Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 512728 пъти)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #180 -: Февруари 10, 2016, 12:00:57 am »
Най-лесно това може да стане с контролер(PLC) който да следи тока и напрежението(мощността) във веригата. Когато тока и напрежението се покачат над определена стойност се включва допълнителна(и) верига с товар.

plcsoft ако може дай инфо за контролера.Входове, изходи, захранване и т.н.
Програмирането на контролера също, вероятно ще се наложи прагът на превключване да се мени
през различните сезони защото добивът на ДЕЦ ще е различен.

GMG

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #181 -: Февруари 10, 2016, 09:17:07 am »
    ELPUNTO, в това проектче има точно такава тригерна защита за каквато
питаш с прецизно установяване. Всичко е точно и е така както пише, но
може и да се модне за други стойности ;)
  Ползвам ШИМ-порта за регул. на напрежението и дисплей от Nokia3310
        Успех!

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #182 -: Февруари 10, 2016, 09:18:53 am »
Контролера(PLC)  трябва да отговаря на следните изисквания.
1. Да има Аналогови входове най малко два за предпочитане и повече.
2. Трябва изходите му да са релейни, на 24 волта или на 220 волта и да издържат натоварване от поне 3А на изход.
3. Трябва да е лесен за програмиране- за да може сам да си направиш програмата и да коригираш.
4. Да е евтин и надежден.
На вилата съм си направил парното с контролер Mitsubishi AL2 - 10MR - D.Реализирал съм напълно автоматизирано контролиране на следните процеси. Под напълно разбирай всичко работи в автоматичен режим. Без никаква намеса от моя страна- освен при авария.Та процесите са следните.
1. Контрол на температурата в парната инсталация.
2. Контрол на температурата на бойлера.
3. Контрол на работата на газовият котел и котела на твърдо гориво.Става въпрос когато котела на твърдо гориво се запали
се прекъсва работата на газовият котел. И обратно.
4. Контрол на налягането на газ в захранващата инсталация за пропан бутан.
Имам планове по-нататък да добавя и слънчева инсталация но, това по-нататък. За това следя с интерес твоята работа и  се радвам на успехите ти. Е и малко завиждам но, благородно. :) :)
Ако те интересува нещо повече ще ти помогна със каквото мога.

Като допълнение да напиша че, има и по-евтини контролери от този но, имат недостатъци. Това беше избора ми за тази цена и това качество. А основното е и надеждността. Все пак се работи и с газ.

 
« Последна редакция: Февруари 10, 2016, 09:37:38 am от plcsoft »

Yoro

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #183 -: Февруари 10, 2016, 05:06:43 pm »
Колеги!Тези неща са измислени и спонсорирани от енергомафиотите.Те ги произвеждат и продават.Защото тези устройства не ги застрашават.
С тях няма да се откачите от енергото.Просто ви заблуждават.
Фотоволтаиците не са най доброто нещо.Просто си плащаш тока за години напред.И после пак на ново.Не се заблуждавайте..
Помислете.Ще пишат ли как да се откачите от тях.НИКОГАААА...Не пишат за това което е правил Тесла а за техните щуротии. ;D
Това е според мен.Лошото е, че ще се убедите след години....

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #184 -: Февруари 10, 2016, 05:25:24 pm »
Драги ми Yoro напълно те подкрепям в това което си написал и мислиш.Точно така е. Но, реалността при мен  е малко по-друга. ;( Аз самият години наред работих върху СЕ устройства и то не само върху Тесла генератора. А и други. Но освен пълно материално и психическо разоряване друго не успях да постигна. Да не продължавам......ще излезе като оплакване и оправдание. Не се оплаквам, колеги а, още по-малко се оправдавам. Просто съм по-прагматичен към настоящият момент и от сегашното си Енергийно ниво преценявам така нещата. Все пак един живот живеем и сметките трябва да се плащат.За съжаление!!! За това съм стигнал до извода че, за в момента е по-добре да се изчака. Не съм във състояние да влагам още толкова труд и средства а, дори и да го направя едва ли някога ще си възвърне инвестицията. Консерватизма е много голям. От моята камбанария така изглеждат нещата. Лека вечер ви желая!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #185 -: Февруари 10, 2016, 08:20:54 pm »
Аз нямам практически опита, който много от вас имат, но според мен мисленето и условията на изграждане/надграждане на енергозахранваща система за дома са важни.
ELPUNTO гради, надгражда, изглажда, усъвършенства - това е добър подход, един ден наистина "ще се откачи" от ЕРП-тата.

Другият вариант е, ако имаш вила, да започнеш с малко - една-две лампи, после ТВ и после да надграждаш.
При втория вариант, важното е изобщо да НЕ СЕ СВЪРЗВАШ към ЕРП. Както казват - неволята учи, това е трудният път обаче:)
Ако си в саваната на десетки хиляди километри от цивилизация, щеш не щеш, ще се научиш да ловуваш с лък и копие:)


Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #186 -: Февруари 10, 2016, 09:20:15 pm »
Подобни неща се правят от страст, а не от зор  ;) Каквото и да си направиш сам, това е незаменим кеф! Това е!

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #187 -: Февруари 11, 2016, 08:26:54 am »
"Другият вариант е, ако имаш вила, да започнеш с малко - една-две лампи, после ТВ и после да надграждаш."

