Автор Тема: Всичко за WINDOWS 10  (Прочетена 213778 пъти)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 468
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #135 -: Януари 19, 2016, 09:14:34 pm »
Н'Да, ЕДМ Хрома и уатсапа защо ли ги забраниха в Русия и в Китай в администрациите?
Мозила около 70Мб - Хром 480Мб. Тия 400Мб за какво ли му са на Хромия?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 710
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #136 -: Март 14, 2016, 10:07:57 pm »
Колеги, може ли някой да ми каже, този външен хард диск - http://www.emag.bg/v-nshen-hard-disk-wd-elements-portable-1-5tb-2-5-5400-rpm-usb-3-0-cherna-pl-963956-wdbu6y0015bbk-eesn/pd/DMRX9MBBM/ може ли да работи с Уиндоус10?

Дават го, че става на Уин8, но може да е произведен преди Уин10. Нямам практика с външен диск, но реших да си взема, че информацията за "ядрените ракети" трябва да се съхранява дублирано, защото наскоро ми направи беля хард диска. Добре, че имам човек който ми го спаси, но ми каза, че не му остава много време.

Ако на някой му се счупи харда, а в него има информация за "ядрени ракети" ще го уредя да му се спаси информацията /колкото е възможно, ако няма механични повреди по самите дискове/. Имам познат спец, който ги отваря при специални условия и ги спасява, колкото да извлече информацията - другото хвърля на боклука.

Неактивен oniatam

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 106
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #137 -: Март 14, 2016, 11:11:53 pm »
То и за линукс не пише че става, но това не значи ,че няма да стане.
А и то е за архивиране на инфо както и една флашка.
Взимай смело.

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 466
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #138 -: Март 14, 2016, 11:14:50 pm »
Имам същия външен хард диск и върви без проблем на десятката.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 710
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #139 -: Март 15, 2016, 08:38:56 am »
Благодаря много. Питах по-знаещи, за да съм по-сигурен.
И аз мислех, че няма значение ОС, защото този диск се ползва, като флашка, но ми направи впечатление, че пишат там някакви съвместими ОС.

Много поздрави!

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #140 -: Март 15, 2016, 09:13:17 am »
Здрасти, EDM electronics, пишат за съвместими ОС, щото е форматиран предварително явно. Допълнително може да има някакъв софт за защита, криптиране и прочие глупости. Затуй зимай смело, бастисвай всичко като го форматираш наново с нужните ти дялове и действай. Съветвам те да направиш няколко дяла поне, че с тоя огромен капацитет, ако е само един и се скапе нещо става цяло приключение после. Аз например си правя задължително дял за бекъп на ОС-ма, друг за важни данни и документи, аудио/видео и т.н. Ако се омаже някой от тях просто го форматираш, другите не се пипат.
USB харда се разпознава от всички ОС, даже от BIOS и ако има такава опция може да заредиш напълно работоспособна ОС от него. Аз бих си сложил една дялче с някакво опростено Луниксче, като спасителна ОС, че знае ли човек какво ше го сполети. :) Е, може и оптимизиран XP, но не знам как ше се държи. Такива еретични идеи ми идват разни  :)...и не се впрягай за Линуксчето, де  ;D. Не е задължително да го правиш, само казвам как бих си осигурил спокойствието, ако се скапе Вин-а, или омаже или...е, сешай се, на основната машина.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #141 -: Март 15, 2016, 09:18:24 am »
Няма периферно устройство, което да е зависимо от ОС. Зависят само драйверите към устройствта дали стават за ОС. Единствено биосите на някои от компютрите/лаптопите  имат настройки за WIN10.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 710
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #142 -: Март 15, 2016, 10:41:50 am »
Благодаря отново колеги. Ще се вслушам в съветите Ви. Както казва getca ще го направя на дялове. Ще сложа и един Линукс /никак не съм против него, аз съм от ония които никак не харесват монополите, още повече имперските/.

Като се замислих, след като без малко да си изгубя информация събирана с години, не ми е необходимо тя да се върти постоянно в компютъра на харда, като я ползвам примерно веднъж годишно, и вместо да си слагам втори диск, които да дублира първия и да записва само промените, да прави още по-шумен компа и по-енергоемък, реших тази информация да я съхранявам на външен хард, а в компа да остане само ССД. Като ми потрябва по някое време информация на който и да е комп, просто си взимам преносимия диск и готово. Другото удобство е, че ако ми потрябва примерно информацията, като ходя някъде, вместо да нося цял компютър, нося само информацията, а компютри има вече навсякъде. Отделно имам няколко компютъра и е голямо неудобство да прехвърлям от единия на другия, чрез дом. система и пр. Всичките тези недостатъци и най-вече, за да се запази поне 100 пъти по-дълго време информацията невредима в сравнение с вътрешния хард, се решават с един външен хард /защото той не се върти, като стои в шкафа/.

