Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3446748 пъти)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Колега Vitan електротехниката не е късметлийска наука, изчислителна наука е. В диелектрик върви ток на отместването, разместването, сменяването подобно на йонни процеси, а в проводника ток на проводимостта. Токът на отместването създава стоящата електромагнитна вълна и заради високата скорост няма маса на покой. За да се разбере физически процеса трябват някой аналогии:
примерно с флуидите. Закон на Бернули сумата на статичното налягане и динамичното е константа. От тук при динамично налягане се създава подналягане (вакум). Движението на тока на проводимост поражда подналягане т.е. привличане. Това е ясно и елементарно но имаме спин (въртене) и проблем. Едно завъртане на неутриното е дължина на вълната в свободното пространство. При 1мХц е 300м. Ако навия бобина то при 30см неутриното ще направи оборот и бобината ще трепти на 1мХц. Тъй като 30см много се различава от 300м в радиотехниката е въведено понятието ефективна дължина. Това показва колко пъти антена от 30см е по-лоша от 300м. От фундаментални въпроси към практически. Лесно се прави стояща вълна в отворена електрическа верига със собствен капацитет, подържа се резонанса, опитите на колегата Qiunal. С токът на отместването какво правим, как го преобразуваме в ток на проводимост? Дирекното изправяне на тока на проводимост не води до приход на енергия, токът на отместване, разместване, сменяване се губи във вид на електромагнитна вълна. Проблема е да се събира и да се получи усилване на енергията. Решенията са две:
-полупроводници
-реактивни елементи.
Колеги сващате ли проблема и да има решения? Движат се противоположно два вида токоносители подобно на електролизата на CuSO4, едното е газ-анийон-разбирай неутрино и бяга в пространството, другото е метал-катион, разбирай електронен ток, материя с маса на покой. Полупроводниците с електронно дупчеста-проводимост реагират на двата тока и усилват енергията-това подлежи на измерване.
Реактивните елементи реагират на неутринните токове. Теорията на неутринните токове е неясна, заради ниската маса на покой. Посока, големина, се съди само по тока на проводимост т.е индиректно следователно се допускат груби грешки.
П.П. При стояща вълна неутриното не бяга, остава въпроса да върши полезна работа. При връзване на диоди във вълновата част имам противоречиви измервания. Така борбата продължава. 
« Последна редакция: Август 24, 2011, 01:07:13 am от mi68 »

vitan

  • Гост
Колега mi68, много букви си написал. Но нещо не ги подреждаш в правилната последователност и много ми се схваща мисълта. Като се схваща наблюдателски врат на елитно авиошоу :)

Нещата са прости. Щом сме колеги, няма да те уча как се мери стояща вълна (в Нета има и тарикатски методи). Направи си някакво тесла-трафче (с истинско заземяване!) и виж имаш ли такава. И кажи как си мерил и какво….

И после ще си говорим. Покрай многото думи, вземи да се сетиш и за съотношението дължина на вълната към дължина на проводника/вълновода. Нямаш нисковолтови сигнали за късо или отворено състояние. Те какво те топлят? Там няма дори КПД…

giunal

  • Гост
   
   Може да пробваш да разреждаш кондензатора върху първичната многонавивкова намотка на понижаващ трансформатор и да видим на вторичната с малкото навивки каква мощност ще излезе. Може да се пробва и без диод, само трептящ кръг и кондензаторът от време на време да се разрежда в първичната на понижаващ трансформатор.

Колега Димов , пробвах точно това и резултата е , когато свържа (обърнат Тесла траф) към вторичната намотка ел. крушка 40W то в точката на резонанс тя светва но с по малък интензитет от нормалният, при подадена входяща мощност 40W . Ако увелича мощността интензитета се увеличава като при 70W(входяща мощност) достига нормалният интензитет на светене. Което ми говори за КПД<1.!!!! Но все пак трябва да съобразим че, имаме индуктивности в токовият контур което означава че, ще имаме отместване между U и I.  Но когато ми остане време ще по-експериментирам.

