Автор Тема: генераторът на Руслан Кулабухов  (Прочетена 697098 пъти)

Velektra

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #180 -: Октомври 30, 2014, 07:10:13 pm »
Аз нямам сглобена схема по която да работя, но мога да помогна, ако зная по каква точно схема се работи.
Не е ясно дали всички работят по една и съща схема?

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #181 -: Октомври 30, 2014, 07:17:47 pm »
Аз нямам сглобена схема по която да работя, но мога да помогна, ако зная по каква точно схема се работи.
Не е ясно дали всички работят по една и съща схема?
точно това имах предвид и аз, колегата антон не е разбрал правилно. Ето показвам и моя бардак http://mazeto.net/index.php?topic=9026.msg61422#msg61422
« Последна редакция: Октомври 30, 2014, 07:27:30 pm от x_name41 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #182 -: Октомври 30, 2014, 11:09:29 pm »
Както се казва, рибата замирисва откъм главата.
Днес смених транзисторите на пушпула и нещата си дойдоха на място.
25N120
Сега вече е друга бирата.
Не мога да запаля повече от 60w, но се самоподдържа.
Дайте идея.


Транзистори по 15лв кабеляци и др. Какви са тия глупости бе хора.
Имате ли въобще поялници , или сте се събрали да споделите , дали ви се е опрасила свинята.
Браво, браааааво.
Е на това се казва .
Ч.А.О

антон за вас може да ви изглежда смешно и нелепо, но на повечето хора въобще не им е до майтап, тъй-като за да направиш един такъв генератор са необходими големи финансови усилия (ако отчетем икономическото и финансово състояние на болшинството българи) не е коректен и справедлив тонът ви, може би ако всеки вземаше по 1000 лева като вас, тогава тези неща щяха да са напълно излишни, нека има съображения и уважение все пак
« Последна редакция: Октомври 30, 2014, 11:14:27 pm от x_name41 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #183 -: Октомври 31, 2014, 12:47:51 am »
Е-е-е, X_name41, недей така! Попровери малко, недей така да се хвърляш на първия сайт... Ето тука примерно
http://bg.farnell.com/on-semiconductor/ngtb25n120ihlwg/igbt-1200v-25a-to247/dp/2114673
има 25n120 за 5-6 лева!
Ами прав е Anton, че такъв генератор не може да се сглоби за 20-30 лв.!... Ами осцилоскоп, честотомер, мултицет едно-друго, ако ги нямаш преди това? То нали и за това споделяме тук - да не се набутваме с неработещи неща, както беше станало примерно и много хора се набутаха покрай инициативите на spirit1, дето беше уж репликирал Тестатика, че било много лесно - с една четка върху стъклен диск и няколко листа от ножовка...

Anton, горе главата! За съжаление - това е положението в България, но има и хора, които се опитваме въпреки положението, а това смятам, че е най-ценното. Та молбата ми към тебе е - ако имаш нещо, наистина покажи, обясни... Ясно е, че в един момент тази технология ще достигне до хората, и защо тогава трябва да се мъчим всеки да открива сам топлата вода? Вместо на насочим усилията си, примерно, в посока не само как да запалим 60-ватова крушка, а да решим проблемите и да подкараме генератор за цялото домакинство! Вярвам, че всеки ще покаже на приятели схеми, опит, съвети... точно както навремето сглобявахме компютри Правец-82 със събирани чаркове и платки, "изтекли" от завода. И хем сглобявахме, хем се учехме какво е това "компютър" и има ли той почва у нас... А ето сега - точно 30 години след тези вълнуващи времена - всеки цъка на по един комп., друг има в джоба под формата на мобилен телефон, сигурно и на работата се намира по някой, магазинерката в кварталното магазинче също цъка на такъв, и дори и малолетните маймуни, дето си ги въдим из къщите - и те само на телефони и на таблети, и на фейсбуци и чатове налитат! :)
« Последна редакция: Октомври 31, 2014, 01:33:24 am от atos »

Pokam

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #184 -: Октомври 31, 2014, 11:24:05 am »
... Ами осцилоскоп, честотомер, мултицет едно-друго, ако ги нямаш преди това?
Това не е точно така, разбира се са предимство по субективни причини :)
 Не разполагам с тези уреди, ползвам контролна лампа на резонанса. Тук е важна мисълта и да знаеш какво правиш. Нима грузинеца е имал лаборатория, когато е творил?

  Сляпото копиране на схема, дължина на жицата и т.н. е игра на тото. С прискърбие констатирам за себе си - точно това :( Повечето се стремят да изпреварят безсънните нощи на автора и да се възкачат на готово върху създание, което не разбират или им е вменено, че не съществува. Да - безплатен обяд няма, но пък има едно съвършенно безплатно чувство или разбиране по свой си начин, наречено - фантазия. Тя много лесно се осъществява с... практика!  Ако всеки от нас покаже какво си "фантазира" в момента и по-малко филосовства, мисля, че градивните критики ще доведат до компромис или СВОБОДА!!!

  Средно положение няма! Или водим конспиративни войни за "нещо" си докато сме живи, или правим Рай за наследниците...           Извинявам се, забих у друга линия :(

  Аз правя автогенератор, който се саморезонира... после напреженов резонанс последван от токов такъв с високо Q! В следствие, консумацията НЕ се влияе от товара!  Високото помага за продукцията, но все си мисля, че може и без нея. Просто ВЧ автогенератор, модулиран с 50Hz.

