Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 835752 пъти)

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #210 -: Април 12, 2014, 06:10:20 pm »
Здравейте,
извинете за прекъсването, но трябва да чакам свързването на електромагнитите. Какво да се прави? Трябва да чакам!
Бъдете!
Иван

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #211 -: Април 14, 2014, 11:34:59 am »
С какво външно захранване и на колко волта ще работят соленоидите?
И един друг въпрос, може да е глупав но предвид малкото информация която имам...
Имате ли някаква представа каква е магнитната индукция на неодимовите магнити?
И съвсем страничен въпрос, мерите ли по някакъв начин тази индукция, примерно с Гаусметър?
« Последна редакция: Април 14, 2014, 11:41:40 am от fade »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #212 -: Април 14, 2014, 03:28:13 pm »
Здравейте fade,
какво да Ви кажа, желаех да започна от най-слабите електромагнити, но електричарите ме посъветваха да започна с нещо сигурно, да измеря изместването и докато правя механичния вариант да си правя опити с по-слаби електромагнити. Така че сега ще започна с електромагнити които съм взел от флипери. Те са силни и ще се справят с всички дефекти с който още аз не съм се оправил. Например:
1. Палеца който се движи в улея се трие повече отколкото трябва. Ще го заменя с оси и лагери от 6 мм, за да не сменям улея.
2. Аксиалният лагер който монтирах на статора е грешка. Тежи, привлича се от долния магнит и обърква работата, трябва да бъде на долния магнит, но трябва да се измисли нещо да не се измества повече отколкото трябва. И още доста неща, макар и малки но могат да оплескат работата, а нямам време.
Имам диаграма за магнитната индукция на всички магнити, като за база е взет обема. В момента не е в работата ми, но утре ще го снимам и ще го публикувам.
И на страничния въпрос. Между другото прекрасен въпрос. Не, не меря магнитната индукция. Интересува ме единствено и само векторната разстановка  на магнитите полета и отстоянието между тях т. е.  МВ. Имам стенд и с него мога да измеря колко килограма е ъгловия момент. За мен това е реалната величина, а не магнитната индукция която всеки си я тълкува както си иска и и дава определение както му е удобно, с една дума алабалистика.  В настоящият момент мога да измеря до 3 минути. След месец - два, ще постигна точност до 1 минута и 30 секунди.  За да се постигне ротацията на МВ-ци трябва да се знае съвсем точно на всеки градус колко килограма им е ъгловата и сила и в каква посока са тези килограми.
Бъди!
Иван
« Последна редакция: Април 14, 2014, 03:52:02 pm от Иван БГ »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #213 -: Април 14, 2014, 04:53:42 pm »
Ще започна от зад напред
Отнонсно допълнителният въпрос, то от самото начало ми е почити ясно че разглеждате магнита по скоро като сила с променлива големина, т.е. чисто механично подхождате към проблема. Дори докато четях вторият път по задълбочено постовете, достигнах до извода че с онова скосяване се опитвате да постигнете нещо като храпов механизъм измествайки посоката в която са силовите линии. Предполагам, че разчитате на това, че преминавайки веднъж през така наречената от вас точка 0 тази сила ще помага и за връщането на мембраната на статора а също така определя и посоката на въртене. Така се надявате да намалите може би енергийните загуби в механизма който мести мебраната. Поне така си го обяснявам аз защото ми изглежда логично на теория, но все пак никога не е сигурно дали стоята така нещата с магнитите на практика.
Попитах и дали мерите индукция, защото съм си намислил да правя гаусметър, но не мога да намеря с какво да го калибрирам, и ще мога да го ползвам, само за сравнителни измервания без да знам колко всъщност е стойноста. Купешките са ми малко скъпички въпреки, че всъщност в тях няма кой знае какви вложени компоненти.
Относно аксиалният лагер, аз мисля че и на поддържащият статора магнит да го бяхте монтирали отново щяхте да имате приблизително същият проблем тъй като той явно освен теглото се явява и магнитопровод и според мен "усилва" привличането между магнитите. Между другото има лагери които са направени от неръждаема стомана и са с по малка магнитна проницаемост.
