Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 512711 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #165 -: Януари 04, 2016, 01:09:30 am »
Малко съм бос по химия...не е ли опасно с водород?
Сгъстеният въздух ми се вижда по-приемливо решение някак...още повече, че в метанови бутилки може да се постигне страшно свиване/налягане, малко шумен вариант все пак...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #166 -: Януари 04, 2016, 12:07:18 pm »
със водород не става, мислено и бистрено е много пъти във форума.
единственият шанс е с използването на бутилки пълни с вещество абсорбиращо водорода при определени условия примерно титанов карбид, но цената обезсмисля идеята, поради този проблем водородният автомобил все още не е факт. На практика за съжаление все още никъде по света не се предлага рационално решение на проблема по съхранението на лятната енергия.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #167 -: Януари 04, 2016, 02:46:44 pm »
Малко на офтопик, но оказа се, че знам, по-точно преди малко ми хрумна, или ми дойде от някъде, но има решение за проблема със продължителното съхранение на водорода без големи загуби. Като се замислих по-сериозно върху идеята, оценявам вероятността за успех на 90-95%
За момента по разбираеми причини не мога да дам подробности тук в темата. Идеята е достатъчно лесно изпълнима и с достатъчно малко вложени средства при това което ме кара да се притеснявам да давам информация по въпроса.
« Последна редакция: Януари 05, 2016, 06:27:04 pm от atos »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #168 -: Януари 05, 2016, 01:23:14 pm »
Ами не би трябвало да бъде проблем в голям съд, примерно от неръждавейка, да се напомпа водорода под 200 atm, примерно. Въпросът е колко трябва да е голям този съд... Защото 1 м3 водород при стандартни условия тежи само около 90 грама... При 200 atm това ще са 1,8 кг., което ми се струва доста малко за цял кубик съд...

По данни на ELPUNTO за нуждите на отоплението на къщата му, освен от слънчевото парно и ДеЦ-а, се е наложило да изгори още около 1000 м3 природен газ (метан). Та по груби сметки - ако тези 1000 куб.м. ги напомпаме под 200 atm, то пак ще си трябват едно 50 кубика съд, за да ги съхраним... а това си е цяла голяма стая, примерно 5 х 4 х 2,50 м. Цената на материалите за подобно съоръжение и изграждането му никак няма да е розова.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #169 -: Януари 05, 2016, 01:51:10 pm »
Първо при 200 атм, 1 кубик водород ще тежи 18 кг, което е около 700 кВ.ч, енергия
Второ 1000 нормални кубика природен газ, ако се компрессира до 200 атм, би заел 5 кубика. 1000 кубика газ, са около 9800 кВ.ч

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #170 -: Януари 05, 2016, 03:33:23 pm »
Мда.. прав си колега DmitarP... нещо едната нула ми е избягала...
Горният ми пост е за боклука :)
5 м3 звучи далеч по-добре/постижимо.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 507
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #171 -: Януари 05, 2016, 03:38:41 pm »
5 кубика на 200 бара ... това първо ще струва майка си и баща си, второ всички надзорни служби ще изпаднат в потрес, трето съседите ще се евакуират извън 1-километрова зона за сигурност около къщата ... :)

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #172 -: Януари 05, 2016, 04:09:33 pm »
Затова най-добре е топлината да се съхранява в керамика или вода, но пак опираме до големите обеми, нужни за целта

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #173 -: Януари 05, 2016, 07:42:03 pm »
Христо бог да те поживи, това го бях чел преди доста години, но бях забравил какво точно е веществото което се използва за реагент
"натриев сулфид". В статията която аз бях чел се коментираше така направена къща в Швеция. Тогава коментирах с мой приятел химик и той каза, че единственият проблем бил, че натриевият сулфид бил голяма гадост "много агресивен бил" поради което се налагало както бе само споменато в статията, че всякакви тръби и съдове са от неръждавейка. Е в момента това дори и за България е чисто финансов проблем.     
« Последна редакция: Януари 05, 2016, 08:46:13 pm от atos »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #174 -: Януари 07, 2016, 12:46:34 am »
Ето как изглежда електроенергийният разход на домакинството през 2015 г.

