Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 513261 пъти)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #210 -: Февруари 27, 2016, 06:09:07 pm »
От четири дена ДЕЦ е комплектована с 4 бр. нови оловни акумулатори 12 V / 180 Ah.
Капацитетът на батерията е почти 9 кВт/часа. Това промени поведението на Диспечера.
През светлата част на деня от 07:30 ч. до към 18:30 ч. захранването на къщата се осъществява
от ДЕЦ ( ФВ + акумулатори).

По големия капацитет на батерията дава възможност високия добив на ел. енергия през обедните часове
да се поеме от акумулаторите.Все пак излишъка от енергия става все повече и повече.

На 26 февруари, край София имаше разкъсана средна облачност, не мога да определя вида на облаците   ???
Очаквах че при такова време, добивът на ДЕЦ ще бъде 50 - 60 % от максималния.
За моя изненада още преди 11:00 ч. добивът на ел. енергия надмина 1 000  Вт.След 11:00 ч добивът започна
да се увеличава и стабилно се задържа на нива 1 300 - 1 500 Вт.Така бе до към 15:00 ч.На моменти токът от
ФВ достигаше 30 А, това е много близо до мах. ток на ФВ панели 32 А.
Странното тук е, че при ниското февруарско слънце и покритото с облаци небе ДЕЦ достигна 80% от мах. си
мощност 1 900 Wp.

Аз се опитвам да обясня този висок добив с облачността.Вероятно ниските облаци отразяват слънчевите лъчи,
нещо като "облачно огледало" и по този начин двете групи ФВ панели източната и западната поглъщат както
директните слънчеви лъчи, така и отразените от облаците.Така ФВ панели осигуряваха 52 V при 25 - 30 А ток.
Не съм наблюдавал такъв висок добив в продължение на 3 - 4 часа до сега.







 





 

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #211 -: Април 04, 2016, 12:02:09 am »
Последните дни на март и първите на април бяха слънчеви срай София.
Това са 30 и 31 март и 01,02 и 03 април или пет последователни слънчеви дни.  ;)   ;D

ДЕЦ работеше на мах и това веднага се отрази на ел. енергията която черпя от мрежата.
Последните три дни имам почти нулево потребление от мрежата.Ето как изглежда потреблението на
ток за последните три дни :

01 април 2016 г. (време от 20:00ч. на 31. март до 23:00ч. на 01 април)

нощна тарифа . . . . . разход 0,1 кВт/час
дневна тарифа . . . . .разход 0,0 кВт/час
                           --------------------
общо    . . . . . . . . . . .разход0,1 кВт/час


02 април 2016 г. (време от 23:00ч. на 01. април до 18:30ч. на 02 април)

нощна тарифа . . . . . разход 0,0 кВт/час
дневна тарифа . . . . .разход 0,7 кВт/час
                           --------------------
общо    . . . . . . . . . . .разход0,7 кВт/час


03 април 2016 г. (време от 18:30ч. на 02. април до 19:30ч. на 03 април)

нощна тарифа . . . . . разход 0,5 кВт/час
дневна тарифа . . . . .разход 0,1 кВт/час
                           --------------------
общо    . . . . . . . . . . .разход0,6 кВт/час

Или общо за три денонощия имам  разход 1,4 кВт/часа.
Или под 0,5 кВт/час потребление за едно денонощие.

Очаквам за напред НУЛЕВ разход на ток и газ . . .  ;D



Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #212 -: Април 10, 2016, 10:46:45 pm »
Пролетта дойде, щъркелите долетяха, във въздуха пърхат насекоми и любовни трепети . . .  ;)

Ето равносметката за работата на ДЕЦ за първите 10 дни на април.
От 01 до 07 април имаше седем последователни слънчеви дни, 08 април беше полуслънчев,
а 09 и 10 април бяха облачни с временни изтънявания на облачността.

Какъв е балансът на електропотреблението в домакинството ми ?
От 20:00 ч на 31 март до 20:30 ч. на 10 април електромерът ми е отчел следното :

нощна тарифа . . . . . разход 1,1 кВт/час
дневна тарифа . . . . .разход 5,0 кВт/час
                           --------------------
общо    . . . . . . . . . . разход  6,1 кВт/час

Или за 10 (десет) денонощия разход на ток . . . . 6,1 кВт/часа.

Искам да допълня, че половината от дневния разход на ток т.е. 2,5 кВт/часа бе направен
днес 10 април от моята нежна половинка. В неделния ден тя има кулинарно вдъхновение,
готви всякакви вкуснотии, гозби, сладкиши и пр.  ;D
Ел. фурна и пералнята работят NON STOP през деня, а аз се тъпча с вкуснотии . . .
за което съм готов да и простя този преразход на ток от 2,5 кВт/часа, дори мога да и отпусна още
2,5 кВт/часа . . .  :)

Разходът на ток за 10 денонощия от 6,1 кВт/часа се равняна на средния разход за 1 денонощие през
м.февруари.

