2 са показани как са събрани двете платформи. На третата ще бъде самият бутащ магнит, който ще бъде центриран и държан само от пружини.
Бъдете
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #166 -: Март 19, 2014, 11:38:19 am »
Здравейте,
извинете ме, но нещо фотото на GSM ми дава фира и вчера не можех да направя снимката, затова днес помествам чертежа. Трябва да се направи от стомана AISI 304. Вземете парче прът с Д=55мм.
ВНИМАНИЕ:
1. Размерът 16.5 зависи от дебелината на подпиращия магнит. При мен е 16.5мм. толкова беше дебел моят магнит. По късно го смених (вече обясних защо) и сега моя магнит влиза в пръстен за да го докарам на височина. Ако магнита е 13 мм. този размер трябва да бъде 13 мм., ако е 10 мм. той трябва да е 10 мм.
2. Размерът Д-31мм. трябва да бъде малко по-малко от вътрешният диаметър на подпиращия магнит. Да влиза хлабаво.
3. Дълбочината на улея трябва да бъде максимално дълбока, защото в един момент ще служи и за чашка на маслото за смазване. Мисля, че това е всичко, ако нещо не е ясно-питайте.
Бъдете
Иван
« Последна редакция: Март 19, 2014, 11:42:32 am от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #167 -: Март 20, 2014, 03:14:53 pm »
Здравейте,
страшно съм учуден. В началото когато все още не беше ясно за какво става дума имаше толкова въпроси, а сега мълчание. Темата се превърна в монолог, а точно сега би трябвало да спорим. Защо това правя така, а не онака. Но ваша работа.
Аз продължавам! Най- после можах да заснема 1-вото ниво с водещият улей. Не съм го захванал, защото улея и статичният магнит трябва да бъдат в една линия, за да се придвижва леко. Поместил съм и 3-тото ниво, ще заснемам  всеки етап при монтажа на статичния магнит. След това трите нива стават едно цяло.
Защо прибегнах до този вариант?
Нещата ги правя в домашни условия така да се каже в "гаражната" работилница - освен стругарските работи - защото предполагам, че и вие работите при такива условия. Това означава че точността не е гарантирана и ако нещо не е точно да се поправя само този елемент, а не всичко. Ами това е.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Март 20, 2014, 03:19:11 pm от Иван БГ »

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 497
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #168 -: Март 20, 2014, 06:09:19 pm »
Може да се спори само ако някой разбира какво ще се прави. Аз все още нямам идея какво трябва да се получи накрая.
Нищо лично, но материалите които публикуваш са точно като "произведенията" които срещам из нета. Примерно магнитния мотор на Йълдъз. Съвсем точни чертежи, снимки, спецификации в детайли до материала на последната пластинка и резбата на най-малката гайка и ... никакво обяснение как адежеба точно работи това нещо.
Или въртележката за хамстери с която се включих в темата. Дават снимки, дават видео, и спестяват основни принципи по които би трябвало да работи това.
Разбираш ли ... няма смисъл от детайлни чертежи с размери до десета от милиметъра на отворите за болтовете, при условие че човек трябва да гадае за принципите на които се очаква да проработи това нещо. Да не говорим че не е ясно и какво точно се очаква да прави след като бъде сглобено.

Velektra

  • Гост
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #169 -: Март 20, 2014, 06:47:39 pm »
И аз за съжаление не мога да разбера какво се прави. Затова нямам въпроси засега.
Ако може да се обясни сбито с няколко изречения каква е идеята. И да се почне отзад-напред. Какво ще е крайното изделие, какви основни части ще има и каква е идеята за реализация.

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #170 -: Март 20, 2014, 07:50:14 pm »
Мисля че тази турбина е правена поне веднъж, но сега се уточняват някои подробности и които с общи усилия да се преодолеят.Явно може би не е проработила но има хляб в нея и и трябва малко нещо което да я задвижи с помоща на колективния ум.Иначе от къде така подробно има всички размери по детайлите и се предоставят поетапно, и има време за размисъл.Дано се получи нещо накрая.Търпение за сега и дано най-после има успех.

Velektra

  • Гост
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #171 -: Март 20, 2014, 08:20:44 pm »
Имах предвид да се нарисува на ръка дори, как ще изглежда магнитната турбина. Да се даде основно обяснение от сорта:
"Смятам на ротора (или мембрана ли се нарича) да има 3,5,7 магнита, а на статора еди-колко си магнити. Ще се работи по метода на отблъскване. Очаквам проблеми в еди-коя си част, защото ... Да се има предвид, че е много важно разположението на еди-кой си магнит и да е на ... градуса спрямо следващия. И т.н.
Сега пак чета постовете и пише:  "1 ниво + водещ улей", "3 ниво без статорният магнит", "1ниво+2 ниво" ?
Аз долу-горе се досещам за какво става въпрос, но не е лошо да се уточни всичко в един пост сбито и цялостно.
Ако всичко това е уточнено само с колегите, които правят турбината на лични, тогава се извинявам, че се намесвам.
Помислих си, че Иван отправя апел към всички:

Здравейте,
страшно съм учуден. В началото когато все още не беше ясно за какво става дума имаше толкова въпроси, а сега мълчание. Темата се превърна в монолог, а точно сега би трябвало да спорим. Защо това правя така, а не онака. Но ваша работа.
« Последна редакция: Март 20, 2014, 08:46:17 pm от Velektra »

