Автор Тема: Генераторът на Капанадзе - всички мнения и конструкции на едно място  (Прочетена 3446666 пъти)

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Простото схемно решение на паралелен и последователен резонас се получава дефазиране на 90 градуса (двуфазен ток). Линейното напрежение е 1,41. фазовото, за сравнение, при трифазен ток съотношението е 1,73. фазовото. Първана схема ми изглежда добра!
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 08:12:38 am от mi68 »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
mito_kupona

Здравейте! Кондензатори има, но няма и не може да има течности в установката на Капанадзе. При демонстрациите, достатъчно местят установките, повдигат ги, та ако има течност, да е станал някои сакатлък.

Без да се засягаш, колега, но това ми прозвуча като официалния декрет на Френската академия на науките относно метеоритите /когато им ги носели от цяла Франция през 17 век/ - "От небето не може да падат камъни, защото на небето камъни няма!"  ;D
1. Лайденската стъкленица /Л.С./ е изобретена през 1745 г. от Мушенброк. Около 200 години са правени какви ли не опити с нея и разновидностите и. Оригиналният дизайн и материали обаче са се запазили само в първите години и изследователи, а после има "усъвършенствания" поради които са изчезнали страничните ефекти като при Яблочков. По темата мога да напиша поне 10 страници, как, какво и защо
2. Тесла не случайно използва Л.С. при неговите уреди - нещо не ми се вярва след 150 г. от откриването и да няма други ВВ кондензатори - плочести и прочие. Или пък да няма пари човекът /особено след милиона на Уестингхауз/, та ползва батерии от Л.С., направени от шишета от шампанско и мляко.
3. Няма проблем с течностите - всички водно-солни Л.С. се заливат херметично с парафин, восък или смола на гърлото. Хем за ел. изолация, хем по други причини, свързани с оргона /справка - Шаубергер и парафина/. Та - друсай ги колкото щеш, не текат  :)
4. Ед Грей във съвременността, със съществуващи какви ли не ВВ кондензатори, ползва също Л.С. между повишаващата бобина и разделителната тръба за хладното електричество. Направена е от лабораторна стъкленица, която е със закалено стъкло и трудно пробиваема от ВН. Нямал е пари за кондензатори, глупав е или що? Айде да погледнем реалността в очите - той има резултат, а вие не.
5. Всички сметки за ампери и волтове са след прилагане на принципа за трансформация на оргона в електричество. Има принцип- има СЕ, няма принцип - няма СЕ /а само безплодни сметки/.

Прилагам рисунка на оригинален Тесла-траф с бутилката от мляко, както и снимка на Ед Грей конвертора със Л.С.

Поздрави и успехи! 

http://prikachi.com/images/249/4440249G.jpg
http://prikachi.com/images/250/4440250i.jpg
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 08:39:12 am от caduceus »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер

5. Всички сметки за ампери и волтове са след прилагане на принципа за трансформация на оргона в електричество. Има принцип- има СЕ, няма принцип - няма СЕ /а само безплодни сметки/.

Поздравления колега caduceus за този пост. И аз мисля като теб. Много от колегите, предимно от руските форуми се втурнаха в практически действия на принципа на опита и грешката, без да се придържат към основния принцип. Тесла е направил своя генератор на СЕ, като е взаимствал от хладилника. Според него енергията трябва да се кондензира и преобразува. Сравнява етера с газ.

Ако приемем, че тесла-трансформатора генерира етер, като го йонизира като газ, то логично би било този газ да се събира в една бутилка например, а не да се пръска в околното пространство. А газът тече по вълновод, по нишка, като маркуч /затова и се предава еднопроводно/, която всъщност се явява ценралния електрод на Л.С. Там той рекомбинира, като зарежда кандензатора, т.е. не електрически ток а газ зарежда Л.С. Яблочков е патентовал първият плочест кондензатор, но неговите плочи няма как да задържат газа, тъй като нямат затворен обем и той изтича в околното пространство, така както тесла-трафа го пръска навсякъде. И резонанса всъщност ще определя КОП, а няма да е условие за възникването на СЕ. Мисля, че в тази насока трябва да разсъждаваме, да възприемаме СЕ като газ, който трябва да съберем в някакъв обем да не бяга, след което да се трансформира. Ако сравним системата на хладилника с електрическа система, то тесла-трафа ще е помпата, която взима газ /етер/ от въздуха и остава някъде да го събира и натрупва тоя газ в обем, както компресора събира въздуха в бутилка, след което газа се трансформира и час от тази енергия захранва компресора или тесла-трафа.