Няколко дни подред електромерът "замръзна" т.е. имах НУЛЕВ разход на ток по време на слънчевите дни.Това е много приятно "замръзване", пожелавам го на всички от Форума . . .  :)

Слънчевото парно също работи на МАХ през тези 10 дни.Включих газ парното само днес
10 април поради високата влажност и оскъдното слънце.

Желая на всички СЛЪНЧЕВА и ЩАСТЛИВА ПРОЛЕТ !  :) 




 

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #213 -: Април 20, 2016, 11:52:51 pm »
ДЕЦ набира мощност и покрива вече по голямата част от ел. енергията на домакинството.
От 01 до 20 април вкл., домакинството е черпило ток от електропреносната мрежа както следва :

нощна тарифа . . . . .разход  4,4 кВт/час
дневна тарифа . . . . разход 11,8 кВт/час
                           --------------------
общо    . . . . . . . . . . разход 16,2 кВт/час

Или за 20 (двадесет) денонощия разход на ток . . . . 16,2 кВт/часа.
В този период 01 - 20 април, е имало :
слънчеви дни . . . . . . . . . . . . 12 дни
полуслънчеви дни . . . . . . . .    2 дена
облачни дни . . . . . . . . . . . . .   6 дни

Статистиката показва, че по голямата част от тези 16,2 кВт/часа са изразходвани през
почивните дни, т.е. събота и неделя.Тогава се готви интензивно, прахосмукачката и пералнята работят
повече, а през последния weekend или 16 и 17 април, косих двора с ел.косачка по 5 - 6 часа
на ден.

Когато вкъщи има включени няколко мощни ел. уреда продължително време и ФВ + Акум. батерия
не могат да покрият консумацията на ток, Диспечера решава да щади батерията и черпи ток от
мрежата. През това време ФВ зареждат акумулаторите, при пълни акумул. и висок добив от ФВ
Диспечера прекъсва тока от мрежата и черпи ток от ФВ + Акум. батерия.
По този начин се намалява разхода на ток от мрежата, а честите превключвания ФВ - мрежа - ФВ
на практика не се забелязват от ел. уреди.

През делничните дни, се забелязва излишък от ел. енергия.ДЕЦ произвежда ел. енергия която не се
използва.Задачата за "складиране" на ел. енергия и топлинна енергия остава на дневен ред за
разрешаване.











Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #214 -: Май 03, 2016, 10:17:18 pm »
Ето равносметката за разхода на ел. енергия от домакинството за м. април.
От 01 до 30 април вкл., домакинството е черпило ток от електропреносната мрежа както следва :

нощна тарифа . . . . .разход  8,1 кВт/час
дневна тарифа . . . . разход 18,1 кВт/час
                           --------------------
общо    . . . . . . . . . . разход 26,2 кВт/час

Или за 30 (тридесет) денонощия разход на ток . . . . 26,2 кВт/часа.
В периода 01 - 30 април, край София е имало :
слънчеви дни . . . . . . . . . . . . 18 дни
полуслънчеви дни . . . . . . . .    5 дни
облачни дни . . . . . . . . . . . . .   7 дни

Няма съмнение, че ДЕЦ произвежда достатъчно ел. енергия и покрива разхода на ток
на домакинството.Дори произвежда ток в излишък.

Въпросът е как да се "складира" и "съхранява" излишната енергия, така, че да покрива
пиковите мощности както и облачните и дъждовните дни.
   



zeepk

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #215 -: Май 03, 2016, 11:41:51 pm »
elPunto, моите уважения за това което правиш и споделяш, ама  вариантите да плащаш около 10 /десет/ лева за
месец 04-2016 (което са си две incandescent lamp 100 wt - работещи денонощно, на който и да е доставчик на
електроенергия в БГ при всичките технологични мъки, фото, олово, вятър, електроника, са малко: живееш в
постоянни ограничения, помагаш си с алтернативни горива, Екватора се е преместил временно и локално около
София, намерил си "безпризорна" фазa от ЧЕЗ. Тук в провинцията (Варна), няма нормална сметка под 150-200 лв.
за този период.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #216 -: Май 04, 2016, 07:34:24 am »
А във Варна вятър кооолкото си искаш zeepk.  Та чудя се какво чакаш още и плащаш по 100 лева всеки месец.

