Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 512202 пъти)

lazy

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #135 -: Май 15, 2015, 10:59:06 am »
          Аз от няколко години съм с грид инвертор не мога да кажа точно каква е ползата от него, но и панела  ми е около 60W. Сметката ми е около 40лв. на месец, като топлата вода и отоплението са на газ и вакуумни соларни тръби. Постоянно или на стенд бай са 3-4 лаптопа, два рутера, три телевизора и хладилник и разбира се пералня, фурна, котлони, миялна и други дребни домакински уреди. Инвертора е разбира се китайски и работи тогава, когато панела изкара 14.5-15 V и нагоре. За големи мощности като твоите нямам идея освен да вадиш вода за градината.
          P.S. Моите фотоволтаични модули са по-стари - приблизително 10.8х11.3мм на текстолитова подложка и дават до 7.2 V и до 0.25 А на "късо". затворил съм ги между две стъкла с дебелина 2мм, но прегряват и се разрушават. Ще съм благодарен ако някой ми подскаже друг конструктивен начин с по-добро охлаждане, че имам още няколко стотин, които не искам да похабявам от прегряване. Благодаря.

GMG

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #136 -: Май 15, 2015, 01:24:51 pm »
Каквото повикало такова се обадило!  :D
  Никого не съм викал, но това което се обадило преди време пак се хилеше
от сърце когато показвах как се зарежда 44Ah акумулатор с GSM-батерия ;D
Не че не вярвам  ;), ама ми стана малко смешно... ;D
  Не разбирам как хем вярваш, хем ти е смешно
не ми се мисли по-натам просто :o
вече си открил реката от безплатна енергия и си добре, а аз  :-[.....пък останалите като мен - да му мислят
  Какво се коркаш толкова, нали сам се похвали, че тока ти е 30лв. на месец
Точно така се прави, да не бие на очи - иначе ще ти дойдат на проверка от
енергото, мислейки, че крадеш ток :D
       Поздрави от лодкаря!

Velektra

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #137 -: Май 15, 2015, 01:54:23 pm »
............
       Поздрави от лодкаря!

Лодкарят от реките Стикс и Ахерон ли ? :)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #138 -: Юни 23, 2015, 12:23:30 am »
Вече имам "слънчево нано фолио". Поставих го на стената в кухнята, която пострада
най-много от наводненията през 2014 г.Наложи се да я шпакловам и боядисам.

"Слънчевото нано фолио" е дълго 3 м. то се захранва от "слънчевия контакт" т.е.
от ФВ панели.Идеята ми е "слънчевото нано фолио" да затопля стената, да затопля и
шкафовете, които ще се пред него и така да се избавя от влагата и плесента, която
покрива гърбовете на шкафовете и всичко което се постави в шкафовете.
Очаквам също Т* - та в кухнята да се повиши с няколко градуса.


to6o-2101

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #139 -: Юни 24, 2015, 02:40:13 pm »
Здравей колега и аз мисля да се захвана с подобен проект но още по-малък. Мисля да взема като за начало само 2 панела по 130-150 W но понеже цял ден нямам консуматори в къщи (само хладилник) мисля да взема и акумулатори.
Осветлението навсякъде ми е с лед лампи и ще мога да ги вържа за панелите, телевизорите се ползват около 3-4 часа дневно същото важи и за 2 лаптопа, от големите консуматори само фурната и пералнята ще ми останат на мрежово захранване.
Обаче тия акумулатори ме притесняват. На доста места пишат, че живота им е 8-10-12 години а на други, че са около 10 000 цикъла и се чудя дали цялата тази инсталация ще ми е рентабилна?
Консумацията ми на ел енергия е около 28-30лв. без значение от сезона понеже парното ми е на твърдо гориво (и бойлера зимата е с топла вода от него) а лятото използвам слънчев колектор (самоделка) за бойлера.
По лични сметки една такава инсталация би ми излязла 900-1000лв. (ще ги избия след 6г. ако използвам само мощните електроуреди към мрежата) но единственото което ме спира за момента е живота на акумулаторите.
Ако някой има опит с тях нека да сподели понеже не ми се дават по 300 - 400 лв. през 2г. за нов акумулатор.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #140 -: Юни 25, 2015, 06:17:30 pm »
to6o-2101 с два ФВ панела, със сумарна мощност 300 W, ще имаш добив около 2 - 2,5 кВт/ч в летен ден.
през зимата не повече от 500 вТ/ч.Това е скромна мощност.Ще ти стигне за LED осветление, за лаптопи, а за
телевизорите  ::) се съмнявам.

