Автор Тема: Космология  (Прочетена 241003 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #165 -: Юни 18, 2018, 05:35:49 pm »
Ами естествено, че не е така, "спъване" има!
Ако ти харесва повече, да го наречем потивопоставяне на сили?
Земята привлича Луната по-силно точно с тази част, която е видима за нас, защото масата и в тази половина е по-голяма! Поради тази причина, векторите, изобразяващи гравитацията(в червено) не са равни! Съответно и резултантните им (в синьо) не са равни, оттам и проекциите им (в черно) също не са равни!
Това ви заблуждава, че след премахването на гравитацията, черните вектори няма да са равни!
Но те ще се изравнят на момента!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Космология
« Отговор #166 -: Юни 18, 2018, 05:48:27 pm »
   Атос, не може да сумираш вектори на сила с вектори на скорост. Това не е правилно. Дори и да има различна гравитация, Луната може да я приемем за идеално твърдо тяло и силите се препредават на цялото тяло. Иначе ще излезе, че тези различни скорости както си ги нарисувал ще пръснат Луната на парчета. И ми се струва, че мислиш за гравитацията като за опън, а аз мисля, че е натиск, който я натиска от тъмната й страна.
п. п. Сега видях видеото на mind - слага край на спора. Ето го същото тук https://www.youtube.com/watch?v=zs7x1Hu29Wc
« Последна редакция: Юни 18, 2018, 06:17:48 pm от Иван Димов »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Космология
« Отговор #167 -: Юни 18, 2018, 06:46:01 pm »
   И тук също в минута 3:50 има кадър по кадър. https://www.youtube.com/watch?v=n-DTjpde9-0

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #168 -: Юни 18, 2018, 08:35:47 pm »
Отговорих вече на въпроса за видеото, защо пишеш, след като не четеш - чукча писател?

Векторите са за скорост, да. Когато единият е по-малък, означава, че нещо му пречи да е като другия. Пречещото нещо е силата, наречена земна гравитация.
Скоростите си ги нарисувал ти, защо да пръснат Луната? Май бъркаш скорост и сила, а?
Да, гравитацията е натиск, центробежната сила е опън, кое не разбираш?
Тези, които ти начертах аз (всичките) са за сила.

Казах всичко, което може да се каже по въпроса, дори и повече...изписах цяла книга за няколко дни.
Ако ще ми опонирате без да вниквате в това, което пиша, ами...спирам да пиша, няма смисъл просто...
Аз ти обяснявам защо е (или не е) така, ти в следващия момент ме питаш - ама как така, е...нЕам нерви вече, който иска - да пише....
« Последна редакция: Юни 18, 2018, 09:22:40 pm от atos »

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Космология
« Отговор #169 -: Юни 18, 2018, 08:48:24 pm »
Диска на видеото се счупи, защото е подложен на много силна гравитация, от Земята. Ако експеримента се направи в космоса, на точното разстояние, при тези обороти, диска няма да се счупи.
  А нали видяхте счупените парчета, как веднага се завъртат.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #170 -: Юни 18, 2018, 09:13:24 pm »
Диска на видеото се счупи, защото е подложен на много силна гравитация, от Земята. Ако експеримента се направи в космоса, на точното разстояние, при тези обороти, диска няма да се счупи.
  А нали видяхте счупените парчета, как веднага се завъртат.
Уникално...това ни е нивото (нищо лично).

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Космология
« Отговор #171 -: Юни 18, 2018, 09:18:12 pm »
atos

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Космология
« Отговор #172 -: Юни 18, 2018, 09:28:29 pm »
  :D ами не сме(космолози)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Космология
« Отговор #173 -: Юни 18, 2018, 09:30:07 pm »
   Цитат на atos
Цитат
Векторите са за скорост, да. Когато единият е по-малък, означава, че нещо му пречи да е като другия. Пречещото нещо е силата, наречена земна гравитация.
   А бе Атос, ти май ще измислиш нова физика. Тези сините вектори, които си нарисувал са безсмислени за твърдо тяло. А на моя чертеж векторите са различни, защото са такива и за всяко въртящо се твърдо тяло. С известно приближение системата Земя-Луна може да я разглеждаме като едно цяло твърдо тяло. По същия начин може да разглеждаме и грамофонната плоча в момента на счупването. Векторите са същите както и за всеки въртящ се диск. Явно не си учил механика. Ето прилагам картинка с въртящ се диск като съм сложил векторите на скоростта на три точки от него като горните две може да се разглеждат като точките на Луната от предния ми чертеж. Векторите са различни и за това не е виновна гравитацията, просто формулата за линейната скорост е такава V=w.r като w е ъгловата скорост в радиани за секунда, а r е разстояние в метри от центъра на въртене до точката, чиято скорост описва формулата. И понеже w е еднаква за всички въртящи се точки, а r е различно - затова скоростите V са различни. Освен това векторите V са перпендикулярни на r. Ако и това не го разбереш ще спра да ти преподавам уроци, просто няма смисъл да се хабя.
п. п. Сега чета, че сините вектори били за сила, ужас. Каква е тази крива сила, това някаква нова физика ли е?
« Последна редакция: Юни 18, 2018, 09:48:20 pm от Иван Димов »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Космология
« Отговор #174 -: Юни 18, 2018, 09:39:30 pm »
Диска на видеото се счупи, защото е подложен на много силна гравитация, от Земята. Ако експеримента се направи в космоса, на точното разстояние, при тези обороти, диска няма да се счупи.

