Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 511712 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #120 -: Февруари 28, 2015, 09:42:15 am »
ELPUNTO
Идеята ми е да се сметне за конкретната ти система доколко е ефективно да се прави MPPT. За което мога да помогна.

android

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #121 -: Март 01, 2015, 01:22:28 pm »
ELPUNTO Следя темата с интерес но като "кибик" едно нещо не ми се вързва, а именно каква защита си предвидил срещу градушка, сняг, прах евентуално и др. подобни тъпотии. Сезона на градушките наближава, какво мислиш по въпроса? Вложил си много средства за изграждането на системата добре, как ще я защитиш? Питането ми не е заяждане, а загриженост и тема за размисъл.

Радвам се от сърце за постигнатото до момента и се питам мислил ли си по въпроса за защита.

 Атанасов_Хасково
Големите фотоволтаични електроцентрали да не би да са защитени от градушка.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #122 -: Март 02, 2015, 02:15:39 am »
ELPUNTO Следя темата с интерес но като "кибик" едно нещо не ми се вързва, а именно каква защита си предвидил срещу градушка, сняг, прах евентуално и др. подобни тъпотии. Сезона на градушките наближава, какво мислиш по въпроса? Вложил си много средства за изграждането на системата добре, как ще я защитиш? Питането ми не е заяждане, а загриженост и тема за размисъл.

Радвам се от сърце за постигнатото до момента и се питам мислил ли си по въпроса за защита.

 Атанасов_Хасково

Ida_has въпросите ти са логични и естествени.Не ги приемам като заяждане, напротив
благодарен съм ти за съпричастието и загрижеността.
Ida_has моята ДеЦ е само на 4 месеца, твърде кратък срок за да мога да предвидя и реша всички проблеми от всякакво естество.За съжаление фирмите и специалистите които
претендират, че са експерти в тази област, не са ми предложили до сега решение на нито
един от проблемите за които говориш.
Налага ми се да викам на помощ НЕВОЛЯТА и да запретвам ръкави . . .  ???

Например, как да предвидя че плъх ще прегризе кабелите в комина ?  >:(
Слава Богу, вчера 01 март успях да възстановя прекъснатите кабели, поставих два вида отрова примесена с брашно в комина и мазето и запуших розетката. Дано това да реши
въпроса, надявам се плъховете да ядат отровата, а не кабелите.  ???

Относно снега, тази зима ДВА пъти лазих по заснежения покрив и чегъртах замръзналия сняг от ФВ.Като си спомня . . . настръхвам и се заскрежавам . . .  ::)
Явно трябва да се поставя система за размразяване.Мисля, че нагревателите за подово
отопление са приемливо решение и като цена и като изпълнение.Но това го оставям за
следващата зима.
Наближава пролетта, после лятото  :) вероятно ще възникне проблем с охлаждането.
Мисля, че система за охлаждане, подобна на капковото напояване, ще свърши работа.
Когато е най-горещо по пладне, водата ще се стича по керемидите, ще се изпарява и
така ще охлажда колекторите.  ???

Градушката?  :( Нямам решение с днешна дата  :( Приемам всякакви ИЗПИТАНИ решения или
ЗАВЪРШЕНИ такива.Разбира се, че и аз мисля по въпроса, но за сега съм на кота "0" . . .

 

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #123 -: Март 03, 2015, 03:32:12 am »
Колега ElPunto, фотофолтаиците са обратни нагреватели, точно както говорителите са обратни микрофони, както електромоторът е обратен генератор, и както климатикът от охладител става на отоплител само с едно завъртане на 4-пътния вентил...
За какво ти е да се занимаваш с глупости да монтираш по ФВ нагреватели от подово?! Просто пускаш малко ток "наобратно" през ФВ и те сами се саморазмразяват! При това после "печалбата" от произведената през деня електроенергия многократно ще превиши "загубата" на ток за отоплението им, понеже ФВ ще работят, вместо да седят няколко дни покрити със сняг... Климатиците също го правят. Зимата като замръзне външната пита обръщат за няколко минути цикъла, при което ледът се разтопява или пада и после пак си продължават с отоплението...
Просто ти трябва едно реле и малко логика. Акумулаторите вече ги имаш.