За добив от 2,5 кВт/ч са ти нужни минимум два акумулатора 12 V / 100 Ah, желателно е батериите да са тягови, или
полутягови (не стартерни за автомобили).Те се свързват последователно и ще ти дадат 24 V.Тези батерии ще ти
покрият нуждите от ел. енергия за 24 часа, не повече.Или ако имаш два или повече последователни облачни дни,
ще трябва да черпиш ток от мрежата.

Въпросът за циклите заряд/разряд е сложен и обикновенно производителите на батерии дават завишени данни.
10 000 цикъла е невероятно много ! Няма такива батерии все още  :o , ако знаеш къде се продават казвай . . . веднага
ги купувам !
Реалното число за оловните акумулатори е 1 000 - 1 500 цикъла.И това е много условно защото зависи от дълбочината на
разряда, както и от разрядния ток.
Например, ако резредиш батерията/ите до 70 - 80 % от капацитета им, т.е. изчерпиш 20 - 30 % от енергията им, ще
достигнеш 1 500 цикъла.Но ако разрядът е до 40 - 50 % от капацитета, ще имаш най - много 1 000 цикъла.
Има и критично ниво на разряд, мисля че за оловните батерии е 20 - 25 % т.е. ако постоянно слизаш до това ниво,
батерията се разрушава и не издържа дори 500 цикъла.

Литиево - йонните батерии имат значително повече цикли.Производителите дават от 3 000 до 5 000 цикъла.
Те са по издържливи на натоварване по ток.Допускат 3 - 4 пъти по голям ток на разряд от номиналния.
Допускат и дълбок разряд до 20 % от капацитета им. Но са значително по скъпи.
Във Форума на българските електромобили  www.electriclub.com има обява тези дни, че събират обобщена заявка за
литиеви батерии.Цената е 1,15 $ за Ачас , без ДДС.Това е много изгодна цена.За твоя случай ще ти трябват 7 - 8
клетки, за да получиш 24 V. Или около 900 $ за пакет батерии 24 V / 100 Ah.

Навярно може да се използват и суперкондензатори, те действително имат десетки хиляди цикли заряд/разряд,
дори стотици хиляди.
Нямам опит с такива кондензатори, чел съм само каталожни данни.Но те са скъпи колкото литиевите, и не
знам за колко време се саморазреждат.

 

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 704
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #141 -: Юни 25, 2015, 06:34:22 pm »
Йонисторната батерия е сериозна /скъпа/  инвестиция, пък и използването й ще изисква специална електроника - инвертор. Батериите се разреждат напълно до около 20% от максималното си напрежение, примерно един 12V-ов акумулатор е напълно разреден някъде до 10-10,5V /по спомен/. При това положение лесно се ползва стандартен инвертор, не влияе много на изхода входното напрежение. Йонистора обаче се разрежда напълно в края на напрежението си, т.е. разликата с батерията е много голяма. Т.е. този инвертор трябва да работи от 1% до 100% напрежението върху йонистора, за да се използва в пълен обем капацитета му.

Преди няколко години мислих да си правя такава слънчева централа с йонистори, но по груби сметки батерията ми излизаше около 10лв. /Wh - материалите без труда. И като си сметнах инвестицията, кто пари, време, обслужване и т.н., се оказа че след около 20 - 30 г. ще съм на нула от тоя келепир.

Иначе идеята за йонисторната батерия е актуален, предвид очакващото падане цените на тези супер кондензатори. Интересното в случая е инвертора обаче.

Неактивен h2motor

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 534
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #142 -: Юни 25, 2015, 11:37:52 pm »
lazy - например да поставиш и трето стъкло под долното, но дистанцирано от него и с някакъв мек силиконов шнур да оформиш сепариращи канали . След това с малка помпа да пуснеш вода да циркулира и да се охлаждат, през зимата трябва да е антифриз или да източиш водата добре.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #143 -: Юли 05, 2015, 10:26:42 pm »
След като монтирах "слънчевото нано фолио"  го изпробвах,
то се нагрява най-много до 50 - 55*С.
Максималната мощност е 450 - 500 вт, или около 160 вт на линеен метър.