Има вероятност ген. на Капанадзе в Турция - 100 kW, примната част приличаща на цилиндър да е тоно такъв голям кондензатор тип Л.С., като външната метална част е единият електрод на Л.С. модифициран заедно с тесла-траф за понижаване на изходното напрежение.

Вероятно и при Тестатика, двата големи цилиндъра не са тесла-трансформатори пъхнати-екранирани в кутии, а именно кондензатори тип Л.С.

Поздрави!
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 10:40:21 am от EDM electronics »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Caduceus, какво според теб е ВН при тези експерименти - 2KV, 5KV, 20KV, 100KV?

Обикновеното стъкло е доста кекаво на ВН, но закаленото (което няма микропукнатини в себе си) и особено кварцовото си ги бива. Доколкото съм виждал дъжачите по далекопроводите са стъклени или керамични, а там ся доста киловолти (от 110 до към 400).

От качествени и тънки стъкла (pyrex) се изработва повечето лабораторна стъклария. Не е и безумно скъпо. Виж тук (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BB%D0%B1%D0%B0) дали няма подходящи форми за концентриране на оргон. (напр. ерленмайеровата и мерителната колби).

Чрез подходящ и не особено сложен процес по вътрешната или по външната повърхност на колбите (или и по двете) може да се нанесе тънък слой сребро (т.нар. "сребърно огледало" - започват да изглеждат като едновремешните огледални топки - играчки за елха), ако това е необходимо и ще благоприятства процеса.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение

....
Прав ли съм? 
...

Очевидно кондензатора "С" не участва в паралелния трептящ кръг и той е само "развързващ" по постоянен сигнал. ...

До колкото схващам - целия ток през товара минава през него, както и през транзисторите...  Такава ли е идеята?
Здравей,
извинявай за закъснелия отговор, но бях зает.
Схемата е само илюстрация, не завършена идея...Виж новото приложение.
Бобината е двуредова - един ред на цялата дължина и по две половинки противопосочно навити на 1/3 от първия ред в двата края.
"Бялата" бобина състояща се от :
1- един проводник по цялата дължина на тръбата.
или
2- медно или алуминиево фолио / аз съм за алуминии /
срезана тръба с изводи в двата края
или
3- намотка / аз не мисля че е добра идея /

Да, кондензатора е развързващ.
Не, голямият ток / при резонанс /искам да минава само в LС кръга и товара.
Само не ми е ясно още как се включва товара така , че да не разваля резонанса.
Капанадзе включва установката и изчаква 10 -12 секунди и след това включва лампите - товар.
Това изчакване сякаш зарежда кондензатор / тип Лайденска стъкленица  :( ??? /.

успех

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
EDM electronics
Точно така е, оргона се събира в Л.С. подобно на газ или течност. Затова при + от източника към външния електрод няма ефект на СЕ. Задържа се от решетъчни медни или сребърни повърхности /заредени електростатично/ още по-добре, но и със плътни става. Т.е. имаме съд за събиране под формата на заредена Л.С., а при работа в режима на циклично разреждане става и конвертирането на оргона в електрически заряд. Особеност! В началото са ползвали за външен електрод оловно фолио, което е оргонен катализатор. Става и с медно или сребърно, алуминиевото не е толкова добро и ли никак - поне по моите изследвания.
Всичките ти разсъждения относно Капи генераторите в Турция и Тестатика са абсолютно правилни според мен. Има и метод за конвертиране без Л.С., например Дон Смит ползва биметални кондензатори и т.н., но там има други едни "подробности" дето не се казват направо  и сега ги нищя :)

PyroVeso
И ти си прав, лабораторната стъклария е идеална и не е скъпа - една средна чашка е 2-4 лв. и е с тънко закалено стъкло. Перфектна за Л.С., както се вижда и от тази при конверторната тръба на Ед Грей. Вътрешният електрод може да е и метален, но ефектът според мен се усилва когато има вода вътре, защото тя е много добър акумулатор на оргона. Т.е. при Л.С. имаме три в едно - ел.кондензатор, оргонен концентратор и конверторен елемент с двойна функция.