Разбира се, може и без модулация - тогава ще се хранят само реотани и др.

Хватката е  -  да принудим реактива да върши полезност!

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #185 -: Октомври 31, 2014, 11:32:03 am »
@Anton,
можеш ли да  покажеш формата на изходния сигнал без товар и върху товар? Сещаш се що питам нали?

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 685
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #186 -: Октомври 31, 2014, 01:55:51 pm »
Ако желаете утре ще ви обясня на дъската, ще начертая точна схема с осцилограми.
А после ще снимам и осцилограмите.
После, след като пристигнат диодите и си оправя осцилоскопа , входа му гръмна.
Но , схемата си бачка.
И не е толкова капризна както преди.
Идеята ми , е да намерим начин да махнем диодите.
Те са най големият минус в тази схема.
Имам чувството че Капанадзе , прави два бифа не един.
Чисти полувълната която е излишна, и предполагам че диодите са на място, с малко ток и високо напрежение.
Това е може би единственото решение.
Но във събота ще разберем .
Диодите, са ключов елемент в тази система и без тях, както и без дросела няма, как да се сваля енергията от контура. От обратната ЕДС на дросела се зарежда кондензатора на изхода, така, че този дросел и параметрите му е по-важен от диодите, те могат да бъдат всякакви достатъчно е да, са бързи диоди с подходящ ток и напрежение за случая. Може да се направи токов трансформатор, както в индукционните нагреватели или друг трансформатор и от тях да се сваля енергията, без да се нарушава конфигурацията на системата.
  Но това не е Капанадзе все повече трябва да се усложнява устройството. Принципа е същия, но изпълнението на Капанадзе е много по опростено и ефективно, просто гениално. Ако се работи на 50 херца ще е много пo-oпростена цялата система.
« Последна редакция: Октомври 31, 2014, 02:12:48 pm от mito_kupona »

anton

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #187 -: Октомври 31, 2014, 02:29:39 pm »
Именно, но бифилярната навивка и напреженовата, са тясно свързани.
Тоест, когато закачиш единия край на напреженовата за бифа а другия край с диодите виси във въздуха, този БИФ трябва да резонира, да резонира от импулсите на напреженовата.Във дросела също трябва да има скок.
Това е настройка която се прави индивидуално и не можеш да дадеш точен параметър за каквото и да било.
Или, правиш генератора, закачаш трафа, закачаш дросела.
И тук, тук започваш да настройваш, но предварително трябва да знаеш резоннсната на бифа.
И подстройваш грубо.

Pokam

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #188 -: Октомври 31, 2014, 02:33:28 pm »
  Но това не е Капанадзе все повече трябва да се усложнява устройството. Принципа е същия, но изпълнението на Капанадзе е много по опростено и ефективно, просто гениално. Ако се работи на 50 херца ще е много пo-oпростена цялата система.
Диодите са конфузна брънка, която може и без нея, важното е да се шият чорапите и на една кука ;D

anton

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #189 -: Октомври 31, 2014, 02:40:55 pm »
Не може без диоди, кондензатора не се зарежда без тях.

Velektra

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #190 -: Октомври 31, 2014, 02:54:38 pm »
Здравей,  Pokam!
Лично на мен ми харесва това, което пишеш. Особено това:
......
  Сляпото копиране на схема, дължина на жицата и т.н. е игра на тото.
.......

Схемата, която даваш е позната и интересна, но веднага въпроса: от къде идва енергията тука?
Прехвърлянето на енергия от един траф на друг за мен е всъщност превръщане на потенциалната енергия на трафа(бобината) в кинетична (най-общо казано). Само че тогава трябва да имаш тяло(траф, бобина) с голяма потенциална енергия.
Другия начин е да се използва потенциалната енергия на ефира. Там обаче според мен трябва ИСКРА.

Pokam

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #191 -: Октомври 31, 2014, 03:15:07 pm »
Не може без диоди, кондензатора не се зарежда без тях.
Така си мислиш изобретателю ;D Направи прост експеримент и покажи с документация!!!
Аз имам файлов архив и мога да постна!
« Последна редакция: Ноември 11, 2014, 12:59:24 pm от atos »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #192 -: Октомври 31, 2014, 04:38:37 pm »
според мен във схемата енергията идва от обикновенния LC-резонанс, а качера (статиката) и бифиляра със вълновия резонанс помагат да се разскачи резонанса така че на изхода да се получат тези киловати, затова резонансния контур трябва да е съставен от полипропиленови кондензаторни банки в паралел (както е в индукционните нагреватели) за да може да циркулира голяма реактивна енергия (а не както е при Руслан с един два кондензатора), именно тогава биха се получили онези киловати на изхода. Не смея да коментирам приликите и разликите между генератора на Руслан и генератора на Тариел, тъй-като не би било разумно и коректно

anton

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #193 -: Октомври 31, 2014, 04:51:05 pm »
28те навивки участвуват във вълновия резонанс !
Настройка !

Velektra

  • Гост
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #194 -: Октомври 31, 2014, 05:05:44 pm »
Според мен схемата на Руслан (Акула) е сложен начин да се преобразува радиантната енергия от качера в електрическа.