Автор Тема: Анодно отопление  (Прочетена 326715 пъти)

achobubo

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #90 -: Февруари 25, 2011, 02:49:14 pm »
Здравей plaschoka
Това с мощноста най-вероятно с дължината на шпилката ще го решиш.
Така мисля :-[ и аз правя нещо такова но не съм стигнал до етап експиримент.
На мен друго не ми дава мира,тормозят ме 2 въпроса откакто видях системата
на Дан:
1. Какво би се получило,ако терморегулатора се постави на връщащата тръба
която отива в нагревателя и там да се дебне на 45градуса да изключва
/нали това е оптималната темп.за икономична работа/.
Да включва примерно на 35. При това положение след като изключи долу на 45
каква ще е температурата на горния край на радиатора.
2. Какво влияние би оказало по голямата височина на радиатора,вместо 500/600мм
да е 900мм.
Едни такива въпроси ме терзаят,но това ще е докато стигна като теб до работеща
установка.




Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #91 -: Февруари 25, 2011, 03:51:28 pm »
Скъси шпилката. Повече от 1.2 Квт. не ти трябва. Почни с по 1см.,  да не я резнеш много, че трябва да правиш друга. Ако имаш отделен електромер засечи консумацията за 24 часа и тогава ще видиш крайния резултат. Ако имаш маслен радитор на 2 или 2.5 Квт. засечи и него и виж огромната разлика. Така както е направен нагревателя работи в по студена вода и си дава максималното КПД, също играе  ролята на помпа и върти водата. Резултатите ти са ди много добри. Направи ги отлични. Сега е студеничко вкараш ли го в режим 45-55 лв - за мен е отличен резултат. Когато се стопли малко навън около нулата, консумацията ще падне още. Има и една друга тънка подробост. На радиатора му трябва да работи поне 2-3 дни да отопли добре стаята, и тогава и почивките стават по дълги, а консумацията му пада с около 20%. Ако нямаш, си монтирай и термореле за стайна температура-обикновенно механично и евтино, нагласяш го на 20-22°, зависи как искаш да се разхождаш из къщи, ако си по къс ръкав малко повечко. От това реле ще ти падне още повече консумацията.

TINI

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #92 -: Февруари 25, 2011, 04:35:21 pm »
Проблема Ви е че работите с малки диаметри на тръбите, от което се влошава конвекцията, от което се получават токове на насщане, от което пък пада КПД -то.
 Някъде по-горе съм описал конструкцията на  аноден отоплител,който въпреки някои недостатъци, работи по добре.
  Мисля че е крайно време да си отговорим на въпроса, КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА АНОДНИЯ ОТОПЛИТЕЛ.

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #93 -: Февруари 25, 2011, 07:33:51 pm »
Здравей TINI, съжалявам, но не намирам някъде да си описал размера на тръбата, която използваш за нагревател. Моля, би ли бил любезен и ни запознаеш с твоята конструкция! Определено на доста колеги ще им е от полза всяко ново нещо свързано с този вид отопление.

Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #94 -: Февруари 26, 2011, 08:10:40 am »
Извинявай TINI за по резкия тон, но малко ме ядоса. Навремето преди много години исках да завърша електротехникум – специалност Слаботокова Радио и Телевизионна техника. Три месеца частен учител. От сутрин до здрач само задачи, докато другите палуваха и аз скришом им завиждах. Накрая на приемния изпит 6.00 диплома 5.93 и трета резерва в Електроцентрали и Мрежи, а пред мене другите двама бяха с пълно 6.00 дипломи и аз се отказах. Завърших си реална гимназия. Аз може да съм прост относно тоците, да не разбирам от конвекция и от токове на насищане,но наистина мисля, че е крайно  време да си поговорим по въпроса, КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА АНОДНИЯ ОТОПЛИТЕЛ и отоплението на жилището като цяло. Все още си пазя от студентските години двете лъжички, залети в основата с епоксидна смола, но разстоянието м/у тях е 7-8 мм., което съм го постигнал с много проби за най-бързо загряване на чаша вода  за кафето и чая. Маже и да топлят на 1 метър разстояние, но за колко години не се знае. Разгледах как си описал конструкцията на  анодния отоплител и жабуняка в който си го поставил. Фаза – шпилка 8 мм./хромникелова ли, или каква/ от край до край и нула корпуса на радиатора /ама какъв чугунен, ламаринен, алуминиев/. Това е както се казва БОЛ ШЕДС – абсолютно пълни дивотии, и как си все още жив не знам. За да е аноден нагревател трябва да е изпълнен само от две неръждавейки /+, -/ и нищо друго. Как навремето свързвахме Бойлера. Нищо, че нагревателя в е набит здраво основата и тя се свързва с корпуса на бойлера – заземява се нагревателя. С времето от температурното разширение влиза вода и се окислява покрай нагревателя и почва да не прави хубав контакт, получава отечка на фазата и те бие лек ток, недай си боже пък да се е пробил нагревателя. Правеше се следния тарикатлък: увиват се и запояват всичките тръби на нагревателя с 3 кв. меден проводник, който се извежда навън и се свързва към /зануляването/ корпуса на казана. По този начин потенциалите на нагревателите и казана се изравняват - спира се електролизата, спира се и галванизацията - изяждането на нагревателя и казана. Колкото и добре да е изолиран нагревателя винаги има малка разлика в потенциалите, появява се електролиза и галванизация –в случая разрушаване. Горния ефект дори и да се пробие нагревателя няма да те прасне силен ток , а се удължава много живота на  нагревателя  и най вече на казана. Новите бойлери – моят е Испански имат фабрично направена връзка м/у нагревателя, фланеца, казана на бойлера и нулата на захранването. На фланеца имам една пластина занулена с проводник към нулата на захранващия кабел която контактува с казана и съответно с нагревателя, който посредством болт е хванат за фланеца и контактува с него. Това което ние правехме навремето са го краднали от нашия опит, или някой може би да го е патентовал. И въпреки това пак има незначителна разлика в потенциалите. За  да се спре до  максимум галванизацията и да се защити казана, не само при обикновените, при керамичните-емайлираните, но дори вече и при хромникеловите слагат Анодна защита. Тя също предпазва и до известна степен от корозивното действие на химическите съставки на водата. Затова аз може да не разбирам много, много от тоци, ама чета много и то между редовете, и си записвам това което ме интересува, и е полезно. В продължение ще напиша за защитата от ел. уреди при пробив на фазата. За така наречените елекрически шалтери – или ДЕФЕКТНОТОКОВА ЗАЩИТА. Същата при мене , не че не е изпълнима , ама много трудно може да стане-таблото е в мазата, а аз на 4-тия етаж. Така, че TINI ти си сътворил перфектната машина за убийство. Вече не трябва да му викат електрически стол , а радиатора на TINI. Така, че пий си минералната вода Девин , и не се изказвай неподготвен. Не тласкай хората, където с двете си ръчички са се захванали да си направят нещо полезно в погрешната посока и да се набутват финансово. Пак извинявай и не се обиждай, ама направи нещо което да работи, а не да убива и тогава давай акъли – за консистенцията и химичния състав на водата. Виждам чел си много, ама май не там където трябва.

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #95 -: Февруари 26, 2011, 10:38:53 am »
Радиатора ми натрупва часове работа и резултатите са : водата започна да се оцветява(ръжда)-съответно електропроводимоста и се увеличи, защото нагревателя вече консумира 1900W при 55гр., а с прясната вода беше 1500W. При вас не се ли получава ръжда? Радиаторите не са ми ползвани 3-4години и може би сега се чистят. Дано е така, защото с променящи параметри става много кофти. Както вече бях писал в Пловдив водата е много варовита и сега използвам Девин. Само с нея постигнах по-малката мощност на този размер нагревател, но си мисля ако направя друг с тръба DIN 20 или 25 да увелича растоянието между електродите така, че да мога да ползвам питейната пловдивска вода. Ще има ли ефект от това или да си остана с Девин и да скъся шпилката? Дали ще има някакъв икономически ефект ако нагревател 1200W с размери гофре DIN 16 и шпилка М 6 или нагревател със същата мощност, но с размери DIN 25 и шпилка М 8? Така се увеличава само контактната повърхност, а мощноста остава 1200W. Какво е мнението ви по този въпрос?

