Автор Тема: Технологични новости  (Прочетена 302792 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 904
Re: Технологични новости
« Отговор #330 -: Юли 24, 2022, 12:04:02 am »
Хулио, това, че народ се е научил да лее стомана, не значи, че в момента може да си го позволи... ай не се прави на луд да ти обяснявам защо.
ЕС заповядва на държавите да намалят потреблението на газ с 5%, а е желателно с 15%.
За Донбаски антрацитни въглища не говорим.

Направо не знам как японците са леели стомана за техните мечове преди да са внесли донбаски въглища. Или как германците са правили танковете и оръдията си по времето на войните...
Всеки може да си го позволи - въпрос на пари е. А пари се печатат.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 961
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #331 -: Юли 24, 2022, 07:38:55 am »
Всеки може да си го позволи - въпрос на пари е. А пари се печатат.
Така е Хулио, тока се произвежда в контакта, а хляба в магазина.

П.п. Каква е разликата между въглища и кокс?

Въглищата са лъскаво черно изкопаемо гориво, което включва примеси, генерира дим и генерира по-малко топлина от кокса при изгаряне. Пита се риторичко къде тук е антрацита.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Технологични новости
« Отговор #332 -: Юли 24, 2022, 08:54:43 am »
Питаш къде е антраците ли? Ами Витане антрацита е под гара Бов във искърското дефиле. Просто миньорите трябва да слязат и да продължат да копаят. Кокс може да се прави и от черни въглища "бобовдолски"  и там положението е същото. Слизат и копаят и готово има въглища. Аналогично е положението в Германия. Това, че видиш ли някакъв идиот бил казал "няма да копаете въглища ще горите газ" това е само една идиотска прищявка която може да бъде променена всеки момент. Сещаш ли се след този момент ти какъв глупак ще изглеждаш с написаното до момента.  По добре спри с тия пророкувания как путкин шял да ебе мамата на читавивия свят като им врътне кранчето да не изглеждаш още по голям глупак.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 998
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Технологични новости
« Отговор #333 -: Юли 24, 2022, 01:01:36 pm »
Направо не знам как японците са леели стомана за техните мечове преди да са внесли донбаски въглища. Или как германците са правили танковете и оръдията си по времето на войните...
Всеки може да си го позволи - въпрос на пари е. А пари се печатат.
Тук до някъде сте прав, всеки може да си го позволи който има високо енергиини сарбонови залежи. Но изобщо не е въпрос на пари, понеже виждате ли пари наиситна се печатат но енергиини ресурси не,  а на политика. И когато виине зелената полиция как въглищата много замърсявали ( което е вярно, особенно в сравнение с газта ), тогава ще видите как тези които са на власт ще са между чука и наковалята. Понеже много е трудно да се обясни на тъпото "загрижено" население ( и немското също, понеже те може да са дисциплинирани но в много отношения са доста по-недалновидни, от други едноезични сбирщини от хора ) че една индустрия и топлина през зимата за населението не могат да се потдържат от соларни панели или ветрогенератори.
Слизат и копаят и готово има въглища. Аналогично е положението в Германия. Това, че видиш ли някакъв идиот бил казал "няма да копаете въглища ще горите газ" това е само една идиотска прищявка която може да бъде променена всеки момент.
Така е Радико, но това което написах по-горе важи и при вашия коменар. Много хора изобщо и си нямат на представа какво е да им е топло без горива или как може тежката индустрия да съществува. Така че идиота не е само един, много са и цели движения има, а когато хората съвкупно се насърчават и защитават глупава и неефективна кауза мога да ви кажа, от личен оптит, че е много трудно да се променят вижданията. Трябва драстично да им е студено през зимата или сметките да нарастнат с 5х-10х, и част от индустриятя да спре за да започне да се забелязва по-разумно мислене.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 904
Re: Технологични новости
« Отговор #334 -: Юли 24, 2022, 01:35:19 pm »
...Така че идиота не е само един, много са и цели движения има, а когато хората съвкупно се насърчават и защитават глупава и неефективна кауза мога да ви кажа, от личен оптит, че е много трудно да се променят вижданията. Трябва драстично да им е студено през зимата или сметките да нарастнат с 5х-10х, и част от индустриятя да спре за да започне да се забелязва по-разумно мислене.
На мен ли ми го разправяш...
Отивам на някаква бояджийска камера дет досега пекли боята на 180 градуса, сега искали да я пекат на 200, ама горелката не можела да сгрее толкоз. Качвам се аз на камерата отгоре и обувките ми лепнат за ламарината от жега. Тоя собственик вместо да инвестира едни пари за още 5 см изолация просто купува по-голяма горелка. Камерата му няма врати щот било много връткаво да се отварят и затварят вратите при влизането и излизането на всеки детайл. Сметай как се държи температура 200 градуса в коридор, в който няма врати...