Колегата giunal е добре направил макет но бърка в нюансите, нещата са прости. Тесловият трансформатор създава стояща електромагнитна вълна заедно със собствен капацитет (топче, печатна платка или друго). С цел покачване на честотата диаметъра на тръбата трябва да е малък (имаме малък собствен капацитет, тръбата ф110 да се замени примерно с ф40). Стоящата вълна е реактивна мощност и преобразуването става в реактивни елементи-кондензатор или бобина. Тук ми се демострира активно изправяне и спорни изчисления. Ако се ползват диоди то те трябва да са свързани еднопроводно или безпроводно към собствен капацитет, примерно сфера, печатна платка или друго. Просто трябва да се смени електрическата схема. Ако се ползват бобини трябва да е полудълнов дипол примерно, в други бобини възниква стояща вълна с еднаква фаза и липсва напрежение. Повтарям при високи честоти диелектрика става проводник, а проводника изолатор, въпроса е до разбиране на явлението.

Да ,Прав си колега mi68, нещата са прости за тези които вече са го направили(като Капанадзе примерно). На другите ни остава само да експериментираме. :):):)
Относно другите неща мисля че, целта е не да ги разводняваме нещата, а да изграждаме ,реалистична, практически, приложима картина на процесите протичащи в Тесла трансформатора. Която да е от полза на всички.
Не мисля че, при честота 500 и няколко килохерца имаме такива явления каквито ти описваш. Доколкото съм запознат тези явления възникват (осезаемо) в областта на десетки и стотици Мегахерци и нагоре.

Кой е пуснал за всички Free energy, та да е доказал и формула? Не се лъжете, честота на квадрат няма, макар и нещата да са зависими от dV/dt...

Друг е въпроса, че и тази формула може да не е точна - не отчита запълването на импулса. Откъдето може и да ви идват грешките :)

Може би за dV/dt - то си прав колега Vitan.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   giunal,
   Някъде в мрежата гледах, че някои експериментатори поставят вътре в тесловите бобини ферит. Пробвай да пъхнеш някакъв магнитопровод в бобината, може при микромълниите 50 Hz желязото да се "стресне" и да пусне малко повече ток. Става въпрос за изходния трансформатор, входният може да е и без желязо.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Здравейте! При моите последни експерименти не използвам сърцевини, защото влошават нещата. Вкарвах в тръбата желязо, феритен стълб, алуминий, мед, олово и резултатите бяха по-лоши, отколкото без никаква сърцевина. И аз преди си мислех, че напрежение с честота 50Hz не може да се трансформира без сърцевина, но може, обаче има някои тънкости. Когато втория кръг работи на резонансната си честота, а тя е около 19kHz и е модулирана с 50Hz още на входа на транзисторите, тогава е възможна такава трансформация. Модулацията изобщо не пречи на резонанса, и с нея и без нея резултата е същия. Не знам, какво изпълнява ролята на сърцевина при резонанс, може би се създава някакво "друго" поле, което го няма в букварите, но е факт, че така работи. А още по-добре е, ако резонансната честота на възбуждащите бобини е еднаква с тази на втория контур. А и да не забравяме, че лично Капанадзе каза, че не използва никакви сърцевини. Поздрави.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Колега mito_kupona първо моите уважения, като изключителен практик, но аз не намирам нищо свръхестествено в модулацията и трансформацията примерно на 19 кХц без сърцевина. Всичко е до болка познато от радиотехниката, особено що се касае до амплитудната модулация. Сърцевините се слагат в бобините за да се увеличи тяхната индуктивност, а тези големи бобини имат предостатъчна такава. Разликите в трансформацията идват от това, че сме свикнали да правим и сравняваме винаги трансформатори със затворен магнитопровод, а Тесла-трафа е с конструкция на отворен магнитопровод.

Например един трансформатор за импулсна лампа е навит на феритна пръчка, а не тороид или Ш-магнитопровод. Той проявява други характеристики. Или един балун трансформатор, той прилича на стандартен но навит бифилярно или три, четири филярно, постига коефициент на трансформация различен от обикновения траф.

А относно вкарването на какъвто и да е магнитопровод в отвора на "правия" трансформатор, естествено, че ще влоши нещата. Така се променя по различен начин индуктивността на първичната и вторичната бобина и резонанса бяга. Сигурен съм, дори и със сърцевина, ако се настроят поотделно двете бобини на еднаква честота, срив в амплитудата няма да има.


Поздрави!