TINI

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #96 -: Февруари 26, 2011, 11:00:34 am »
  Уважаеми Plashoka, очевидно е че няма как да вкараш медна тръба с диаметър, примерно 32мм. в 60см радиатор/алуминиев/ състоящ се от 5 ребра. Затова трябва да се търси друго решение.
  Единият е да се ползва корпуса на радиатора вместо тръба с по-голям диаметър, при който се осъществява директен масообмен на работния флуид. Или така наречения"Радиатор убиец на Тини".За сведение това високоефективен начин на отопление.
   Другият подход ,е, да се изнесе анодния отоплител извън радиатора, дефиниран от мен като"Диференциален аноден отоплител ", и реализиран като Гяволъка на  DAN MILAN.
  Уважаеми  DAN MILAN, ласкае ме  мисълта че четеш постовете ми между редовете, че ги цитираш, и накрая успешно реализираш.Продължавай в същия дух, и когато си отговориш на въпроса "КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА АНОДНИЯ ОТОПЛИТЕЛ" можеби ще реализираш устроиство с КПД по голямо от единица.

Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #97 -: Февруари 26, 2011, 11:27:07 am »
Може да е имал натрупвания. Най добре е дестилирана, но карай с чешмяна. Аз затова бях попитал дали няма да е по добре да се сложи и анодна защита, хем магнезия пази от електролиза и образуването на водород, а също и от деструкция на корпуса, ама никой нищо не каза. Имаш възможност, пробвай с другия вид тръба и същата щпилка или малко по дебела. Целта е да се постигне най бързото и икономично подгряване. Комшията ми е Чиф Енжинер, но в моментаго няма, в Кения и ще се върне налято. Има всякаква техника и мери, а и си пада много по тия работи. Само с него действам когато се отнася за тоци. Аз имам само Фазомер и няма как да замеря при мен как стоят нещата, а да говоря наизус неща не става. От моя Бойлер съм забранил да се пие или използва вода въобще, хем е опасан с хиляди защити, и водата се подновява постоянно, но пак тече една светложълтеикавокафеникава.

Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #98 -: Февруари 26, 2011, 12:10:21 pm »
Ех TINI, TINI, какви медни тръби, какви пет лева, какви индианци на гарата. Пак се изказа неподготвен. Как ще ползваш корпуса за нула. Какъв директен масообмен те гонят не знам. Гледах вчера по магазините продават едни електрически тенджери, нищо че бяха неръждавейка, а не медни. На тях пишеше супер ефективно подгряване на вода. Нулата беше вързана за корпуса на тенджерата, а на дъното имаше голям изолиран кръг от неръждавейка, за който беше закачена масата. Ще се върна да видя дали не пише Празната тенджера на TINI.
Аз имам закачена в къщи една китайска джаджа. Не знам колко е ефективна , не съм замервал, но според мен върши работа. Закупих я от интернет магазин. Хората са много коректни и точни, а не мошеници. Продават и страшно много други чудесии. Ето сайта:

http://tehnomag.net/eshop.php?body=shop&gr=8&pod=1&page=ELSAVER

Намерих като се порових из нета и евтин терморегулатор за стая, мисля че ще върши работа. Навсякъде по магазините като им кажеш за стая или подово скачат с едни цени от над 100 лв., страшна работа.

http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B3%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80+09+TU90B

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #99 -: Февруари 26, 2011, 12:58:27 pm »
Мисля, че е напълно безсмислено да си говорим глупости и да се обиждаме. Много по-добре би било само да си помагаме с каквото можем естествено. Та бихте ли изсказали мнението си по предните ми въпроси вместо да чакаме индианците да хванат влака (шегичка). Ставаше въпрос за различните размери на нагревателя при което му запазваме мощноста.

Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #100 -: Февруари 26, 2011, 11:49:37 pm »
Аз не се заяждам. Ще напиша друго предложение. Просто няма смисъл да си играем да правим нагреватели, защити, релета, замервания и т.н. Връзваме фазата директно за корпус-радиатора. Като го пипнем ще се затоплим, ще светнем и повече никога, ама абсолютно никога няма да ни е студено. 
Не я запазвай намали я на 1.2 квт. Ако имаш възможност пробвай с по дебела тръба или скъси шпилката. По мощен, ако ти е по голям радиатора. Вчера платих 180лв ток. Като отидох да се карам в ЕОН, ми казаха че това е ток за 40 дни, от 20-ти декември до края на януари. Било така защото приключвали счетоводно старата година.Така, че при мене излиза по 150 лв. на месец. Като махна 50лв. бойлери котлони печки осветление и т.н. то за радиатор значи излиза по 50лв. Аз мисля, че е добре.При тебе както си описал при вече топъл радиатор подгряваш 6 литра / но нагревателя броиш ли го/ с 9 градуса за 7 мин. Аз имам  индукционен котлон в комплект от 6 тенджери и тигани от метро за 120лв. Малко шумен като микровълновата, върти някаква перка, но е много бърз - 500 мл. вода за яйца - за 3мин. и 30 сек., на микровълновата 4.30 мин. - Денджър  яйцата гърмят, само водата,  на газовия 9.30 мин . Котлона на терасата, ако е загрят пък за 13 мин , а ако не е, не съм засичал. Котлона е 3 квт., а Индукционния само 1.2 квт. Значи обикновения котлон. 6 литра вода за които ти говориш са 500мл х 12. И 12 х 13мин. = 156 мин. От 15-100° ще качи температурата с 85°, а с 9° х 156 = 1404 / 85 = 16.5 мин. А ти говориш за 7 мин и то с 1500 вата , а не с 3000 вата. В затворено и изолирано пространство сигурно ще е по бързо но..., ако имаш голям бързовар 3000 вата пусни го в една кофа със 6 литра и засечи времето за което ще вдигне температурата с 9° и тогава ще можеш да сметнеш, колко по ефективен е анодния нагревател.
 Сега малко да разводня темата и да напиша за защитата на ел. инсталацията. Първо да разгледам двупроводната инсталация каквато е на повечето от нас. Ел. таблото 100/100 е заземено. От там и нулата е заземена към таблото и  тръгват по два кабела към всеки апартамент. Минават през електромер , предпазители и се разклоняват из цялата къща. Зануляване на контакти - проверява се къде е нулата (там където фазомерът не свети). Прави се едно мостче между нулата и защитната клема (страничната). Моста да е от кабел или проводник със сечение поне 2,5 кв.мм. и нагоре. Затваря се после контакта и  готово. Периодично се проверяват дали са занулени. Трябва  мултицет. Мери се дали има напрежение между една от двете клеми, в които влиза щепселът и тези страничните пластини. Ако не стане между първа клема и странична, пробва се между втора клема и странична. Ако показва нула и в двата случая, трябва да се отвори и занули контакта. Второ правят се защити срещу директен допир със защитно изолиране, защитно ограждане, защитно зануляване и на корпусите на ел. уредите и т.н. Защитени ли сме при тези защити  - частично, а ако е нарушено зануляването на контакта- абсолютно не. Винаги при пробив на фаза има реална опасност и винаги се усеща токовия удар- силата на който зависи и от протичащия ток, и каква изолация имаме ние самите от пода. Нека в двупроводна мрежа, корпусът на уреда, поради някаква причина не е ефективно занулен или имаме пробив на фаза към корпус. В съседство имаме редовен уред със занулен корпус, свързан към същия токов кръг. Изолирани сме от пода. Едновременното допиране до двата корпуса ще бъде  изключително опасно за живота . Същото се случва и при директно /поради грешка/ докосване на фазата или когато има голяма оттечка. Тука шансовете са 50/50, зависи какво е решил господ. Смисъла му е при пробив на фазата към корпуса на съоръжението, да се осигури сигурен нулев потенциал и по този начин да се намали крачното напрежение и шансовете за оцеляване да се вдигнат пр. до 90 /100 на 10/0. Тука също имаме и автоматични предпазители, но зависи също  колко бързо ще реагират те. За да е ефективно едно защитно зануляване, трябва импедансът на контура фазов - защитен проводник да е под определена норма, която се определя в зависимост от параметрите на най-близката защитна апаратура. Това нещо се измерва при жилищни сгради на определени години. Иначе от зануляването няма почти никакъв смисъл.