Неактивен daniench

  • Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #217 -: Май 04, 2016, 12:23:43 pm »
здрасти ,четох цялата тема и съм впечатлен
аз съм пред същата задача,само че за да се откача напълно трябва да избера уреди които не консумират ток или малко ток-косачката е бензинова,печката е на газ ,трябва да измисля някакво решение за пералнята и остана хладилника
така ще мога да мина с по -малка мощност на панелите  и на инвертора
осветлението -ЛЕД и не го броя,прахосмукачката -с акумулатор

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #218 -: Май 13, 2016, 07:09:15 pm »
Здр..Пиша за да споделя какво си направих и какъв е проблема при мен.Закупих си няколко ФВ панела.1-150w.2x100w.4x50w.1-30w.Свързах ги последователно към мрежов инвртор 600w.истинска синусоида.Захранвам хладилник и фризер.Проблема е следния.Всеки фв.панел го мерих а ампер мер и дава стоиности на късо както са указани от произв.Общата им мощност е 23.-24А.Когато измеря общата мощност на входа на микроинвертора е не повече от 12А.Моля за мнение от къде за загубите които се получават?? ;D

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #219 -: Май 13, 2016, 09:02:35 pm »
Здравей  velko, проблема ти може да не е само един. Като първо имаш фв. панели с различна мощност а оттам и с различно напрежение, и ако си ги свързал в паралел панелите с по високо напрежение ще възпрепятстват работата на панелите с по ниско напрежение. На практика ще работят само панелите с по високо напрежение, в случая е важно напрежението а ти мериш тока. Друго важно нещо е сечението на соларния кабел и неговата дължина, обикновено го дават минимум 6 кв. мм.. Също важно е какво е максималното входящо напрежение на инвертора и дали може да работи директно с фв. панели или с акумулатори, някой инвертори могат да работят и по двата начина. Ако инвертора работи само с акумулатори ще ти трябват акумулатори и соларен контролер за заряд на акумулаторите.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #220 -: Май 13, 2016, 11:59:10 pm »
Благодаря за инфото...Това което мисля да направя е да уеднаквя параметрите на панелите.А иначе е удоволствие да замръзва елекромера.Идеята ми е да направя 1500-2000w.Само че неприятното е че като няма консуматори мрежовика подарява ток на ЕВН.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #221 -: Май 14, 2016, 12:17:04 am »
А днес около 11,00 имаше добро слънегреене и направих тест.Изключих всички фв.измерих тока на късо на един и беше 5.5А.Когато го включих във инвертора на входа на които съм монтирал 30А-DC ми показа 1,5-2А.Нормално ли е да има 50%пад?Нямам представа защото като хоби се занимавам от няколко месеца.....
.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #222 -: Май 14, 2016, 02:45:30 am »
Да, velko, нормално е!
krasias е прав - нисковолтовите ти панели се явяват КОНСУМАТОРИ в подобна верига!
Измери им повърхностната температура в работен режим и ще се увериш, че е така.
Групирай панелите с по-ниски и еднакви напрежения и ги свържи последователно докато стигнат сборното напрежение на големите панели!. Така от тях ще получиш комплектен панел с напрежение, изравняващо се по параметри с големите. Този "сборен панел" вече можеш да свържеш успоредно на големите. Разликата ще е явна, успех ;D

П.П. Запомни едно - различни "по ватове" бива да свързваш успоредно, но "по волтове" - не!
Различни "по волтове" не бива да се свързват последователно - големият "храни" малкия!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #223 -: Май 14, 2016, 07:15:28 am »
Не бе атос, той очаква тока през консуматора да е равен на тока на късо съединение. Къде забравихте закона на ом. Той важи и при фотоволтайците.

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #224 -: Май 14, 2016, 05:39:06 pm »
velko казваш, че си свързал ФВ ПОСЛЕДОВАТЕЛНО  ???

Здр..Пиша за да споделя какво си направих и какъв е проблема при мен.Закупих си няколко ФВ панела.1-150w.2x100w.4x50w.1-30w.Свързах ги последователно към мрежов инвртор 600w.истинска синусоида.Захранвам хладилник и фризер.Проблема е следния.Всеки фв.панел го мерих а ампер мер и дава стоиности на късо както са указани от произв.Общата им мощност е 23.-24А.Когато измеря общата мощност на входа на микроинвертора е не повече от 12А.Моля за мнение от къде за загубите които се получават?? ;D

Ако това е така, то токът който ще тече през всичките ФВ се определя/ограничава от ФВ с най малка мощност т.е. 30 W панел. Не е добро решение да се свързват различни по мощност и ток ФВ последователно.  :(  Прегрупирай ги, ако трябва просто изключи най малкия.

Инверторът ти е 600 W. Това номиналната мощност ли е или върхова ? Колко струва той ?
Ако е китайски, то много е вероятно това да е пиковата му мощност.
Дай повече ИНФО за инвертора. Напрежение на входа, ток на входа, как се свързват ФВ към входа,
колко групи по колко ФВ и т.н.?  Без тези тех. данни трудно ще получиш полезни съвети.

Относно кабела, свържи ФВ панели с кабел 6 мм. кв. желателно кабелът да има UV покритие.
Какво е разстоянието от ФВ до инвертора ?
До 15 м. разстояние не би трябвало да имаш такива големи загуби.