Автор Тема: Космология  (Прочетена 240995 пъти)

paparosko

  • Гост
Re: Космология
« Отговор #150 -: Юни 18, 2018, 09:38:51 am »
Във вселаната, такова понятие като покой, не съществува. Даже и относителен покой.
То е човешко понятие и завършва със ЗАУПОКОЙНА!!! Не съм чувал някой да казва относителна заупокойна.
ХИ-ХИ. :-X :-X :-X :-X

Така да бъде.
Имах предвид, че Луната не се върти около оста си, спрямо Земята.
Спрямо Слънцето, обаче, при едно завъртане около Земята, ще се завърти един оборот - ще бъде огряна от всички страни, както в момента става.
Ако за едно завъртане на Луната около Земята, Луната прави един оборот около оста си в посока обратна на посоката на въртене около Земята, то тогава спрямо Слънцето Луната няма да се върти - ще стои постоянно обърната с едната си страна към Слънцето, както е в момента спрямо Земята.

Меркурий е в подобно положение - за 2 завъртания около Слънцето прави около 3 завъртания около оста си. Поради това в миналото астрономите са смятали, че Меркурий е обърнат постоянно с едната си страна към слънцето.


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 927
Re: Космология
« Отговор #151 -: Юни 18, 2018, 11:14:22 am »
Естествено, че се върти (ти тъп ли си?), но не около себе си!

След дълго медитиране разбирам откъде идва спора ...
Атос май иска да каже, че луната все пак се върти, но около ос която не минава през нея. Т.е. подобно на топуза в центробежните парни регулатори:

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #152 -: Юни 18, 2018, 12:14:36 pm »
След дълго медитиране разбирам откъде идва спора ...
Атос май иска да каже, че луната все пак се върти, но около ос която не минава през нея. Т.е. подобно на топуза в центробежните парни регулатори:

Разгеле...на някой "му светна лампата" ;D
Сега си представи, че на централната ос имаш лагер (Земята), който се върти независимо около себе си.
Луната се върти точно така, че самата и "ос" обикаля около Земята. Тук даже не можем да говорим за ос, понеже е абстрактно геометрично понятие само, въпреки, че може да се определи точно според лунните фази.

Искаш да кажеш, че ще излети по радиус, а не по тангента и просто ще почне да се отдалечава от земята, гледайки към нас
със същата страна? А какво ще стане с инерцията от скоростта по орбита? Ще изчезне?

Това в черното не го доразбрах?
Ще излети по тангента, но с откъсването от гравитацията, векторите на "въртене" ще се изравнят светкавично
(защото няма кой вече да "спъва" по-малкия вектор), а "инерцията от скоростта по орбита" ще се превърне в инерция на скорост по права линия!
Такава постановка би важала както при внезапно, така и при плавно изчезване на земната гравитация.
 Разбира се, няма да остане точно със същата страна към нас. С отдалечаването си от Земята, все повече ще се вижда част от обратната и страна, докато тя стане видима почти на половина, за сметка на сегашната си видима част! Това е заради зрителния ъгъл.
По същия начин, по който автомобил обикаля край теб. Ако изправи волана и отпраши по тангентата, след време ще виждаш част от задницата му (което не е било възможно докато обикаля), а с по-голямо отдалечаване - вече цялата задница. Представи си, че автомобилът е със сферична форма.
« Последна редакция: Юни 18, 2018, 12:34:27 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #153 -: Юни 18, 2018, 12:32:36 pm »
В случая Луната се намира в това състояние на относителен "покой".
Точно така е!
Затова е относителен, защото се отнася спрямо Земята! Говорим за въртенето, разбира се, не за приближаването и отдалечаването по елиптичност.

Тук пак ще спомена видеото от Михаил Кузмов в пост#85 :
https://www.youtube.com/watch?v=0jHsq36_NTU

Виждате линията, по която Слънцето се движи в пространството! Ако някоя планета има "плоскост на орбитиране" перпендикулярна на тази линия, тя няма да има елиптичност на орбитата си!
Ако плоскостта на орбитата и е под ъгъл (различен от 90 градуса) спрямо тази линия - ще има елиптичност!
Колкото по-голям ъгъл - толкова по-силна елиптичност!