На една друга бояджийска камера преди нея има сушилня, където измитите детайли се подсушават на темп 70-90 градуса преди да се нанесе боята. Мерим състава на димните газове за да настроим горелката, ама уреда има и термосонда на върха където взима газовете, за да си смята там корекциите за измерването. И тая термосонда ми показва 400-420 градуса димни газове. Ти изхвърляш 400 градуса газове, за да затоплиш една камера до 70 градуса...  Не знам кой им е проектирал тая камера, за мен това е все едно да гориш банкноти вместо газ...

Е, сега искрено се надявам че на всичките тия "бизнесмени" ще почне да им идва акъла в главата и ще почнат да инвестират в технологии които да спестяват енергията и разходите да паднат драстично. Или такива производства просто да спрат защото са неефективни. Тогава за останалите ще има газ.

За стоманата - най-качествената стомана се получава в пещи, загряващи се с електричество. Електричество мисля че имаме повече, отколкото потребяваме. Да, кощунство беше до преди 1 година да грееш пещ с ток, ма при тия цени на газта може да се окаже изход, поне за по-малките предприятия.
До Хоум макс-а в София има една оранжева сграда без никаква емблема на нея:
https://www.google.bg/maps/@42.7281375,23.2424572,3a,48.4y,329.02h,91.82t/data=!3m6!1e1!3m4!1srKHy4CabsHr7pGTRdY3yYA!2e0!7i16384!8i8192?hl=bg
 Едва ли някой знае, ма това е хлебопекарница. И пекат хляб и закуски в пещи на ток. Преди година се чудех как им се връзва сметката, сега вече не мисля че идеята е чак толкова откачена...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Технологични новости
« Отговор #335 -: Юли 24, 2022, 03:28:08 pm »
Юлияне тази кафявата сграда за която говориш, с оранжеви прозорци. И аз съм участвувал в построяването и. Това е хлебозавода на Симид.

epwpixieq-1
Напълно съм съгласен с това което си написал.
За съжаление огромна част от хората са доста безпринципни и се ръководят само от принципа:
Аз да взема парите пък след мен ако ще и потоп.
Та тия хора не започват да мислят рационално докато не им се е@е мамата.
За съжаление покрай тях и на нас. За това трябва овреме да се подготвяме за сериозни ексцесии. Неизбежни са. По точно не че са неизбежни ами липсва дал овидност на едни лица за да бъдат избегнати. Демек както е казал, май Сталин беше:
Проблемът по спасяването на давещият се е проблем на самият давщ се

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 961
  • Невежеството ражда химери...
Re: Технологични новости
« Отговор #336 -: Юли 24, 2022, 04:03:17 pm »
Остап Бендер: Спасението на давещите се е дело на самите давещи се.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Технологични новости
« Отговор #337 -: Юли 24, 2022, 05:16:29 pm »
Остап Бендер: Спасението на давещите се е дело на самите давещи се.
Благодаря.
Ще го запомня да не се бъркам повече.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 998
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Технологични новости
« Отговор #338 -: Юли 25, 2022, 01:34:17 pm »
...
Е, сега искрено се надявам че на всичките тия "бизнесмени" ще почне да им идва акъла в главата и ще почнат да инвестират в технологии които да спестяват енергията и разходите да паднат драстично. Или такива производства просто да спрат защото са неефективни. Тогава за останалите ще има газ.
...
Много ще се радвам неефективността и високите цени да банкрутират всички такива "бизмесмени" и глупави производтели (на каквото и да е). Лошото е обаче те започнаха да говорят как държавата трябвало да подпомогне бизнесите. А то че същите тези бизнеси, както вие дадохте примери, в голяма степен са разхитителни от гледна точка на натурални ресурси, това не се споменава. Разбира се ще има и бизнеси които използват по-ефективно тези ресурси и те ще оцелеят, даже и ще се разраснат (при положение че държавата не се намеси), точно поради банкрутирантето на неефективните такива. В крайна сметка точно в това се заключава и прогреса, поне от гледна точка на енергиините ресурси, в една индустрия, тоест получаване на същия или по-добър продукт, с по-малко входяща енергия. 