Dan Milan

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #101 -: Февруари 27, 2011, 12:04:25 am »
Затова вече се правят три проводникови дефектнотокови защитни инсталации – задължителни  в новото строителство. Инсталацията е със защитно заземяване (а не защитно зануляване). Автоматичните прекъсвачи не могат надеждно да ни защитят в случаи на токове на оттечка  ниски и безопасни за инсталацията, тъй като не реагират, но пък смъртоносни за човека. А 30mA е защитата, която застрахова човешкия живот. Защитата те предпазва в такива ситуации. Предпазва те и от дефекти в уредите: при повреда се появява оттечка към "земя" и защитата изключва. Също  и ако човек директно пипне фазата. Дефектнотоковата защита винаги сработва, т.е. винаги изключва захранването, когато протекат токове извън фазовият и нулевият проводник. Според Наредба №3 e задължително линиите да бъдат изпълнявани като три или пет проводни при сечение на проводника по-малко от 10мм мед или 16мм алуминий. Имаме трипроводно изпълнение за монофазните и петпроводно изпълнение за трифазните системи.
За правилното функциониране на дефектнотоковата защита при монофазните инсталации е необходимо да имаме фазов проводник (L), нулевият проводник (N) и защитен (PE) проводник. (PE) проводник и нулевият проводник да бъдат отделни проводници, т.е. да имаме система (TN-S) или (TT) (трипроводно изпълнение за монофазните и петпроводно изпълнение за трифазните системи).
След дефектнотоковата зашита нулевият(N)  и защитният (PE) проводник не трябва да се свързват никъде помежду си. Проводимите корпуси на всички ел.съоръженията, които дефектнотоковата защита защитава, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се свързват със защитния PE проводник. До всички ел .уреди задължително вървят и 3 кабела. Системата не знам дали дава гаранция 100%, но 100% е сигурно, че все някога ще си отидем от този луд, луд свят. Най добре е да тръгне от основното – заземеното ел. табло, а ако имаме двупроводна инсталация , задължителна подмяна с трипроводна, или допълнително полагане на специалния защитен (PE) проводник.                                                                                                          Подробна информация:
Уикипедия: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B0                                                                                                                                                                                                                    Мисия моят дом:     http://www.misiamoiatdom.com/179-%D0%B4%D0%B5%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B0                                                                                                                                                                                 Електричесто- рискове и последици: http://www.elektrouslugi-sofiq.com/prenaprezenia/defektotokovazashtita/51-defekt                                                                                      Русенски университет:


jhonjhon

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #102 -: Февруари 27, 2011, 12:06:37 am »
При тези експерименти е много важно да имате сигурно заземяване. Не чрез нулата от мрежата, а заземяване в земята по съответните изисквания. Не се знае доколко добре си е свършило работата енергото.

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #103 -: Февруари 27, 2011, 02:09:26 am »
Ще скъся шпилката, защото ми е по-лесно и ще видим какво ще стане с мощност около 1100W, а между другото ще направя един нагревател с гофре DIN 25 и шпилка М 8. Источих водата от радиатора и беше доста кафява. Отайсе доста ръжда. Пак ще ползвам същата вода, защото ръждата падна на дъното, а нагоре всичко е бистро, но утре.

plaschoka

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #104 -: Февруари 27, 2011, 02:34:28 am »
Ето малко снимки как съм направил нагревателя и ръждата как се е отайла.