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Космология
« Отговор #154 -: Юни 18, 2018, 12:48:47 pm »
. С отдалечаването си от Земята, все повече ще се вижда част от обратната и страна, докато тя стане видима почти на половина, за сметка на сегашната си видима част! Това е заради зрителния ъгъл.
Разбирам, но това ще стане само, ако Луната обикаля по този начин, а то не е така.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #155 -: Юни 18, 2018, 01:10:47 pm »
Да, не обикаля така.
Предложеният от теб пример предполага наличие на собствен инерционен въртящ момент (който всъщност е статичен спрямо себе си), а Луната го няма! Т.е. Луната би обикаляла около Земята, но без да се върти около себе си в тази обиколка.
 epwpixieq-1 се опита да го обясни в един от постовете си...
Много от пишещите тук имат подобна представа за въртенето на Луната - смятат, че въртенето и около Земята и около нея самата са 2 различни неща, които просто "съвпадат", а всъщност нещата са далеч по-прости.
Колкото и странно да ти се струва, при предложеният от теб пример, Луната също няма да се върти, откъсвайки се!
Защо?
Защото подобен начин на въртене предполага, че няма ексцентричност на масата и Луната се върти около себе си, независимо, че орбитира около Земята (т.е. има собствена ос на въртене и въртенето и просто съвпада с обиколката около Земята).
В същност, Земята е "закотвила" Луната с по-тежката и част спрямо себе си именно чрез гравитацията си.

Пак опираме до примери (бях се зарекъл, че спирам, но виждам мисъл при теб):
Представи си, че въртиш парче релса (пример на Юлиан), но е хваната с въжето точно в центъра на масата и.
С помощта на по-тънка връв е фиксиран единият край на релсата да сочи постоянно към теб.
Внезапно се късат едновременно и двете въжета.
Няма вече кой да фиксира насилствено релсата с единия край към теб, няма и кой да я държи в "орбита" и тя излита праволинейно.
В твоя пример я няма тази фиксираща "по-тънка връв" и няма нужда да си я представяме ;)

П.П.Гравитацията, (фиксираща Луната в една позиция спрямо Земята) действа на всеки един атом едновременно, а не само на периферията на тялото (както се атакуват всички досегашни примери с въртящи се тела на въже)!
« Последна редакция: Юни 18, 2018, 01:39:11 pm от atos »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 508
Re: Космология
« Отговор #156 -: Юни 18, 2018, 01:26:51 pm »
atos, това което пишеш е твърде смислено, но забележи, то се основава на въображаем модел! Ние земляните, никога няма да можем да бъдем странични наблюдатели на Вселената. Първо, защото се смята, че е необятна, и второ, до сега едва сме стъпили на Луната. За да се случи това, трябва да овладеем дезинтегриране-телепортация-интегриране, заедно с това начини предварително да виждаме в далечния космос места, на които да "стъпим".
Така най малко ще можем да станем странични наблюдатели на слънчевата система, за да се уверим, че видяното на клипа изглежда така, или поне подобно. Според написаното, слънцето влачи планетите, но според видеото понякога те изостават толкова че трябва да получат ускорение, за да наваксат. Учените в момента не регистрират такива сили, нито пулсираща скорост.
Вълнуващи  видеа, Аполо 15 1971г.- Аполо 16 1972г. излитат от земята, кацат на луната с космонавти и се връщат!
https://www.youtube.com/watch?v=PtI18YzXjJY
https://www.youtube.com/watch?v=E81SeSIGSrk
Това което е сигурно, знаят за космоса мн. повече от нас!!!!
« Последна редакция: Юни 18, 2018, 03:17:23 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #157 -: Юни 18, 2018, 01:44:50 pm »
Да, в този модел (Слънцето "влачи" планетите) илюзията е като да са вързани с ластик за него!
Това, че не сме доизучили докрай всички планетарни взаимодействия не винаги означава, че даден модел е погрешен :D
Представи си орбитата на Халеевата комета? 75 години... Коя е силата (ластика) която я запраща обратно към нас, след като се е отдалечила максимално? Не знаем.

