Автор Тема: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА  (Прочетена 834029 пъти)

Неактивен plamstav

  • Неактивен
  • Публикации: 8
  • Скайп: plamstav
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #135 -: Февруари 22, 2014, 05:47:59 pm »
Здравейте. Някои мъже в черно  8) се изнервиха като видяха че на зайчето му се подават ушичките вече и започнаха да подливат вода на Иван БГ, като го знаят колко е нервен и правилно са предположили, че той ще си бие камшика пак. Всъшност това беше въпрос на време. Ако съм на мястото на Иван БГ, напук на тях ще пиша, пък който не иска да не чете. Все пак той си решава. Жалко че са толкова умни тези мъже в черно. Все пак не се става току така "менинблек". 8)
« Последна редакция: Февруари 22, 2014, 05:58:40 pm от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 494
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #136 -: Февруари 22, 2014, 09:42:00 pm »
Ае с'я и мъжете в черно намесихте...
Вярно е, че в момента съм облечен в черен анцуг, ма чак пък толкоз... :)
Не виждам с какво предизвиках уплаха и потреса на ИванБГ. Зададох поредица въпроси. Мисля че голяма част от тези, дет четем темата си задават същите. Обаче вместо някакво обяснение за нас тъпите и непросветените специалиста се обиди, фръцна се и отказа да ни просветли.
Съжалявам че го казвам, ма ... целия ми живот показва, че обяснения от типа на "правете това и онова, вярвайте ми, нищо че не ви казвам целта на упражнението" не водят до нищо добро. Ако някой е забравил оня, дет призоваваше "вЕрвайте ми, само 800 дена ми дайте и ще видите резултата!"... е, аз не съм забравил.
Ще чакаме ИванБГ поне номера на патента да сподели.
« Последна редакция: Февруари 23, 2014, 08:50:32 am от Maistora52 »

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #137 -: Февруари 24, 2014, 09:57:48 am »
Здравейте,
създавам тази тема, за да може темата "НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА" да остане чисто практическа. Ако имате въпроси към двете теми които съм предложил да се направи реплика по тях моля ви задайте ги тук. Така всеки от нас ще има възможност, да чете това което иска и да прави това което желае. Аз съм готов да отговарям на всичките ви въпроси стига това да е в познанията ми.
Майсторе, бих те помолил да прехвърлиш всички въпроси тук, ще се постарая да им отговоря. Под темата на Валекс "НАПРАВИ СИ САМ МАГНИТНА ТУРБИНА - общи приказки", може да бъде обособена в отделна тема. Например да се предложи на форума някаква нова идея и с общи усилия да се опитаме да я реализираме, ако той няма нищо против. Надявам се че това е едно решение, ако имате други кажете?
Бъдете
Иван
« Последна редакция: Февруари 24, 2014, 10:11:18 am от Иван БГ »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #138 -: Февруари 24, 2014, 10:27:55 am »
Здравейте Иван,

Имам следните въпроси: Какво е предназначението, възможностите и т.н. на предлаганата магнитна турбина? Въобще - какво представлява и какъв е смисълът на съществуването ú? Учебно пособие ли е, демонстрационен модел ли е, свръхединично устройство ли е, или просто извънкласно занимание по ръкоделие, където читателят-експериментатор евентуално би научил нещо при работа с магнити и магнитни полета? Какви са предимствата ú пред други подобни устройства?

Според мен една подобна тема би трябвало да започва точно с разяснение на тези въпроси, за да може читателят бързо да прецени представлява ли за него интерес съответната разработка и дали да инвестира в нея нещо повече от време за четене.

Разбира се, сигурно има и хора, които в продължение на няколко месеца биха влагали материали и работа в свободното си време, само заради изненадата от това какво ще се получи накрая, но това едва ли е валидно за повечето участници във форума, които между другото кóпат и по свои проекти.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #139 -: Февруари 24, 2014, 05:29:41 pm »
Здравейте Pyro Veso,
доста ми е трудно да Ви отговоря на въпросите, защото са твърде общи. Това е практическа тема в която още от самото начало попитах кой желае да ми се довери и да се опита да направи реплика на една тема, която е продължение на клипа който пуснах в "Тема за размисъл". В лични изявиха няколко души, който желаеха да експериментират. В движение се яви и друг желаещ, който пожела да работи по друга тема, която я бях споменал мимоходом. И така темите станаха две. Мисля, че само по този начин може да се докаже може ли да се направи..................вече не знам как да го назова, защото виждам, че форумът е много чувствителен при някои наименования. Двете теми са с "отворени врати" т.е. може да има надграждане, но така или иначе трябва да се спазва правилото "стъпка по стъпка". Имаше даже въпрос защо магнитите са три а на 5, 9 и така нататък. Да има такива, аз съм правил и с 120 магнита на едно поле, но това са съвсем други концепции и не касаят тези две теми. Тук главната цел е една - Въртеливо движение осъществено от магнитното взаимодействие. Но за да се стигне до този краен резултат трябва да се извърви път!
Бъдете.
Иван

« Последна редакция: Февруари 24, 2014, 07:11:36 pm от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #140 -: Февруари 24, 2014, 07:15:35 pm »
Добре, каква е все пак целта на това устройство? Да се върти неограничено дълго време самó? Или да акумулира в себе си подадена отвън механична/електрическа енергия и после да я отдава обратно почти без загуби и след неограничено дълго време? Или нещо друго?