Общ разход на ток . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 524 кВтчаса
Разход на ток дневна тарифа . . . . . . . . . 1 124 кВтчаса
Разход на ток нощна тарифа . . . . . . . . . .   400 кВтчаса

Това е ел енергия от електропреносната мрежа.

Освен това домакинството е използвало ел енергия получена от ДЕЦ.
Припомням, че ДЕЦ бе пусната в края на м. октомври 2014 г.
До 27 ноември 2015 г. ДЕЦ работеше с прав ток и захранваше "слънчев маслен радиатор",
"слънчева акумулираща печка" и "слънчево нано фолио".
След 27 ноември 2015 г., ДЕЦ бе пусната да работи с Диспечер и акумулаторна батерия и захранва
с 220V/AC цялата ел. инсталация на къщата.

Нямам пълни данни и не мога да кажа колко кВтчаса са произведени от ДЕЦ през 2015 г.
Мога да кажа, че през 2015 г. "слънчевите уреди" са работили 292 дни.
"Слънчевите уреди" НЕ СА РАБОТИЛИ 73 дни, поради плътна облачност, покрити със сняг ФВ панели
и защото през летните месеци е топло и "слънчевите ел. уреди" няма какво да отопляват. 



Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #175 -: Януари 12, 2016, 11:58:36 am »
Здрасти, ELPUNTO,
може ли повече инфо как се държи отоплителното фолио. Отчиташ ли някакво повишение на температурата в помещението, където е монтирано? Има ли го прословутото усещане за слънчево греене срещу него? Чудя се дали изобщо става за основно отопление на еднофамилна къща, хмм... Аз събота и неделя съм на около 4км от тебе по права линия, та може да спретнем една среща, ако имаш желание  :) Цената на фолиото с проект, монтаж и т.н. е 80.00лв/м2 най-ниско, което идва прекалено. Може би има смисъл, ако човек сам си прави нещата, мда.
Поздравления за солара, ДЕЦа, инфото и въобще!..  :)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #176 -: Януари 13, 2016, 08:13:23 pm »
Здрасти, ELPUNTO,
може ли повече инфо как се държи отоплителното фолио. Отчиташ ли някакво повишение на температурата в помещението, където е монтирано? Има ли го прословутото усещане за слънчево греене срещу него? Чудя се дали изобщо става за основно отопление на еднофамилна къща, хмм... Аз събота и неделя съм на около 4км от тебе по права линия, та може да спретнем една среща, ако имаш желание  :) Цената на фолиото с проект, монтаж и т.н. е 80.00лв/м2 най-ниско, което идва прекалено. Може би има смисъл, ако човек сам си прави нещата, мда.
Поздравления за солара, ДЕЦа, инфото и въобще!..  :)

getca  нанофолиото е обикновен реотан, изработен като гъвкаво фолио.Купих го от Бриколаж - Люлин.Причината бе, че през 2014 г.
приземният етаж бе наводняван 4 пъти, от новата Евроканализация.Стените и шкафовете подгизнаха от водата и за да намаля високата
влажност и да изсуша стените и мебелите монтирах на стената 3 м. дълж. х 0,5 м. шир. нанофолио. Тази лента фолио беше с мощност
около 400Вт. Примерно 130 Вт на линеен метър.Както писах преди, нанофолиото се захранваше от ДЕЦ FREE  ;D

Решението се оказа сполучливо.Т* на н - фолиото не надвишава 45*С, няма нужда от терморегулатор, няма опасност да подпали шкафовете.
Н-фолиото нагрява фазера  т.е. гърба на шкафовете, а нагрятия до 40* С фазер затопла и изсушава шкафа и инвентара вътре.
В слънчевите дни, освен че изсушава стената и шкафовете, н-фолиото повишава Т* на помещението с 1 - 3* С и намалява високата влажност.
Не съм усетил слънчевото греене на н-фолиото защото то е зад 35 см. шкаф.

