Автор Тема: Домашна електроцентрала  (Прочетена 514221 пъти)

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #225 -: Май 14, 2016, 08:44:34 pm »
Здравейте отново!Ами сега ще опиша подробно всичко.Първо си купих 1x100w Poli-Sil.-контролер 30А.и Grid Tie Invertor 600w.Това от заплата като начало...Панела даваше около 1,8-2А.Директно към инверт.без акум.Инвертора го включвам в контакта.Сутрин и вечер към контролера да зареди малко акумл.за осветление.Така при слънце телевизора си работи ел.не отчита .Инертора е китайски с1год.гаранция.Мак.ток 35А.После си купих 2x50w и добавих 1-150w.свързанни всичко плюсове в един сноп и всички минуси в едно нали това бе паралел..и така се получи на входа на инв.9-10.а.При слънце когато стартира фризера и хладилника дърпа от мрежата и после когато работи само хладилника и тв.електром. Не върти.Той е 90w.Мерих с ватмер.Когато Обаче заработи и фризера които е 160w.има малко недостиг и сега идва момента.....купих 30w.пак 10а купих Още 2*50.пак нестига купих още100 макс.10-12.Растоянието на последните 2*50-1*100 е на 20метра от инв.ползвам обикн.кабел 0.75.Главния кабел едножилен 8метра.2.5*и влиза в инвертора.При 380 w.фв.мощт.нестига при 580w.пак недостиг и това е в моята ситуация....

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #226 -: Май 14, 2016, 09:16:36 pm »
Инвертора струва 380лв.В е.бей е 110долара.Днес ми подмениха електромера с електронен с дист.отчитане това проблем ли е за инвертора.? :)

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 508
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #227 -: Май 15, 2016, 01:53:21 pm »
. . . свързанни всичко плюсове в един сноп и всички минуси в едно нали това бе паралел..и така се получи на входа на инв.9-10.а....

velko това което цитирам е ПАРАЛЕЛНО свързване на ФВ, в по горния пост казваш, че са свързани
последователно, кое е вярно ?   ???

При паралелно свързване е ВАЖНО ФВ да са групирани така, че на изхода на всяка група да имаш ЕДНАКВО
напрежение !!! Допустима разлика +- 0,5 V . Освен това напрежението на ФВ трябва да съответства на
входното напрежение на инвертора, ти нищо не говориш за входното напрежение на инвертора.  :(
Задължително е напрежението на ФВ да  попада в диапазона на входното напрежение на инвертора !!!

Например : при входно напрежение на инвертора 30 - 65 V
                  ако ФВ дава напрежение 25 V  тогава този ФВ не подава енергия към инвертора
                  ако ФВ (или групата ФВ) дават 70 V ще повредиш инвертора

Кабелът свързващ ФВ с инвертора със сечени 2,5 кв. мм. е малък.Увеличи сечението, най добре е
6 кв. мм. многожилен кабел.Това ще сведе загубите по кабела до минимум.

Много е вероятно 600 W ти инвертор да НЕ МОЖЕ да има номинална изходяща мощност 600 W.
Този трик често се прави от търговците, те дават завишени тех. данни на изделието.
600 W може да е ВЪРХОВАТА мощност т.е. инверторът ще даде 600 W само за няколко минути, след това
ще изключи някаква защита или ще работи с 300 - 400 W мощност.

За да се увериш, че инверторът действително дава 600 W, трябва да подадеш входно напрежение и ток от
акумулаторна батерия и да натовариш инверторът с 600 W продължително време.


 






velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #228 -: Май 15, 2016, 03:41:46 pm »
ElPUNTO ,мерси за инфото отново! Във първия пост е моя грешка,фв съм ги свързал паралел.Инвертора е китайски 600вата.35А.Вх U-10.5-28v.ФВ ми са от 18.5-21v.Аз видях,че при 380w.фв мощност хладилника си работи електомера на върти.Когато се вкл.и фризера има недосиг .Основния проблем е че добавих още 200вата фв.мощност.и пак не стига.А фризера е 160вата.Сигурно си прав инвертора е слаб и трябва да сложа още един 600вата в паралел или един 1000вата....

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 528
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #229 -: Май 15, 2016, 06:59:28 pm »
Велко ... ти ... включваш инвертора в домашната мрежа докато тя е вързана към енергото ли?!? И отчиташ по електромера на енергото?

Нали се сещаш че ако инвертора ти дава 220 волта, а енергото пусне 230(понякога пуска и повече), винаги ще има енергия отвън навътре.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #230 -: Май 15, 2016, 07:59:33 pm »
Здр Juliang той инвертора е мрежови работи само с мрежа.Бутна ли шалтера изкл.автоматично.Ами по електромера следя,когато не работи инверт.хладилн.TV лаптоп си има консумация.Когато има слънце и работи системата същите три консуматура електромера не отчита;!Миналата година сметката бе около 45-50лв.Сега е 29-30.Което ми харесва.Има обаче консуматори като ел фурна ,ел двигател 2,2 kwч.Това иска сериозна инвестиция.А иначе инверт.е интелигент.   следи синусуид.в мрежата и пуска малко по висок ток и запушва енергото....поне така ми каза инж.от които го купих,и е така мисля принципа....

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #231 -: Май 15, 2016, 10:26:46 pm »
И да питам че не съм в час. ???Как се прави групово свързване ?Аз взех 2бр. разклонители с 3 гнезда общо 6 входа и на ввсеки панел щепсел и вкл.иот разкл. вадя общ кабел към инвертора.Ако съм сбъркал моля за коректив благодаря .....

