Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 835081 пъти)

Неактивен sabaka808

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
  • Пол: Мъж
  • Живей за мига работи за кеф!
  • Скайп: sabaka 808
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #225 -: Април 23, 2014, 03:43:10 pm »
Иван БГ! Пробвай с гумени ластици лесно се коригират!
« Последна редакция: Април 23, 2014, 05:19:43 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #226 -: Април 24, 2014, 01:46:14 pm »
Здравейте,
sabaka808 не може да стане с ластици, по много причини, да не ги изброявам всичките, но една от тях е достатъчна. Центровка с ластик не може да стане! Ако беше така лесно щях да отрежа по-дългите пружини да направя ухо и готово. Не може, те с машина ги правят че пак има разлика в дърпането та камо ли на ръка. А ти с ластик.
Снощи разглобих пишещата машина, пружинките са 10мм. с ушите, може пък да стане. Но за всеки случай ще подготвя шейна от пишеща машина. По този начин ще премахна водещия улей, лагерния сепаратор и пружините. А а връщането на статора в "0" положение ще използвам нео-магнити. Помествам схема.
Ако остане време ще поместя някои мои опити, правени в областта на взаимодействието между магнитите, които доста се различават от писанията тук. Помествам Ви две снимки, не е правен монтаж. Вие кажете!
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Април 24, 2014, 01:58:31 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #227 -: Април 29, 2014, 01:11:11 pm »
Здравейте,
малко ми се забавиха нещата, но човек не може да предвиди всичко. Телескопичният сепаратор който използвах от стара пишеща машина се оказа добро хрумване, но материалът се оказа неподходящ. Наложи се да направя нова шейна от алуминии за да се облекчи движението. Надявам се че намерих решението, но то ще се покаже. Започвам - вече не знам за кой ли път - монтажа на статичният магнит.
Бъдете!
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #228 -: Май 02, 2014, 09:27:16 am »
Здравейте,
вчера монтирах статичният магнит, но това че оставих оригиналните странични релси се оказа грешка. Екранирането е недостатъчно. Затруднява се плъзгането. Ще направя реплика и на тях. и ще ги сменя. Иначе нещата са горе-долу добре, но за да преодолея това забавяне ще сложа по силни електромагнити, така ще мога да продължа работата по проекта през празниците. Като направя нещо като хората ще го публикувам.
Весели празници!
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Май 02, 2014, 09:32:22 am от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #229 -: Май 03, 2014, 03:53:06 pm »
Здравейте,
публикувам снимка на статора, монтиран върху телескопична шейна. Задължително трябва да направя реплика на релсите от алуминии, за да премахна привличането между релсите и статора. С тази идея мисля че ще мога да премахна и пружините. Триенето на съчмите в сепаратора ще бъде сведено до минимум, защото теглото на статора ще бъде равна на "0". Намира се между двата магнита. Така че "+" са много и трябва шейната да я направя добре.
Весел празник!
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Май 03, 2014, 03:59:41 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #230 -: Май 08, 2014, 04:29:52 pm »
Здравейте,
отново забавяне, но през празниците нямаше как да се изработят новите релси. Днес успях да ги взема и за да си вържа гащите реших да махна и сепаратора. Направих гнезда в релсите, а съчмите ще се плъзгат по шейната. Сепаратора в случая е от меко желязо, той също може да направи някаква беля с привличането си, затова реших да го махна. Дано това да е за последно. довечера ще се помъча да ги монтирам.
Ами това е!
Да видим какво ще се появи още?
За тези който правят реплика, моля ви да изчакате, да довърша нещата. По-добре да се "балтавя" аз, а не Вие. Като завърша проекта всички въпросителни ще си имат отговор. Тогава ще си решите сами, дали ще продължите или ще ми теглите една ... и всеки по пътя си!
Бъдете!
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #231 -: Май 09, 2014, 11:18:02 am »
Здравейте,
успях да монтирам  алуминиевата шейна, малко е натегната, но това лесно може да се оправи. Мисля че в неделя ще мога да започна пробите. Ще ги запиша. Това е!
Бъдете!
Иван

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #232 -: Май 09, 2014, 12:07:09 pm »
Стискаме палци! !!!!!!!! УСПЕХ

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #233 -: Май 10, 2014, 11:31:54 am »
Здравейте,
искам само да напомня, че не трябва да се очаква повече от това което съм описал в отговорите # 172, 173, 174, 178, 179. Така де, не може да си посадил картофи, а да искаш да береш домати.
Само това исках да напомня.
Бъдете!
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #234 -: Май 12, 2014, 02:52:58 pm »
Здравейте,
нещата не вървят с темпото с което желая. Мога само да кажа че на този етап шейната е задоволително готова и може да върши работа. Тя обира натиска и завъртането на статичния магнит. Взех най-силните електро-магнити и с тях мога да гарантирам точката "А" и "Б". Остава точката "О", но едните пружини са много силни и ме принуждават да сложа по-силни електро-магнити за да ги преодолея, а другите слаби и не могат да върнат статичния магнит в "О"вата точка навреме. Това забавя въртенето. Няма синхрон на скоростта между бубините и пружините. Трябва да им се помогне с нещо друго. Може би ще сложа помощни магнити, за да увелича скоростта на пружините, макар че не желая това.
Но!
Какво да правя, трябва да вървя напред.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Май 12, 2014, 03:42:17 pm от Иван БГ »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #235 -: Май 12, 2014, 06:16:53 pm »
Спокойно Ванка ,не си давай зор ,когато го направиш тогава ,ние сме търпеливи и знаем че ти си човека . ;)
Ако имаш нужда от помощ,било то финансова за части или друга ,пиши.
Това е най интересната тема от години в този форум ,и всички четем с голям интерес!

