Автор Тема: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР  (Прочетена 225004 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #150 -: Август 26, 2015, 11:31:50 pm »
Цитат
С намалението на големината на тока през статорната намотка намалява магнитният поток и оттам следва увеличение на честота на въртене на на ротора.Формулата на взаимозависимостта между оборотите на двигателя и магнитният му поток е добре известна и не виждам смисъл да я изписвам тук
Това е много далеко от истината във всяко електротехническо училище за такъв отговор получаваш двойка. ако се беше постарал да потърсиш и разбереш целият алгоритъм на процеса, всички следващи публикации щяха да са излишни, но не би.
Понеже явно ти си войнстващ мечтател и за теб мечтите ти са по важни от истината.
какво търсиш в същност съмишленици с които да си помечтаете заедно или истината по въпроса каквато и да е тя. Според мен първото. Защото ако беше второто нямаше да го има това:
Цитат
Постът е модериран.
Моля спазвайте добрия тон в публичните си изяви.На ЛС разменяйте вашите лични пристрастия и епитети колкото ви сърце иска.Нека запазим нашия форум като място с високи технически и етични норми.
Благодаря предварително!
Аз обаче прочетох написаното от тебе преди да бъде приведено в благоприличен вид от RUS.
Много се разочаровах от себе си в този момент защото се сетих за думите на един човек дето му викат "Спасителят":
Не хвърляйте бисерите си на свинете защото те ще ги стъпчат.
Аз написах само това, което очакваше по точно края на изречението
Цитат
Просто предложих един малко нетрадиционен начин за използване на особените свойства на един тип правотоков двигател и очаквах някакви реални и обективни анализи, посочване на евентуални грешки или принципни противоречия
Но ти явно си очаквал друго.
Цитат
А то какво-някакви смешни заяждания на дребно
Нзвинявай но това последното преди намесата на RUS ли го написа или след нея. И в същност някой друг ли визираш или себе си.
Както и да е спирам, защото усещам, че се поддавам и започвам да играя твоята игра при която личните пристрастия са по важни от истината. Това не е моят стил, чао.
« Последна редакция: Август 28, 2015, 01:16:19 am от atos »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 803
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #151 -: Август 27, 2015, 09:04:28 am »
Твоят стил е просто неподражаем.Един въпрос:ако си прочетеш целия пост ще откриеш ли ЕДНО изречение отнасящо се до същността на темата или си е откровен СПАМ?

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 541
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #152 -: Август 27, 2015, 11:13:16 am »
kd_dinev
Опитах да кажа, че така нищо не се получава, Да ама Не.
Най- лесния начин е, да се намерят два еднакви мотора от чистачки от старите. Осите им се връзват една за друга, развърташ единия мериш на другия, спираш развъртането и гледаш какво става с напрежението на другия.
Ако това не ти докаже, че не става, прочети логото ми.
Между другото, никой сериен мотор не се прави да се саморазруши без товар. За това е писано за какво напрежение са направени.
И когато такъв мотор остане без товар, ако вземеш да му намалявяш тока, ще си свали оборотите. Че тока без товар може да стигне 0 са теоретични постановки при ИДЕАЛЕН мотор (без загуби от триене, от въздушни вихри, от хистерезис, и от още много ОТ.
Поздрави

