Автор Тема: Разработките на CLaNZeRS  (Прочетена 87124 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 511
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #75 -: Декември 05, 2013, 10:37:32 pm »
Майсторе,
Една идея:
С кафявото е верига или ремък за синхронизация на двата екцентрични магнита на 180 градуса. При въртенето се получава противоположно увеличение/намаляне на полето срещу централното 'колело' с магнити.
« Последна редакция: Декември 05, 2013, 10:39:58 pm от valex »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #76 -: Декември 06, 2013, 08:19:23 am »
Valex, актюаторните магнити са разположени така, както и ти ги рисуваш, но движението им трябва да е с отклонение по оста S и N - (както се отклонява Земята - прецесионно - и само двупосочно) - без въртене по тази ос - безсмислено е, защото няма никакъв ефект. Тук ексцентритетът може и да свърши някаква работа, но при някаква друга конструкция и то ако полюсите на магнита са перпендикулярни на показаните от теб. И пак се получава непълно използване на силата на магнита - играе само единият му полюс - този в апогей. Другият, който е в перигей не е ефективен. Трябва и да се търси абсолютно балансиране на тежестта, защото скоростта на въртене ще е в пъти по-висока. Това, че ги свързваш (най-добре е със зъбна предавка с точно определено отношение) е измислено вече, но така отиваме към друга конструкция, която вече съм разработил. Тя е съвсем "друга ракия".
Засега - идеята не става.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #77 -: Декември 06, 2013, 04:07:49 pm »
   Майсторе, ето ти една идея. Главният магнит е вграден в средата на немагнитен цилиндър и при въртенето се получава "прецесията". Прилагам файл.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 511
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #78 -: Декември 06, 2013, 04:37:49 pm »
Майсторе,
На картинката ти магнита към диска ли се приближава-отдалечава или нагоре-надолу е движението му?