Хрумва ми един подобен експеримент...ако въртим тяло с ластик, перпендикулярно на земната повърхност и подберем такива, не много големи обороти, то ще се доближава в горната част на траекторията си до центъра на въртене, а в долната - гравитацията ще разтегля ластика. По този начин орбитата му ще е елиптична!
Остава да разберем кое играе ролята на ластик и кое - на гравитацията в космически план...

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 541
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Космология
« Отговор #158 -: Юни 18, 2018, 02:14:11 pm »
Даааа, Луната действително не се върти, НО само за наблюдателите от Земята.
От всички други наблюдателни точки се върти синхронно, със Земята.

 

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #159 -: Юни 18, 2018, 03:30:32 pm »
Все пак...удивително отвратителна резолюция имат всички тези видеофилми за лунните посещения!
Поне през 1972-ра година, филмовата техника е далеч по-добра, отколкото през 50-те. Има игрални филми от това време със завидно качество, а да не говорим, че "космическите технологии" винаги са били крачка-две напред. Още повече, че се е разчитало изцяло на аналогови записи и чисто оптичния зуум (там пиксели няма). Липсата на въздух би придала къде-къде повече повече яснота на образите, независимо от разстоянието. Все един кристално ясен филм (от десетките) би трябвало да се е получил...
Излишно е да се споменава, че сега има много добри софтуерни програми за "изчистване" на такива записи, дали целта е нарочно да се замазват евентуални подробности?

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Космология
« Отговор #160 -: Юни 18, 2018, 04:07:27 pm »
Представи си, че въртиш парче релса (пример на Юлиан), но е хваната с въжето точно в центъра на масата и. С помощта на по-тънка връв е фиксиран единият край на релсата да сочи постоянно към теб
Ами в безвъздушно пространство (космоса), така вързана мога да я насоча накъдето си искам и без допълнително въженце. Както и да съм я насочил, така ще потегли при скъсването, но после ще се завърти...

Аз повече голи писаници няма да пускам и ще прикрепвам по нещо за да дава яснота.
Гледайте внимателно диска! Всяко парче преди разпада се е движило по същия начин, като Луната.
Сега ми кажете, след разпада има ли парче, което не се върти? Обърнете внимание и на посоката.
https://gifrun.com/g/kiwqy1u
ПП Що не успявам да го кача тоя gif.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Космология
« Отговор #161 -: Юни 18, 2018, 04:27:23 pm »
   Цитат на Maistora52
Цитат
усещането ми, че спорът за въртенето на нещата става безпредметен е поради това, че тук никой не представя чертеж (или динамична схема) на своята теза, с която да покаже визуално твърдението си.
   Майсторе, сложил съм чертеж
Re: Космология
« Отговор #119 -: Юни 16, 2018, 10:04:24 pm »
   И вектори по него има, но няма кой да мисли. Там релативните (относителните) скорости показват всъщност въртенето около собствената ос на Луната, когато допускаме, че вече се движи праволинейно без гравитации в космоса. Тези релативни скорости са скорост на повърхността на Луната спрямо нейния център. Отделно самият й център има абсолютна скорост на праволинейното движение.
   Атос-е, ти май се опитваш да ни върнеш в средновековието. Всяко тяло при завой се завърта около собствената си вертикална ос. Стани прав и направи няколко крачки направо. После почни да правиш завой и ще усетиш как се завърташ около вертикалната си ос. Такъв завой прави и Луната. Предлагам ти един прост експеримент - вземи дистанционното на телевизора или някакъв друг подобен предмет и го постави в отворената си длан. После направи нещо като ръкопляскане, така че да се получи катапулт и ще видиш, че въртене има.
п. п. Когато релативните скорости от моя чертеж станат нули, тогава Луната ще се движи транслационно и няма да се върти около собствената ос, но нашият случай не е такъв.
« Последна редакция: Юни 18, 2018, 04:47:16 pm от Иван Димов »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #162 -: Юни 18, 2018, 05:03:40 pm »
Димов:
П.П.Гравитацията, (фиксираща Луната в една позиция спрямо Земята) действа на всеки един атом едновременно, а не само на периферията на тялото (както се атакуват всички досегашни примери с въртящи се тела на въже)!