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Колега ЕDM elektronics, естественно, че като вкарам сърцевина в тръбата се променя индуктивността на бобините и резонанса се срива, но аз веднага променям честотата на сигнал генератора, докато намеря новата резонансна честота, това не го казах в горния ми пост, защото е ясно, и точно тогава се забелязва огромната разлика, с и без магнитопровод, с 50-60 процента напрежението и тока във втория контур, са по-ниски, а резонанс има.. А и тук говорим не за стандартен контур, а за отворен, за съвсем различно нещо. Има момент при точна настройка, когато честотата на втория контур е точно два пъти по-висока от подадената и резонанса го има, и друг момент, когато честотата е точно два пъти по-низка от зададената и резонанс пак има. Да речем при втория случай се получава стояща вълна, но при първия случай още не съм на ясно. Като включа товар консумацията от източника пада с, около 0,8А и лампата светва нормално, а като дам на късо товарната бобина, консумацията пада с 2А. Доста аномални неща се наблюдават, които са в разрез с дебелите буквари, които всички сме чели. А има и тънкости в самата конструкция, които за сега не мога да споделя и затова може би говорим на различни езици. Ако ми остане малко време ще спретна едно видео за да се види всичко, за което говоря и да стане ясно. ПОЗДРАВИ!  :)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Аз съм на мнение, че сърцевините влошават параметрите на трафовете поради вихрови токове, загряване и др., на логигическо ниво нещата са прости. Имаме три състояния:
-предаваща бягаща електромагнитна вълна, казано експрозия, означавам с+1
-стояща електромагнитна вълна, казано нулево ниво-нито приема нито предава, означавам с 0.
-приемаща бягаща  електромагнитна вълна, казана инплозия, озночавам с-1
това се отнася към енергията, но винаги имаме вълна, вълнов процес.
Възникването на стояща електромагнитна вълна в СВЧ обхвата е развито добре. Въпросът е да се направи стояща вълна в обхвата примерно 10-200кХц. Тъй като самоиндукцията е по-голяма то се получава високоволтовастояща вълна. Припомням, стояща вълна възниква в дълга линия (линия с разпределени параметри). Вторичната намотка на теслов транформатор съставена от бобина и собствен капацитет (топче) е линия с разпределени параметри и възниква стояща вълна, това лесно се доказва като се ползва, лунинисцентна лампа, неонова лампа или разрядник. Доказва се неравномерното разпределение на напрежението и тока. При режим на стояща вълна доста закони на електротехниката са не съвместими. При тази вълна имаме периодичност на параметрите. Параметрите са едентични с предишните. Примерно ако имаме 3/4ланда то токовете са съпосочни и правилото на Ленц се нарушава т.е. не се индуцира обратен, противоположен ток.
Реално куца практиката в тия настройки. Дали матнитопроводът ще е отворен или затворен за пълния ток всички вериги са затворени. Теорията за пълния ток е много слаба, и йота не е мръднала то времето на Максуел. Става въпрос за неутринни токове. Тези токове се движат противоположно в диелектрици, магнитопроводи, проводници, някой път излизат радиално от бобина. Канализирането на тези токове е проблем, заради ниската маса на покой, неможем да имаме складиране т.е. капацитет, трябва в динамичен режим да бъде всичко.  Трябва да се създаде потенциална разлика и да се движат тези токове.
Стоящата вълна освен в пространството има и времево изместване. Какъв физически смисъл има времето не ми е ясно но реактивни елементи са добри приемници. Аз друго решение на въпроса не виждам за това се мъча да го обесня. Някой ако има други виждания да ги сподели!
П.П. Стояща електромагнитна вълна според мен възниква във верига от генератор и реактивен елемент. Разглеждам случея на кондензатор но разбира се може и бобина. Към генератор включвам кондензатор. Електрическата енергия преминава в енергия на електричното поле после пак в електрическа енергия. Имаме обмен на енергията.  Активна мощност и енергия не се черпи, Е=I.U.Т.cosфи. соsфи=0 то Е=0. В тесловият рансформатор вместо кондензатор се ползва cобствен капацитет (потенциал) и еднопроводниково свъзване. Този реактивен ток как да се ползва или изправи това е въпроса?
Ако имаме кондензатор и активно съпротивление и активното съпротивление е равно реактивното на кондензатора, при определена честота, то фазовата разлика е 45 градуса и напрежението на активното съпронивление е 1/2 от амплитудната стойност. Примерно при 220В напрежението е 155В, а не 110В както е се очаква, това е заради фазовата разлика 45градуса.
Собственият капацитет е с малка стойност и високата честота дава по-добри резултати.
Друг вариант е с диоди и вилка на Авраменко като пак се ползва собствен капацитет.
Формулирам проблема, реактивната енергия да се трансформира в активна, някой да има други идей и разработки?
« Последна редакция: Август 28, 2011, 08:20:11 pm от mi68 »

vitan

  • Гост
Въпросът е да се направи стояща вълна в обхвата примерно 10-200кХц. Тъй като самоиндукцията е по-голяма то се получава високоволтовастояща вълна....... Вторичната намотка на теслов транформатор съставена от бобина и собствен капацитет (топче) е линия с разпределени параметри и възниква стояща вълна.....
… демек това което ми е хипотеза, това и в момента автоматично се доказа. Ако почна да броя тоя сценарий при теб, може брояча ми да даде „overflow”!