Само като идея: Пробвахте ли да обърнете опорният магнит с другият полюс към мембраната? То това е близко до ума и предполагам че сте се сетили за него, но все пак ... на мен ми се е случвало да не виждя очевидни неща. :)
Надявам се скоро да имате нещо което се движи! Интересно ми е какво ще се случи, защото вашият подход към системата е нещо което е различно от това което съм срещал до сега, и съвпада с някой мои наблюдения от скромният ми опит.
« Последна редакция: Април 15, 2014, 09:06:59 am от fade »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #214 -: Април 15, 2014, 11:10:02 am »
Здравейте fade,
извинете ме, но не успях да намеря диаграмата. Ще я потърся през празниците и ще я публикувам, но съотношението между феро-магнити и нео-магните е 1:10.
 Абсолютно сте прав, аз отдавна съм се отказал да се консултирам по какъвто и да е начин с чугунените глави.
На 12.04 започнах 18 година откакто се занимавам с магнетизма. Години ми трябваше да открия своя път и го следвам неотлъчно. В "Тема за разговор" в няколко поста на дълго и широко съм описал някои от етапите през които съм минал.
Да, това скосяване на входящият ръб с 3 градуса променя силата на влизане, тя става по-малка от силата на излизане вижте отговор #172; 173; 179 по този начин вече се определя посоката на въртене и срещата на двете оси на магнитите става  "Х" а не "ІІ"така по-плавно се преминава точката  "0".
Проблемът не е между мембраната-ротор и буталото-статор. Проблемът е в подпиращият магнит и буталото-статор.
Първо, техните полюси са едноименни т.е. те се отблъскват. Пружините задържат магнита не само в нулево положение, но и да не избяга буталото-статор. Затова по-горе писах че след като започне да се настройва мембраната-ротор крайната точка е:
Когато пружините застават успоредно на платформата, това значи че буталото-статор е в безтегловно състояние, само тогава изместването може да започне.
А за аксиалния лагер имам една друга идея.
Може пък да махна пружинките и да поставя бъталото-статор в левитация.
Какво ще кажете? Готино нали? Не се майтапя.:P
Мога да го направя! :P :P :P
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Април 15, 2014, 12:21:02 pm от Иван БГ »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #215 -: Април 15, 2014, 01:05:23 pm »
Здравейте
Явно малко съм объркал терминологията Ви. Мислех си, че радиално изместващият се елемент от електромагнитите наричате мембрана. Ок мой пропуск.
Имах точно него предвид! Казвате че:
...
Магнитната възглавница едва беше стигнала 10 мм. и статорния магнит вече се беше залепил за подпиращият магнит. Независимо че са малки нео-магнитите са в пъти по силни и трябва да се помогне по някакъв начин с пружинките.
т.е. неодимовите магнити дърпват към подпиращият магнит, и си помислих, че може да са обърнати с разноименни полюси един към друг N-S и затова да се привличат. Идеята ми беше да се обърне подпиращият магнит с едноименен полюс N-N към статорното бутало и така да не се привличат, а да се отблъскват. Но явно понеже неодимовите магнити са много силни те преориентират домените на подпиращият магнит и затварят магнитните вериги и през него.
Ще ме прощавате че ползвам традиционните термини, но за мен така е по удобно и по лесно си обяснявам процесите случващи се в устройството.
Това за скосяването под ъгъл 3* го разбрах, но аз имах предид скосяването по челото на магнита което сгига до средата му (т.е. в аксиално направление) Това работи като храповик според моите представи и би трябвало да помага при връщането на буталото в равновесното му положение. Това е само предположение де :) Мисля си също че този ъгъл може да е двуизмерен и векторът векторът може още да помогне при връщането на буталото в равновесно положение. Това може да се направи най-лесно на нишкова ерозийна машина, но за целта трябва да се знае какви са наклоните.
Относно поставянето на буталото в положение на левитация съм съгласен че може да стане но мисля че ще ви трябват още магнити :) Или се заблуждавам?
Успех