Поставих шкафовете и . . . очакваният ефект се получи  ;D
"Слънчевото нано фолио" нагрява гърба на шкафовете т.е. фазера до Т*
не повече от 42*С. Така влагата и конденза, който се отлагаше по гърба на
шкафовете ще се изсушава. Надявам се   ???

Надявам се да се избавя от влагата и плесента която покриваше всичко
поставено в шкафовете.


koko5

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #144 -: Юли 07, 2015, 07:55:21 pm »
Четох, четох, но не разбрах каква е крайната цел... и защо никой не предложи просто да присъединиш централата към мрежата?

Какво ще струва?
- разрешение за строеж 6-та категория (30-100 лв. в зависимост от това коя е общината)
- проекти (все ще намериш някой да ги подпечата срещу почерпка /20лв/)
- съгласуване на проекта от ЕРП (50-60 лева)
и най-скъпото - он грид инвертора (1500лева)

Като изключим инвертора, останалите средства не са големи ~200лв - толкова, колкото ще струват 2 акумулатора.
« Последна редакция: Юли 07, 2015, 10:14:42 pm от dymelsoft »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #145 -: Юли 08, 2015, 01:58:13 am »
koko5, ами да ти кажа - Елпунто не е комерсиален тип, направил си е собствена централка, за да си използва безплатна енергия и да си бъде по-независим финансово от ИМЕННО  разни ЕРП-та!

Засега е в напълно любителски вид и я надгражда постепенно, което не значи, че не е ефективна!

За което го адмирирам искрено!
И ако дойде момент, в който Елпунто ще може да каже на всички ЕРП-та ... "Майната ви"!
Аз ще съм първият, който шапка ще му свали!
Идеята тук е нe да работиш СЪС, ЗА или въпреки ЕРП-тата, а да им биеш шута тотално!

« Последна редакция: Юли 08, 2015, 08:22:42 am от dymelsoft »

koko5

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #146 -: Юли 09, 2015, 10:15:37 am »
Разбирам идеите му, но това не означава зорлем да плуваш срещу течението.

Това което никога няма да постигне е 50те херца и синусоидалността на напрежението. Затова нека му помага ЕРП. С инвестицията в присъединяването се решават доста технически проблеми:
- гореспоменатите 50 херца
- какво ще правим излишъка и къде ще го складираме. И като се замислиш батерията осигураваща 16 часа автономност ще струва доста повече от тези 1700 лева за инвертор и административни разходи.
- ако недостига енергията
- ако има 2-3 облачни дни...

Та така... като връща енергията в мрежата и после си я взима обратно, пак ще е (поне) финансово независим от ЕРП.

Е, има и недостатъци... ако стане така, че ЕРП му плати 10-20 лева ще трябва да се занимава с данъчните да подава декларации по ЗДФЛ.

п.п. Започвам проект за ВГБ на термосифонен принцип(като напредна ще пусна снимки и резултати... но в друга тема)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #147 -: Юли 09, 2015, 01:45:25 pm »
Минималната мощност, която можеш да присъединиш към енергото е 30KW. И са хиляди проекти и само стандартизирани неща могат да ТИ свържат към тяхната мрежа.

koko5

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #148 -: Юли 09, 2015, 04:00:40 pm »
В грешка си! Незнам да има минимум. Минимума по-скоро се определя от рентабилността - под определена мощност не си струва.

справка: наредба 6 от 24.2.2014 за присъединаване на производители и клиенти на ел. ен.

Колкото до инверторите, естествено, че няма да можеш да присъединиш някой за 100 долара от али експрес. От серията sunny boy мисля, че има с минимална мощност 1100 вата (за 1300 съм сигурен, даже имам оферта от фирма).


Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 623
  • специалист, не носи на пиене
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #149 -: Юли 09, 2015, 04:07:03 pm »
valex, в заблуждение си приятелю. В момента ЕРП-тата присъединяват само малки задължително покривни фотоволтаични системи с максимална мощност до 30KW. Договори за мощности над 30KW никое ЕРП вече не подписва, освен ако не си с връзки  ;) . Тук има информация по въпроса, със примерен договор и т.н.
http://www.pvgrid.eu/bg/database/pvgrid/bulgaria/national-profile-2/residential-systems/1847/----1/grid-connection-permit-4/2.html



« Последна редакция: Юли 17, 2015, 02:47:25 pm от atos »