Работете, момчета! Аз също, но като се знам колко съм туткав...  ;D Нищо че виждам по-пряко някои работи, накрая и ръцете трябва да влизат в действие

Поздрави!
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 12:43:50 pm от caduceus »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение

Прилагам рисунка на оригинален Тесла-траф с бутилката от мляко, както и снимка на Ед Грей конвертора със Л.С.

Благодаря caduceus,
за практическото помагало.
Предполагам, по постовете ти , че си много навътре с оргона.
На мен ми е мъгла, честно казано и не вярвам в него.
Аз съм от "шопско - око да види, ръка да пипне ".И от Витоша по високо нема.... :D
Но това не ми пречи да се опитам да се образовам.Все пак за разлика от дедите ми, аз живея в края на 20 и началото на 21 век
Бих те помолил, ако имаш твоя практическа реализация, която може да се повтори,
разбира се без да засяга твоите разработки, дори от лаици :-\ и неверници  ;) като мен
да я покажеш, за да можем с общи усилия да "излъжем", хванем "свободната енергия"
Извини ме за шеговития тон, но аз наистина се замислих : защо въпреки усилията ни не се получава и това си е. :'(
За доказателство на горната ми мисъл прилагам снимки на опита ми  за построяване на Лайденската стъкленица от буркан.Моля за снисхождение.
По мотиви от "Капанадзе 2004".

п.с.Спомням си някъде бе писал за балон от електрическа крушка.

благодаря предварително
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 01:38:20 pm от madsatbg »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Caduceus, точно това те питах - как виждаш ти нещата при "идеалната" Л.С.? Примрно: ерленмайерова колба (заради горната конична част) от 1/2 литър с тясно гърло; вътрешен електрод - медна жица 4 квадрата, която стига на 2 см от дъното на колбата + 1/2 литър солен разтвор; външен електрод - медно фолио или химически отложен слой по стъклото (тип "огледало"), което покрива 1/2 от коничната част и дъното на колбата (или цялата конична част до гърлото, или пък само дъното...); тапа - тефлонова, или пластмасова/гумена ако е достатъчно, залята с восък или не.
Напрежение - 5KV (или друго).

Ако имаш някаква аргументирана визия за нещата - мисля че няма нужда с проби и грешки да преоткриваме топлата вода.

И аз нямам много време за експерименти, но за 1/2 - 1 ден мога да приготвя няколко Л.С. и да ги доставя на Madsatg за проби.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
На следващо място мисля, че резонанса за който говори Капанадзе не е онзи резонанс за настройка на тесла-трафа, а именно резонанса с който се пълни резервоара и се изпразва. Ако предположим, че етера тече с определена скорост и дебит, които зависят от напрежението във вторичната намотка и дебелината й, то резервоара /кондензатора - Л.С./ трябва да се зарежда с един импулс, като разбира се условието е еднополярни импулси или в резервоара да влиза "+" а "-"  е на земя. Всъщност капацитета е съобразен с честотата и напрежението. Разбира се би било възможно пълненето на резервоара и с няколко импулса /ако е по-голям/ и изпразването му само с един импулс - пак ще имаме резонанс. Може да има и буфер от стандартни кондензатори на топло електричесто /каквито се виждат от последното видео в Турция/ след Л.С., в които то да се натрупва и от там със схема пуш-пул да се инвертира в 50 Хц.

Мисля, че схемата за стабилизиране на честотата от патента всъщност променя честотата на пълнене/зареждане в зависимост от консумацията/натоварването или изпразването на Л.С., т.е. резонанса пълнене-изпразване и поддържа постоянно напрежение в изхода на инвертора.

Напълно възможно е с два биполярни транзистора, макар и руски да се изгради инвертор на 5 кВт при условие, че входното напрежение на инвертора е високоволтово - примерно 500 В/10А, като при схема пуш-пул средната стойност на тока за едното рамо ще е 1/2 или 5 А. - такива транзистори бол. За по-мощни варианти инвертора може да се реализира с тиристори.