Откакто сложих на всички компове ССД, изхвърлих старите хардове, а компютрите станаха "светкавици" и никакъв шум, все едно, че нищо не е включено в стаята. Субективно ССД-то направо обезсмисля скъпия и супер бърз процесор /говоря, ако компютъра не се ползва за някакви специални обработващи програми/. Не намирам съществена разлика от Коре 2 Дуо и Коре Аи5.

Да попитам още нещо:
Тия дялове /партиции/ на външния хард, как да ги създам, с програма ли? Ако да, някакви препоръки?

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #143 -: Март 15, 2016, 01:00:28 pm »
Minitool partition wizard e вариант:
http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html
Прецени добре какви и колко партишъни/дялове да направиш докато е празен диска, ако е пълен преоразмеряването става доста по-бавно.

Препоръчвам ти да си свалиш и Macrium Reflect
http://www.macrium.com/reflectfree.aspx
С тази програма си правиш бекъп на дяла с Windows и го пазиш на външния диск. Правиш си и самостартираща се флашка или CD (пак с тази програма) и ако стане беля - с флашката стартираш компютъра и възстановяваш windows партишъна от бекъп файла. Приятна и лесна програма е, ще разбереш бързо кое как. Разбира се, бекъп и на всеки друг дял можеш да си пазиш.

И двете програми са безплатни и не са ми правили проблеми досега.
« Последна редакция: Март 15, 2016, 02:08:34 pm от tobo1 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 710
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #144 -: Март 16, 2016, 10:09:51 am »
 tobo1, да, и аз мислих да ползвам тази програма за партициите, нея ползвам по принцип, но и с нея си прецаках диска.  Навремето имаше една "Партишън меджик", беше по-добра, но вече не я поддържат за "напредналия" Уиндоус. За бекъп на дял "С" ползвах винаги програмата "Акронис", но с всяка следваща нейна версия тя става все по-тежка за работа и взе да ме ядосва малко - много човъркане за една проста работа. Ще пробвам твоята програма как се държи. Аз търся простите решения. :D ....просто не съм много добър с компютрите и не ги обичам много.

Преди малко получих мобилния диск и съм впечатлен - много качествен и компактен за капацитета си. Дори не се усеща, че в него нещо се върти. Никакъв шум, само при завъртане се усеща леко жироскопията. Сложили му и лепенка, че работи на Уин10.  :D

Но по предназначение:
Може ли някой да ми каже по какъв начин да ползвам диска да опреснява информацията, т.е. да записва само онова, което е новото от компютъра, а не да копира и замества, обединява и пр.? Предполагам има някаква програма?

Примерно разделям мобилния диска на партиции и да речем след 1 месец, когато в някоя от партициите на вградения в компютъра диск се появят нови допълнителни файлове, слагам мобилния диск, избирам коя партиция да ми обнови и да се осъществи запис единствено на добавката файлове, не да копира и замества, т.е. да полудее от запис и да ми отнеме време, което за мен е по-ценно от парите?

Моля, ако някой знае такова решение, да ми каже.

Много поздрави!

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #145 -: Март 16, 2016, 10:27:34 am »
В програмите за бекъп има опция за Incremental backup или Differential backup (???), мисля че единия вариант прави точно това, но не съм го ползвал, нека някой с опит напише.
И аз се отказах от Акронис по същата причина. Всяка по-нова версия ставаше все по-лоша (също като "Лада"-та) :):):)
Ако си правиш статираща флашка с Макриум бих ти препоръчал да избереш Уиндоус 5.0 PE  когато те попита програмата ( а не Windows 10 PE), при мен много бавеше варианта с W10 (предполагам още на това ниво записва и изпраща разни информации за конфигурацията). И аз съм скопил отвсякъде W10, но продължава да трупа лог файлове и се опитва да сменя настройките ми, затова се върнах на 8.1.
Как си прецакал диска, кажи, че е важно да се знае.
« Последна редакция: Март 16, 2016, 11:49:06 am от tobo1 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 710
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #146 -: Март 16, 2016, 01:51:59 pm »
Информацията от харда скапах по следния начин:
Бях добавил ССД в компа, на който инсталирах ОС, а харда остава, като дата хранилище, което впрочем рядко се ползва, а върти ..... на поразия. Когато инсталирах ОС обаче, компа ми нареди имената на партициите не както трябва, а разбъркано. Тогава сгреших, защото при инсталацията трябваше да извадя харда от дъното и да остане само ССД, за да разпознае само него и чак след инсталация да добавя харда, като партициите щеше да нареди последователно по азбучен ред.

