Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 835455 пъти)

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #195 -: Март 29, 2014, 03:52:56 pm »
...
А що се отнася за стените които се получават по средата на големите магнити, между другото тях ги има и на малките, те се получават благодарение на форматирането. Това не е стената на Блох, но може да  се кръсти "стената на Иван", или по-добре "стената на Иван-глупака". Защото само един ГЛУПАК може да започне такава тема и то във форум изпълнен с такъв позитивизъм, такъв позитивизъм, че просто нямам думи.
...
Здравейте,
Искам да се извиня че провокирах такава реакция, не е било умишлено!
След преглеждане отново на постовете които сте изброил, разбрах, че всъщност проблема е "в моя телевизор"  за което се извинявам и обещавам да не Ви губя повече времето с безсмислени въпроси. Явно в еуфорията, че разбирам какво правите и виждам голямата картина, съм изпуснал някой детайли при четенето.
Извинете още веднъж!
Въпреки, че не разбирам как се появява "стената на Иван", ще се наложи да се доверя и да изчакам крайният резултат, който изглежда ще е скоро.
Пожелавам Ви успех, защото интуицията ми, ми подсказва, че знаете какво правите въпреки, че понякога имам проблем с причинно следствените връзки на действията Ви, но това със сигурност е от моето ниво!
Моите почитания.
 :-X


Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #196 -: Март 31, 2014, 12:14:45 pm »
Здравейте,
приемам извиненията, знам че не е нарочно. То се усеща, не само по думичките, но дори и по буквите можеш да познаеш от какво се води човек. Но както и да е...
Помествам залепените магнити на статора и снимка със стружки. Снимката със стружките е малко неясна, но фолиото отгоре се гънеше и не прилепваше добре върху магнитите. Остава да ги запълня с кит и започвам с настройките.
Бъдете!
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #197 -: Април 01, 2014, 03:21:44 pm »
Здравейте,
 мисля че вече ви доскучах, но да ви кажа честно и аз се уморих. Добре че вече му се вижда края. Дано да е положителен.
Публикувам мембраната-ротор в нейния завършен вид. Чертата отгоре определя оста на магнит Алфа, който е водещ при настройката. Във вторият фотос се вижда светло отразяващото фолио което е на две нива. Едното ниво е за позиция - А (виж отговор#173) второто за позиция -В, а разстоянието между тях де-факто е за третия такт т.е. за позицията на пружините-О. Дължината на фолиото всъщност определя колко градуса ще работи електромагнита. Това е.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Април 01, 2014, 03:26:31 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #198 -: Април 02, 2014, 01:25:15 pm »
Здравейте,
продължавам да ви досаждам. Помествам статора вече запълнен с кит. Остава само да му се залепи фолио и да се върне на платформата. От тук нататък започва най-пипкавата работа НАСТРОЙКАТА. От този етап зависи дали това чудо ще се завърти, или не.
1. Най важното е да се уцели отстоянието между трите магнита.
2. Като мярка трябва да ви бъдат пружините. Първо трябва да се реши колко пружини ще участват 10, 8, или 4. В работно положение трябва да бъдат хоризонтални на подложката. Нито да дърпат статора нагоре, нито надолу. Пружинките трябва да бъдат съвсем леко опънати. Сякаш статора виси във въздуха. Това определя на каква височина да е хваната външната страна на пружинките. Аз съм изработил в момента подложки с височина 5 мм. Настройката ще ми коригира височината. Статора трябва да се измества леко, съвсем леко. След определяне на дебелината двете магнитни възглавници, се режат втулки, които слагаме на шпилките, за да сме сигурни, че това е работното положение на опитния образец. Следва да се измери изместването на ротора в позиция А и В с електромагнита.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Април 02, 2014, 04:15:57 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #199 -: Април 03, 2014, 12:43:40 pm »
Здравейте,
помествам два оптични сензора с платките си, които ще използвам за да измеря с колко милиметра трябва да бъде изместването на буталото - статора. Бубините който ще използвам ги поместих по-рано. Стискайте палци, ако желаете. :P
Майсторе, ти може да не стискаш! :P :P :P
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Април 03, 2014, 02:14:54 pm от Иван БГ »