Мисля, че Капанадзе умишлено показва тесла трафа - за заблуда, понеже именно той се спряга с ген. на СЕ, но същността се намира в боядисаната зелена кутия или в "консервената кутия" - там крие онова, дето не трябва да се вижда. Сам по себе си тесла-трафа е само едната част от системата. А дали той е настроен в резонанс или не, значението му е горе-долу такова, каквото е между обикновен и инверторен двигател на климатик.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Доколкото ми е извесно първата лайденска стъкленица е с калаено фолио, а после се ползва алуминиево. Четвърна група в менделеевата таблица е неутрална спряма неутрино (оргон, ток на разместване ). Изброявам елементите: въглерод, силиций, германий, калай, олово. Силициев двуокис (стъклото) е отличен матариал за оргон. От първа до трета група на менделеевата таблица са проводници на неутрино, най достъпен ел. проводник е медта, но може да се замени с алуминий. От пета до седма група на менделеевата таблица са изолатори на оргон, най-достъпен ел. проводник е желязото.
Ползването на лайденска стъкленица е спорен момент, зависи от конструкцията на генератора.  Ако се ползва линенен резонотор тип теслов трансформатортор, то е задължително да се събира в цилиндричен (коаксиален) конданзатор тип лайденска стъкленица. При кръгов (цикличен) резонатор капацитета е променлив (обикновен) за настройка на фазовата разлика (дефазирането), която се получава от активното съпротивление (товар). Генераторът е единия вибратор, а приемника е другия. Може и честотата ди се променя. Въпрос на визия.
Въпрос:
Какъв вид  резонатор е при Капанадзе?
При отговор на Въпроса следват и схемните решения, схеми се затруднявам да чертая, за това наблягам на общи приказки и идвестни неща.
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 05:38:18 pm от mi68 »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
madsatbg
Виж моята крушка  :) Проблемът и е само че външния електрод е алуминиево тиксо, сега правя с медно.
http://mazeto.net/index.php/topic,5326.30.html
С буркан също става, но залей отгоре тапата при електрода да не тече. Захранвай с + на импулси, най-добре през разрядник. Ако можеш, измери заряда количествено чрез товар или по др. начин. Аз нямам техника и възможност да го направя засега
PyroVeso
Става и с Бехерова чаша, просто тапата ще е по-голяма. Много Л.С. се правят от пластмасови кофи и чаши, но стъклото е най-добре, защото провежда оргона по-пълно. Електродът е ОК от 4 кв. жица, но и с друго става - старите са били от верижка. Може и с алуминиева тел, въпросът е да има добър контакт със солената вода вътре. Външен електрод - обвивка до 2/3-ти от височината, добре е да е оловен, меден или сребърен. Тапата може да е гумена, коркова или пластмасова, добре е да е залята с нещо - смола, восък или най-добре парафин /отразява оргона и е изолатор/.
Мога да направя няколко Л.С. от стари крушки, но са чупливи и не е ясно ще оцелеят ли до София по куриер
EDM electronics
Поддържам на 100%. Все едно повечето съм го писал аз  :)
mi68
Оловно-калаена смес - това са имали хората тогава като мек метал. Мед също  е супер за външен електрод, той е негативен по първичен оргонен заряд метал и става за - частта /заземяване/. Относно резонатора, не мога да дам мнение точно какъв е - вие с колегите сте електрически по-грамотни от мене  :)

Поздрави

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 686
Здравейте! Ако трябва да се събира оргон или не знам , какво си, това трябва да става в кръглата кутия и след това да се пропусне по проводник към дросела отвън. Но никъде не видях на клиповете разряд на кондензатор през искрище. Това, което се вижда на разрядника е дъга, а не разряд и тя е модулирана с 50 херца. Най-добре се вижда на 100 киловатовата установка в Турция. Така, че съм скептичен по въпроса за лайнденската стъкленица. Според мен, високата честота от около 20 килохерца се използва да пренесе високоволтовите импулси с честота 50 херца до дросела, където те се отделят от високата честота, чрез демодулиране и преминават през трансформатор на ток, където се получава тока от 23 ампера и след това този ток се влива в товара, заедно с напрежението 220 в от инвертора. Поздрави!

