Автор Тема: генераторът на Руслан Кулабухов  (Прочетена 698466 пъти)

Неактивен milintron

  • любител на гатанки
  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 117
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #450 -: Декември 11, 2014, 08:47:34 pm »
Говорим за среда! Къде е тя? Свойства на средата.
Акула много добре знае какво говори !
И е така !
Среда !!!!
Светкавицата идва, отгоре.
Връща се от земя, в пъти повече !
Това трябва да е стоящата.
Ами, аз не мисля така.
« Последна редакция: Декември 12, 2014, 09:33:45 am от Maistora52 »

Неактивен milintron

  • любител на гатанки
  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 117
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #451 -: Декември 14, 2014, 11:24:13 am »
Размотаваш бифиляра, гранатата.
Мериш дължината на проводника, на всеки слой.
Ще видиш че, всяка една дължина е различна.
Вследствие на това, няма никакъв шанс за резонанс.
Вие как мислите ?

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 623
  • специалист, не носи на пиене
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #452 -: Декември 14, 2014, 11:32:26 pm »
Здравейте, реших да се позанимавам с направата на малко "качери" ТТ. Първо навих една бобина(тръба), която изчислих (смятах че излиза 252 kHz). Схемата, която реших да използвам първоначално е тази с транзистор 2SC5200 /специално си го поръчах :) и съжалявам /. Много голяма консумация, малко ефективност и загряване на транзистора, то затова и Руслан му е сложил радиатор, че и вентилатор :) . След като така и не можах да го вкарам в що годе читав режим, реших да пробвам с любимите ми MOSFET транзистори и определено съм далеч по доволен от резултата. Качвам няколко снимки от моето творение. Като, намеря време ще начертая схемата с "Protel"-a и ще я кача. Само да уточня, че настоящата схема е за 12В и консумира ток под 1А. Транзистора е студен и затова е без радиатор. Схемата е стабилна, честотата също. Интересното е, че както със схемата на Руслан така и с "полевака" честотата се получи 324 kHz. По никакъв начин не можах да я мръдна, дори не се променя когато приближавам разни лампи (товари) до ТТ. Дори не зависи от добавени кондензатори в тригерната верига. Променя се формата но не и честотата - много е стабилна. Смятам, че това е от изключителна важност при проектиране на приемната част, която според мен трябва да работи абсолютно точно и в резонанс с честотата на ТТ а тъй като същата не се влияе от схемата на качера а само и единствено от броя намотки и диаметъра на ТТ бобината, всичко трябва прецизно да се определи. Проблема е че формулите които използвах за изчисляване на ТТ нещо се провалиха :) или, както посочих по горе навих ТТ и сметнах, че така навит трябва осцилира на 252 kHz а пък се оказа на практика със 102 kHz по висока. Ако някой разполага с калкулатор за изчисляване на ТТ, ще съм му благодарен. (ще ми бъде и любопитно дали ще сметне правилно :) )
Хайде със здраве, че се олях  :P

Неактивен milintron

  • любител на гатанки
  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 117
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #453 -: Декември 15, 2014, 12:39:51 am »
Ако, прочетеш патента на Тесла, точно за тоя траф.
Ще видиш същото.
????????????

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 623
  • специалист, не носи на пиене
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #454 -: Декември 15, 2014, 01:14:15 am »
Milintron , защо реши че не съм прочел патента на Тесла ????? И за кое същото става въпрос там ? Разликата във възбуждането при Тесла и качера е съществена и няма да я обяснявам тук. Други колеги са я обяснявали в предишни теми. В предишния ми коментар ясно и на практика опровергавам твърдението на Руслан в своите клипове, че с помощта на допълнителния дросел към антената коригирал честотата и предлагам по-добра схема на качер според мене, нищо повече.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 507
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #455 -: Декември 15, 2014, 08:00:57 am »
dymelsoft
Според мен няма начин да се изчисли точно ТТ.
Пробвай опитно по технологията на Акула да определиш честотата. Пробвай и как е с заземяване.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 623
  • специалист, не носи на пиене
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #456 -: Декември 15, 2014, 08:35:17 am »
valex , със/без заземяване честотата е бетон. Белия ШВПС 2x1.5mm2 кабел който се вижда от снимката ми е заземяване. Ето и схемата която обещах да кача :
 

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 725
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #457 -: Декември 15, 2014, 08:55:03 am »
Има една руска програмка за изчисление на еднослойна цилиндрична бобина. Мисля с нея ще стане най-реалистично, приблизително. Но опитното измерване ще е най-точното.