За градушка бих ти препоръчал да опънеш някаква рехава мрежа като за ограда от някаква тънка стоманена тел... Има една такава, на която "дупките" ѝ представляват шестоъгълници с диаметър около 3 см. Т.е. парчета градушка с по-големи размери (в опсания диапазон) през нея не могат да преминат.
« Последна редакция: Март 03, 2015, 03:39:20 am от PyroVeso »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #124 -: Март 03, 2015, 11:13:38 am »
Весо, не става фотоволтаиците имат вграден диод точно поради тази причина да не станат в един момент нагреватели, тоест при засенчване да не се върне ток от акумулаторите. Това с мрежата също не става щото и най малкото засенчване драстично сваля тока при поликристалните и монокрисалните ФВ панели, то и без това КПД- то им е малко. За градушка едното решение е тракер който при облачно време да поставя панелите вертикално, или в случая на ELPUNTO един сенник навит в горната част на панелите който да се разстила автоматично над панелите при нужда.

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #125 -: Март 03, 2015, 12:22:41 pm »
krasias станахме двама които мислим по един и същи начин. Тъй като ФВ са статично закрепени, твоя вариант се явява единствено решение. Изпревари ме с 20-на минути за което не се сърдя, а се радвам. Няма да те цитирам да не цапам темата, а само ще вметна, че сенника е по практично да се навива в долния кай на ФВ. Така при навиването му върху вала ще се почиства автоматично от натрупан сняг. Системата лесно може да се автоматизира с различни датчици.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #126 -: Март 03, 2015, 03:51:50 pm »
А ако се предизвикват микролавини на панелите?
В момента в който се затвори датчика от снега и пуска звук/ултразвук с определена честота+малко вибрация.
Според мен така даже разхода на енергия може да е по-малък, а и ако нагряваме и разтопяваме - ако е студено навън, от разтопената вода може да има след това ледена плочка върху целия панел.
« Последна редакция: Март 03, 2015, 04:56:23 pm от atos »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #127 -: Март 03, 2015, 04:49:28 pm »
 lda_has, благодаря твоето решение сенника да е отдолу е по добро, не бях се сетил за снега а мислех само за градушката.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #128 -: Март 03, 2015, 04:59:15 pm »
А ако се предизвикват микролавини на панелите?
В момента в който се затвори датчика от снега и пуска звук/ултразвук с определена честота+малко вибрация.
Според мен така даже разхода на енергия може да е по-малък, а и ако нагряваме и разтопяваме - ако е студено навън, от разтопената вода може да има след това ледена плочка върху целия панел.
Хълк, Хълк...а специален робот за почистване не е ли по-добре да се направи?

В пост 78 и 80 съм описал най-практичното решение:)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 338
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #129 -: Март 03, 2015, 07:44:24 pm »
Едно стъкло поставено под наклон трудно се заледява. Ако това все пак стане то при първите слънчеви лъчи леда сам се свлича. Все пак наклона е 45 градуса. Не е ли по-лесно повърхността на стъклото да се обработи с някакъв препарат за увеличаване на повърхностното напрежение, така водата няма да се задържа и замръзва върху стъклото. Има една течност за почистване на автомобилни стъкла ("невидима чистачка"), от нея при по-висока скорост капките сами се свличат дори и без да пускаш чистачките.
« Последна редакция: Март 03, 2015, 10:39:47 pm от atos »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #130 -: Март 03, 2015, 10:29:33 pm »
Честита Баба Марта, честит 3-ти март !

Днес 03 март, ДеЦ произведе около 6 кВт/часа ел. енергия.
"Слънчевата акумулираща печка" се загря към 13:00 ч и ще излъчва топлина, вероятно до
24:00 ч.Акум. печка и масления радиатор осигуриха отоплението през деня.

Малко статистика за изминалия месец февруари 2015 г.Без съмнение това беше един
зимен месец, имаше и сняг и студ, поне така беше край София.