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #79 -: Декември 06, 2013, 06:56:52 pm »
Иван Д. - ти ме разби - гениален си! Просто нямам думи... Ами така е, който е учил - учил е... аз през цялото време все си драсках по тетрадките...
Няма да обсъждам идеята ти, защото гениалното не се обсъжда, просто се използва...
Да видим, какво ще покаже опитът... Има един проблем в гениалното ти предложение - то не може да е скокообразно, т.е. "щрак" и е S полюс, "щрак" и e N полюс. При въртенето имаме плавна прецесия, т.е. отклонението на оста на магнита вътре в цилиндъра става плавно.
Въпреки това има много сериозен идеен ресурс...
Valex - може и по двата начина, но трябва да уточня предварително, че   
Първият начин е НАКЛАНЯНЕ на магнита КАТО ТОЧКАТА ОКОЛО КОЯТО СЕ НАКЛАНЯ Е В ЦЕНТЪРА МУ - не отдалечаване/приближаване на целия магнит
Виж на снимката.
Втория вариант е движение на този магнит нагоре надолу, но този вариант не е удачен, защото се изразходва много енергия за преместване на масата на магнита. Вече съм го правил този вариант -  не е сполучлива идеята.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 511
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #80 -: Декември 06, 2013, 09:17:56 pm »
Значи грешно съм разбрал :(
Един по-сложен въртящ се магнит, а може и кръгъл магнит като оста му минава под наклон спрямо плоскостта му.
« Последна редакция: Декември 06, 2013, 09:31:57 pm от valex »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #81 -: Декември 06, 2013, 09:48:36 pm »
Удобството изисква да се използва това, което е налично на пазара... Другото е скъпо, или го няма въобще.
Все пак е интересна идеята ти Valex...
...
Иване Д. - немагнитният цилиндър ще е просто дървен, с отвор в него под съответният наклон. Под въпрос е, как да се съгласуват размерите на дисковете и размерите на зъбните колела - с ремъци и вериги е адски трудно да се избегнат механичните загуби, а с ремъци (без зъби) се губи и центровката. Може само със зъбчати ремъци и зъбни колела.
« Последна редакция: Декември 06, 2013, 10:07:11 pm от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #82 -: Декември 06, 2013, 09:55:05 pm »
Майсторе,
както в оная приказка дето един инструктор от града дошъл и събрал бабите и дядовците и започнал да им обяснява как работи двигателя с вътрешно горене. Първи такт - така, втори такт - така ... И накрая попитал: "Стана ли ясно?" Една баба станала и казала: "Всичко ми е ясно бе момче, ама само не разбрах, как върви тая кола без улои (волове)"
Та и на мен всичко ми стана ясно, само не разбрах как смяташ да поддържаш оборотите на диска. Например подаваш на соленоида 50 Hz и как диска ще поддържа 3000 об/мин? Няма ли да се ускорява или забавя въпреки, че движиш актюаторните магнити с 50 Hz?
« Последна редакция: Декември 06, 2013, 10:01:52 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #83 -: Декември 06, 2013, 10:00:41 pm »
Двигателния (магнитния) диск следва зададената от соленоида честота. На половин оборот на диска имам един ход на соленоида. Обратният ход се изпълнява от насрещния соленоид - на 180 градуса от първия.
Точно затова е зора да се изнамери точната простичка (без ОУ и пр. чипове) схема, която да подава импулси с определяна чрез потенциометър честота.
« Последна редакция: Декември 06, 2013, 10:51:26 pm от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #84 -: Декември 06, 2013, 10:07:04 pm »
Това означава ли, че като се намали честотата на соленоида, то ще се намали и честотата на двигателния диск? Той нали има инерция, а както казваш, че ще го правиш още по-голям диаметър, инерцията ще е още по-голяма. Как малкия актюаторен магнит ще удържа двигателния диск, който се е завъртял яко. Явно не мога да разбера идеята или изпускам нещо важно.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #85 -: Декември 06, 2013, 10:16:10 pm »
Въпроса ти е оправдан, Velektra. На този етап е важно да се постигне правилното ускоряване. Дискът сам по себе си ще тежи доста, като може да се добави допълнително и маховичен диск. Изкуственото намаляване на оборотите на диска няма да се изпълнява от соленоида, той просто ще бъде изключван автоматично (няма да му се подават импулси). Спиране на въртенето ще е механично - феродови челюсти и спирачен диск. А може да се вгради и магнитна спирачка - просто още два диска с магнити, и отпада и триенето при спиране.
Идеята е целият този модул (диска с магнити) да върти няколко други диска с магнити, които ще индуцират ток в бобини (вариант VAWT)
С твърдението си, че с два малки соленоида и диск с магнити между тях, мога да задвижа генератор, с който да захранвам И соленоидите и захранване на акумулатори и пр. уреди ми окачва въжето на шията АВТОМАТИЧНО!!! ::) ::) ::)
Обаче аз съм 8) 8) 8)
 ;D ;D ;D
« Последна редакция: Декември 06, 2013, 10:26:39 pm от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #86 -: Декември 06, 2013, 10:29:49 pm »
Двигателния (магнитния) диск следва зададената от соленоида честота. На половин оборот на диска имам един ход на соленоида. Обратният ход се изпълнява от насрещния соленоид - на 180 градуса от първия.
Точно затова е зора да се изнамери точната простичка (без ОУ и пр. чипове) схема, която да подава импулси с определяна чрез потенциометър честота.
На твоя клип се вижда как актюаторния магнит плавно се движи нагоре-надолу като следва подредбата на магнитите на двигателния диск. Затова според мен на соленоида не трябва да се подават резки (правоъгълни) импусли, защото така рязко ще се движи и актюаторния магнит и не зная как ще го следват магнитите от двигателния???
« Последна редакция: Декември 06, 2013, 10:51:42 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #87 -: Декември 06, 2013, 10:43:52 pm »
Точно в това е "хватката"... Трябва да са възможно най-правоъгълни импулсите, та да има "щрак" и след половин оборот - отсрещния соленоид - "щрак" и тръгваме с песен и облени в светлина!!!
Може и по-плавно, но когато дискът направи два-три оборота, това "плавно" е загуба на време...
Може да се пресмята с формули, при какви обороти, каква честота на импулсите, каква да е синусоидата... но на мен опитите ми показаха всичко, което сега обяснявам...
А плавността на ръцете (на клипа) е такава, защото те са човешки. Ако можех щях и аз да "щракам"
« Последна редакция: Декември 06, 2013, 10:53:02 pm от Maistora52 »

Velektra

  • Гост
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #88 -: Декември 06, 2013, 10:56:01 pm »
Майсторе, да не би да говорим за различни конструкции. Нали става въпрос за тази от пост1 на "Тема за размисъл"? Където магнитите на двигателния диск са подредени като спирала. Там актюаторния диск се движеше плавно от ексцентрик закрепен на него и двигателния диск. Така актюаторния магнит следваше кривата по която са подредени магнитите на двигателния диск и ги буташе. Сега като щракне рязко нагоре и надолу, как ще ги бута?
« Последна редакция: Декември 07, 2013, 08:40:18 am от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Разработките на CLaNZeRS
« Отговор #89 -: Декември 06, 2013, 11:45:24 pm »
Здравейте,
 Доколкото разбиран предавката трябва да е едно към две. За избягване на предавката трябва електрониката да удвоява честота т.е. трябва параметричен резонанс. Просто аналогово решение,  до 10 транзистора, предлагам.  RC генератор с мост на Вин в диапазон 1-100Хц. Еднопътноизправяне на синусоидалния сигнал, минава през ограничител и формира правоъгълен импулс. Двупътноизправяне с грец и формиране на правоъгълни импулси с удвоена честота.
Удвоената честота се подава към електромагнита на котвата, понижената честота се подава към електромагнита на диска