 
Ами в безвъздушно пространство (космоса), така вързана мога да я насоча накъдето си искам и без допълнително въженце. Както и да съм я насочил, така ще потегли при скъсването, но после ще се завърти...
Не можеш да я насочиш/ориентираш както си искаш, няма начин без допълнително въздействие!
А от какво ще се завърти после?

mind,
Всяко парче преди разпада се е движило по същия начин, като Луната.
Сега ми кажете, след разпада има ли парче, което не се върти?
Движило се е както Луната, но не го е държала гравитация преди това! В този случай постановката на Димов за векторите и разликата в енергиите важи с пълна сила!

Но тук:



Когато изчезнат червените вектори (гравитацията), изчезват и резултантните (сините), а черните стават равни!
« Последна редакция: Юни 18, 2018, 05:29:14 pm от atos »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Космология
« Отговор #163 -: Юни 18, 2018, 05:26:00 pm »
   Всяка елементарна маса има инерция (импулс m.V), като тези импулси не се променят докато не се сблъскат с друга маса (сила). Имаме къс вектор (малък импулс) и дълъг вектор (голям импулс), т. е. различни по големина импулси. Дал съм само две точки за онагледяване като всички други точки също имат вектори с големини от тази на малкия до тази на големия вектор. За да имаме транслация трябва всички вектори да са еднакви, но нашият случай не е такъв. И такова нещо като термина на Атос "спъване" няма. Гравитацията действа симетрично на правата, свързваща центъра на Земята с центъра на Луната. Един вид имаме сила, перпендикулярна на вектора на скоростта в центъра на Луната.
   Може и да обърнем задачата. Ако движеща се транслационно Луна се захване от земната гравитация, то тя няма да се върти както се върти в момента на практика. За целта Луната трябва освен да се движи праволинейно към Земята и да се върти около оста си и когато Земята я захване, тогава ще зависи колко бързо и в каква посока се е въртяла около собствената си ос. Анимацията по-горе показваше различните случаи.
п. п. Удължете малко времето за редакция, че не ми стигна преди малко.
п. п.№2 Атос, тези сините вектори какво са? Ако са скорости ще се разпадне Луната, много са разнопосочни. Има едно понятие моментна скорост.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Космология
« Отговор #164 -: Юни 18, 2018, 05:34:25 pm »
Все пак...удивително отвратителна резолюция имат всички тези видеофилми за лунните посещения!
Поне през 1972-ра година, филмовата техника е далеч по-добра, отколкото през 50-те. Има игрални филми от това време със завидно качество, а да не говорим, че "космическите технологии" винаги са били крачка-две напред. Още повече, че се е разчитало изцяло на аналогови записи и чисто оптичния зуум (там пиксели няма). Липсата на въздух би придала къде-къде повече повече яснота на образите, независимо от разстоянието. Все един кристално ясен филм (от десетките) би трябвало да се е получил...
Излишно е да се споменава, че сега има много добри софтуерни програми за "изчистване" на такива записи, дали целта е нарочно да се замазват евентуални подробности?
Целта по скоро е да се каже:
Ми такава им е била техниката толкова са могли, А любопитните подробности, те се унищожават барабар със съответните снимки още преди да видят бял свят.
За останалите не знам но на мен ми прави впечатление, че снимки направени преди година две два сега виждат бял свят като оправданието е:
Чак сега информацията е била обработена. Ба си маа тия на WIN-3,11 да работеха в НАСА по бързо щеше да стане. Може би още използват Някой секретен брат близнак на Ениак работещ със сто двеста хиляди радиолампи. По простичкият отговор е, че всяка снимка преди да се публикува трябва да мине през ръчна цензура от само няколко правоимащи човка "демек посветени" тогава вече нещата стават бавни и продължителни.