През м. февруари 2015 г.  имаше :
слънчеви дни . . . . . . . . . . 8 дни
разкъсана облачност . . . . 11 дни
облачни дни . . . . . . . . . . . 9 дни

ФВ колектори работиха . . . . . . . 16 дни
ФВ колектори НЕ работиха . . . . . 12 дни

- покрити със сняг колектори . . .  5 дни
- плътна облачност . . . . . . . . . .   3 дни
- прегризани кабели от плъхове . .  4 дни

Затруднявам се да дам общото количество ел. енергия произведено от ДеЦ.
Приблизително може да се приеме следното:
 
  5 кВт/ч х 8 слън. дни        = 40   кВт/ч
  3 кВт/ч х 7 полу слън. дни = 21   кВт/ч
1,5 кВт/ч х 1 облач. ден      =   1,5кВт/ч
                              -----------------------
               общо ел. енергия   62,5 кВт/ч

Ел. енергията ИЗЦЯЛО е използвана за ОТОПЛЕНИЕ.




Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #131 -: Май 14, 2015, 11:12:32 pm »
Получих сметката за ток от ЧЕЗ за периода 04. април - 04. май 2015 г.
За моя приятна изненада, сметката е НЕОБИЧАЙНО ниска !   ???

За посочения период домакинството ми е изразходвало само 85 кВтч. ел. енергия, (62 кВтч. дневна и 23 кВтч. нощна)
или като пари 15,64 лв. Това е двойно по малко от обичайния разход на ел.енергия.
Средно домакинството изразходва 150 - 180 кВтч. за месец.Не знам каква е причината ?  ???

Аз подмених 60% от ел. крушки с LED, възможно е заради това, или просто инкасаторът да е
отчел електромера за по малък период.

Каквато и да е причината, Домашната ел. Централа ДеЦ вече произвежда ел. енергия която надвишава значително
изразходваната ел. енергия от домакинството.Съвсем реално се приближавам към сметка за ток 0,00 лв. или
нулева сметка за ток. Като комплектовам  ДеЦ с инвертор и пакет батерии, ще имам нулева сметка поне за
10 месеца в годината.Това се вижда още сега, но какво да правя с излишъка от ел. енергия ?   ???

Една от възможностите е да зареждам електромобила FIAT PUNTO - ELPUNTO с излишната енергия.За съжаление
ELPUNTO сега е на "трупчета" защото оловните му батерии дефектираха, а нямам възможност да му купя литиеви.  :(
Друга възможност е да се събира тази ел.енергия за зимата с подходящи средства.
Трета възможност е да се обадя на Elon Musk за да ми подари една от неговите Powerwall Home Battery, но . . . не искам да го
притеснявам, той си има достатъчно проблеми . . .  :)


Velektra

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #132 -: Май 14, 2015, 11:29:02 pm »
ELPUNTO, предлагам ти вместо да правиш компот за зимата да използваш бурканите за направа на Лайденски стъкленици и в тях да събираш излишната ел. енергия.  ;) 8)

GMG

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #133 -: Май 15, 2015, 07:49:07 am »
вместо да правиш компот за зимата да използваш бурканите за направа на Лайденски стъкленици и в тях да събираш излишната ел. енергия.  ;) 8)
   Velektra, човека е инвестирал не само пари, ами и акъл, което е по-важно
Затова е нормално да се кефи и хваля даже, за разлика от повечето

  Хубаво предлагаш буркан-кондер, но после и ако кажеш как ще стане номера
с извличането или преобразуването на събраното, филма ще е пълен ;)

  Тогава мога да кажа как да ги пълниш бурканите без ФВ панел и беззатратно ;)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 704
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #134 -: Май 15, 2015, 08:40:18 am »
   
  Тогава мога да кажа как да ги пълниш бурканите без ФВ панел и беззатратно ;)

Хааааааа-ххххх  ;D, това се върти като REPEAT на плеар от няколко години насам. Не че не вярвам  ;), ама ми стана малко смешно... ;D
Да си призная /за да не се налага да ме разкрие някой/, но ти завиждам, ама не благородно, ами злобно  ;D  :D. Ти вече си открил реката от безплатна енергия и си добре, а аз  :-[.....пък останалите като мен - да му мислят  ;D  :D  ;D ...айде отново на работа  :D

Каквото повикало такова се обадило!  :D