В магазина от който го купих имаше рекламно филмче и указания как да се монтира н-фолиото за подово отопление.По принцип това фолио е
предназначено за подово отопление.Нямам представа дали е ефективно и икономично за подово отопление.  ::)
Ако тока ти е FREE да, ако трябва да го плащаш . . .

getca нямам нищо против да се срещнем в удобно и за двама ни време.Нека уточним подробностите по личния мейл.



   

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #177 -: Януари 15, 2016, 12:05:37 am »
Януари за сега е по топъл от обичайните зимни месеци.Няма студ и сняг.Но няма и слънце.
До 14 януари край София имаше 2 слънчеви и 2 полуслънчеви дни.

11 януари беше полуслънчев ден, имаше средновисока облачност, която рядко се разкъсваше.
ДЕЦ успяваше да изцеди някаква енергия от скритото зад облаците слънце.Когато тази енергия беше повече от
консумираната енергия, ДЕЦ изключваше ел.мрежата и захранваше къщата със слънчев ток.

Работата на ДЕЦ се записа от компютъра в табличен вид, скрининга е през 1 минута.
В таблицата са записани основните параметри на работа на ДЕЦ за времето от 08:50 ч. до 20:23 ч.
Направих си труда и изчислих средния добив на ток и средния товар за времето от 10:00 ч. до 11:00 ч.
Резултатът е :
- среден добив на ел. енергия  - - - - - - - - - - - - 465 Втчаса (0,456 кВтчаса)
- среден товар на ДЕЦ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  315 VA
- излишък от ел. енергия - - - - - - - - - - - - - - - - 150 Втчаса

Излишъка от енергия отиваше да зареди  батериите.
dmitarp ти се интересуваше каква част от енергията се пада на ДЕЦ, ето го отговора.
Таблицата дава отговор, стига да имаш търпение да изчислиш множеството данни. :)
Моето търпение стигна само за 1 час.  ::)



 


 

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #178 -: Февруари 08, 2016, 12:39:56 am »
Днес 07 февруари бе слънчев и топъл за зимния сезон ден.
ДЕЦ и Слънчевото парно работиха на MAX    ;D
Слънцето се вдига по високо и добивът на ел. енергия на ДЕЦ в обедните часове доближава 1 000 вт/час.
Голяма част от ел. енергията на ДЕЦ остава неизползвана защото акум. батерия има малък капацитет, бързо се зарежда
до 100 % и няма подходящ ел. уред който да поеме излишъка от 500 вт ел. енергия.  :(

Назрява необходимост от някаква проста автоматика (тригер) която да включва контактор и контакт, когато токът от ФВ панели
надхвърли 10 - 12 А. Тогава ДЕЦ произвежда достатъчно ток, който захранва консуматорите в къщата и има излишък от енергия,
който да се насочи към ел.уред за отопление.
Представям си го като нискоомен шунт в линията от ФВ към Диспечера. Когато потече ток над 10 А падът върху шунта ще превключи тригерът
и ще включи контактор, а от него контакт.Така излишъкът от енергия ще се използва за отопление, когато токът падне под 10 А тригерът се
обръща, изключва контакторът и ел. контакт.Така нагревателният ел. уред ще работи само с FREE ел. енергия произведена от ДЕЦ.
Ако няма такава автоматика, когато добивът на ДЕЦ падне под 10 А, Диспечерът ще започне да черпи ток от мрежата и това ще обезмисли
идеята за FREE ENERGY.

Ако някой от Форума е правил подобен тригер или има работещ, моля да ми се обади.


 
 


 

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #179 -: Февруари 08, 2016, 08:13:08 am »
Най-лесно това може да стане с контролер(PLC) който да следи тока и напрежението(мощността) във веригата. Когато тока и напрежението се покачат над определена стойност се включва допълнителна(и) верига с товар.