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #232 -: Май 16, 2016, 12:38:57 pm »
Днес имам време и правих наблюдения.При облачност и липса на слънце от 580 wФВ мощтност-6А на вх Инв.или 1-А на 100w.Като изгря слънце отиде до 15А и закрепи на 12А.или 2А-100w.A в обедната жега падна на 9.5А.Измерих U на вх.инв.-20vбез товар а като работи 15 v.като от 15-22v е MPPT диапазон инвертора.....

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #233 -: Май 16, 2016, 12:48:11 pm »
Незнам колко вата реално имам?В данните на инв.пише че при 600w.ФВ ти дава 600 реална което ако е така трябва да имам 25 А.по ОМ калкутора а деиствителноста е друга,но аз съм доволен.Колеги ако имате мнения идеи и опит споделете....

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #234 -: Май 16, 2016, 03:07:53 pm »
Здравей  velko, ти искаш да захранваш с инвертора хладилник и фризер, а компресорите на фризера и хладилника са асинхронни двигатели и то под товар. Всеки монофазен асинхронен двигател при първоначален пуск черпи седем пъти над номиналния си работен ток. Така ако фризера ти е 160W това е 0,72А нормална консумация, но при пускане ще бъде 5,04А или 1108,8W ти трябват за да пуснеш фризера, после тока отново си става 0,72A. Инверторите най трудно работят с асинхронни мотори защото защитата изключва в началото от големия ток. Аз например имам 400W инвертор който не иска да захрани 120W хладилник защото защитата му изключва от пусковия ток на компресора. Това се решава с инвертор с по голяма мощност. Другото което разбирам дотук от писанията ти е че не си наясно с токовете, като например тия 12А как ги измерваш като ток на късо или консумация на инвертора. И така ако искаш да си оптимизираш системата първо направи сечението на проводника от панелите до инвертора поне 6кв мм., направиш ли това ще ти кажа как да изравниш напрежението на фв. панелите и да ползваш пълната им мощност.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #235 -: Май 16, 2016, 04:55:06 pm »
Ок.Krasias .Ще сложа 6 кв.кабел от фв до инвертора.А по отношение как меря тока:на вх.на инв.съм вързал ампермет.със срелка 0-30АDC.И при вкл.на инв.леда му мига докато тъси MPPT.а стрелката постепено качва до 13А.Идеята ми е при старт да опъне от мрежата а после инв.захранва.Със ватмер мерих старта и е над 1400вата след това пада на 80-хлад.и 160 фриз.общо 240-270.общо.Ето тази мощност искам да движа и 600wФВне стигат....А иначе телевизор лаптоп хладилник 600вата.мрежовик си ги движи никви грижи ,е вкл.ли фризра които е голям и електромера врътва по малко.А вече измерих U на вх.инв.20волта в.  Изкл.Котато работи пада 15v.Не ползвам акумулатори,с мрежовика директно в мрежата.Иначе съм закачил  един през контролер само ако се изгуби тока за лед осветл.Това е при мен за начало...Ако вкл.в същата фаза още 2 мрежовика по 600.ще имам сумарно 1800.което е супер и ми е достатъчно.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #236 -: Май 16, 2016, 05:18:25 pm »
И днес погледнах параметрите на последните ФВ които си купих.1-100.*2x50*U-18,5,e еднакво.Само тока е различен,но като ги свързвам паралел нали увеличаваме тока напреж.е същото.Иначе на ел.велосипеда ми са 3 акум.по 12,v12Ah.свързани последователно и имам 36,v12A.Нали не се бъркам?При послед.свързв.имаме висок волтаж токът не се променя.При паралелното е обратно**.!)
« Последна редакция: Май 16, 2016, 08:15:43 pm от atos »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #237 -: Май 16, 2016, 05:49:50 pm »
Добре velko, сега обяснението ти е по ясно и разбрах какво става, просто инвертора тества панелите да така трябва да стане. Панелите ти сигурно дават еднакви напрежения защото от 50 до 150W изходящото напрежение е еднакво, но виж внимателно всеки панел му дават две напрежения, при отворена верига и оптимално напрежение. Мрежовия инвертор е най евтиното решение но не и най доброто, ако си решил да правиш наистина добра соларна електроцентрала ти трябва соларен диспечер. В него има всичко необходимо за СЦ на много добра цена, тук можеш да разгледаш за какво става въпрос http://www.ef-panels.com/prices-dispatchers-bg/.

velko

  • Гост
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #238 -: Май 16, 2016, 06:07:01 pm »
Диспечер.!Супер..Krasias какъв да си взема?Каква е разликата между него и мрежовика ?Ако си взема диспечер, мрежовикът отпада ли?

Дипечер, диспрчер, погеднах...
velko, пиши по-съсредоточено, внимателно и БЕЗ ДА БЪРЗАШ - никой не те гони! Постовете ти са трудни за модериране, понеже основните ти грешки са от бързане или немарливост!/А/
« Последна редакция: Май 16, 2016, 08:21:26 pm от atos »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна електроцентрала
« Отговор #239 -: Май 16, 2016, 11:12:12 pm »
velko, диспечерът е комплексно устройство, което включва заряден контролер, инвертор, комутатор за превключване от мрежата, плюс интелигентно управление на цялата система. Може да се свърже с компютър и да ти дава информация за цялата система, както и да му променяш настройките. По подробно е описано на 11 страница от колегата ELPUNTO, от отговор 153 надолу.
« Последна редакция: Май 17, 2016, 10:02:49 am от atos »