Точно така atos това правя в момента малко по-малко надграждам, разбира се когато имам възможност. Дай боже един ден напълно да се откача от Енергийните монополи. Както прави ELPUNTO.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #188 -: Февруари 11, 2016, 04:34:04 pm »
Според мен управлението на оптимизацията на консумираната енергия не е толкова просто като 'прагово превключване на реле' . По-скоро би трябвало да наподобява MPPT алгоритъм, но насочен към товара на системата. В смисъл да вади максимална мощност от панелите като я разпределя първо за пълно зареждане на акумулаторите, после към пълно задоволяване на къщните нужди от електроенергия и остатъка от мощност да подава към примерно ел. радиатор или нагревател  в буферния съд. И това да става 'пропорционално'.
Най-добре е да се коментират тези неща в друга тема. Да не се цапа добрата тема.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #189 -: Февруари 11, 2016, 06:24:37 pm »
Колегата Valex е прав - темата за логиката на управлението ме интересува живо и мен. Добре е да се направи нова тема: "Логика на управлението на ДЕС (Домашна Енергийна Система)". Тя ще е актуална дори ако имаме "истински" СЕ източник с ограничен капацитет на произвежданата СЕ.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #190 -: Февруари 11, 2016, 08:46:44 pm »
Ами...направете такава тема, лошо няма. Аз не съм специалист, но ще я чета с интерес, както и много други предполагам!
Аз по тези реализации мисля просто, изключително просто:
Повече площ на панелите - повече енергия.
Повече капацитет на акумулаторите - по-добро съхранение...това е според мен. Какво ми пука дали ще постигна свръхефективност чрез безброй контролери, които само усложняват проекта?
Все едно да живея в езеро и да измислям система за пестене на вода?

Мисля, че един от грешните (но необходими ЗАСЕГА) подходи в случая е "да се нагодим" към условията на стандартна ЕРП мрежа!
В един автомобил има ли устройства, които да изискват захранване над 12/24 волта (изключвам искрата за запалването) ?
Новите плазмени TV SONY имат захранване...19.5 волта!
В момента работя по един обект, където половината от осветлението е LED, с нищожна консумация и ниски волтажи, нямате си на идея колко светят тези неща! Знаем го и на практика, но е друго, като ги видиш много различни, на куп!В различни "гами", спектри, нюанси...каквото си поискаш! Кеф ти светещи ленти, лампи с димиране, без димиране...различни форми и размери - китайците не спят:)
Проблем ни беше, че светлината от едни лампи е много силна (бяха от тези, които не се димират), а мощността им...2 вата!!!
Тенденцията е все повече уреди да се правят с "адаптори". За бита вече се изработва електроника, работеща с ниски волтажи. При автономно захранване на къща нямаме далечен пренос на енергия, което предполага високоволтово напрежение (поради ограничаване на загубите).
Май трябва да се помисли и в тази насока?


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #191 -: Февруари 11, 2016, 08:53:15 pm »
както и безсмислието на променливият ток 50 Hz. превръщането на правия ток от панелите в променлив изяжда поне 30% от него.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #192 -: Февруари 11, 2016, 09:00:22 pm »
Да, според мен ще дойде време, в което уредите в такава къща (а тези къщи ще стават все-повече), ще са всичките на 12-24 волта и изключение ще е пералнята (примерно), и още някой и друг уред, за които производителите ще предлагат "адаптери" (с обратно действие) специално...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 712
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #193 -: Февруари 11, 2016, 09:45:57 pm »
От няколко години в жилището ми съм с 12V инсталация и изцяло LED осветление, основно панели. Панелите съм ги правил аз, тогава още не се продаваха или бяха много скъпи. Но при ръчното ползвах най-добрите диоди 5730 с температура 4500К /за мен най-добрата и не дразнещата/. В панелите сложих и диоди с друга температура, така се разшири спектъра на светлината и бих казал /противно на схващанията на такива дето не са пипали светодиод/, светлината е по-добра от на обикновената крушка - никакъв тормоз за очите.

Проблемът при нисковолтовите инсталации е като при този на Едисон - големи загуби от активното съпротивление на проводниците. Винаги съм се чудел, що някой си мислят, че при променливия ток са по-малко загубите, та там има и реактивно съпротивление в +. Загубите са от ниското напрежение и нуждата от по-голям ток. Затова ако се пренася високо постоянно напрежение, не мисля, че загубите ще са по-големи от променливото.

При светодиодното осветление най-важното е инвертора. Да е с високо КПД. А такива не се намират на пазара. Китайските са пълни боклуци. КПД около 75%. Въобще качествено не може да се купи. В момента разработвам AC-DC инвертор от 1 kW с КПД 95-97%.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #194 -: Февруари 11, 2016, 10:24:35 pm »
Лошото е, че за да прекараш няколко стотин вата при 12V на 50 метра без огромни загуби от съпротивление и без опасност да се подпалиш ти трябва меден кабел, дебел колкото палеца ти, а това са десетки, ако не и стотици килограми мед... Не мога да си представя и какво ще представлява инсталацията на подобна триетажна къща... Иначе ако консуматорите са ти на 2-3 метра няма никакъв проблем :)

От друга страна качествените съвременни DC->AC инвертори са с над 90% (та чак до 94-95%) КПД.  При това не се налага подмяна или усилване на съществуващата ел-инсталация на дома. Не на последно място - променливият ток лесно се трансформира с помощта на обикновените и широко разпространени трансформатори. Може само честотата да му вдигне малко (примерно до 400 Hz, което е стандарт при самолетите), което допълнително би намалило габаритите на трафовете.

Накратко - нещата, наложили се в практиката, не са случайни. Дори си мисля, че нашите 220V са доста по-добре от американските 110V - те повече се гърмят, палят и аварират. Вярно, нашето е малко по-опсано ако бръкнеш директно в контакта, но за всичко друго си е плюс.