П.П. Как вървят проектите на останалите ентусиасти, които се захванаха да правят подобни устройства, предполагам че общувате на лични съобщения с тях. Един от хората беше с много сериозно технологичен гръб, също говореше за нишкови ерозии и прочие... т.е. колега ;)
« Последна редакция: Април 15, 2014, 01:12:37 pm от fade »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #216 -: Април 15, 2014, 02:33:48 pm »
Здравейте fade,
помествам схема как са разположени полюсите на магнитите, за да няма повече объркване. Направено е точно така както предлагате, подпиращият магнит е с едноименен полюс със статорното бутало, не съм допуснал никакво  преориентиране вижте схемата и ще се уверите.
А що се отнася до ъгъла при аксиалното пренасочване на нео-магнитите, всичко зависи от дебелината на нео-магнита и дължината на свода. "Вкопаването" в центъра не трябва да надвишава 25% от дебелината на нео-магнита. Скосяването на входящият ъгъл и обработването на повърхността се прави за да се промени равновесието което има при магнитите. Вижте схемата в отговор #172. Първата схема е когато магнитите не са обработени. Втората, когато са направени тези две манипулации, а третата е когато се измести статорното бутало.
Трябва да направя модела с пружинките, защото е по-лесно за тези които правят реплика, а що се отнася до извеждането на статорното бутало в левитация трябват ми 12 бр.нео-магнита 8/4/1  може  по-силни и статора ще заспи във въздуха.
Бъдете!
Иван

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #217 -: Април 15, 2014, 06:42:05 pm »
Ето това вече е форум такъв какъвто трябва да бъде.Ако всички теми така се разискват на принципа на взаимопомощ както е тук на последък,без високомерие одавна да имаме прибори произвеждащи СЕ.Поне на мен така ми се иска.Научих много полезни неща тук и все още уча. Пожелавам успех на всички които са захванали магнитната турбина най-вече на ИВан.Все пак той е водещ и дано се стигне до резултат.Стискам палци.Поздрави !!! На мен магнитите не са ми слабост но пък ми е интересно.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #218 -: Април 16, 2014, 04:17:05 pm »
Здравейте,
започнаха да идват едно по едно нещата. Днес ми се обадиха електричарите, електромагнитите работят добре при 9 V, ще се помъчат да слязат и по-надолу, но това ще го разбера утре.
Взех от работилницата нещата който дадох за поправка. Палеца който имаше голямо триене в улея ще го заменя с две конзолки с лагерчета от единия край. Мисля че ще премахна триенето значително. Вижте снимката долу.
Аксиалният лагер го замених с пластмасов, така премахвам влиянието на магнитите, но запасвам подложката която ми дават съчмите.
Настройването на дебелината МВ се извършва когато магнитите на мембраната са в позиция  А=30гр. Б=150гр. и С=270гр. това е единия вариант и вторият А=90гр. Б=210гр и С=330гр. Те не са срещу магнитите на статора-бутало които са на А= 0-360гр и Б=180. И когато дойде момента на срещата, магнитите на статора слизат надолу, или искат да се завъртят. За да не се завъртят е нужен палеца и улея, за да не слязат към магнита подложа е нужен аксиалния лагер, за да спре това пропадане. Затова са нужни тези два елемента, но не трябва да пречат. Дано да реша проблема, иначе трябва да търся друго решение. Остава да реша и въпроса с пружините, още не съм доволен не е тoва което трябва да бъде. Fade, обещах Ви диаграма за магнитите, ето това имам.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Април 17, 2014, 10:25:11 am от Иван БГ »

Неактивен sabaka808

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
  • Пол: Мъж
  • Живей за мига работи за кеф!
  • Скайп: sabaka 808
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #219 -: Април 16, 2014, 09:25:28 pm »
Иван БГ! Замени съчмите с оловни - ловджийски магнит не ги лови.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 416
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #220 -: Април 17, 2014, 12:29:27 am »
И колко време ще издържат тия меки сачми, при това не са перфектните сфери. Може би трябва да се направят черупките от полиамид и да се ползва само пласмасовия сепаратор със сачмите.