Ако целта е да участваме заедно в едно приключение, чийто край творим всички ние в момента - чудесно! Но и това ми се струва, че е редно да се обяви още в началото.

Ако пък целта е да се представи някакво перпетуум-устройство, но по един завоалиран начин, така че то да стане достояние само на тези, които биха прочели десетки постове, биха майсторили по чертежи и т.н. "на час по лъжичка", т.е. не да се гръмне някаква сензация и да привлече вниманието на неправилните и недобронамерени хора - тогава да, подобна тайнственост и изискването за доверяване на сляпо може би са оправдани. Но нали така или иначе темата в един момент ще приключи и в края на краищата ще стане ясно за какво точно иде реч? Та от гледна точка на онзи бъдещ момент е все едно дали нещата ще се загатнат в някаква форма още отсега или ще се чака дотогава.

Смятам, че темата би имала далеч по-добър успех и би представлявала по-голям интерес, ако все пак четящите и майсторящите имат някаква идея за какво точно се борят и за какво би могло да им послужи то...

Е, тук последната Ви редакция е изпреварила поста ми, а от нея мъглата става малко по-ясна... Въпреки това оставям написаното от мен нередактирано. Благодаря!
« Последна редакция: Февруари 24, 2014, 07:18:08 pm от PyroVeso »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 494
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #141 -: Февруари 24, 2014, 07:37:31 pm »
Тук главната цел е една - Въртеливо движение осъществено от магнитното взаимодействие.
Само от магнитно взаимодействие на постоянни магнити ли? Ако да - как смятате да прескочите "крайната точка" в която магнитите са в равновесие? В този случай за какво са бОбинките които се виждат готови за монтиране?
Ако освен постоянни магнити се намесват и електромагнити - очаквате ли да добиете повече енергия от тази, която ще влагате чрез бОбинките? Или ще имаме просто един чудат електромотор?

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #142 -: Февруари 25, 2014, 09:56:22 am »
Здравейте,
създадох тема която да бъде чисто практическа. В отговор #40 съвсем точно предложих план по който ще се развива темата и аз вървя по този план. Вие ще имате отговори на всички въпроси когато настъпи момента. Явно желанието на някои темата да се превърне в говорилня е голямо. Но мен ме е страх защото Stah пак ще ме прати да чистя клавиатурата.  :P :P :P За да бъда по-конкретен ще престана да коментирам "V-ният" модел във форума и ще се концентрирам само върху "Три-тактовият". Може би това ще премахне объркването което има.  В отговор #40 е планът който ще следвам.
Бъдете!
Иван
ПП. Искам да допълня нещо. Идеята за създаване на това генераторче, споменато в отговор #40 и по-късно доразвита в отговор #158, няма пряко отношение към този проект. Аз използвам ситуацията, за да експериментирам нещо което не съм правил. Просто при едни и същи бобини и обороти, каква разлика ще се получи при различни видове магнити. Моля да имате предвид и това.  Това са двете полетата. Помествам снимките
« Последна редакция: Февруари 25, 2014, 02:15:04 pm от Иван БГ »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 494
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #143 -: Февруари 26, 2014, 12:53:39 am »
...Вие ще имате отговори на всички въпроси когато настъпи момента. ...
От това се опасявах...

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #144 -: Февруари 26, 2014, 10:00:11 am »
От това се опасявах...

Юлиан защо не си чоплиш семките без да се обаждаш а само пускаш нетактични коментари. Ако излезе нещо накрая с турбината на Иван добре ако не здраве да е... Теб какво те бърка цялата работа не разбирам?

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #145 -: Февруари 26, 2014, 12:21:55 pm »
Здравейте,
продължавам по основната темата: "Три-тактова магнитна турбина" Започвам по 2-ра точка, сега е в отговор #33 (има промяна на номерата от Майстора, за да направи темата по-концентрирана, за което му благодаря)
2 Форматиране на магнитите.
Забележка: С това започва моя отговор към  г-н Юлиан за:как смятате да прескочите "крайната точка" в която магнитите са в равновесие?
Да приемем, че форматирането на магнитите е един вид загрявка на магнитите за прескока. Аз успях да намеря магнити 73/33/10 Снимка има в отговор#126. Залепяме здраво алуминиев пръстен на магнита който ще използваме за ротор, а който ще ползваме за статор, използвайте лепило което можете лесно да отлепите след форматирането.
След това извършваме същата процедура както направихте с дисковете на стенда. Вижте отговор#121. само че този път при мен е с Д-73 мм. Залепваме нео-магнитите с двойно залепващ скоч за феро-магнитите. На статичния магнит само един на 0 гр. а на роторният магнит 3 бр на 120 гр еди от друг с хорда = на 30гр. Трябва да се получиме същите резултати както при стенда. Поставяме някакъв маркер къде точно се намират магнитите и къде спират. От тук нататък ще започнем форматирането. Спирането трябва да се измести поне с 45мин. до1гр, за да се гарантира че въртенето ще остане само в една и съща посока. Утре ще пусна снимките на това което описах.
Успех! Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Февруари 26, 2014, 12:28:56 pm от Иван БГ »