Няма такъв филм. Стояща вълна може да има, когато дължината на вълната вълната в проводника е равна на дължината на самия проводник. Или се смята, по формулите оставени от Тесла (за двустепенна вторична и/или по записките му от Колорадо Спрингс), или по дебелите книги+още нещо, или се прави принудителна атака с пулсираща енергия при честота, която може да се настройва. За последното, ако се работи с искрище, не е тото, а лотария. Дано да знаете разликата м/у двете.
Няма такъв филм: всеки тесла-траф прави стояща вълна. А ако не прави, просто имате траф с еднополярни импулси и му се радвате – най-вероятния сценарий. За стояща вълна ще отиде много ж’жица.

На така формулирания последен въпрос, отговор дават доста учебници. Ако питаш, как вероятно ще се премине от студено в горещо електричество, то един от вероятните отговори го дава патента на Edwin V. Gray…..

П.п. Малко утешение е, че няма нужда за стояща вълна да се навива за цяла вълна. Става и с 1/4 от нея, но при стотици килохерци, пак си е мнооо ж'жица :)

« Последна редакция: Август 28, 2011, 05:46:37 pm от vitan »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Колега Vitan не отчайвай публиката. Може ли да се каже ако е изпълнено услонието за стояща вълна във веригата да  имаме стояща вълна?
Важна характеристика на стоящата вълна е дефазирането на 90 градуса между токът и напрежението. Това дефазиране го постигам чрез кондензатор. Токът през кондензатор лесно се определя ако се знае dU/dt по равенството I=C.dU/dt. Ако се знае честотата то токът е I=2.pi.F.С.U разбирара се ефективни стойности. Ако искаме амплитудни то .1,41 имаме  Im=2.pi.F.C.Um  F-честота.
В предишния пост има леко разминаване между понятия енергия и мощност но ще поправя формулите разбирате смисъла на изказването. От горните формули като се знае честотата, напрежението и капацитета може да се определи тока, мощноста и енергията.
Когато активното и капацитивното съпротивление са равни, cos45=0,707 примерно излиза 155В+155В=220В  Тази аномалия ако може да я коментираме. 
« Последна редакция: Август 28, 2011, 07:47:27 pm от mi68 »

vitan

  • Гост
Важна характеристика на стоящата вълна е дефазирането на 90 градуса между токът и напрежението. Това дефазиране го постигам чрез кондензатор.
И един мармот увива шоколада в станиол. Той Тесла що ли не се е сетил за такъв трик?
Макар и да е имал елементи, регулиращи честотата, основния „вибратор” с многото жица не знам да е бутан изобщо.

Ай да видим стоящата ти вълна? Дай видео с измервания? Не си говорим за N-ти хармоник, който носи символична енергия.
( Малко инфо http://www.sengpielaudio.com/StandingWaves.htm )

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Колега Vitan изпадаш в противоречие. Сам казваш 1/4 вибратор възниква стояща вълна. Точно това става в заземен (несимитричен) теслов трансформатор. В заземлението токът е максимум, а напрежението е 0, обратно във върха  напрежението е максимум, токът на проводимост е 0. Напомням в изолатор електронен ток не върви. Ако трансформатора е незаземен имаме симетричен трансформатор и 1/2 вибратор. Този варянт рядко се ползва и няма да го разглеждам. 

vitan

  • Гост
Ай да видим стоящата ти вълна? Дай видео с измервания?
Не обичам хлъзгави опоненти. Или дай това, което искам, или приключихме. Кухи теории не ми се разискват.

П.п. Една точка с постоянен потенциал не прави стояща вълна....

Добавянето на кондензатор само намалява честотата и увеличава дължината на вълната. Високоволтов радиочестотен кондензатор из тия ВВ вериги носи добри загуби - и то ако не изтрещи.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Колега Vitan напиши ми на лични сценария на видиото!
« Последна редакция: Август 28, 2011, 10:01:32 pm от mi68 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
mi68, вместо да правиш видИо, вземи покажи нещо на практика, че си изписал де що има в тоя форум, а на практика нищо не си показал.