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #200 -: Април 03, 2014, 09:22:57 pm »
Като тръгне което почти съм убеден може да не е от първия път,но ще тръгне. И с така наредени бобини ще запали много повече от светодиоди.Както казва Иван края се вижда и аз стискам палци.УСПЕХ!!! До великден мисля да има резултат.

ult1mat3

  • Гост
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #201 -: Април 04, 2014, 03:38:56 am »
успех аз също съм правил подобни опити и е възможно, но с много труд  8)
« Последна редакция: Април 04, 2014, 09:03:00 am от Maistora52 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #202 -: Април 04, 2014, 12:07:27 pm »
Здравейте,
благодаря за пожеланията!
А що се отнася до теб Майсторе, аз ти писах че няма нужда да ми стискаш палци, защото много добре знам, че пак ще започнеш старата песен на нов глас. Всички разбраха че бУ=Обинките са сложени за малко точец и нямат нищо общо с въртеливото движение и че самозахранване на въртенето от тях не се стремя да получа, защото много добре знам, че не може да се получи. Ако толкова много те дразнят, ще ги махна колко му е, и без това ме дразнят тези лепенки отгоре.
Моля те не стискай палци, по-добре ще ми е!
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Април 04, 2014, 02:55:38 pm от Иван БГ »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #203 -: Април 04, 2014, 01:46:36 pm »
Здравейте, ИванБГ!
Микро-генераторчето можете да използвате, за да разберете какъв е въртящият момента и мощността на системата. Само внимавайте с какво измервате тока и напрежението, тъй като повечето грешки които се правят при измерванията на такива системи са, че се ползват обикновени мултицети, които са оптимизирани да мерят вярно променлив ток и напрежение при 50-60Hz. Определено вашият ток и напрежение няма да са с такава честота. Така че ще трябва да използвате или осцилоскоп с анализатор или така наречените trueRMS мултимери (които са в пъти по скъпи). Прави ми впечатление, че на повечето клипчета в youtube този факт изобщо не се отчита и се мерят някакви стойности за които не се знае какви са, какъв е факторът на мощността, т.е. как са изместени тока спрямо напрежението... Ей такива мисли ми минават през главата и ги споделям, за да не оставате с впечатление, че никой не се интересува как върви проекта.
Много ми харесва с какво старание изпипвате нещата за които не е много ясно дали ще работят. ;)
Тръпнем тука в очакване на резултатите, каквито и да са те.
Успех!

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #204 -: Април 04, 2014, 03:31:33 pm »
Здравейте fadе,
благодаря за пожеланията ви. Снощи успях да монтирам 8 пружинки, оказаха се много слаби, няма този ефект който ми трябва. Може да ги снимам за да видите как изглежда в събран вид, ако ви е интересно. Днес ще сложа още две и ако това не стане, утре още две, но това е тавана. Ако пълният комплект от тези пружини е слаб, днес купих още един комплект по-твърди, със същата дължина. При положение че и те са слаби ще намаля дължината, или ще увелича разстоянието, то си покаже.
Що се отнася до двигателчето на хард-диска все повече си мисля че сбърках. Трябваше да сложа обикновена лагерна черупка с ос, но не е късно да я сменя. Виждам че хората си мислят едва ли не, че ще използвам този точец за въртенето. Става объркване, но засега това не е на дневен ред. Сега е важна настройката. Това е важно!
Бъдете!
Иван

« Последна редакция: Април 04, 2014, 03:38:34 pm от Иван БГ »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #205 -: Април 04, 2014, 03:49:50 pm »
Страхувам се че не разбирам точно за кой ефект говорите. :(
Знам само, че подобно окачване е реализирано за лещата в главата за четене на едно CD. Но там всъщност е търсен съвсем друг ефект, а и лещата е извънредно лека и цялата система е много елегантна и адаптируема. С нея се постига ниво на контрол при фокусирането от няколко микрона и изключителна динамика. Също така на подобен принцип е окачена и оптиката на много от камерите които имат оптическо приближение в мобилните телефони, но там се гони преместване не в равнината в която лежи лещата а перпендикулярно на нея.
Съжалявам но аз така и не разбрах причината да се откажете от аксиалният търкалящ лагер, който мисля бяхте публикували в някой от постовете Ви в началото. Не е ли по добре да се опитвате да държите в неутрално положение мембраната, посредством двата електромагнита и да управлявате разбалансирвайки това неутрално положение в съответната посока? Слагането на допълнителни пружини, няма ли да увеличи силата а от там и енергията която Ви е необходима за да местите мембраната около неутралното и нулево положение?
Надявам се да не приемате въпросите ми като заяждане. Въпреки картинките които давате и обясненията има някой решения които все още са ми малко мъгливи. :)  :-[