Преди години четох записките на Тесла, а в тях основно той изчислява такива бобини, междувитковия им капацитет и пр.
И няма как с голяма бобина да се постигне висока честота. За да се вдигне честотата трябва да се намали междувитковия капацитет, като се навива разтегнато или пък да се намалят броя на навивките, но тогава пък пада коефициента на трансформация и съответно по-ниско изходно напрежение.

dymelsoft, добре си направил схемата - автогенератор в ключов режим. Ако направиш схемата и двутактна, ще стане още по-як ТТ.
« Последна редакция: Декември 15, 2014, 09:01:02 am от EDM electronics »

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 623
  • специалист, не носи на пиене
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #458 -: Декември 15, 2014, 10:49:24 am »
Намерих калкулатор който смята доста точно, като вкарах размерите на моята бобина резултата е точно колкото и реално получавам на практика. Грешката е около 1%-2%. ЕДМ за двутактна схема ми трябва средна точка или мостова схема.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 507
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #459 -: Декември 15, 2014, 01:05:09 pm »
Заради капацитетите навиват бобините не с емайлиран проводник, а с пластмасова изолация. Така междувитково остава равномерно растояние. Е и има по-добра изолация.
По лесно е било да сложиш още един MOSFET вместо BD-тата и средна точка с два електролита (+неелектролита) и две съпротивления :)

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 623
  • специалист, не носи на пиене
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #460 -: Декември 15, 2014, 02:12:24 pm »
valex, схемата която предлагам е експериментално постигната, т.е. предходните варианти бяха други :) Драйвера с BD-тата го добавих в последствие, най-вече поради факта че IR2104 се оказа слабичка за да клати MOSFET-a. Първо транзистора не работеше добре (загряваше доста), формата на управляващите импулси на гейта на транзистора вместо правоъгълна беше почти триъгълник :). Да не говорим, че и чипа печеше. При сегашната схема всичко е студено. Предложението ти за средна точка с кондензатори ми е известно, но по никакъв начин не прави схемата по ефективна. Просто разделяш захранващото напрежение на 2x6V. Единствената разлика е импулса към първичната на ТТ от еднополярен, ще стане двуполярен, но и в двата случая с размер от връх до връх 12В. Нека не забравяме и, че ТТ по принцип трябва да работи с еднополярни импулси. Така е и в патента на Тесла. Мога да пробвам за спорта да добавя още един MOSFET към IR2104 така или иначе си го има в чипа и да видя на практика резултата, но мисля че нещата даже ще се влошат. 
Поздрави на всички.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #461 -: Декември 15, 2014, 05:45:24 pm »
добре де, защо си усложнявате живота, след като има проста схема която работи нормално, в случая не се търси мощност а ефективност, ето например моя качер (по посочената схема долу) работи чудесно, не виждам смисъл от излишни неща.
« Последна редакция: Декември 15, 2014, 05:54:15 pm от x_name41 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #462 -: Декември 15, 2014, 10:26:51 pm »
Здравейте,
Качера е четвърт вълнов вибратор и механичен аналог е показан на фиг.1. На фиг. 2 е показан полувълнов вибратор закрепен в средата. на фиг. 3 е показана струна закрепена в двата края с два възела. Тук възбуждането е напречно, а това тока на проводимост не може и отпада.
На фиг. 5 съм показал проект на трансформатор с линейна електромагнитна стояща вълна. До този идеен проект стигнах след някой неуспешни опити. Да се получи възел се навива противоположно бобината. Винаги ползвам бифилярна намотка свързана зиг-заг (резонансно) за отлични резултати.
Показвам това, защото колеги правят опити да събират, качер с други бобини, а резултатите са нестабилни. Първото нещо е да се получи стабилна стояща вълна в тръбна бобина, но и да има потенциална разлика да мине тока на проводимост. Примерно фиг.4 е невъзможен вариант от тази гледна точка.
Тук възникнаха две тенденции, солитон или стояща вълна? Това е едно и също, важно е кохерентно събиране на амплитуди.
« Последна редакция: Декември 16, 2014, 08:08:22 am от Maistora52 »

Неактивен milintron

  • любител на гатанки
  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 117
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #463 -: Декември 15, 2014, 10:38:46 pm »
Ако някой иска да ти подари осцилископ, какво би избрал.
До 1000лв.
Ригол 1102 или siglent по висок клас ?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 725
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
« Отговор #464 -: Декември 15, 2014, 10:44:15 pm »
добре де, защо си усложнявате живота, след като има проста схема която работи нормално, в случая не се търси мощност а ефективност, ето например моя качер (по посочената схема долу) работи чудесно, не виждам смисъл от излишни неща.


x_name41, разликата от твоя работещ качер и работещия на dymelsoft е съществена. Твоя транзистор работи в клас А или АВ, а пък неговия в клас D. Демек, на твоя транзистор можеш да пържиш яйца, а на неговия да си охлаждаш бирата.
« Последна редакция: Декември 16, 2014, 08:08:58 am от Maistora52 »