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Технологични новости
« Отговор #339 -: Юли 26, 2022, 11:06:06 am »
Китайци измислиха вечна батерия за електромобили

https://auto.blitz.bg/novini/kitaici-izmislixa-vecna-bateriya-za-elektromobili

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 958
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #340 -: Юли 26, 2022, 11:34:29 am »
Китайци измислиха вечна батерия за електромобили

https://auto.blitz.bg/novini/kitaici-izmislixa-vecna-bateriya-za-elektromobili
Ееееееее...ййй, tobo1, ти се появи, къде се губиш, бях се притеснил за тебе?  :D
Викам, да не би комунистите да са те арестували за антикомунистическа дейност или КГБ да са те пратили в Сибир, щото ме разкри, като техен агент? - много си умен, забелязах  ;D

Ти като ни представяш новини от комунистически Китай, да не си станал комунист, като мен, да не си вече в моята партия колега?  :D

Питам не за друго, ами щото беше доста активен, като ме разкриваше публично и назидателно за платената ми длъжност на КГБ-пропагандист и идеологически комунист.   :D


Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Технологични новости
« Отговор #341 -: Юли 26, 2022, 11:37:29 am »
Някаква болест те гони тебе, самоконтролирай се поне малко, вместо да пишеш по 200 пъти едно и също.

Колкото до "вечните" батерии - сигурен съм, че в много държави има подобни разработки, но са засекретени заради нефтената мафия, дано се поотпушат нещата, малко по малко. Нашите също говореха за акумулатор за кола с размерите на кибрит, но си останаха с говоренето само.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 904
Re: Технологични новости
« Отговор #342 -: Юли 26, 2022, 12:26:55 pm »
Колкото до "вечните" батерии - сигурен съм, че в много държави има подобни разработки, но са засекретени заради нефтената мафия, дано се поотпушат нещата, малко по малко. Нашите също говореха за акумулатор за кола с размерите на кибрит, но си останаха с говоренето само.
Не нефтената мафия, а физиката им пречи на разработките. Има някои физчески константи, дето просто не могат да се заобиколят като знаци за ограничение на скоростта по пътя.
Дори и обиконвената литиева батерия може да издържи десетки хиляди зареждания и разреждания. Ама не трябва да я зареждаш до 100%, не трябва да я разреждаш до нула, не трябва да я загряваш, не трябва да я охлаждаш, не трябва да дърпаш от нея голям ток...
Солид стейт батериите са едно много добро нещо, обаче просто са опасни. За да работят, вътре трябва да има едно не малко налягане. Това означава здрави (т.е. дебели и тежки) копрпуси, защита при прегряване, при удари... че и са скъпи мама им стара... И там пак важат същите условия - ако искаш дълговечност, трябва да я ползваш с нежност.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 958
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Технологични новости
« Отговор #343 -: Юли 26, 2022, 04:17:56 pm »
tobo1, ти като голям капиталист и демократ, кога ще покажеш някаква твоя работа, новост, разработка? Така ли допринасяш за развитието на капиталзма - да не правите нищо и само да сочите кой какво бил направил?

Ние комунистите реално правим нещо и даваме тласък на технологиите. Твоя колега Радико - също нищоправещ форумен философ и критик /абсолютния типичен трол/, скоро отново ме беше подиграл, че съм пуснал авторска схема на електронен автоматичен предпазител. А тя тая схема съм вградил отдавна /преди 6 г./ в литиева батерия, с която съм изминал 6 000 км. по вода при загуба на капацитет не повече от 5% и има остатъчен ресурс още около 100 000 км. Батерията е напълно водоустойчива, с двойна последователна защита от късо съединение и автоматично възстановяване, автоматично инфрачервено подгряване при температура под 10 гр., с перфектен БМС-блок с ПИК-контролер и липса на саморазряд на елементите. Качеството на батерията е ТОП на топовете. Търговската марка сама говори за себе си  :D. Цената й е колкото едно старо БМВ, като на бате ви Джул:)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 490
Re: Технологични новости
« Отговор #344 -: Юли 26, 2022, 04:50:11 pm »
https://m.aliexpress.com/item/1005003704110501.html?gatewayAdapt=Pc2Msite         ако става за подобна джаджа, да поговорим! Трябва да разработим и блутут управление.