Реших, че ще променя имената на партициите с "Мини туулс партишън". Започнах да си ги променям, както на мен ми е удобно, но програмата ми дава първо "делейт партишън" - става въпрос за буквата, не за инфото. Изтрих, записах новата буква и партициите изчезнаха, не се виждаха. Убеден бях, че информацията е там, но само не я виждам, защото програмата изтри, но не записа новите имена на партициите. С други думи диска стана без партиции, но инфото беше там. Опитвах, правех, струвах с тази програма, не ще и не ще да ги покаже. Тогава отидох при спеца, който се занимава само с хардове и е завършил американски университет за това, т.е. знае много добре какво прави.  Закачи харда на стенда си и нещата станаха ясни. Каза още малко и си щял да се простиш с информацията. Презаписа всичко на банка от дискове, това стана с извличане на инфото около 24 часа, после върна инфото обратно на диска. Предупреди ме обаче, че диска давал някакви грешки, които се виждаха на програмата на екрана му. Това значело, че не му остава много дълго време. Износват се маханичните части и главите си променят разстоянието до дисковете, докато един ден задерат, като грамофонна плоча и до там.

Добре, че има хора като него. Той ги отваря, вади плочите или подменя износените части, сваля информацията, а харда хвърля. Всичко това става на специален стенд в перфектна безпрашна среда с въздух под налягане. Та това е положението. Ако не си прехвърля информацията, не се знае в кой момент главите на харда ще набият спирачки по дисковете и после излиза златно възстановяването. Разбира се информацията струва много повече. Много фирми с важна информация в компютрите си стигат до това положение и единственото спасение е това.

Сега, има най-различни професионални решения да се дублира информацията, но аз съм си избрал най-лесния вариант - с мобилен хард. Другия вариант е с дублиран вътрешен хард, който е вързан с програма и записва само промените на работния хард, можел да се направи и да спи и примерно да опреснява един път дневно, седмично или месечно и т.н.

И най-интелигентния вариант е онлайн преточване на информация от харда /само новите записи и промени/ в нещо като сървър с голяма банка хардове. Примерно при него той събираше онлайн инфото на всички свои клиенти - големи фирми в свое хранилище и ако се скапе нещо, винаги има дублирана актуална информация.

Та такива ми ти работи.....

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #147 -: Март 16, 2016, 04:11:13 pm »
ЕDM, докато хардовете не се заменят тотално от носители тип "флашка" (чипове), все ще е така!
Всеки хард диск с времето придобива така наречените "bad" сектори, дължащи се на механичното четене и записване на данни. Където има механика - износването е бързо.
Много от ОС системите имат алгоритми за извличането на резервни копия и презапис (възстановяване на информацията) от "bad" сектора, записвайки го на "здраво място", но това е временното решение на проблема!
Стигало се е дотам, че при хард от 100 GB, примерно, процесорът чете само 70 от тях, като активни...
А когато понатовариш RAM-а, ако се чува стържене от компа ти...хардът е тръгнал вече, въпрос на време :D

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 710
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #148 -: Март 16, 2016, 04:45:58 pm »
Мислил съм по въпроса, кой е най-надеждният носител на информация при компютрите и да ти кажа atos стигнах до извода, че това е хард диска, въпреки механиката. Особено мобилния хард. Мобилния се амортизира, когато е включен, а това ще е много рядко. Имайки предвид, че обикновено един постоянно включен хард издържа около 5-10 г., то този който се включва от дъжд на вятър ще изкара 100 г. най-малко. Дотогава я камилата, я камиларя.  ;)

ССД-то много го харесвам, но то издържа по-малко от харда. Има ССД с голям капацитет, но виж цената. Това е неразумна инвестиция. Когато цената стане достъпна и ССД-то по-сигурно, вероятно всички ще преминем на него. Но засега е това положението. Флашката пък много често се поврежда. Досега съм хвърлил поне 2-3 флашки. СД-то пък уж е една плоча, но и то не е много сигурно. Тая пластмаса старее, огъва се, фолиото и то корозира - в колата ми е пълно с дискове от преди няколко години, които по някакви причини са повредени, отлюспени и т.н.

Та засега няма надеждно решение. А докато ми се счупи мобилния хард, т.е. след около 100 г., надявам се ще си купя най-новия и надежден вече съществуващ носител. Отсега дадох заявка за подарък за 100-ния ми рожден ден.  :D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Всичко за WINDOWS 10
« Отговор #149 -: Март 16, 2016, 05:37:49 pm »
EDM electronics
За съжаление си повече от прав. разликата между CCD диска и флашката е единствено само в малк по високото качество, но само малко както флашките губят информация внезапно и необяснимо така и  CCD  дисковете губят информация. предполагам, че се дължи на радиационни смущения които обаче не могат да повлияят на магнитно устройство.  В момента най защитените устройства са хардовете. Може би след време ще навлязат и за битова употреба магнитните памети които хем са на магнитен принцип хем нямат движещи се части, но за сега и според мен само харда е сравнително надеждно решение. по надеждно на хартия или керамични плочки като шумерите ;D ;D ;D