ПП Може да се опита и с две моторчета от стари CD та, но те са с магнитни статори, което не променя много нещата.
Такива опити съм правил "много лет тому назад", доста време си блъсках главата, като Juliang, но не става.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 803
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #153 -: Август 27, 2015, 01:37:08 pm »
Пък според мен нещата би следвало да изглеждат така:сериен двигател, за предпочитане по мощен от 1.5к.вт. амперметър, волтметър, оборотомер, спирачен реостат, оразмерен за продължителна работа, достатъчно мощен източник на захранване. Ако мотора има някакви защита, се премахва, за да може да следва естествената си характеристика на празен ход. Ако инерционният момент на ротора не е указан, се пресмята по съответната формула. Всичко това се навързва по такава схема, че за всякакви обороти да можем да следим какво е напрежението и каква е големината тока, ползвани от захранването. Схемата на двигателя трябва да е преработена така, че да позволява във всеки един момент скоростта му да бъде намалена чрез влизането му в режим на електродинамично спиране с отнемане кинетичната енергия на ротора му и превръщането и в топлинна енергия в спирачния реостат. Включваме двигателя и почваме да мерим-при 100 об/мин. толкова ток при еди-какво си напрежение ползвана мощност толкова, при 500об. толкова ток,еди-каква си мощност, при 5000 об/мин.-големина на тока и ползвана мощност-толкова. Когато достигне примерно 8000 об/мин. снемаме данните и времето,за което двигателя се е развъртял от 5000 до 8000 об/мин, след което го превключваме в режим на динамично спиране и сваляме оборотите отново до 5000, като превръщаме кинетичната енергия на ротора в топлинна енергия в спирачния реостат. Стигнат ли оборотите 5000, пак връщаме мотора в двигателен режим, оставяме го отново да стигне до 8000 об/мин. пак мерим и отново го връщаме на 5000 об/мин.След това смятаме колко е потребил и колко е отдал и кое е повече и кое по-малко... 
« Последна редакция: Август 28, 2015, 01:23:40 am от atos »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #154 -: Август 27, 2015, 06:17:36 pm »
Този експеримент е безсмислен, отсега мога да ти кажа отговора, всъщност още преди 400 години този отговор е известен ( много преди измислянето на електродвигателя)
« Последна редакция: Август 28, 2015, 01:10:19 am от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 904
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #155 -: Август 27, 2015, 09:10:00 pm »
Повечето електрически задвижвани машини работят точно в тоя режим - ускоряват, после спират ползвайки моторите като спирачки. Ако е имало няк'ъв излишък на енергия все някой щеше да е забелязал това.
Говорим за влакове, тролеи, трамваи, електрокари, електромобили ... неща дет се ползват от почти 100 години.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 541
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #156 -: Август 27, 2015, 09:25:37 pm »
kd_dinev
Това съм го играл. Най-лесно става със голям стартер от камион 24в.
Резултатът е плачевен. На 9000 об. в минута му изскочиха намотките на ротора и заклини, като изкърти менгемето от масата.  До 7000 об. обаче нищо не излезе от меренето. Големи загуби. За реостат ползвахме солна вана с 4 плочи. Мерехме температурата на разтвора, тока и напрежението на плочите.
Такъв мотор може да се подкара и с правотоков електрожен, или стартерна количка.
Успех, щом не вярваш, можеш да опиташ сам.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #157 -: Август 28, 2015, 12:56:54 am »
   Като не вярва да си троши главата. Толкова хора му казаха че от тук нищо няма да излезе ама на ...Мисля че му обърнахме повече внимание отколкото заслужава.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #158 -: Август 28, 2015, 01:33:14 am »
.... Ако е имало няк'ъв излишък на енергия все някой щеше да е забелязал това...


А защо мислиш, че някой не го е забелязал излишъка.
Ето колегата kd_dinev го е забелязал.

Този експеримент е безсмислен...

Защо ли? Къде са практическите аргументи?

   Като не вярва да си троши главата. Толкова хора му казаха че от тук нищо няма да излезе ама на ..

А това е страшен аргумент, толкова хора казаха, свършиха ли ви техническите?

Единствен колегата  Ksurnev споменава, че нещо е опитал да направи,
но с неподходящ мотор и резултата е отрицателен.

Вероятно и на Едисон са му КАЗВАЛИ много хора, че няма да стане електрическата крушка, но той е правил ХИЛЯДИ опита преди да я даде на света

Как стават откритията:
Един не знаел, че не става направил го и то станало.  ;)

Десет страници се обяснява как няма да стане и никой не се опита да каже как би могло да стане. Все едни и същи хора, във всички теми са компетентни и все се изказват.



« Последна редакция: Август 28, 2015, 01:36:24 am от atos »