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Здравейте,
Съгласен съм с mito_kupona лайденската стъкленица сама по себе си не решава проблема, само спомага. Като гледам установката в Турция виждам линейни резонатори (тръби). Резонаторът геометрично не е затворен във вид на тороид. От тук следва, че стаята трябва да е екранирана, вижда се от снимките. Линейният резонатор се разделя на 4 равни части с цел да се спази фазовото условие за възникване на стояща вълна. Цялата тръба е резонатор с дължина ланда (цяловълнов вибратор). По средата се включва товара по-точно импеданс от RC (паралелно или серийно нямам опит). На 1/4 от дължината на бобината се включва задаващ генератор (паралелно или серийно не мога да уточня). Мерено от другия край генератора е на 3/4 от дължината на бобината. Имаме един полувълнов вибратор и един цяловълнов вибратор. Получава се несиметрия. Цяловълновият вибратор усилва мощноста 2дВ спрямо полувълновия вибратор, но има високо вълново съпротивление = на 800 ома. В единия край са свързани електрически, в другият край са свързани по ток на разместване, създават се вихрови ефирни обекти. Отразяват се (рефлектират) от електростатичните екрани на стаята, интерферират и енергията се усилва. При това схемно решение генераторът е свързан във възел на напрежението и връх на тока. Товарът е вързан във възел на тока и връх на напрежението. От електродимамиката е извесно, вълновото съпротивление на полувълновия вибратор е най-ниско = на 73,2 ома. Този резонатор е с повишена индуктивност, качественият фактор е по-висок и вълновото съпротивление най-вероятно е по-високо.
Тук се съвместяват два тока:
-ток на проводимост
-ток на разместване
Усилването на тока на разместване води до усилване на тока на проводимостта (предавателно-приемна апаратура с положителна обратна връзка + антенна система).
Това е кратко описание на видяното с коствени доказателства.
П.П. Възможно е и друго включване: генераторът е на 1/4 от левия край на бобината, а товарът е на 1/4 от десния край на бобината. Целта е галваническо (електрическо) разделяне на товар и генератор, по ток на разместване са свързани.
« Последна редакция: Февруари 25, 2012, 03:52:48 pm от mi68 »

emilvtc

  • Гост
Здравейте,

Мислих по въпроса за смесването на големия ток с 220V напрежението за което говорите в предишните си постове и като за начало се опитах да я направя с конвенционални елементи, а не с вълнови резонатори както предлага mi68. Ако има въобще идея в това ще се опитам да измисля вариант както предлага mi68.

Не виждам много смисъл в идеята но ето до къде стигнах със схемата:

Имаме мрежов източник 220V/50Hz , който през L1,L2 и L4 захранва товара. Идеята е реактивното им съпротивление да е минимално при 50Hz и голямо за килохерцовия честотен обхват.

Трансформатора генерира високо напрежение (няколко kV), което зарежда кондензатора C4 и през разрядника (при пробив) се подава към L4.
Идеята е индуктивността на L4 да е много по-малка от тази на L2 и L3, така че по-голямата част на големия ток при пробив в разрядника да премине през L4.
Идеята на C2,L2 и L3 е да се постигне паралелен трептящ кръг, който да има огромен импеданс за честотата на тока през разрядника и да "изолира" 220V източник от тока през разрядника.

Идеята на L1 и C1 е да не допуснат тока през разрядника към 220V източника, като идеята на C1 е да "забие" по високочестотен променлив сигнал изхода на паралелния трептящ кръг към земя.

Идеята на C3 е по променлив сигнал да свърже L4 към земя, като през него да протече големия ток през разрядника и L4 и да го филтрира и осредни, така че да не премине през товара.

Трябва честотата на искрата през разрядника да е високо честотна, така че тя да е много по-висока от честотата на мрежовото напрежение.

Вероятно ако в Л.С. има някаква идея, то тя трабва да се свърже след разрядника и към земя, но да си призная не ми е ясно как работи тя.

caduceus, би ли обяснил синтезирано с няколко думи каква е идеята и в какво се състои откритието на Л.С. от Мушенброк? (не успях да намеря инфо за целия патент)

Поздрави

 

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 960
  • Z - Оркестър Вагнер
Едно интересно видео за лайденска банка:  http://www.youtube.com/watch?v=9ckpQW9sdUg&feature=player_embedded