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #172 -: Март 20, 2014, 09:16:29 pm »
То като краен продукт никой не знае какво ще излезе.Самия автор не казва нищо,изработват се някакви детайли но за сега аз поне не си давам обяснение точно какво може да излезе от цялата работа.Аз не съм на ти с магнитите може би затова не схващам замисъла.Интересно ми е дали вече изработените детайли минават 50% или трябва да мине още половин година за да се види малко светлина в тунела.Тези които работят по проекта също мълчат,или са на ясно или са в неведение като мен.Но иначе изглежда много сериозно и с нетъпение очаквам финала независимо какъв е.Поздрави на всички които се занимават сериозно и дано се успее в начинанието.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #173 -: Март 21, 2014, 02:47:26 pm »
Здравейте,
juliang, на въпроса: "за принципите на които се очаква да проработи това нещо." са описани подробно в отговор #172 и #173 за повече информация ползвай "Наръчник на инженера".
Velektra, Целта на крайното изделие е: Да се създаде въртеливо движение, като се използва само свойствата на магнитите, ако може да се произведе и малко точец, кво му плащаш. Все пак това е опитен образец.
gvg, с този вид турбини съм се занимавал през 1998-2000 година. Правил съм статор 1 магнит-  ротор 1 магнит, статор 1- ротор 2. ст. 2 - рот. 2 (пускал съм и видео с този модел) Ст. 2 - рот. 3 (този модел правим сега) след това следва сериите ст. 2 - рот 5; 9 и 15. С това завърших работата си по тази тема. А що се отнася до кой етап съм стигнал в отговор #33 съм описал плана по който ще работя. Сега съм на 5  етап - последният.
По-долу съм публикувал 3 ниво със залепена залепваща хартия, която определя местата къде трябва да се хванат пружинките, който ще държат статорният магнит. Техният брой може да бъде увеличен или намален в зависимост от центровката. Мисля че съм сложил 4  бр повече, но ще се покаже при пробите.
Бъдете!
Иван


« Последна редакция: Март 21, 2014, 02:52:58 pm от Иван БГ »

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 497
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #174 -: Март 21, 2014, 05:47:49 pm »
Добре де, а това:

какво точно има общо с цялата история? Аз тук виждам 2 лагера в края на една ос. Няма ел. магнити, няма клатене, няма пружини. Само въртене.
Информацията която поднасяш е толкова объркана и разпокъсана, че просто е невъзможно да се проследи нишката на мисълта ти.
Последното което си представям е плоча която плува или се държи от пружинки над друга плоча. Клатенето на плочата на пружинките в кръг чрез прореза ще кара другата плоча да се върти. Магнитите поставени на двете плочи ще правят опит да помагат на клатенето на едната плоча и същевременно на въртенето на другата плоча.
Аз лично бих помислил за коляно-мотовилков механизъм, който да има лагери с които бих намалил значително триенето в тоя отвор, но не смея да се обадя щот нямам представа дали съм улучил принципа на действие.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #175 -: Март 21, 2014, 08:46:29 pm »
Здравей juliang,
Прочетете  какво съм написал преди това!"За да сме сигурни, че може да завъртим генератор, който трябва да произведе и ток, този модел трябва да се пресъздаде няколко пъти, но изместени със съответните градуси. Пускам един вариант където изместването е с 10 гр. така нареченият синхронен модел. Сумарното магнитно поле (СМП) създава въртеливо магнитно поле, то представлява и брутното КПД на двигателя.". Има и асинхронен вариант, но предпочитам да спра до тук. Защото въпросите ще ми дойдат в повече.
Бъдете
Иван
« Последна редакция: Март 22, 2014, 10:13:23 am от Иван БГ »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 338
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #176 -: Март 21, 2014, 09:28:08 pm »
Макар да имам претенциите да съм запознат с магнитните взаимодействия, до тука нищо не разбрах!
Темата се води като за малоумни! Като изпълнение на физзарядка - "повтаряйте след мен"! Къде е тръпката - правиш нещо без да влагаш сиво вещество и без да знаеш какво ще излезе накрая!
Като последна стъпка: посещение на църква и запалване на свещ! И ако случайно вземе та тръгне, започваме да обсъждаме какво точно се е объркало!
П.П. Майсторе можеш да изтриеш този пост след някой ден!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #177 -: Март 21, 2014, 09:33:44 pm »
Иван БГ ,
Интересна ми е темата ти. Чета я редовно. В този форум нищо същестено и интересно не остана, което да се случва. Ти остана като единствения човек, който прави нещо практическо и освен това споделя.
Искам да попитам ако това което правиш в момента си го правил около 2000 година. С какво се занимаваш в момента 2014. Покажи ни нещо от следващите ти установки. Поне толкова колко ти позволява защитата ти на авторските права.

Активен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 497
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #178 -: Март 21, 2014, 09:42:11 pm »
Чета го, чета го втори път и не разбирам. В конкретни случай не разбирам баш същината, ей това:
... но изместени със съответните градуси. Пускам един вариант където изместването е с 10 гр. така нареченият синхронен модел.
Кое точно се измества? Накъде се измества?

Velektra

  • Гост
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #179 -: Март 21, 2014, 10:05:10 pm »
Иван БГ ,
Интересна ми е темата ти. Чета я редовно. В този форум нищо същестено и интересно не остана, което да се случва. Ти остана като единствения човек, който прави нещо практическо и освен това споделя.

valex, моля те обясни ми 2-3 неща, които ти са интересни от темата.