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #221 -: Април 17, 2014, 08:35:14 am »
Ако е силно магнитното поле, то ще въздейства и на съчмите, затова наистина е по-добре да се замени изцяло с техническа пластмаса. Препоръчително е да е тефлон, заради най-ниския коефициент на триене, но може и полипом, даже за експеримента работа ще свърши и текстолит накиснат във врящо масло.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #222 -: Април 17, 2014, 12:20:24 pm »
Здравейте,
искрено Ви благодаря за включването ви в темата с такъв позитивизъм. Gvg е прав, може пък да се получи нещо. Повярвайте ми не е важно как аз ще направя турбината, по-важно е някой от форума да направи реплика на това което публикувам в темата. Защото само така може да паднат преградите с които е обградена СЕ. Така си мисля, затова и отворих тази тема.
Има много смисъл в това което предлага Брадатия, само трябва да намеря тефлона в склада и ще го пробвам, защото с този материал мога да намаля отстоянието между подпорния магнит и буталото-статор, а това значи да намаля дебелината на МВ от което следва да се увеличи ъгловият момент.
Но преди да започна да правя каквото и да е трябва да намеря начин да застопоря мембраната-ротор в позиция 0гр;120гр;240гр, или 60гр;180гр;300гр. Само в тези две позиции може да се настрой турбината добре.
Купих още един комплект пружина да видим какво ще се получи.
Бъдете
Иван

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #223 -: Април 22, 2014, 01:34:29 pm »
Здравейте,
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!!!
Реших да си почина, че започнах да давам на късо. Не че иначе не давам, ама сега започнах по-често и взе да ми личи.
Сега за работата.
Вчера успях да сложа оптичните сензори, но нещо не успях да ги монтирам точно и става известно застъпване на ел. бобините, може би трябва да обединя двете светлинни пътеки, а да преместя единият сензор, за да се получи правилната стъпка. Довечера ще го направя и започвам тестовете.
Симулацията за мен е най-важният етап в един проект. Чрез нея можеш реално да видиш дали математическите изчисления и изработката на проекта са правилни, също така можеш да разбереш какво още трябва, за да се реализира проекта без външна намеса.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Април 23, 2014, 12:36:09 pm от Иван БГ »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #224 -: Април 23, 2014, 01:04:28 pm »
Здравейте,
вчера оправих светлоотразяващите пътеки. Всичко е добре, ако Ви интересува как изглеждат може да ги снимам, но всичко стана точно така както го бях замислил и поместил скицата в отговор #173.
Но със статора-бутало нещата не са добре. Новите пружини са много твърди и макар да са 15мм. а работното разстояние да е 17.5мм. се оказват много яки и статора може да се движи само нагоре и надолу, но не и в страни. Трябва да търся други, но този път няма да ги купувам, защото за един опит ми идва малко на нагорнище финансово. Този комплект за 15бр. дадох 18лв. а аз купих преди това още три. В склада имам няколко пишещи машини, ще пробвам с техните пружини, ако и там ударя на камък ще сменя концепцията. Ще използвам шейната на вала на пишещата машина за изместването, има и съчми само дето е магнитопроводник, но мога да я копирам и да я изпълня от месинг или алуминий. Имам и още един вариант, но ..... ще гледам да справя с шейната, ако се закучи с пружините.
Бъдете!
Иван
 
« Последна редакция: Април 23, 2014, 01:26:55 pm от Иван БГ »