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #146 -: Февруари 26, 2014, 02:09:35 pm »
Здравейте,
продължавам по основната темата: "Три-тактова магнитна турбина" Започвам по 2-ра точка, сега е в отговор #33 (има промяна на номерата от Майстора, за да направи темата по-концентрирана, за което му благодаря)
2 Форматиране на магнитите.
Забележка: С това започва моя отговор към  г-н Юлиан за:как смятате да прескочите "крайната точка" в която магнитите са в равновесие?
Да приемем, че форматирането на магнитите е един вид загрявка на магнитите за прескока. Аз успях да намеря магнити 73/33/10 Снимка има в отговор#126. Залепяме здраво алуминиев пръстен на магнита който ще използваме за ротор, а който ще ползваме за статор, използвайте лепило което можете лесно да отлепите след форматирането.
След това извършваме същата процедура както направихте с дисковете на стенда. Вижте отговор#121. само че този път при мен е с Д-73 мм. Залепваме нео-магнитите с двойно залепващ скоч за феро-магнитите. На статичния магнит само един на 0 гр. а на роторният магнит 3 бр на 120 гр еди от друг с хорда = на 30гр. Трябва да се получиме същите резултати както при стенда. Поставяме някакъв маркер къде точно се намират магнитите и къде спират. От тук нататък ще започнем форматирането. Спирането трябва да се измести поне с 45мин. до1гр, за да се гарантира че въртенето ще остане само в една и съща посока. Утре ще пусна снимките на това което описах.
Успех! Бъдете!
Иван

Здравейте Иван,
Благодаря за информацията и усилията които влагате за експеримента и най-вече че ги споделяте с публиката. Имам един въпрос относно 3 тактовата турбина понеже не съм толкова навътре в нещата с магнитите не го зададох по-рано. Защо броя на бобините е 8 а не 9 например понеже все се сещам за теорията на Родин а този експеримент ми напомня на Родин. Или трябва да са четен брой и симетрични? А щом има симетрия няма ли да се получи равновесие?
Благодаря предварително.

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #147 -: Февруари 26, 2014, 02:57:21 pm »
Здравейте prp,
първо за бобините по горе споменах: "Идеята за създаване на това генераторче, споменато в отговор #40 и по-късно доразвита в отговор #158, няма пряко отношение към този проект" сега номерата са сменени #33;#133, просто ми се разкри възможност да експериментирам нещо което не съм правил. не искам да изпусна момента. А що се отнася до броя на самите бобини, аз сложих толкова колкото се побират. Сега ще дам конструкцията на електричара и той ще прецени колко трябва да бъдат.
Аз не разбирам от електротехника.
Имам човек който прави тези неща.
 Ако питате за броя на магнитите, това е максималният брой който може да понесе тази идея. Не че не съм пробвал, но резултатите бяха плачевни. Това не значи че системата се затваря. Не, тя може да се продължи но в друго направление, в увеличаване броя на резултатните магнитни полета (РМП) при което се получава едно сумарно магнитно поле (СМП), то се изчислява от ротацията на всичките (РМП), опирайки се на третата аксиома на механиката.
Бъдете!
Иван
« Последна редакция: Февруари 26, 2014, 03:07:19 pm от Иван БГ »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 494
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #148 -: Февруари 26, 2014, 03:02:53 pm »
ИванБГ: Каква е посоката на магнитните линии на феромагнита? N е от едната страна на диска, а S от другата? Или N e "вътре в дупката на геврека", а S е отвън?
Моля, дефинирайте израза "форматиране на магнита". Имате предвид "дооформяне на геометричната му форма" или влагате някакъв друг смисъл в тази дума?

Неактивен Иван БГ

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 404
Re: НАПРАВИ СИ САМ - МАГНИТНА ТУРБИНА
« Отговор #149 -: Февруари 26, 2014, 03:19:41 pm »
Здравейте Юлиан,
магнитите са аксиално намагнитени.
Като казвам форматиране разбирайте буквално. Ние ще започнем известни корекции върху магнита, например можем да променим ъгълът на влизане да бъде различен от ъгъла на излизане. По този начин ъгловата сила на влизане и излизане ще се промени и още няколко неща, но без да се прекалява, защото напрегнатостта на магнита може да се изгуби.
Бъдете!
Иван