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #159 -: Август 28, 2015, 03:59:16 am »
     Има хора със знания има и без знания. Как мислиш кой ще вземе по правилно решение?Защо трябва да ти доказвам че нещо не работи? Защо трябва да си губя времето и парите да доказвам на някакъв форумен философ невъзможни неща? Вземи ми докажи че работи.Намери правилния двигател и действай.Само че е невъзможно. Времето на едисон и тесла отдавна е отминало,от тогава е натрупан такъв обем знания че ти е бедна фантазията. И непознаването на тия знания води до големи разочарования.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 803
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #160 -: Август 28, 2015, 11:26:34 am »
Нали споделянето на идеи беше една от основните цели на този форум?СПОДЕЛЯЙТЕ,СПОДЕЛЯЙТЕ-това го прочетох в един пост в този форум!Откога това се превърна в еретическо действие?Да не би да възраждаме СВЕТАТА ИНКВИЗИЦИЯ?Dedo pop напълно съм съгласен с теб-има хора със знания и хора без знания,за съжаление от постовете ти не личи да си от първите.Кой и кога те е молил за вниманието ти,парите ти,времето ти и е искал от теб да доказваш каквото и да било???Юлиане,уважавам ерудираността ти и начина на мислене,но как да заговорим на един език,като аз през цялото време визирам система,която се самоускорява без да върши работа срещу външни сили,а ти ми даваш за примери системи,извършващи външна работа и принудени да ускоряват външни за системата тела?Предполагам си запознат с машините за втечняване на газове и защо се смята за по ефективно газа да бъде накаран да извършва външна работа?Колега Ksurnew твърдиш,че си технически грамотен човек ,а не казваш какъв тип електромотор е бил този стартер,разполагахте ли с техническата му диаграма,с отразени в нея съответните му характеристики и проверихте ли дали мотора отговаря на тях т.е.че е в абсолютно изправно техническо състояние?Откъде са идвали големите загуби-от прекомерно триене в лагерите или втулките,от изкривен или недобре балансиран ротор или от утечка на ток или от нещо друго?Развъртахте двигателя под товар или на празен ход?И понеже бях обвинен,че нямам достатъчно съвременни познания,ще се опитам в следващия пост да изложа теоретическа обосновка на това,за което говорим.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 541
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #161 -: Август 28, 2015, 01:34:01 pm »
madsatbg
kd_dinev
Правихме опити с 8 мотора. Единствено този се доближава до кдинев.
Не че резултатите на другите не бяха същите, но за този и един по-мощен реостата беше вана.
Първия беше 150вт. 31000 об/мин от немски телекс (малкия), след това големия 16000об.
Точно това, което описва кдинев като експеримент.
Оптимизма е добро качество. Пиша за да не си трошите главите, като мене и приятелите ми, с които правихме експеримента.
Поздрави от Смолян

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #162 -: Август 28, 2015, 01:59:14 pm »
Абе, Динев!
Що се ядосваш бе, човек! Я им спретни на тия многознайковци един ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР   и  им докажи, че всички са балъци и тъпаци и всички тия закони било то физични или пък електрически за тебе не важат!
Какво като всички ти обясняват, че няма как да стане!!!!
 Удари ги у земята, брат! :) ;) :D
« Последна редакция: Август 28, 2015, 06:21:50 pm от atos »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 803
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #163 -: Август 28, 2015, 02:58:53 pm »
Аз по природа не съм оптимист,или по точно съм като оня от вица дето песимиста викал"по-лошо от това не може да бъде" а оптимиста казал"а може,може"Единственото,в което вярвам е,че ако господ ни е създал по свой образ и подобие би следвало независимо какво ни струва да намерим сили,средства и начини да се измъкнем от този порочен кръг,в който са ни нахендрили.Пиша тук с идеята,че ако не съм прав ще се намери някой да ме обори,ама с коректни аргументи,доказани факти и правилно описани и технически издържани резултати от дадени експерименти.Та колега Ksurnev, помолих те ако разполагаш с точни и конкретни резултати от твоите експерименти,с подробни дани за техническото състояние на двигателите,типа им,характеристиките им,откъде са идвали големите загуби-това бих го приел за помощ!А иначе все едно
аз да кажа-снощи направих в къщи експeримент с един двигател,почти като на колегата Ksurnew ,но за разлика от него получих страшни резултати,почти не вложих енергия,а получих толкова много,че за малко да подпаля кооперацията,добре че ваната ми е чугунена,само се разтопи и изтече през канализацията...Евала,Чичо НОНЧО е такова рамо чаках,брат,ти си по-добър от редбул-просто ми даде криле!

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #164 -: Август 28, 2015, 05:38:01 pm »
     Направи го тоя експеримент най-накрая. Ще получиш не повече от 0,8 от това което си вкарал. И това е максимума. Реално ще бъде много надолу.Ясно че това ти е идеята фикс в момента. Осъществи я най-после за да дойде момента на истината, ама май не ти стиска защото ще се окаже че не си прав.