Леле, MTM... Ти изкара центробежните сили като резултат от гравитационното поле на планетата :D Разсъждавайки по твоята логика, гравитацията се влива като флуид в центъра на диска при неговото въртене, и се разпръсква по периферията му, като в един момент го разрушава. В космоса няма какво да се влее и въртенето може да е безгранично бързо без щети по въртящото се тяло :D Интересна идея за научнофантастичен филм.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 541
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Космология
« Отговор #175 -: Юни 18, 2018, 09:40:07 pm »
"Поне през 1972-ра година, филмовата техника е далеч по-добра."
Да, ама, 1. слънчевата и космическата радиация скапват лентите, 2 При минус нам-колко си градуса смазката на механиките на кинокамерите какво става? 3. всички филми на Луната са правени с баба ламба, 4. малък брой редове на тв записа, за да е лека камерата, макар и черно-бяла.
За това тези филми нямат качеството, което искате. Даже имам усещането, че флмите са SSTV.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #176 -: Юни 18, 2018, 09:49:40 pm »
С известно приближение системата Земя-Луна може да я разглеждаме като едно цяло твърдо тяло. По същия начин може да разглеждаме и грамофонната плоча в момента на счупването.
Може бе, може...разглеждай там както и каквото си измислиш, че може...аз самият заприличах на грамофонна плоча вече...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #177 -: Юни 18, 2018, 09:57:00 pm »
Като се преборих с първоначалните си пориви (което малцина от вас владеят)...колкото и шокиращо да звучи, МТМ е прав до известна степен!
Ако експеримента се направи в космоса, на точното разстояние, при тези обороти, диска няма да се счупи.

Гравитацията създава дисбаланс в силите, което води до по-бърза умора и разрушаване на материала на диска...една (така да се каже) "вертикална ексцентричност" на ниво сила, не на ниво маса.
« Последна редакция: Юни 18, 2018, 10:14:44 pm от atos »

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Космология
« Отговор #178 -: Юни 18, 2018, 10:00:25 pm »
atos, първо център на масата си го дал, като условие, после аз съм ти го "болтнал" в цитата и ако отговора е този:
Не можеш да я насочиш/ориентираш както си искаш, няма начин без допълнително въздействие!
...сори, но стигам до извода, че не знаеш какво е център на масата.
Само да не се бъркаш, че като си вързал релсата по средата си я вързал за центъра на масата, щото си е точка и
практически е трудно изпълнимо.
Нека сменим релсата с една идеално балансирана велосипедна капла, която ще въртим в хоризонтална равнина.
Избираме си две срещуположни спици и ги боядисаме. Сега кажи коя спица ще ми "бяга", че се налага да и въздействам.
Когато изчезнат червените вектори (гравитацията), изчезват и резултантните (сините), а черните стават равни!
Малеее....Луната също има маса, респективно и център на масата. Вектор на каква да е сила тръгва оттам!
И какво общо има гравитацията с периферната скорост? Ако ротирам една съчма във въздуха, ще си промени ли вектора на гравитацията?
 

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Космология
« Отговор #179 -: Юни 18, 2018, 10:06:56 pm »

Само да не се бъркаш, че като си вързал релсата по средата си я вързал за центъра на масата, щото си е точка и
практически е трудно изпълнимо.
На гравитацията не и пука дали за теб е трудно изпълнимо!


Ако ротирам една съчма във въздуха, ще си промени ли вектора на гравитацията?
 
Да, ако геометричният и център не съвпада с този на масата и, постоянно ще се променя векторът!  Движението, което ще придобие такава съчма се нарича ексцентрично (записвай си).