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #236 -: Май 12, 2014, 08:27:02 pm »
Майсторе, Майсторееее,
 остави човека да споделя, както и каквото му е на душата. ;)
Така предпазава други последователи от неговите грешки.

п.с. Не пише толкова често.  >:(


Това е най интересната тема от години в този форум ,и всички четем с голям интерес!
« Последна редакция: Май 12, 2014, 08:32:43 pm от madsatbg »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #237 -: Май 13, 2014, 12:16:02 pm »
Здравейте,
темата е РАБОТНА. Може да съм малко по-обстоятелствен, но искам да бъда точен в методите който използвам за преодоляването на някои препятствия в процеса на работа. Но аз Ви предупредих в отговор # 251 малко да изчакате. Така че трябва да ме извинете.
Проблем се появи в статичният магнит. 
Той трябва да се придвижва максимално леко в три позиции А; Б; О и то в точно определени градуси. Това  в случая го постигаме чрез оптичните сензори и електромагнитите, който по-късно могат да се заместят механично, или чрез ротация, която може да се получи при едно сумарно магнитно поле описано в отговор #179. Та!!!
Проблемът е в това, че това движение  е съпътствано с още две движения - да се завърти статичният магнит и да се отблъсне от роторния магнит - които в случая се явяват паразитни и трябва да се неутрализират, без да се пречи на основното движение.
Аз винаги правя промени само за един възел, ако след пробите се окаже че не е решен проблема, тогава търся друго решение. И това разбира се забавя нещата. Не мислете че се оправдавам. Тава е просто метода ми на работа.
В отговор # 233, започнах да решавам проблема с палеца, който се плъзга в улея.
В отговор #239 , замених палеца с лагери, и смених сепаратора с пластмасов. Резултата беше минимален.
Тогава реших да обединя двата проблема. Реших да заменя улея с лагерите и лагерният сепаратор с телескопичната шейна . Тя ми гарантира 0-180 градуса, спира отблъскването и завъртането.
Сега трябва да се реши връщането на статичния магнит в точка "О". Пружините не помогнаха, едните бяха слаби, другите силни, едните дълги, другите къси. Знаех как става, но не ми се искаше да изказвам  метода, но след като Майстора ми обеща Триумфални Фанфари реших да разкрия тайната.
Залепвам два нео-магнита с размер 8/4/3мм. на гърба на статичния магнит и 4 бр същите магнити на подпиращия магнит. Всичките да са на една линия. Когато са съберат разстоянието между трите магнита да е 8мм. Оставам само две  пружини на статора 90гр. и 270гр. Останалата работа ще я вършат магнитите, те са хем бариера, хем балансьор. Вижте снимките!
Бъдете!
Иван

ПП. Майсторе, казах ти да не ми стискаш палци. Не ме карай сега да се чувствам виновен, че са ти сини пръстите.  :P :P :P
2ПП. Също така ти напомням, че не желая "Триумфални Фанфари", защото възторженият ти позитивизъм ще ме извади от равновесие! :P :P :P
« Последна редакция: Май 13, 2014, 12:59:25 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #238 -: Май 16, 2014, 10:32:50 am »
Здравейте,
нещата станаха така както очаквах. Статора вече е само с две пружини, те са къси и твърди но ще свършат работа. Нео-магнитите може би трябва да ги екранирам, но е доста работа и ще се забавя. Ще започна симулация в неделя и ако се разлепят тогава ще му мисля.
Искам само да ви кажа, че техническото решение не е от най-доброто. Мен ме водеше идеята този опитен образец да се направи от готови елементи и да е евтин, но това доведе до много неудачни решения.
Първо, използването на двигателчето от хард-диска, премахва всякаква възможност да се измери ъгловият момент, което от своя страна ме накара бавно да налучквам как да се справя с изместването.
Второ, височината на порталните магнити мисля че е голяма, може би трябваше да бъде 5мм. или най-добре 4мм и да се направят 3 пътеки, но понеже това се прави на ръка, страх ме беше дали ще можете да ги направите, но това сега при симулацията ще се покаже дали съм прав. Ами това е!
Бъдете!
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #239 -: Май 23, 2014, 08:07:52 pm »
Здравейте,
мисля че нещата станаха. Утре го тествам, ако всичко е така както очаквам ще го заснема с камера. Пиша по-малко защото виждам че дразня някои! Това е!
Бъдете!
Иван