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #206 -: Април 04, 2014, 05:31:32 pm »
Здравейте fade,
моля Ви, разбирам кога е заяждане, кога е неразбиране, кога е ей така да си запълва времето и да се прави на интересен. Така че Вие говорите и виждате много точно! Приятно е да се общува по този начин, защото само така могат нещата да се задвижат, колкото и невъзможно да изглежда това. Сега за модела.
Аз имам един принцип. Винаги правя нещо ново независимо, че даденото нещо вече е отработено. Така че не съм се отказал от аксиалния лагер, той е в джоба ми така да се каже, но искам да пробвам нещо друго. Ако стане добре, ако не стане слагам лагера. Аз и затова го публикувах, за да се знае че има и такъв вариант. С една дума усложнявам си работата!
Бъдете!
Иван 

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #207 -: Април 07, 2014, 04:57:38 pm »
Здравейте,
отново съм на линия. да ви кажа тези два дни не бяха толкова успешни. Не мога да кажа че са провал, но имаше доста изненади. Първо пружинките. Тези който бях взел от пишещата машина се оказаха много меки. Магнитната възглавница едва беше стигнала 10 мм. и статорния магнит вече се беше залепил за подпиращият магнит. Независимо че са малки нео-магнитите са в пъти по силни и трябва да се помогне по някакъв начин с пружинките. А тези който купих са толкова силни, че за нищо не стават. Сега ще ги измеря на опън и ще търся нещо по средата.
Г-н fade, поисках да си помогна с аксиалния лагер, но направих грешка че го вързах за статора, трябваше да го монтирам на магнита-подложка, или за водещият улей, защото тежината му влияе на отблъскването, пък и долният магнит също го дърпа. Така нямам реална представа къде , какво и как.
Накрая все пак успях да достигна МВ около 5-6 мм. но все още статора не е започнал да трепери, а така трябва.
Публикувам готовите ротор и статор с подложките и завършения статор.
Бъдете
Иван
« Последна редакция: Април 07, 2014, 05:02:04 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #208 -: Април 08, 2014, 11:51:40 am »
Здравейте,
намерих пружинки, мисля че станаха, но трябва да им намаля броя защото са много стегнати. Сега са 10 бр, ще ги намаля на 6 бр. Трябва да се намали и височината на обтягащото болтче, защото пружинките не са успоредни на платформата. След като направя тези поправки слагам електро-магнитите. Всичко това е важно, защото трябва да се знае точно на каква височина ще бъде статора, за да може на тази височина да бъде и електро-магнита. Ако се вгледате в горните снимки на статора ще забележите че има две издатини на борда, това са болтчета който притискат малка ламаринка от пермалой, от другата страна има също. Дано изместването не е много голямо защото при този вътрешен диаметър на магнита аз мога да постигна максимум механично изместване от 3 мм до 3.5мм. Но то ще се покаже.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Април 08, 2014, 12:06:25 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #209 -: Април 09, 2014, 10:35:10 am »
Здравейте,
 пружинките са 6 бр.по 60 гр една от друга. Мисля че стигат. Трябва да се види как ще се държат при изместването и тогава ще се поправя, ако е нужно. Поставих и двата електромагнита, който ще изместят статора по схемата спомената по-рано. Оста им е на винт, за да може съвсем точно да се измери с колко милиметра трябва да се измести статора за да има въртеливо движение. Ако тези електромагнити са малки ще ги заменя с по-мощни. Важното е да стане.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Април 09, 2014, 10:39:43 am от Иван БГ »